Say

[-]: Neuvěřitelně naivní a místy až trapné dialogy a ke všemu v angličtině, která mi sem nezapadla. [-]: Světla zejména ve venkovních, denních scénách nebyly doladěné. Konečný obraz pak obsahoval přeexponovaná místa. [-]: Herecké výkony hodné béčkových filmů. U ,,drsných" scén, které podával Maxe Minghalla v roli Davuse jsem se akorát blbě pousmíval, Rupert Evansovi očividně nesedly kostýmy, plačící komparzistky brečely jak na povel a bohužel i Rachel Weisz se nějak nepředvedla a neustále slzela. [-]: Scénář hraje na dvě strany. Neucelený, zbytečně se zabývající oběma stranami v téměř stejné časové délce. [-]: Snímek je plný chyb. Režisér příliš spoléhá na lidskou nevědomost a splácal a vytáhl z kontextu co se dalo. Pár nesmyslů vyjmenuji... Chyby ve filmu (možné spoilery) [-]: Přestože jsou ze začátku křesťané zobrazení jako tupý barbarský dav, co bezdůvodně ničí se jim zlíbí, bohoslužbu slouží v místnosti plné egyptských soch. [-]: Vlčice kojící Romula a Rema pochází z období renesance, stejně tak jako sextanty a hromada dalších kulis v pokoji Hypatie. Chyby ve scénáři [-]: Druhý biskup četl údajně úryvek z Bible. To, co tam o ženách četl, ale v Písmu nenajdete. Režisér si toto záměrně upravil, aby pak mohl postavit proti sobě prefekta a ,,hříšnici". Přitom byli to právě křesťané, kteří vrátili ženě postavení ve společnosti a chovali s k nim s mnohem větší úctou, než doposud Římané. [-]: Židé se obhajují tím, že byl Ježíš Žid. Ano byl, ale kdo ho zabil? Tohle by na svou obhajobu nepoužili. [-]: Na konci vedou ,,křesťané" Hypatii ke křtitelnici a pořvávají na ni, že je coura. Důvod? Žena, která je celou dobu zažraná do filozofie. [-]: Ammonius je po smrti hned blahořečen a označen za mučedníka. Takhle naivně zpracované jsem to ještě neviděl. [-]: Donutit někoho násilím, aby byl pokřtěn a následně ukamenovat jeho ležící tělo je opravdu inteligentní chování hodné ,,ošklivých černých křesťanů". [♫]: *** [=]: Snímek je nepochopitelně zaujatý proti křesťanství. Divák, co o tom alespoň trochu ví, to velice rychle pozná. Cokoliv sebeblbějšího avšak antikřesťanského bude tady mít vysoké hodnocení i když se jedná o holý nesmysl, který je ještě navíc špatně zpracovaný. Ale tohle si moc diváků nepřizná a raději plivnou s davem. Nejvíce mě pak udivují verdikty typu ,,křesťanství je zlo", aniž by o tom dotyční vlastně něco věděli, hlavně že to zapadne. Na podobné téma šáhnout určitě po něčem hodnotnějším a věrohodnějším. ()

1945 odpad!

Agora je film, který odporným způsobem znásilňuje antickou historii - vykrádá a převrací životopis ctihodné Hypatie; křesťany představuje jako totalitní formu vlády, která převzala moc ze dne na den (a to se nechci ani jedné náboženské strany nijak zastávat) - nemluvě o elitní jednotce křesťanských vrahů, k níž se mi okamžitě v hlavě vybavila asociace jiné mordparty v černém z mnohem mladší doby ... Rachel Weisz roli zvládla skvěle, vyvstává zde však nutná otázka - zda ji vůbec měla přijmout. Totální znechucení u mě vyvolala závěrečná část se "středověkým honem na čarodějnice" a triumf lidské hlouposti nastal, když se zjevila na scéně socha Kapitolské vlčice, která byla vytvořena až středověkými umělci!!! Nechutné... na hnůj s tímto snímkem! ()

sona123

Agora nám prosvištěla kiny velmi nenápadně, skromně, podobně jako Hypatie asi sama velmi komorně prožila svůj život, přesto asi zůstala v srdcích nejen svých žáků a podobně si asi i já budu pamatovat film o ní a Rachel v titulní roli. Bylo to jímavé, poučné, hrůzné a velmi lidské. Kdepat zahnat ženy do kouta a k plotně :-) ()

lareinna

No super! Prečítajte si pár komentárov hneď po zhliadnutí tohto filmu - a to dohadovanie sa o náboženstvách a tomu kto má aký názor mi silne pripomína tých neurvalcov vo filme, ktorí tiež vlastne ani poriadne nevedeli, kvôli čomu sa hádajú. Film poukazoval aj na ľudskú rozporuplnosť a hlúposť, na to, že hádky o náboženstvách a vojny aj tak viedli len k jednému - a to samodeštrukcii spoločnosti. To je len opäť dôkaz, že kvôli tomu sa ľudia vlastne nikdy neprestanú hádať.... ()

