Náhradníci

Klony

Surrogates

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2009, 85 min

Jonathan Mostow sa po vlažnom prijatí jeho verzie tretej časti o strojoch z budúcnosti konečne odhodlal na nový projekt a ja som mu vopred veril. A teda prakticky žiadny z jeho štyroch celovečerákov ma ani v najmenšom nesklamal. Príbeh má skvelý potenciál. Keď to vezmem s odstupom času, asi jeden z mála, ktorý by pri serióznejšom prístupe k jeho spracovaniu mohol konkurovať velikánom tohto žánru, ktorými sú pre mňa I, Robot, či Minority Report. Škoda, že Mostow vsadil skôr na popcornový prístup k jeho spracovaniu a držal sa trendu, ktorým sa vybral napríklad Speed Racer. Škoda, že nepochopil, že tomuto filmu sa vôbec nehodí v každom zábere zahrnúť celú škálu krikľavých farieb, ale že by to chcelo poriadnu ponurú a tmavú atmosféru a chladnú budúcnosť. Odmysliac toto a tú neskutočne iritujúci príčesok, ktorým ma strašil Willisov klon, tak myslím, že k iným veciam nemám skoro žiadne námietky. Príbeh nenudí, v podstate stále sa ničo deje, zvraty nám porciujú tvorcovia od začiatku do konca, trošku som sa obával zvládnutia záveru, no ukázalo sa, že zbytočne. Willis a zvyšok hrajú to, čo treba, no Rhames ako prorok bol krutý omyl. Omyl ale nebol to, že som si kúpil lístok do kina, pretože som z neho vôbec neodchádzal sklamaný. 75%.(18.11.2009)

Vynikající nápad, který je utlučen do téměř katatonického stavu scenáristickou leností. Paradoxně to má alespoň ten vedlejší efekt, že když už se samotnému fungování společnosti nevěnují tvůrci, může tak činit divák, (otázka za všechny - dovolila by společnost, aby Náhradníci nevypadali jako jejich majitelé? - možná tehdy, pokud by se tím na veřejnosti eliminovala homosexualita a jiné rasistické fobie - jedna z možných teorií, film se k ničemu podobnému bohužel nevyjadřuje). Willis drží a táhne, dámám to proklatě sluší, Mostow šlape na plyn v rámci možností a sem tam na diváka pomrkne nějaký milý detail (třeba plakát na opravdu brutální fotbal). Každý s trochou fantazie bude ale brečet nad tím potenciálem a bude zmaten z toho, co nám vlastně tvůrci chtěli říct. Že je špatné "mít Náhradníky, díky kterým přicházíme o lidskost, i když nejsou rasové rozdíly a nemoci"? Nebo že je v pořádku "bojovat za lidskost, pokud člověk vypadá jak obyvatel prasečáku"? Škoda, přeškoda. Z potencionální sci-fi roku se stala vizuálně vymazlenejší epizoda Krajních mezí se zmateným poselstvím.(8.10.2009)

• Kryšpín

Kdybych byl náhradník, tak se mi při tomhle filmu spustí autodestrukční mód a v mé plechové kebuli exploduje želatinovej mozek.(5.10.2009)

Ale no tak, zas taková tragédie jak to někteří líčí to není. Film sice kromě samotného nápadu (stále tvrdím, že jeho původ je v románu Mír na Zemi od Lema, komiks si jej patrně půjčil odtud) mnoho chytrosti nepobral, na druhou stranu děj příjemně odsýpá a těch pár hloupostí a nedořešeností je toho rázu, který filmu spíš přidá na zábavě. Rozhodně nejde o případy trhání si vlasů jako u jiných žánrově spřízněných filmů, třeba Já, robot mě sral daleko víc. Škoda že Willis se zas tak moc nezapotí a má za celý film jen JEDNU hlášku. Problém je tedy třeba spíš hledat ve scénáři, který nevyužije spoustu nabízejících se možností než v Mostowovi, který sice není v režisérské první třídě, ale minimálně nic nezkazí. Ještě pochválím pěkně vypadající herečky a komparsistky, odpojím svého náhradníka a sám za sebe půjdu chrupat.(5.10.2009)

• choze

Klidně bych byl ochoten ignorovat ten milion otázek, co mě v souvislosti s těžce nedotaženou vizí tvůrců napadaly, i opotřebovanost jednotlivých ingrediencí a klišé z jiných filmů (policajt traumatizovaný ztrátou syna z MINORITY REPORT...) včetně castingu (Willis po x-té jako policajt-troska, James Cromwell opět za autora robotů jako v JÁ, ROBOT, aspoň že na Radhu a Rosamund se dobře kouká), pokud by to bylo kompenzováno napětím, akcí nebo humorem, ty to ale poskytuje minimálně nebo vůbec.(10.10.2009)

• - Do filmu vymysleli tvorcovia nové odvetvie - industriálnu kozmetiku. Salóny krásy, kam si chodia klony po dokonalý výzor, pripomínajú skôr autodielne. (pokerkiller)

• - James Cromwell si zahral vynálezcu robotov aj v ďalšom filme - Ja, robot (2004). (QooBo)

• - Greer (Bruce Willis) má doma ve svém pokoji na dveřích vlajku profesionálního baseballového týmu Boston Red Sox. (bluejay)