Reklama

Reklama

Tento romanticko-hrdinský příběh z pohádek „Tisíce a jedné noci“ byl zamilovaným projektem hollywoodské megastar, producenta Douglase Fairbankse, který po jeho předcházejících úspěších kostýmních Tří mušketýrů, Zorra mstitele a Robina Hooda upevnil Fairbanksův status největší hvězdy dobrodružných akčních filmů své doby a jedné z prvních „multihyperhvězd“ tohoto žánru. Fairbanks tu vystupuje v roli bezbožného zloděje Ahmeda, který si vydobyl pověst největšího lupiče Bagdádu. Zamiluje se do krásné princezny a oba se rozhodnou vzít, zasáhne však její otec, bagdádský kalif, a sňatek zakáže. To spustí řetěz událostí, v nichž se objeví křišťálová koule, kouzelné jablko, pegas, neviditelný plášť… a samozřejmě i létající koberec. Na filmu Zloděj z Bagdádu se nešetřilo: šlo o jeden z nejnákladnějších snímků vyrobených v Hollywoodu v éře němého filmu, jak o tom svědčí úžasné kulisy Williama Camerona Menziese i přelomové speciální efekty, které se prolínají celým filmem. Film Zloděj z Bagdádu, který mistrovsky režíroval Raoul Walsh – jeden z nejvýznamnějších amerických tvůrců a autor takových filmových klasik, jako jsou The Bowery, High Sierra a White Heat – bude už navždy vzněcovat naši fantazii. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (38)

liquido26 

všechny recenze uživatele

Jediným problémem tohoto snímku je to, že se mu nedaří udržet stejné tempo po celou dobu. První půl hodina to je naprostej akční nářez, u kterýho jsem se místama málem posral smíchy - Seznámíme se s naším hrdinou Zlodějem Bagdádským, vzorem všech nepracujících, který loupí vždy s úsměvem na tváři, a spolu s ním prožijeme jeden velice zábavný den na ulicích Bagdádu. Sem tam čórnem nějaký peníze, sem tam něco k jídlu, občas nějakej šperk a na večer se chystá s pomocí kouzelného provazu (jak jinak než kradeného) další vloupačka, tentokrát do Chalífova paláce. Tam na zloděje čeká poklad největší v podobě krásné princezny, a tak se milý hrdina rozhodne skoncovat se svým dosavadním životem a ucházet se o princezninu ruku. Za tímto účelem štípne nějaký hadry a v přestrojení za Prince ostrovů, moří a sedmi paláců se opět, tentokrát hlavním vchodem, vydává do chalífova paláce. . . No a tady někde se to s nástupem romantiky zadrhne a začne to ztrácet dech. Potom, když se Zloděj i jeho tři rivalové vydávají hledat nejvzácnější poklad, snímek se zase trochu rozjíždí, ale ze stínu geniální první půlhodiny se už nedostane, škoda. No ale jinak je Zloděj z Bagdádu naprostým veledílem - megalomanské kulisy, skvělé triky, nákladná výprava a k tomu všemu ještě frajer Fairbanks, který si svého Zloděje doopravdy užil. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Veľkoryso spracovaná orientálna rozprávka, kde hrajú prím luxusná výprava a slušné triky. Na dobu vzniku veľká úroveň, v tej dobe však nebol problém točiť monumentálne filmy. Film však trpí aj klasickou detskou chorobou kinematografie a to je teatrálnosť pohybov, hlavne pohybové kreácie Douglasa Fairbanksa sú až komické. ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) "Happiness must be earned." Tomu říkám cesta hrdiny, panečku. Douglase Fairbankse jsem před Zlodějem nikde pořádně neviděla a teď jsem tedy nestačila zírat. Jeho fyzické herectví vytváří tak hmatatelnou, zajímavou a sympatickou postavu, až z toho srdce plesá. Trochu s ním stojí i padá celý film a možná proto se ty pasáže, kdy se film soustředí na ostatní nápadníky, mírně táhnou. Ale jakmile je na scéně on, je to jízda. Z příšerek se mi zvlášť líbil děsivý oživlý strom a potom podvodní kuběny, lákající zloděje k sobě do sluje. A vůbec výprava a kostýmy stály za to. Pro zdobené lucerny z paláce a chalífův průsvitný vyšívaný plášť bych okamžitě našla upotřebení. Co se tedy týče epické orientální podívané, tak za mě Raoul Walsh strčí Griffithe hravě do kapsy. Sice taky prezentuje bělochy jako hrdiny a příslušníky menšin jako padouchy, ale aspoň neprohlašuje, že k tomu všichni byli takto předurčeni. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Překrásný pohádkový příběh znázorněný se vší důvěrou k obrazu. Myticky působí již samo všední bazarové prostředí, ale když se ústřední hrdina vypraví k horizontu proměn, všechny dosavadní hranice se rozestoupí a na ruinách zvyklostí se zalesknou Eliášovy ohně snů. Z Orientu skutečně přichází světlo a omšelé stříbrné plátno se rozzáří bez ohledu na to, koho dosud hostilo, a tichý večer vyprávění prosvítí i Západ, jakkoliv mlčenlivý, odcizený a normalizovaný. ()

belldandy 

všechny recenze uživatele

Urostlý a trochu vychytralý Douglas Fairbanks je předobrazem všech amerických hrdinů, navenek podvodník ale s dobrým jádrem uvnitř. Poznáte v něm Ricka z Casablanky, Indiana Jonese, Han Sola a mnoho dalších, mimojiné Autolyca, toho zloděje z Xeny. Z Filmu Zloděj z Bagdádu čerpalo mnoho "akčních" filmů, kde se v poklusu zažívají mnohá dobrodružství a z nebezpečných situací se hrdinové dostávají poněkud krkolomnými a neuvěřitelnými artistickými kousky. Při sledování zjistíte, že mnoho triků a kousků jste již viděli v novějších filmech a pořád fungují stejně dobře. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (6)

  • Douglas Fairbanks byl inspirován pro tento film epizodou z filmu Das Wachsfigurenkabinett (1924). (Kulmon)
  • Ve scénách s obrovskou opicí jsou stráže hrány dětmi. Když je opice mimo dohled, stráže jsou hrány dospělými herci. Bylo to tak uděláno proto, aby se opice zdála být větší. (orkadimenza)
  • V roce 2008 byl snímek zařazen Americkým filmovým institutem v žebříčku nejlepších fantasy filmů na 9. příčku. (TheDude)

Reklama

Reklama