Náhradníci

Klony

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2009, 85 min

• Viktooorka

Náhradníci aneb jak snadno se dá zabít dobrá myšlenka. Pro mou velkou lásku k filmovým robotům a přes velkou úctu, kterou chovám k Brusovi, absolutně netuším jak mám tuhle hříčku přírody ohodnotit. Jenom dvě dobré akce, divně barevně rušivý obraz, primitivní konec a hlavně vážnost celého snímku dělá z Náhradníků propadák a mě se nechce věřit, že zrovna Brusík se pod tohle podepsal. Když už jste si pane Mostow bral příklad z Já, robot nebo Minority report a jiných, měl jste to brát pořádně. Prozatím nechávám bez hvězdiček :o((30.8.2010)

Takové zklamání, jak jsem čekal, to zase nebylo. Film se každopádně místy vlekl jako by měl 2h a ne jen "pouhých" 90min. Už od počátku, kdy sledujeme vývoj náhradníků, se na povrch dostává hned několik otázek. Každý může být teoreticky kýmkoliv (pokud na to má peníze). Jak už nadhodila má přítelkyně cestou z kina, jak to, že v podstatě zanikla kriminalita? Napadá mě snad jen snadná identifikace majitelů náhradníků, ale i tak byla kriminalita podezřele nízká. Dejme tomu, že potřeby jídla a pití by díky vylepšeným modelům, které měli emoce, měly i smyl. Lidé by také při jejich neustálém používání jistě zakrněli, ztloustli a měli by i dost ochablé svalstvo. Film však tyto a další otázky raději neřeší a dělá dobře. Do hlubšího rozboru se nebudu pouštět ani já. Když to člověk tedy moc nerozpitvává, Surrogates jsou celkem oddychovou sci-fi kriminálkou s uhlazeným Brucem, který opět zachraňuje svět a ve sterilním světě naší budoucnosti, kde se lidská rasa nečekaně stala závislou na technologii, se dočkáme i nějakého toho vtípku. (5/10)(5.10.2009)

• dobytek

Přišlo mi to ještě horší než Já kokot s Willem Smithem. Škrábal jsem u toho brambory a začal jsem se bavit tim, že jsem se snažil vytvořit co nejdelší nepřerušenou šlupku, protože dění na obrazovce mě nezajímalo. Prostě Blade runner je jenom jeden. 40%(31.10.2010)

Vynikající nápad, který je utlučen do téměř katatonického stavu scenáristickou leností. Paradoxně to má alespoň ten vedlejší efekt, že když už se samotnému fungování společnosti nevěnují tvůrci, může tak činit divák, (otázka za všechny - dovolila by společnost, aby Náhradníci nevypadali jako jejich majitelé? - možná tehdy, pokud by se tím na veřejnosti eliminovala homosexualita a jiné rasistické fobie - jedna z možných teorií, film se k ničemu podobnému bohužel nevyjadřuje). Willis drží a táhne, dámám to proklatě sluší, Mostow šlape na plyn v rámci možností a sem tam na diváka pomrkne nějaký milý detail (třeba plakát na opravdu brutální fotbal). Každý s trochou fantazie bude ale brečet nad tím potenciálem a bude zmaten z toho, co nám vlastně tvůrci chtěli říct. Že je špatné "mít Náhradníky, díky kterým přicházíme o lidskost, i když nejsou rasové rozdíly a nemoci"? Nebo že je v pořádku "bojovat za lidskost, pokud člověk vypadá jak obyvatel prasečáku"? Škoda, přeškoda. Z potencionální sci-fi roku se stala vizuálně vymazlenejší epizoda Krajních mezí se zmateným poselstvím.(8.10.2009)

• H34D

Jak nápaditý je námět, tak nenápadité je zpracování - naprosto triviální detektivka, bez špetky invence, se sotva průměrnou atmosférou a smutně promarněným potenciálem. Scénář s prázdnými dialogy a nefungujícími emocionálními ("taky jsem ztratil syna"), či napínavými (shift+enter) momenty není vykoupen dokonce ani akcí - pár fádních, zbytečně k nepřehlednosti prostříhaných záběrů se nechytá ani na T3... Když film tvářící se relativně vážně a sofistikovaně může sloužit maximálně jako odreagovačka se stylovým hlavním hrdinou (za předpokladu, že zahodí tu teplou paruku), tak nastává fakt čas se zamyslet, kde udělali soudruzi z Hollywoodu chybu... 4/10(7.10.2009)