Náhradníci

Surrogates

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2009, 85 min

• kiddo

Já bych ty internety zakázala všechny, si pak děti spolu málo povídaj. Nic proti snaze o dickovskou sci-fi s přesahem a poselstvím a spoustě zajímavých nápadů, hodně proti naprosto dojebanému scénáři s odhadnutelnou zápletkou a ještě o dva stupně sračkoidnější režii, která sebeméně originální směřování scénáře vrací do tupě sebeparodických mezí. Za 20 let to bude mít stejně kultovní status jako dneska Hvězdná srážka a budem na to s nadšením chodit na Otrlého diváka, ale dnes jsme ještě příliš nezralí. PS: červený a modrý drátek definitivně nahrazen SHIFT + ENTER.(6.10.2009)

• kOCOUR

V odlescích na povrchu sofistikovaná satira, uvnitř jen sbírka všemožných motivů a klišé filmových sci-fi posledních dekád (leitmotivy bere především z Já, Robot + Minority Report). Willis to celkem ustál, ale od Mostowa jsem si sliboval mnohem víc. Finále s kombinací kláves SHIFT+ENTER mě poslalo do kolen - o to víc, že se Náhradníci celou dobu tváří tak chytře, vážně a mytologicky na výši. Vizuál je fajn a dvě akční scény ujdou, zbytek vyšumí ve sterilní změti pastelek a pokročilých nástrojů Photoshopu jako pára nad hrncem. 50%(15.9.2009)

Suché fiscici s dobrým, no nedomakaným nápadom. Fakt nechápem, ako to mohli scenáristi tak jednoducho odfláknuť. Potenciál absolútne nevyužitý, ba aj akcie málo. Všetko, čo sa na plátne objavilo, bolo zaujímavé, no postavi nemali čo robiť - a tak sa nemali šancu priblížiť ani k divákovi. Napriek Pomovej rade sa veľká časť kinosálu zabávala, ako na nejakej komédii. Predsudky si človek má nechať doma, alebo nechodiť na iné žánre, než na zábavné. PS: pri scéne s Shift+Enter som sa musel smiať tiež... ;) |Videno v kine Village Cinemas Praha, 5.10.2009| (čsfd premiéra).(6.10.2009)

"Já jen nechci zemřít ve stimulačním křesle s pinďourem v ruce." A to mně by to zase až tak moc nevadilo. Vždyť co může být lepší, než užívat si dokonalého života a přitom kynout v křesle v bezpečí domova? No dobře, mít mladé a skvěle fungující tělo, tak by mi to tak lákavé nepřipadalo, ale když kolena vržou, paměť vynechává a pět orgasmů za večer je maximem, tak mi život přes náhradníka vůbec nepřipadá špatný. Nyní však přestanu snít a prožiju si svůj obyčejný život, ve kterém jsem viděl snímek se slušným potenciálem, ale s nepříliš povedeným mixem přímočaré logiky s rafinovanou nápaditostí. Je to zkrátka poněkud podivný snímek, který se dá hodnotit jakýmkoli počtem hvězd v závislosti na schopnosti uživatele uvést svůj mozek v nečinnost. A v tomto odvětví patřím k vyvoleným, takže slabší čtyřhvězdu mohu bez problémů odkliknout.(3.5.2016)

Ale no tak, zas taková tragédie jak to někteří líčí to není. Film sice kromě samotného nápadu (stále tvrdím, že jeho původ je v románu Mír na Zemi od Lema, komiks si jej patrně půjčil odtud) mnoho chytrosti nepobral, na druhou stranu děj příjemně odsýpá a těch pár hloupostí a nedořešeností je toho rázu, který filmu spíš přidá na zábavě. Rozhodně nejde o případy trhání si vlasů jako u jiných žánrově spřízněných filmů, třeba Já, robot mě sral daleko víc. Škoda že Willis se zas tak moc nezapotí a má za celý film jen JEDNU hlášku. Problém je tedy třeba spíš hledat ve scénáři, který nevyužije spoustu nabízejících se možností než v Mostowovi, který sice není v režisérské první třídě, ale minimálně nic nezkazí. Ještě pochválím pěkně vypadající herečky a komparsistky, odpojím svého náhradníka a sám za sebe půjdu chrupat.(5.10.2009)