Náhradníci

Náhradníci

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2009, 85 min

• kOCOUR

V odlescích na povrchu sofistikovaná satira, uvnitř jen sbírka všemožných motivů a klišé filmových sci-fi posledních dekád (leitmotivy bere především z Já, Robot + Minority Report). Willis to celkem ustál, ale od Mostowa jsem si sliboval mnohem víc. Finále s kombinací kláves SHIFT+ENTER mě poslalo do kolen - o to víc, že se Náhradníci celou dobu tváří tak chytře, vážně a mytologicky na výši. Vizuál je fajn a dvě akční scény ujdou, zbytek vyšumí ve sterilní změti pastelek a pokročilých nástrojů Photoshopu jako pára nad hrncem. 50%(15.9.2009)

Přečtěte si POMA, nemám víc co dodat. P.S. Není to můj náhradník. :)(8.10.2009)

Od začátku mi přišel Bruce Willis hrozně hnusnej. Na to, že jsem ho ve filmu nějakou dobu neviděl jsem se divil, že má EMO patku jak zpěvák kapely 30 Seconds To Mars. Jenže pak mi to došlo, že ten s patkou je náhradník toho klasickýho. No a jakmile dorazí ten klasickej, rozpoutá na filmovém plátně peklo, které je skoro podobné jako ve Smrtonosné Pasti. Prostě si to Bruce opět užívá a já mám radost, že konečně vidím SKUTEČNÉHO akčního hrdinu, který hláškuje, drsně čumí a je z něj cejtit ta pravá akce osmdesátých let. Škoda jen trapný půlhodiny a Bruceova náhradníka.(30.12.2009)

Ale no tak, zas taková tragédie jak to někteří líčí to není. Film sice kromě samotného nápadu (stále tvrdím, že jeho původ je v románu Mír na Zemi od Lema, komiks si jej patrně půjčil odtud) mnoho chytrosti nepobral, na druhou stranu děj příjemně odsýpá a těch pár hloupostí a nedořešeností je toho rázu, který filmu spíš přidá na zábavě. Rozhodně nejde o případy trhání si vlasů jako u jiných žánrově spřízněných filmů, třeba Já, robot mě sral daleko víc. Škoda že Willis se zas tak moc nezapotí a má za celý film jen JEDNU hlášku. Problém je tedy třeba spíš hledat ve scénáři, který nevyužije spoustu nabízejících se možností než v Mostowovi, který sice není v režisérské první třídě, ale minimálně nic nezkazí. Ještě pochválím pěkně vypadající herečky a komparsistky, odpojím svého náhradníka a sám za sebe půjdu chrupat.(5.10.2009)

Vysokorozpočtové polobéčko. Zaujímavý nápad, trefne alegorizujúci umelosť súčasnej peroxidovo-shoppingovej kultúry. Ale chcelo to ambicióznejšieho scenáristu, ktorý by napísal niečo viac než iba akčnú prešumiteľnú jednohubku, predateľnú cez Willisa. Vo filme nájdeme motívy povedomé z Potomkov ľudí ("dredári" na okraji spoločnosti), ponúka atraktívny hi-tech vizuál Proyasovho Ja, robot a chce byť smrteľne vážny ako Spielbergova Minority Report. Lenže na rozdiel od týchto snímok sa neodváži urobiť ani jeden krok vlastným smerom a radšej pracuje s osvedčenými zvratmi, zbytočnou prekombinovanosťou sa robí rádoby inteligentným a minimálne v jednej (finálnej) scéne je scenáristickou bezmocnosťou až smiešny. Postava dredového "Proroka" Vinga Rhamesa rozpačitá; samotný Bruce ako jediná spojka diváka s reálnym svetom živých ľudí v pohode, ale bohužiaľ bez hlášok a nadhľadu, ktorý to celé mohol príjemne odľahčiť.(15.9.2009)