Informátor!

The Informant!

Komedie / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 104 min

Nejde o dramatickou biografii aspirující na ocenění, protože tohle není žádná ERIN BROCKOVICH, ani podrazácká podívaná neposkytující všechny potřebné informace ala DANNYHO PARŤÁCI 1-3, ale velice důmyslná a důsledná kritika konzumpce. V podstatě jde o to, aby se divák nenechal oklamat opojným a šedesátkovým stylem, který je zlehčován až v duchu dobrodružství s Austinem Powersem, a byl neustále na pozoru, co se mu říká a nakolik jsou ty informace spolehlivé. Přitom ani nechybí typicky soderberghovské utahování si z kultu hvězd, což je patrné jednak na hereckém výkonu Matta Damona, jednak na přístupu k titulní postavě, kterou ztvárňuje (přičemž ten film celou dobu svou stylizací upozorňuje, že se zkouší různé masky a hrají různé role!). Docela mě mrzí, že spoustu lidí (soudím tak dle komentářů) není schopno přistoupit na to, že ten film vypráví o zcela vážných věcech nevážně a celou dobu jako onen titulní informátor klame tělem (stylem), protože si na hloupého jen hraje, aby mohl v závěru všechny přechytračit a my věděli, že vlastně nevíme pořádně nic. Na druhou stranu chápu, že tenhle výboj proti zažitým konvencím spojeným s hvězdým systémem, žánrovými očekáváními a převažující vlnou snímků pietně vzpomínající na dobu klasického hollywoodského období sedne málokomu.(27.1.2010)

Rozpočet $22miliónovTržby USA $33,316,821Tržby Celosvetovo $41,771,168▐ ║Tržby za predaj DVD v USA $6,678,652 //počet predaných kusov 417,311║ Chýba tomu jednoznačne lepšia svižnosť, toto by bola téma skôr pre Jasona Reitmana, Matt Damon je fajn ale to je asi tak všetko, tých pár sucho humorných scén to nezachráni. /40%/(5.7.2011)

Milý film, jehož chytře napsaný scénář nechává všemi mastmi mazaného Matta Damona, aby diváky vodil za nos stejně důmyslně jako vedení firmy, která ho zaměstnává, a bezradné agenty FBI. Informátor! sympaticky odsýpá, má skvělý soundtrack (Mark Hamlisch v některých momentech dokonce vtipně cituje svého Špiona, který mě miloval) a vyjma představitele titulní role je plný neokoukaných, velice dobře hrajících tváří, z nichž na plné čáře vede charismatický Scott Bakula coby agent Shepard.(14.12.2011)

Soderbergh se tady rozhodně nezapře. Úžasný příběh s absolutně přesvědčivým Mattem Damonem jako notorickým lhářem. Zpočátku je film hodně utahaný a chvíli trvá, než vtáhne do děje, jakmile se ale pavučina podvůdků a lží začne rozplétat, tak tehdy začne pořádná sranda. 7/10(26.1.2010)

O důvěryhodnosti dávkovaných informací.(11.2.2012)