conery1

" Nenapadlo ťa, že sa mýlime? Prečo? Bolo mi odpustené, ale ja odpustiť nedokážem. Komu, Židom? Ježiš im na kríži odpustil. Ale Ježiš je boh. Len on môže preukázať takú zhovievavosť. Ako sa opovažuješ porovnávať sa s bohom?" Ak si niekto myslí, že Ježiš robil veci bez toho, aby ho ľudia napodobňovali, tak potom je všetkým možným, len kresťanom nie. A preto je kresťanstvo také, aké je. Ako povedal Gándí : " Uznávam kresťanstvo, ale opovrhujem kresťanmi, pretože nežijú tak, ako kážu." Výborná Rachel. ()

Mikeel

Nebudu mluvit ani moc o tom, jak je film natočený, protože je natočen dobře. Agora jasně dokazuje, jací lidé vždy byli a jací budou, dokazuje jen to, že křesťanská církev je největší organizovanou a nejodpornější sektou na světě a jen verbovala hloupé lidi do svých řad a na našem světě je tomu bohužel tak, že hloupost je to, co vždy zabije moudrost. Církev totiž vždycky chtěla všechnu moudrost jen pro sebe, což se jí díky Bohu nikdy nepodaří! A lid je jen hloupé stádo, co věří všemu, co je ve zprávách, bez vlastního názoru. Je mi z toho neuvěřitelně špatně, když vidím, jak největší myslitelé vyhasnou a ti největší diktátoři planou dál! ()

Tomyfrok

Nádherná a zárověň děsivá průprava historií o 16 století zpátky. Není třeba, aby takový film zachycoval přesnou realitu, ostatně kdo vám dneska zaručí, že to, co je zapsané v moudrých knihách, tak opravdu proběhlo. Důležité je, že náboženství hrálo prim, a to jak v politice, tak v běžném životě. A křesťanství má za staletí působení na svědomí mnoho životů. Je až děsivé, jaké analogie si člověk z Agory může přinést do současného světa. Snad i proto tak vysoké hodnocení. Sama Hypatie v podání Rachel Weisz, o které tento snímek vypráví, není ani tak tím hlavním a její snaha o poznání fungování vesmíru je zde, byť zřejmě reálně, nadnesená spíš ke kontrastu ku víře v Boha/y. Agora ukazuje, jak je i náboženství nestálé, vrtkavé a především, jakým je nástrojem moci ať už jste politikem či fanatickým vyznavačem. Z obou stran zní jediné: "Kdo není s námi, je proti nám. Jediný trest - smrt." Na ateismus nebo jen vlastní poznání nebyl v jistých dobách brán ohled a slovo "tolerance" v tehdejších slovnících nemělo místo. Donutí k zamyšlení. (70 %) ()

Yaan

Film má tu správnou nasládlou těžkost, jež patří k příběhům antiky - byť už dohořívající. Avšak Hypatii (ostatně i Cyrila, ale to je vedlejší) jsem si vždy představoval jinak. Natolik jinak, že jsem měl problém tuhle lehce hysterickou kostnatou fyzikářku přijmout celé dvě hodiny. / A opět mám starý problém: Hodnotit v širším kontextu vedlejších informací (ať už o námětu, nebo o procesu tvorby), či se od nich všech oprostit a uvažovat filmový mikrokosmos? ...tak jako tak, něco málo přes padesát procent se mi zdá adekvátní hodnocení. ()

Nethar

Hypatia z Alexandrie byla dobrá, to jo, ale bohužel to nestačilo. Dva nebo tři "Google Earth záběry" se mi líbily. Celkově klasický, pěkný film, v mém hodnocení mu určitě pomáhá fakt, že je historický, protože to já mám rád. A asi mám už zase rád i Rachel Weisz, to si musím ještě rozmyslet. Že to je dost proti křesťanství nebo možná ideologiím vůbec, je asi po shlédnutí každému jasné. Myslím, že docela spravedlivě podané. ()

Daqvid77

Výborný film plný emocí. a chci jen říct jen díky tomu co se děje ve filmu jsem nevěřící, protože mám pocit že všechny velké spory v našich dějinách jsou pouze kvůli náboženství. ()

fredisek

Příběh, ve kterém Rachel Weisz vždycky někam přijde a pronese ultimátní pravdu, a který se většinou tváří jako toleranční agitka...překvapivě funguje. Vyplatí se počkat si na finále. Film i chytře těží z konfliktu mezi náboženstvími. Křesťané tu jsou primárně záporní, což mnohé potěší a mnohé naštve. Amenábar dokázal téhle situace skvěle využít. Skrze Hypatiu, která pronese, že věří ve filozofii, si lišácky rýpnul do všech věřících...ono se to s ničím nemá přehánět, vlastně ani s vírou. Film tak přinesl zajímavý příběh a "poselství", které tu ale naštěstí nepřerostlo děj (což je u historických filmů se všemi těmi děsně moudrými lidmi ze starověku dost často problém). ()

filipvrbik

Výborný historický film, ale ne až tak jako třeba Gladiátor, nebo Trója.. Prostě místo pompéznosti scén se režisér soutředil na niterné příběhy spousty hrdinů.. Film, o Bohu, film o bozích, film o lásce, film o filozofii, a film o podstatě vesmíru...70% ()

krusty2

Skvele,odvazne a hlavne neskreslujuce dielo,ktore si zasluzi zbierat ceny .Skvely film po ktorom ma napada veta:, ,Krestanom je byt HANBA!!!`` ()

Sundance23

Určitě je to velkolepé a dobře natočené,ale nakonec jsem se rozhodl pro tři hvězdy jelikož jsem se nemohl dostat lépe do děje.Film dám určitě ještě jednou a uvidíme zda hodnocení změním. ()

Haniczka

Film je to v podstatě komorní, ale zároveň s mnoha davovými scénami. Rachel je príma a i téma raného středověku je zajímavé. A to že křesťani nejsou žádní velikonoční beránci snad už všichni víme. A to, že jejich církve dusily vzdělanost, kulturu a svobodného ducha tisíce let je všem dnes jasné také. ()

M.E.K.Y

Alejandro Amenábar nemá špatné filmy a ani Agora není, ale v žádném případě se nemůže honosit přívlastkem "velkolepé". Ano, vnější stránka filmu je na velmi vysoké úrovni, výprava, masky, kostýmy, exteriéry, interiéry, prostě vše je dotažené téměř k dokonalosti. Ale to neznamená, že je film velkolepý, on si to jen myslí a vypadá tak, ale není! V recenzi je napsáno, že jestliže je divák křesťan (já jsem), tak se má koukat na film s větší dávkou tolerance. A proč? Protože je Agora jeden z mála filmů, kteří zobrazují křesťany jako"ty špatné", kteří utlačují všechny, kteří nejsou zpjati s Bohem? Jsou to lidé, dobří, špatní, jako všichni ostatní, jen jsou zaslepení svojí vírou, stejně jako byli Židé, Pohané, Proselyté... V písmu stojí - "Milujte svého nepřítele" či "Když tě někdo uhodí, nastav i druhou tvář", což je ideologie a takhle to přece nefunguje. Nevím do jaké míry byl život křesťanů v těch dobách pravdivě zachycen, ale fanatismus a zvěrstvo páchané na bezbožnících se nezastavilo před ničím! Co se týče hereckého obsazení, tak nikdo nebyl výraznější, kromě Rachel Weisz, která zde hodně omladla a do role astroložky a vědátorky Hypatii celkem zapadla. Závěr? Tento film pravděpodobně bude přijat kontroverzně, protože útočí na křesťany a snadno nařkne konzervativnější jedince, ale jako celek je to vydařené historické drama, především s krásnou vizuální stránkou. ()

alenka

konečně historický drama bez zbytečných záběrů typu nálet kamery na ryčící vojsko při východu slunce. p.s. fandim oscarovi! ()

Deywid

Konverzačná historická dráma (avšak s monumentálnou výpravou), ktorá je strhujúcejšia ako 95 % všetkých epických historických veľkofilmov....Výborná kamera, skvelá hudba, špičková réžia Alejandra Amenábara, vynikajúca Rachel Weisz (ako vždy :))....ale čo robí z Agory skvelý film je samotný príbeh....neskutočne zaujímavý námet spracovaný do výborného scénara....Wow toľko obdivných slov v jednom komentári :D...takže 90 %.... ()

Brejlil

Alexandrie, konec 4. století. Křesťanství už se šikovně etablovalo a začíná svou vítěznou pouť říší. Ve slavné knihovně se stále ještě učí řecká astronomie, matematika a novoplatónská filosofie. Jednou z přednášejících je Hypatie, krásná a mladá a zatraceně chytrá... Už v tomto okamžiku jsem začal pochybovat o smyslu celého filmu, a moje pochybnosti už nic nerozptýlilo. Celý film je krásně provedená ilustrace určité teze. Interpretací si lze vymyslet celou řadu, mně osobně sice nevadí paralely mezi křesťanskými fanatiky a jejich současnými muslimskými protějšky (i když fundamentalistický americký Jih je podobných blbů také plný), osobně si ale myslím, že děsivější možnost výkladu je střet nevzdělaných mas s elitou. Elita se o masy vůbec nezajímá, těm se nic přednášet nebude, a ony potom dychtivě hltají každou blbost, která jim odpoví na jejich stejně palčivé otázky. A Hypatie to odnesla. Jenže, mohla by vůbec v té době někde něco přednášet žena? A tato první pochybnost mi celý film rozmetala. Na evropské poměry nebývalá výprava a krásná kamera už mi radost z filmu nevrátily. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale