Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

Katie_

Od začátku do konce zajímavý poutavý příběh, filmy tohoto typu mě od sledování neodpoutají ani na minutu. K tomu všemu je Carey Mulligan opravdu úžasná herečka, ale něco mi tam přece jen chybělo, nevím co, pětihvězdičkový film to pro mě prostě nebyl, přestože měl své kouzlo. 4**** ()

štíple

Pro mě film zklamáním rozhodně nebyl. Scénář Nicka Hornbyho. Britské hvězdy nejen v malých rolích. Životní lekce, které se bohužel dostává za různých okolností nejedné mladé dívce. 60 léta v působivém vizuálním podání. ()

DadysGirl

Trvalo mi dlouho se na tenhle film podívat, i když jsem ho opravdu chtěla vidět... Občas se i to stává... Asi podvědomě hledám tu pravou chvílli... A ta nastala... A... Nelituju... Perfektní film pro mladé nezávislé holky, i pro všechny ostatní... O tom co chceme, co dostáváme a jak nás to může ovlivnit... O tom jak máme komplikované vztahy k sobě, rodičům i přátelům... O tom jak některé věci nejsou tím čím se zdají... Já byla taky taková... a doufám, že dlouho budu... Více méně... :) ()

Expertt

Pravděpodobně snímek ve kterým se najde svým zbůsobem každý z nás. Je to celkem dobrý příběh, s dobrým dějem i dynamikou. V širším pohledu nejde ani tak o hlavní zápletku romance staršího muže s mladou holkou, ale taky například otázka smyslu života, bohatsví, vztahy s rodiči, dospívání,... ()

denulik

Klasický príbeh mladého naivného dievčaťa, ktoré okúzli starší (skúsenejší, bohatší, zaujímavejší,...) muž a ona je schopná a ochotná zabudnúť na všetko a nasledovať svoje srdce a užívať si všetky slasti sveta. Zo škaredého káčatka sa stáva sebavedomá a svetácka labuť- až kým- (ne)žili šťastne až kým nepomreli. Len škoda tých posledných desiatich minút, ktoré robia celú predchádzajúcu drámu zbytočnou- chyba bez následkov, utrpenie bez pochopenia. ()

PetrC.

Krásný film, výborná pointa, poutavý narrativ, skvělé výkony ústřední dvojice (Carey Mulligan a Peter Sarsgaard), vynikající režie a hudba. To vše je prostě skvělá kombinace pro vynikající filmový zážitek. 77 % ()

MarsVl

Výborný britský retro film. Carey Mulligan .. naivní 16-ti letá dívka co si myslela že najednou bude mít vše. Sarsgaard výborně výmluvný a schopný vše zařídit. Pěkný nenápadný film 4* ()

han.ci

Mladá dívka se zamiluje do staršího muže... ALE... Klasický příběh mnoha filmů i skutečného života, ovšem netradične zasazen do 60. let. Moc se mi líbila Carey Mulligan, měla pěknou roli bezprostřední dívky, která si rychle zvykla na chování ve společnosti a naštěstí nakonec dostala rozum. ()

Lennie

Dívala jsem se na to jen kvůli tomu, že scénář napsal můj oblíbenec Nick Hornby. Jinak mě film spíše zklamal. Peter Sarsgaard si prostě nezískal moje sympatie a celý příběh byl prostě zvláštní. Dlouho jsem měla pocit, že hlavní hrdinka dělá správnou věc, přestože jsem zcela pro vzdělání, ale když se pak vše otočilo, trochu mě to zaskočilo. A rozpačitý pocit nepřekonala ani usměvavá hlavní hrdinka ani Dominic Cooper, který v roli "záporňáka" (ano, nebyl sice přímo záporný, ale na mě tak působil) zářil. ()

