Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

Madluska

Takhle má podle mě vypadat film, kterému nechybí atmosféra! Dobře se na to dívalo, dobře se to poslouchalo (nejen skladby, ale i ten přízvuk), dobře se při tom přemítalo. Přidejte si navíc retro ladění a starou dobrou Anglii (dovedete si snad představit "angličtějšího" skladatele než někoho se jménem Paul Englishby? :-)) a máte vyhráno. P.S.: Je zde úžasně pravdivě vylíčen osud učitelky: nudit se (SŠ), potom se nudit (VŠ) a po zbytek života nudit (ostatní). Sama bych to neshrnula líp! ()

Billie777

Jsem zklamaná. Má to sice hezké kostýmy, prostředí a Carey Mulligan je tu zatraceně dobrá ale film nemá pořádný děj a ten konec je jako z nějaké teenagerské komedie. ()

Hanys_

Ta 60. léta na mě dýchla hodně silně. Navíc mi sedla i většína herců (ok - nevím co Jenny viděla na Sarsgaardovi, který byl slizský od pohledu) a tak převažuje spokojenost. Možná škoda toho konce. Ta facka od života mohla být přece jen mnohem tvrdší.. A po Anně Kendrick je Carey Mulligan dalším dívčím překvapením letošního roku. Jen tak dál...7/10 ()

Very_kuul

Jenny poslušná otcova dcérka ktorá sa snaží aby sa dostala na Oxford a spravila tak radosť sebe aj otcovi. Ale jedného škaredého, upršaného dňa spozná voľnomyšlienkárskeho Davida, ktorý jej na určitý čas zmení život. či k lepšiemu alebo horšiemu uvidíte sami. David ma jednu výhodu, že navonok pôsobí kultivovane a vie krásne klamať čo využije/zneužije .... Ano vzdelanie je dôlezité ako nám to je predkladané počas celého filmu. Koniec bol taký ako by tvorcovia nevedeli jak to ukončiť tak to skončilo ako to skončilo..s morálnym posolstvom.blé ()

Orthank

Šikovný a najmä spontánne natočený snímok plný režisérkinej životnej energie, stojí a padá na v podstate neopísateľných hereckých výkonoch ústrednej dvojice. Tie boli tak prirodzené, že som mal pocit akoby niekto len tak mimochodom natočil jeden prepletený príbeh o láske dvoch mladých ľudí. Nebyť trošku za vlasy pritiahnutej logiky (prečo tí rodičia odrazu tak vrelo privítali tak starého muža do života ich iba 16 ročnej dcéry Jenny?) jedná sa v podstate o dokonalý romanticko-poučný snímok, ktorý hodnú chvíľu naťahuje mystérium okolo mladého nápadníka tak dokonale, že až tesne pred tým, ako "odhalí svojich kostlivcov" uveríte, že ten muž je snáď dokonalý. Perfektné konverzačne neopozerané budovanie vzťahu, či super chémia medzi sladučkou Carey Mulligan a Peterom Sarsgaardom ťahajú tento film skutočne vysoko.....Je sa na čo pozerať, a to aj s tým, že si tvorcovia mohli odpustiť ten zbytočne pochopiteľný záver..... ()

duddek

*spoiler* Poselství filmu, že studovat je potřeba, a to pro případ, že vás partner tahá za nos, je poněkud zvláštní. Stačilo, aby si ji David opravdu vzal, a mohla mít skvělý život a veškeré vzdělání zahodit a slova o jeho zbytečnosti vůbec nemusela brát zpátky. Argument, že vysoká škola má smysl leda pro ty, co se k ní chtějí upoutat už navždy (anebo touží po místě ve státní správě), se tu nijak nevyvrací. Ale když pominu ještě pár nevěrohodností ve scénáři, kouká se na to docela dobře. ()

cab

Az na rychly a pateticky zaver se jedna o vyborny pohled na dospivani mlade anglicke slecny, ktera poznava zajimaveho muze. Prni pohled muze klamat...(Carey Mulligan) prorokuji velkou budoucnost. 70% ()

Milan25

Herecky bravurní, ale scénář mohl být víc propracovaný... konec bych označil jako odbytý a docela to sráží dolů. Carey Mulligan skvělá. ()

Kanca

Hezkej odpočinkovej film s nijak převratným námětem, ale když si potřebujete odpočinout od učení, tak je to přesně to pravé. Prostě stačí si jen sednout a dívat se na opět skvělou Carey Mulligan, jak si běhá po Londýně a po Paříži v těch nejnádhernějších šatech, botách a kabátech. Jen je vám ke konci trochu špatně z toho, že vy se tu už čtrnáctí dní učíte od rána do večera a nepřijdete si nějak chytře a Carey alias Jenny si ve svých sedmnácti letech sedne na chvíli nad knížky a hned se dostane na Oxford. Holt realita je občas trochu jiná. Ale jinak moc pěkné. 80% ()

dopita

Dvanáctiletý holky budou z posledních asi dvaceti minut na mrtvici. Všichni ostaní nijak překvapení nebudou, páč to končí přesně tak, jak se dá od začátku čekat. Což je dobře, řekl bych. Ze tři Oscarových nominací si ji zasloužila pouze Carey Mulliganová, která film táhne v podstatě sama. ()

Bety88

Opravdu krásný pravdivý filmík. Přála bych si být chytrá jako Jenny, přála bych si chlapa jako David( samozřejmě v neženatém provedení). Vcelku rozumím, proč byla Jenny ochotná všechno zahodit pro mužskýho, který z každodenní šedi vykouzlí barevnou paletu. ()

ClimbVibe

Perfektní výběr herců, především v hlavní "dívčí" roli. Ve filmu se vlastně nestane nic moc, dvě hlavní linie (škola, vztah) se ale hezky proplétají. Jako romantický film doporučuji všem, protože je příjemně atmosferický, nevtíravě vtipný. A že by to šlo natočit pěkně hloupě! ()

Greny

Rozporuplné hodnocení - po scénaristické stránce se vše odvíjelo na výbornou vizuálně film působil nenuceně a jednotlivé záběry pěkně ubíhaly jeden za druhým, vše doplněno zajímavě laděnou hudbou. Trochu jsem předvídal jiné vyústění celého románku, a proto musím dát 4* za to krásné životní poučení :) ()

kwoky

Na můj vkus přiliš utahané a nudné a čekal jsem trochu větší zvrat než "jen" ten, co zde byl. Hezké prostředí. Celkově vzato to není špatný film, ale pro mě nic moc. ()

jennie

Nick Hornby sa rád zahráva s ľuďmi a vo svojom remesle je majstrom. Príbeh celkom jednoduchý, ktorý ničím nevytŕča... Ale to obsadenie! A Carey! A tá hudba! Elementy, ktoré robia z jednoduchého, jemne tajomného námetu znamenitý a zaujímavý film. ()

dormouse

Vypadalo to na zajímavý snímek, ale od poloviny příběh sklouzne do takové laciné moralitky. Nicméně Carey Muligan a Peter Sarsgaard jsou vynikající. ()

angloumene

Škola života je určitým způsobem kouzelná. Vše ve filmu tak nějak přirozeně a bez námahy plyne, že si člověk sotva stihne uvědomit, že na nás (tedy zejména na ženy) autoři tak trochu tlačí a snaží se nás moralizovat. Ono otázkou také zůstává, jestli se film svým obsahem neblíží červené knihovně... Ale co, dost už bylo pomluv, na příjemné vyplnění volné chvilky zcela stačí. ()