driftm

Film dlouhý a v několika momentech doslova nuda!Ale dávám 3*,protože konečná vzpoura byla celkem napínavá. ()

DJ Kritik

Doposiaľ som nemal ani tušenie o Hypatii. Musím povedať, že dej ma neskutočne nadchol, svojim výborným zobrazením preberania moci. Presne takto nejak si to predstavujem. A je jedno, či sa jedná o náboženské skupiny, alebo politické a už vonkoncom nezáleží kedy sa to odohráva. Rachel Weisz, mi vykreslila filozofku presne ako ju opisujú v encyklopédii. Vzdelaná, krásna inteligentná. Niektoré vedecké dôkazy fyzikálnych zákonov, alebo skôr hypotézy, boli mierne nadnesené, ale v rámci spádu filmu prehliadnuteľné. Jeden z mála historických filmov, kde sú podstatné texty. ..... ........... .......... ........ .................. ........... Vtiahnutie do deja: ***** Realita: *** Dramatičnosť: **** Historičnosť: **** Myšlienky: ***** ()

Brumlak

Všechno na jedničku. Od kamery, přes hudbu, výkony, lokace, výpravu...a příběh. Příběh, který je nadčasový, který má co říct, má myšlenku. ()

blacktomas

Celkem slušné pojednání o křesťanech, kteří už nebyli předhazováni lvům v arénách, ale pomalu se šířícím virem, který měl zanedlouho pohltit celý svět. Děj nás zavádí do starověké Alexandrie, kde se střetávají dva protichůdné světy, ten křesťanský, terorizující odumírající svět pohanských bohů. Třeba podotknout, že tvůrci z křesťanů a jejich milice neudělali zrovna světce nebo bohabojné lidumily, koneckonců sama historie jim dává za pravdu. Nedivil bych se ani protestů ze strany církve. Hypatie jako taková má ztvárňovat inteligenci starého světa, stejně jako rovnoprávnost mezi mužem a ženou, což kvituji s nadšením. Není pochyb, že tehdejší věda předběhla dobu, jen se jim nějak nechtělo zbavit otroků, inu zvyk je zvyk a pohodlnost je pohodlnost. Zpracování a kulisy navíc byly zvládnuty standardně, tudíž u mne vládne spokojenost. ()

skalicky

Užasné....dílo nad kterým se člověk zamyslí o uloze náboženctví v dějinách lidstva....které z nich je dobré,a které zlé? A nakonec,není všechno jen v nás lidech,kráčejících po planetě které říkáme domov? ()

george82

Velmi slušné. Rachel Weisz mě nadchla a křesťanství mě nasr***. Jak je vidět, tak každá víra měla v určité epoše lidstva své mouchy. Tady je nejlépe vidět, když vládnou slepci, tupci a vše odvolávají na vůli vyšší moci. Věřme tomu, že se nic podobného nebude za pár let odehrávat mezi křesťanstvím a islámem. ;-) ()

Bonniesgun

Agoře jsem se dlouho vyhýbala. Myslela jsem si, že to bude další pseudohistorická mainstreamová přehlídka kulis a Rachelina sex-appelu. Ještě nikdy jsem se tak nepletla! Ale popořadě… Agora staví několik příběhů o hledání na pozadí nepříliš známých historických událostí. Příběhy o hledání pravdy ve hvězdách, o hledání sebe sama, o hledání té správné cesty jak vládnout… A tyto příběhy jsou, na rozdíl od až nechutně skutečně nasnímaných scén bojů, velmi jemné, civilní a uvěřitelné. Ovšem i všechna ta krev, rozbité lebky a mrtvá těla mají ve filmu své místo a tvoří tak spolu s propracovanými postavami velice komplexní dílo. Takže tak o filmu. Co mě ale opravdu „dostalo“ byla postava Davuse (v českém dabingu – David). Už dlouho jsem neviděla tak vrstevnatý a dobře propracovaný charakter a to dokonce u vedlejší postavy! Minimalistickým herectvím a skvělým režisérským vedením se tak podařilo vytvořit postavu, která je tak hluboká a zároveň uvěřitelná, až mrazí. V náznacích (pohled, zamyšlení, pohyb ruky…) je nám předkládán charakter, jehož činy nás mohou děsit, můžeme je nechápat, pohrdat jimi nebo je schvalovat. Ale nemůžeme nikdy říct, jak bychom na pozadí událostí a v Davidově situaci jednali my… ()

mikhail

Veľmi znepokojivý film. V kontexte udalostí dneška je jasne vidieť, že história sa opakuje. Čo všetko by ľudstvo dokázalo, keby dokázalo nažívať v pokoji... ()

Ernie_13

Film zobrazuje hon krestanov na vsetko okolo (cloveka, zeny, zidov, pohanov, filozofiu...) no realne je samotny film honom na krestanstvo. Chce sa tvarit ako iny, nezainteresovany a hlavne realny pohlad na udalosti a pritom je plny nepresnosti. Clovek by povedal, ze film utoci na nasu vieru, no namiesto toho utoci na nasu hlupost. Rozhodne nepopieram to, ze niektore (pravdepodobne vacsina) z tych veci sa naozaj odohrali a to za podobnych okolnosti, ale ak by som niekoho vynil za veci ci sa udiali, tak by to bol samotny clovek...a nie vierovyznanie. ()

ab.dul

Velmi poutavý, emotivní a velkolepý příběh o náboženských nepokojích římského impéria. Film je význačný tím, že dokáže vtáhout do děje, a to už na začátku a stále více poutá pozornost, až se i ti nejodolnější podvolí strhující atmosféře. Žádná pasáž se netváří nudně a i když film nepatří mezi ty kratší, neunaví, spíše nabudí divácké oko a uteče rychlostí větru. Výborně dokresluje fakta, o které se opírá při nalézání pravd a možných verzí chodu vesmíru a o Zemi jako takové. Sympatické stvárnění Hypatie filmovou kráskou Rachel Weisz dodá filmu ten správný šmrnc, důvěryhodnost a tlačí příběh ještě více kupředu. ()

petite fille

veľmi slušný historický film o žene, o ktorej existencii som doteraz nemala ani poňatia. Rachel Weisz hraje svoju zaujímavú postavu ako o život, ostatní predstavitelia nevýrazných mužských "hrdinov" sú pri nej iba ako štatisti, čo môže zvádzať diváka k obvineniu z feminizmu, ale to by bolo prehnané hodnotenie. toto je jednoducho svedectvo o ľuďoch vedených láskou k nadosobným ideálom, za ktoré sú v prípade potreby ochotní obetovať život. preto sa mi páči, že sa tvorcovia nesnažili do filmu nasilu prepašovať povinnú sentimentálnu odbočku s koncom "a žili spolu dokým nepomreli", ale lásku vkusne zakomponovali do pozadia ako fenomén pôsobiaci na správanie sa postáv, ale pri tom sa vyvíjajúci a transformujúci, teda oveľa plastickejší než ho bežne vo filmoch vídavam. hoci nie bez chybičky, ale so silnou myšlienkou. ()

tartan

Pôsobivo výpravný a vizuálne pôsobivý (napr. prelety kamerou nízko i vysoko nad mestom, či dokonca nad Zemou) historický film o jednej skutočnej a bezpochyby veľmi zaujímavej historickej postave - neskoroantickej pohanskej filozofke a vedkyni Hypatii, úchvatne stvárnenej skvelou Rachel Weisz. Okrem pôsobivej výpravy, zaujímavej témy a skvelej hlavnej hereckej predstaviteľke, však filmu treba vytknúť prílišné zjednodušovanie, hrubé historické chyby a celkovú nedôveryhodnosť ponúkanej verzie tohto historického príbehu. ()

Martix

Velkolepá podívaná, opravdu. Nezávidím těm lidem, kteří museli tyhle nesmyslé náboženské rozpory prožít, nebo dokonce zemřít jen kvůli tomu, že nemá víru v něco, nebo někoho. Film jasně ukazuje co se stane, když se moci ujme banda krvežíznivých pokrytců, kteří se neustále snaží každému cpát svoji víru, kterou si podle libosti upravují a vydávají za božské přikázání. Když vládne fanatismus, tak není místo na úctu, a nikdo pak ani nezpomene na ty, kteří se stali a stávají náboženskými obětmi. Mohlo být moře učených lidí, kteří toho o světě věděli víc, ale neměli absolutně žádnou šanci proti náboženským praktikám tehdejších mocností... ()

princesofpersia

Krásný, chytrý film s hlavou a patou a dokonalým scénářem. Rachel Weisz je výborná, hudba správně "naříkavá" a atmosféra drsná. Dala bych 5*, ale měla jsem pocit, že Amenábar vypráví o všem a o ničem, že se soustředuje na naboženství, Hypatiu, politickou situaci, ale na nic přímo, ne se vším všudy...ikdyž...možná to tak je právě dobře. A kdo by si pomyslel, že větu "How naive of me to think that we finally changed" budu moci aplikovat i o 2 tisíce let později. 4,5* ()

PAVLIS

Miluju filmy, které mě dokáží informačně obohatit, donutí mě popřemýšlet a popř. i dohledávat si doplňující informace k tématu a zároveň jim nechybí i kvalitní formální či emoční stránka příběhu. Toto je jeden z nich. Jeden z mála. ()

bujnmi

Hrozně pesimistický a zdlouhavý film. Lidé tu jsou bráni jako stáda. Objevení elipsy jako vrcholný okamžik života. Význam nejvyššího hrdinství je usmrcení. Usmrcení ve smyslu záchrany od utrpení tohoto prokletého světa. Film bez jakékoliv naděje. ()

gicous

Neměl jsem větší problém identifikovat se s postavou Hypatie. Jakožto obdivovatel vesmíru a ateista jsem nechoval vůči snímku nelibost nebo odpor. Samozřejmě, že jednostranné vyobrazení křesťanů a parabolánů bilo do očí a snímek by si možná zasloužil objektivnější postoj. Nicméně z filmařského a nezaujatého divackého pohledu je vše uděláno ve prospěch samotného filmu. Černobílé postavy vyvolávají jasně vyhraněné emoce. Veškeré emocionálně naročnější scény jsou doplněny tklivou hudbou, jež dohromady generují pamětihodné momenty. Film je také patřičně monumentální. Ať již se podívate na krásné dekorace nebo nádherné digitální pohledy z boží perspektivy. Příběh se mi líbil. Je rovnocenně rozdělen mezi náboženské pře a úsilí Hypatie odhalit tajemství vesmíru. Ač historicky nevěrný, má spád a je doplněn romantickými podkresy, které ho činí lidsky schůdnější. Až na Rachel Weisz jsem byl s herci spokojen. Především nepatřím dlouhodobě k jejím obdivovatelům. Zde se mi zdálo, že se se svou postavou příliš nesžila. Ve většině scén jsem měl dojem, že pouze recituje naučené texty, aniž by jim rozuměla nebo k nim cítila opravdový filozofický či vědecký zápal. A ještě jedna výtka. Přivítal bych delší stopáž, řekněme tak 20 minut navíc. Některé dějové přechody mi přišly skokovité a zkrácené. Jinak se ale jedná o podařený historický velkofilm, poměrně dost kontroverzní, ale subjektivně stále kvalitní. 7/10 ()

helrohir

Krásna historická freska, ktorá môže smelo slúžiť ako vzor všetkým náboženským fanatikom bez rozdielu vierovyznania. Náboženstvo by malo ľuďom pomáhať prekonávať ťaké životné údely, ale tu sme svedkom toho, ako to vyzeralo niekedy v počiatkoch kresťanstva, pokračovalo až do stredoveku a čo vlastne existuje aj dnes (aj keď už v rámci islamu), teda absolútna náboženská neznášanlivosť, popieranie vedy a rozumu a neposlednom rade odsúvanie žien na najnižší stupeň spoločnosti. Okrem tohoto významného posolstva na filme oceňujem úchvatnú výpravu a dobovú atmosféru, krásnu kameru a hudbu a taktiež herecké výkony. Som však mierne skeptický voči niektorým udalostiam vo filme, ktoré mi prídu mierne prehnané a taktiež mi vadilo aj také trvalé preskakovanie deja filmu z náboženských rozkolov na záležitosti točiace sa okolo slnečnej sústavy. Celkovo som ale veľmi spokojný. 80%. ()

Gallienus

Tento film jasně ukazuje, že za pádem římského impéria nestála žádná horda barbarů tlačících se na vnější hranice, ale skupiny náboženských fanatiků, kteří rozložili říši zevnitř. Křesťanství se šířilo jako nějaká choroba, bylo netolerantní a zničilo vše a všechny, kteří chtěli naslouchat hlasu rozumu. Náboženským vůdcům vyhovovalo, že čím je dav hloupější, tím snáze se dá ovládat. Je pro mě překvapením, že tento film byl vůbec natočen, v našem převelice politicky a nábožensky humánním a korektním světě. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale