Nebeští jezdci

• Česko Armáda v nebesích (více)

Kam přijdou po smrti válečníci, kteří bojovali na nebesích? Japonský animovaný sci-fi film o mladistvých pilotech a jejich dramatických bitvách. Mamoru Ošii náleží vedle Satošiho Kona, Hajaa Mijazakiho, Kacuhira Ótoma a Isaa Takahaty mezi přední režiséry japonské animace, kteří tvoří snímky spojující autorskou osobitost s komerční přitažlivostí. Ošii se realizuje především v oblasti filosofických sci-fi filmů, kde prostřednictvím dystopických společností, robotů a kyborgů zkoumá podstatu člověka. Jeho melancholicky zasmušilí hrdinové procházejí spektakulárním postmoderním světem. Ve chvílích, kdy nebojují s protivníky, proti nimž je zpravidla postavil nějaký mocenský aparát, přemítají o své roli ve světě a hranicích osobní svobody. Mezinárodní věhlas režisérovi přinesl kultovní kyberpunkový film Ghost in the Shell, který po premiéře v roce 1995 oběhl celý civilizovaný svět, byl uvedený na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a utužil zájem o japonskou animaci v zahraničí. Volné pokračování Innocence bylo o devět let později za velké pozornosti světové kritiky uvedeno na vlivných festivalech v Cannes a Torontu. Zádumčivá sci-fi Nebeští jezdci byla ozdobou prestižních přehlídek v Benátkách, Torontu, Sitges a Locarnu. Vyprávění o mladistvých válečných pilotech, kteří bojují v táhlé válce dvou států, jež už dávno ztratila jakýkoli jiný než ryze ideologický smysl, mísí spektakulární sekvence leteckých soubojů s náladovými momenty rozjímání o smyslu a podstatě lidské existence. Ošiiho řemeslně invenční snímky vždy posouvaly technické normy animovaného filmu a také Nebeští jezdci uhranou dokonalým skloubením tradiční kresby s počítačově vytvořenými 3D modely letadel v dravých vzdušných bitvách. (Česká televize)

spotczek

Výtvarně skvělé, ale dělat velké umění z filozofování blondýny na soutěži miss universe (Přála bych si světový mír!), mi přijde trochu přestřelené. Jinak by to ještě šlo pochopit jako sci-fi vztahovku, kde se nám Romeo neustále převtěluje do nových reinkarnací. Hopla, ježiš, božínku, snad jsem někomu neprozradila pointu... Hrozně mě mátlo mixování kultur a časových období. Sci-fi s letadly z druhé světové?! Německý Rostock, kde se v běžném životě mluví japonsky a ve vzduchu anglicky? Maďarský guláš hadr!!! Že by porucha identity nebyla jen na straně nakreslených pilotů - dětí, co šukají jak veverky?! Sorry, ale kvalitní sci-fi si představuju jinak, i kdyby tam panoval sebedůstojnější a sebesofistikovanější klid. Kdyby alespoň to nebe nebylo tak provokativně čistý, když ty lidský dušičky tam tak srdceryvně úpí!!! ()

jjjerry

Tak tohle mě zklamalo. Co hodnotim jako skvělé je prostředí jak kdyby vypadlo ze hry Crimson skies (a že sem jí nahrál). Jinak 2D animace byla hrozně pomalá, až nudná. 3D souboje super, ale bylo jich hodně málo, v paměti mně utkvěl největší nálet. Vadily mně postavy, všechny stejné "pro evropana jsou všichni japonci k nerozeznání" ale tady je snad nerozezná ani Japonec. Aspon někdo mohl mít copánek, a hlavně trochu jiný hlas a podobně. Ze začátku sem se ztrácel i mezi tím kdo je ženská a chlap pak už jsem to trochu odlišil třeba podle pramínku vlasů, ale detailně dávat pozor je fakt obtěžující. Hodnotím jako dobrý nápad, ale zbytečně roztahané, nedopolněný děj a hlavně zmatek v postavách. ()

svist10

Přiznám se, že jsem od tvůrce geniálního Ghost in the shell čekal o hodně víc. Příběh zdánlivě pomalu plyne jak je Oshiiho dobrým zvykem. Nebýt jiných typů letadel, několika sci-fi detailů a pozadí, mohly by se Sky crawlers odehrávat během kterékoli letecké bitvy v historii. Je to v podstatě Tmavomodrý svět z japonského pohledu. Ukazuje život letců jak z civilní, tak z válečné stránky. Odkrývá jejich morální dilemata ale nesoudí. Pomalé tempo snímku je jeho devizou i chybou. Děj je strukturován do několika epizod, provázaných ústředním tématem. To se v nich ztrácí. Technicky jsou Sky crawlers hybridem mezi klasickou 2D animací střídanou CGI v leteckých sekvencích. Ze začátku to působí rušivě, ale dalo by se na to zvyknout, kdyby ovšem v obrazu neběhaly tak neskutečně nechci říct odfláklé postavy. Jejich obličeje jsou tak nevýrazné, že nebýt ostatních součástí, byl by to obrovský krok zpět. Akčních scén moc není, ale když už na ni dojde, je skutečně dechberoucí. Zde přichází druhé srovnání s Tmavomodrým světem. Ano, od letadel odlétávají vystřelené nábojnice. Styl snímání akčních scén je MÍRNĚ roztřesená a přeostřující kamera, což umožňuje hloubější vcítění se do děje. Za vrchol snímku považuji celou sekvenci náletu na nepřátelské město. Během ní jsem nedýchal, přesto jsem byl víc než ochoten klesnout v hodnocení na potupné dvě hvězdy. Závěrečná katarze mi v tom naštěstí zabránila. Ta třetí hvězda je tak za odvážně nehollywoodský konec. A potitulkový závěr? Kusanagi moc nazávidím.EDIT: Po znovuzkouknutí zvedám o hvězdu, protože navzdory všem výtkám, je nálet skutečně perfektní. Ze všech anime si tohle nejvíc zaslouží hollywoodské ztvárnění. Pokud nesáhnou na letecké scény a perfektní dystopický konec, tak to bude bomba. EDIT: Jedno velké LOL českému názvu. ()

RoyBatty444

Zaújmavý námet trochu komplikovane a trochu zdĺhavo vyrozprávaný. Pre fanúšikov lietania určite pôsobivé a hĺbavé duše so sci fi cítením si prídu tiež na svoje. Nechýbajú monumentálne scény a taktiež sa nájdu silné city. Anime je dostatčne pôsobivé a veľký dojem to u mňa nezanechalo. ()

puget

Film pôsobí ako kompilácia predchádzajúcich Oshiiho animovaných filmov, štruktúra je vopred daná a zostáva tu už len priestor na vyplnenie stopáže. Ale už to nie je bezprostredné, je to vypočítavé, na dobrý film neexistuje formulka a snažiť sa nejakej vymyslenej držať je krok späť. Sebareferencia je chabý základ a používanie odrobiniek z GITS2 tomu neprospieva. Remeselne nadpriemerný, ale zbytočný film. ()

nickymilka

Skvělá atmosféra. Má to zajímavou myšlenku a líbí se mi, že se toho tam spoustu vyjadřuje tak nějak mezi řádky, ale bohužel je to hrozně zdlouhavý a než se film dostane do bodu posunutí se někam dál, tak uplyne spoustu minut, kdy se nic neděje a kdy to bohužel nezachrání ani krásná melancholická hudba a pohled na mladíka (zdaleka ne tak tak animačně propracovaného jako jsou například modely letadel) , jemuž vlasy rozněžněle plápolají ve větru. ()

Tobby47

Pomalé, intimní, depresivní. Načrtává pár zajímavých myšlenek pro pozdější úvahy. Charakteristické vizuálno je velkým plusem. ()

Paladin78

Ok, ještě jsem to ani nedokoukal. A ani nemusím. V tomhle případě se jedná o natolik strhující podívanou, jakou jsem už dlouho neviděl. Mezi scénami z létaní je to zajímavá detektivka. A navíc scény ve vzduchu jsou ultimativní. Kam se ser.... Pearl Harbour, nebo jiný film o létání. Navíc jde o skvělé snoubení akce s hudbou. Viděl jsem už dost anime a bojové scény jsou absolutně nejlepší. Blíží se jim dynamicky snad jen Cowboy Bepop. PS: po dokoukání - scény na zemi jsou slabší než ze vzduchu, ale mám pocit, že jen proto, že ve vzduch jsou to prostě orgie. ()

damned

Hned po shlédnutí jsem nevěděl, jak tenhle film zhodnotit. Ale to, že o něm ještě po týdnu přmýšlím mi říká: "tenhle film je vyjímečný.", a proto mu také dám 5*. Někomu může film připadat nudný se spoustou dlouhých pasáží, kde se neděje nic. Postavy mohou někomu připadat dizajnově nevýrazné a s tím v příliš drsném kontrastu CGI letecké souboje. Filosofujících dialogů je tu také podstatně méně, než například v Ghost in the shell, ale o to víc je divák nucený film pozorně sledovat. Podle mě se to ale vyplatí. ()

BigBen87CZ

Ghost in the Shell mne málem odradil ... nakonec to vypadá, že se k němu budu muset vrátit, protože tentokrát se mi podařilo vidět věci i z druhé strany. Stejně jako všichni musím připomenout skvělou hudbu, komorní atmosféru šedivých dnů vyprahlých hlavních hrdinů i vedlejších postav. Animace soubojů, které jsou pro vývoj v podstatě naprosto nepodstatné, je skoro až neuvěřitelná. Na druhou stranu je dobré se na film dívat radši přes den, jelikož vyžaduje hodně pozornosti, jinak Vám sem tam něco uteče a bude to strašná nuda. ()

Alexios

Film mě donutil znovu promyslet Karlovu píseň "Být stále mlád, to bych si přál ..." :). Atmosférické. A to polovinu filmu zabírají záběry startujících, letících a přistávajících letadel. ()

loginhacke

krásný děj ketrý je zde již popsán níže, jen bych rád vyzdvihl filozofickou myšlenku filmu : nelze dosáhnout míru, aniž by se někde válčilo. v Každé epoše lidstva někde na světě musí probíhat boj. ()

dudonko

Davam 5...preco, lebo je sviatkom, ze clovek si po praci prepina jeden kanal za druhym a potom bum... Prve sceny, uzasna grafika a potom kukaj na nete ze co som to tam prepol... Klasika, taketo filmy sa nedavaju v prime-time ale zacinaju 22:30, kedy uz clovek rozmysla ci si lahnut a ci ist nevyspaty do roboty... Ale cim som film nechal dlhsie plynut, o to viac ma presvecil vydrzat aj do neskorych hodin... Dejovo pomale ale o to hlbsie ponorenie do samotnych postav... ()

Svatopluk.Vi

Japonské filmy stylu Manga vůbec neznám a k tomuto filmi jsem se dostal náhodou přes Českou televizi. Film mne na první pohled ohromil. Vše začalo skvělou hudbou s jasným hudebním motivem, který tak snadno nedostanete z hlavy. Grafická stránka filmu je velmi zajímavá, protože spojuje patrně ručně kreslená pozadí s 3D počítačovými modely. Občas to spojení trochu drhne, ale jako celek to funguje skvěle. Myšlenka, kterou nám film podsouvá, je velmi zajímavá. V blíže nedefinovaném čase budeme mít všichni předurčenou specializaci a budeme s ní nuceni žít. Přiběh je takový ponurý, ale moc hluboký a v podstatě říká, že pokud chceme lidstvo udržet ve stavu, kdy jej bude snadné ovládat, musíme udržovat stav konstantní války. A váhu argumentům přidáme občasnými ztrátami na životech. ()

Hugho

Naprosto fantastické letecké pasáže zo simulátora za 6* sa striedajú so slabšími pasážami za 4*, ktoré síce riešia ťažké otázky, ale pomerne pomalým spôsobom. Škoda, že tých prvých nie je viac. Možno by pomohla znalosť knižnej predlohy, ale rozsypaný čaj neprečítam. :-(      S odretými ušami za 5* ()