Náhradníci

Surrogates

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2009, 85 min

• larelay

...alebo ako sa da domrvit skvely namet. Bolo to velmi, velmi zle. Prilis umele... Prilis farebne... Prilis otravne... A Bruceov, co to vlastne bolo, je rovnako zle ako to cudo, co mava na hlave Nic Cage :)(18.10.2009)

Odmocnina filmových adaptací tvorby Phillipa K. Dicka. Jak těch dobrých, tak těch špatných. Tuctové a hloupé sci-fi béčko s vůbec ne hloupým námětem, ze kterého by se v těch správných rukách dal vytřískat klidně i nový Blade Runner. Takhle je to spíše takový Total Recall; akorát bez akce.(5.10.2009)

• gudaulin

Ale ano, mám rád postivé sci-fi a protože žánr v posledních dvou dekádách dostal pěknou nakládačku od fantasy, čistokrevných sci-fi se v současné době natáčí jako šafránu. Měl bych tedy ocenit každý film, kde se to nehemží kouzelníky, elfy, draky nebo mýtickými silami. Bohužel ke kvalitnímu zážitku je potřeba mnohem víc a jedna ze zásadních věcí, na kterých trvám, je aby ten fantastický svět byl v rámci svého systému logický a plně funkční. Naneštěstí právě tohle Náhradníci naprosto nesplňují. Prakticky celý film se podřizuje prvoplánové líbivé podívané s vymakaným vizuálem, špičkovými triky, hvězdným obsazením a celkově bombastickou výpravou. Scénář je ale děravý jako cedník a musel bych úplně vypnout mozek, aby se pro mě tahle podívaná stala snesitelnou. Existují filmy, které si ze své předlohy berou jenom část a rezignují na hlubší myšlenku, ale pokud v rámci svého vymyšleného světa fungují, nemám proti popkornové podívané žádné zásadní námitky. Jenže ten Mostowův svět je postavený na nesmyslech. Je prostě jen podřízený tomu, abysme sledovali efektní honičku zakončenou pádem vrtulníku nebo skoky robotích náhradníků z auta na auto. O to víc zamrzí účast řady vynikajících herců a promarněný rozpočet. Celkový dojem: 25 %.(30.4.2010)

Jak tu mnozi zminujou, i me prislo, ze ackoliv vizualni stranka je docela povedena a triky na solidni urovni, stejne to vypada jen jako drazsi becko. Nicmene povedeny becko. Mame tu docela solidni pribeh se skvelou myslenkou a stylovej konec. Herci se docela snazi a nejvtipnejsi je, jak kazdej jako nahradnik vypada sexy a jako lidi jsou vsichni desne osklivy, plesaty, vrascity a podobne a nektery vypadaj, jak kdyz je maskeri proste jen nenalicili. Problem je, ze Bruce jako nahradnik vypada jak teplous po plastice, nastesti ho za chvily vystrida pravej Bruce a ten uz vypada radne cool a sem tam utrousi i nejakou tu hlasku. Film ma navic jen na podobny tema ubohejch 80 minut, takze neni cas se nikde zdrzovat a v solidnim tempu uhani kupredu. Problem je, ze to je cely tak trochu nedotazeny a film nedokaze moc strhnout, cemuz taky napomaha absence jakykoliv ultra cool akce, kterou by si clovek zapamatoval. Proste neurazi, nenadchne.(17.10.2009)

• Isherwood

Jestliže Mostow až doposud platil za solidního řemeslníka, odteď z něj bude zoufalý rutinér… a vykradač k tomu. Dokud se ještě jede podle popcornových pravidel á la Já, robot, lze si užívat lehce béčkovou atmosféru, kterou táhne Willisův cynický úsměv a vtipný příčesek. Pak se začne mentorovat podle Issaca Asimova a Phillipa K. Dicka ve vizuální dikci třetího Terminátora a vše jde do kopru. Nemuselo tomu tak být, kdyby se někdo obtěžoval s trochou stopáže navíc, dal postavám trochu života a celé to mělo aspoň jedinou pamětihodnou scénu. Výsledkem je nejsměšnější blockbuster roku, kterému ale prorokuju do několika let kultovnost a povinné místo ve výbavě sběratelů ‚guilty pleasure‘ kousků.(23.10.2009)

• - Natáčelo se také v továrně na textil. (Avalon820)

• - James Cromwell si zahral vynálezcu robotov aj v ďalšom filme - Ja, robot (2004). (QooBo)

• - Film vznikl s ohledem na komiksovou adaptaci, kterou v roce 2005 začal psát Robert Venditti. Vydáno bylo zatím 5 sešitů, ty vycházely od července 2005 do března 2006. (Davies182)