curfew77

Stylová výprava a hudba, ba ani vynikající herecký výkon talentované Carey Mulligan v hlavní roli bohužel nemohou zastřít fakt, že se tady servíruje sice efektně našlehaná, ale přesto neskutečně banální mravokárná historka. Možná je to tím, že scénář vychází z životních vzpomínek stárnoucí dámy, ale vedlejší postavy (role pro herecká esa typu Alfred Molina nebo Emma Thompson!) jsou až na jedinou výjimku prakticky jednorozměrné - zkrátka přesně viděné optikou subjektivních vzpomínek na dobu, kdy bylo Lynn Barberové naivních šestnáct. Co chybí námětově, scénáristicky i myšlenkově, nezvládla zachránit ani režisérka a Education je tudíž promarněnou šancí na opravdu velký film. Co se mě týče, trčí z něj kromě už zmíněného výtečného výkonu hlavní hrdinky pouze jedna jediná scéna, která se mi hluboce vryla do paměti (mrazivý závěr dialogu se slečnou Stubbsovou ve třídě poté, co jí Jenny nabídne dovezený parfém), čekal jsem ale víc. Mnohem víc. 55 %. ()

pe3czech

Hezké drama, ve kterém se i já dokážu svým způsobem najít. Jako film nepřináší nic nového, ovšem to nutně k dobrému filmovému zážitku nepotřebujete. ()

jafuska

Opravdu skvost z tvorby Velké Británie, jak málo stačí udělat z úplně obyčejného příběhu dojemný a skvěle vytvořené dílo, které zaujme každým coulem, okamžiky dramatu, štěstí, ale i plané naděje začínajícího vztahu mezi dospívajícím dítětem a staršího muže. Hudba super, herci ztvárnily svoje role na výbornou, k tomuto filmu opravdu není co vytknout, Britové mě mile překvapily, tohle jsem fakt nečekala takový úspěch u tohoto filmu. Můžu jen napsat BRAVO. ()

Uninstall

Průměrně natočená, relativně zábavná podívaná, která neohromí, ale ani neznudí. Škoda, že se zajímavě uvedená myšlenka filmu nerozvinula. U mě se blýskl Alfred Molina, jehož spojitost s doktorem Oktopusem mě bavila po celý film :-) ()

vitac.

V podstatě běžný a z pohledu nezúčastněného pozorovatele banální příběh, jakých se stalo, stává a bude stávat mraky. Přesto mě lapil do svých osidel. Výborní herci, humor (na drama je ho zde dost a přesně můj typ) a krásná retro atmosféra, to vše je zde namícháno právě tak, abych prožil příjemný filmový večer. Je to tak na rozhraní tří a čtyř, dám slabší čtyři. ()

kubilov

Jako bych sledoval nějakou nudnou kostýmovou blbost od Jane Austen, jen o sto let později, v superkonzervativním přelomu 50. a 60. let v Londýně. Mladá, naivní, docela hezká holka totiž potká zajištěného a staršího muže, který ji uvede do vyšší společnosti, s čímž má ze začátku problém hlavně její otec. Bože. ()

mac000

Divák dlouho neví, jakým směrem se děj a vztah mezi oběma hrdiny vyvine. Film tak ztrácí na vnitřním napětí. A až se to "vybarví", už je příliš pozdě, aby nabral na tempu. A tak na konci vlastně ani tak moc nezáleží... ()

yatan

Mladucka Jenny si mysli ze ma v zivote jasno..Chce dobre vystudovat, hrat na chello a robit radost svojim rodicom..Az jedneho dna sa objavi tajomny David...(Peter Sarsgaard) Vyborny Alfred Molina ktory sa snazi najst zivotnu istotu svojej dcere za kazdu cenu tu tiez nie je na zahodenie..Jeden z najlepsich filmov 2009. Najlepsi zensky herecky vykon roka v podani mladuckej (nesktutocne talentovanej) Carey Mulligan a najlepsi Song roka od Duffy - Smoke without Fire.. citim tu niaku tu BAFTicku..Mile prekvapenie..9/10 v ramci svojho potencialu.. ()