Náhradníci

Náhradníci

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2009, 85 min

• kiddo

Já bych ty internety zakázala všechny, si pak děti spolu málo povídaj. Nic proti snaze o dickovskou sci-fi s přesahem a poselstvím a spoustě zajímavých nápadů, hodně proti naprosto dojebanému scénáři s odhadnutelnou zápletkou a ještě o dva stupně sračkoidnější režii, která sebeméně originální směřování scénáře vrací do tupě sebeparodických mezí. Za 20 let to bude mít stejně kultovní status jako dneska Hvězdná srážka a budem na to s nadšením chodit na Otrlého diváka, ale dnes jsme ještě příliš nezralí. PS: červený a modrý drátek definitivně nahrazen SHIFT + ENTER.(6.10.2009)

• Morien

Taková škoda. Solidní nápad utopený v zelených sračkách. Nevím, proč u Gattacy mám celou dobu dojem, že vize budoucnosti je dokonale reálná, zatímco všechny ostatní filmy o blízké budoucnosti, na které si dokážu vzpomenout, Náhradníky nevyjímaje, jsou blbosti, ve kterých na druhý pohled (a často i na první) nemůže fungovat vůbec nic. Možná je to tím, že filmy, kde se zahraňuje svět, jsou z principu odsouzeny k neúspěchu, a jen málokdo z toho dokáže vybruslit s hlavou vztyčenou. Tohle není ten případ.(19.6.2010)

Odmocnina filmových adaptací tvorby Phillipa K. Dicka. Jak těch dobrých, tak těch špatných. Tuctové a hloupé sci-fi béčko s vůbec ne hloupým námětem, ze kterého by se v těch správných rukách dal vytřískat klidně i nový Blade Runner. Takhle je to spíše takový Total Recall; akorát bez akce.(5.10.2009)

Ale no tak, zas taková tragédie jak to někteří líčí to není. Film sice kromě samotného nápadu (stále tvrdím, že jeho původ je v románu Mír na Zemi od Lema, komiks si jej patrně půjčil odtud) mnoho chytrosti nepobral, na druhou stranu děj příjemně odsýpá a těch pár hloupostí a nedořešeností je toho rázu, který filmu spíš přidá na zábavě. Rozhodně nejde o případy trhání si vlasů jako u jiných žánrově spřízněných filmů, třeba Já, robot mě sral daleko víc. Škoda že Willis se zas tak moc nezapotí a má za celý film jen JEDNU hlášku. Problém je tedy třeba spíš hledat ve scénáři, který nevyužije spoustu nabízejících se možností než v Mostowovi, který sice není v režisérské první třídě, ale minimálně nic nezkazí. Ještě pochválím pěkně vypadající herečky a komparsistky, odpojím svého náhradníka a sám za sebe půjdu chrupat.(5.10.2009)

Až příliš barevné, setrvačné a spoléhající na osvědčené nápady. Z Mostowa asi velký režisér nevyroste a vy byste se radši měli podívat na Já, robot nebo Šestý den (nevěřil jsem, že to řeknu). Willis tímhle spotřebním blockbuster projede jako horký nůž máslem a po necelých devadesáti minutách (!) se vaše vzpomínky rozpadnou jen na pár dobrých nápadů a náznaků. To dobrou sci-fi mytologii nedělá. A bohužel to nestačí ani na zapamatovatelný akčňák, navzdory takřka nulové podzimní konkurenci. Český distribuční název tentokrát sedí... tenhle film je trochu náhražka... za pátou Past a poctivá sci-fi z devadesátých let. Pokud ale nepoznáte rozdíl mezi máslem a margarinem, určitě z toho nebudete mít průjem. :)(15.9.2009)