Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

Pattrick

Holka, vyber si VZDĚLÁNÍ nebo ZÁBAVA, jak jednoduché a prosté, přesto tak zapeklité. Herecky je to něco tak zvláštního, tak milého a ty postavy Vás zaujmou. Carey Mulligan hrála opravdu mistrovsky, nominace na oscara je na místě. Samotné ukončení, tak to trošku skřípe a začátek také není nijak excelentí a místy mi vadilo chování rodičů, kteří jsou v některých pasážích zvláštní, ikdyž vysvětlení tam je, mě teda nestačilo.. PS. 60. léta v Británii, nejsem nějaký historik, ale čekal bych, že to bude konzervativnější, mladá holka, kouří, má dovoleno stýkat se s omnoho let starším mužem. Takových 70% .. Šance na OSCARA: 30% ()

A.Carnahan

Příliš prosťounká linie příběhu a celkově mi to přišlo dost suché. Záchranou je milounká Carey Mulligan, která se role zhostila výtečně, dále pak Alfred Molina (jehož výlevy zuřivosti prostě miluju), překrásná Rosamunde Pike a šarmantní Dominic Cooper. Peter Sarsgaar je úlisný až hrůza a Olivia Williams působí dost toporně. Hudba nezajímavá. Za čtveřici výše zmíněnou (zvláště tedy za skvělý, právem na Oscara nominovaný, výkon Carey) dávám 3*. ()

Bum

Brr....všechno zlé za námi a rychle pryč. 95 minut, které se táhnou jako maraton Planety Opic blitkým příběhem k neskonale zoufalému konci. Jednu hvězdu za výbroného tatínka a fáro hlavního hrdiny. ()

Jasmín

Výborně napsaná postava Jennyina otce. Molina si s ním velmi dobře poradil a už kvůli tomuto stojí film za vidění. Jinak film je velmi příjemný, ne nijak uchvacující, ale přesto na chvíli v mysli zůstane. Mimochodem C. Mulligan mi trochu připomínala Janu Hlaváčovou za mlada.... ()

ashlei

Oddychový film, který potěší a nic nikam zbytečně nehrne, opravdu sem si ho užila. Skvěle zahrané a usměv Carey Mulligan je neuvěřitelně nakažlivý :) Jenom nevím, jeslti ho budu chtít vdět znovu. ()

Maya.Angel

Příjemný film s dobrým obsazením a kvalitním scénářem. I když je fakt že u 2 scén jsem se styděla, že vůbec sedím v kině (viz Mufíček a banán) jinak to byl moc hezký příběh, nenáročný, líbil se mi. ()

tommyt

Veľmi príjemné prekvapenie...Nevedel som čo čakať od filmu s pre mňa toho času viacmenej neznámym obsadením a réžiou. Po zhliadnutí ale vo mne nechal veľmi príjemný pocit. Film sa naozaj veľmi vydaril. Mal dej, spád, dramatickosť. Bol uveriteľný. Postavy reálne. Skvele zahrané. Upršané Anglicko a sen mladého dievčaťa o lepšom živote. Chvíle šťastia a.... To už z filmu. A na celom filme najlepšie - Carey Mulligan. Túto mladú a veľmi talentovanú herečkz som doposiaľ veľmi neregistroval, ale v tomto filme sa u mňa automaticky zaradila na TOP pozície popri E. Page. Vyžarovala z nej prirodzenosť a v anglickom originále znela neuveriteľne príjemne. 3 hviezdičky za film ako taký, pol hviezdy za nápad a prevedenie a jeden a pol za Carey. ()

pappaja

Ukázka toho, jak to může dopadnout, když ani rodiče nemají rozum a nechají se napálit. Film předčil moje očekávání - tedy očekávání čehosi ze sortimentu „(přiblblá) romantická komedie“. K odhodlání jít do kina mě přimělo (krom hodnocení 72%na čsfd) zasazení děje do 60. let. Příjemným překvapením byly pro mne herecké výkony hlavních protagonistů: Jenny se svým milým, nevinným úsměvěm a optimismem opravdu vypadá jako 16-letá školačka, zato David má smutný úsměv třicátníka, který už v životě nasbíral nějaké zkušenosti. ()

PekoK2

Pubertálne a zastaralé zvyky dospievajúceho dievčaťa. Miestami trápne neskúsené príhody Jane sú dosť zábavné a mne osobne pripadajú ako by to boli počiatky základov dospiebajúceho správania sa. Spôsob života ktorý si nemohol dovoliť každý a tiež to boli veľmi neobvyklé móresi, v tej dobe to pre niektorých je neprijateľné. Časy kde cigarety v ruke sú samozrejmosťou a správať sa dospelácky je top. ()

Two.Swallow

Obyčejná dívka, chodila do dívčí školy a nosila ošklivou uniformu. Dokud nepotkala gentlemana, který jí změnil život ve všech směrech. Ukázal jí život daleko za hranicemi normálnosti, které znala. A ačkoliv jí zradil a zranil, poslal ji na cestu životem, kterou nezapomene. Docela typické, zdá se mi. Je to film na deštivé odpoledne a vlastně mě na první pohled ani trochu nezaujal. Kdybych v trafice viděla poutavější obrázek, spíš bych šmátrala po něm a životní příběh studentky by zůstal nepovšimnut. Ale když jsem to dotáhla až do konce, narazila jsem věc, co se moc často nestává - dobrý pocit z filmu. A najednou jsem cítila potřebu sedět na okně a počítat kapky, které se vezou po okenní tabulce, poslouchat Juliette Greco a cítit se stejně šedá jako Jenny na začátku filmu, snít o princi, který mě vezme do Paříže. ()

QueenOfSpade

Na tento film som sa tešila, ale mierne ma sklamal. Celkom zaujímavo vykreslené vtedajšie obdobie v UK, v ktorom bolo hlavným cieľom bežného mladého dievčaťa (či skôr jej rodičov) "dobre sa vydať" za solventného a zabezpečeného muža, poprípade získať vzdelanie na prestížnej univerzite; hlavná hrdinka, ktorá sa búri proti týmto konvenciám a keď stretne interesantného, o niečo staršieho chlapa, zatúži po nespútanom a pôžitkárskom živote po jeho boku a nechá svoju budúcnosť a sľubné štúdium na pospas osudu. Problémom je, že táto hrdinka je mi napriek solídnemu výkonu Mulligan maximálne nesympatická a nemám pre ňu absolútne pochopenie. Kto ma však naozaj iritoval, bol jej amant David, takúto slizkú mužskú postavu som už dávno nevidela, scény s banánom a Minnie & Bubble-up boli jednoducho otrasné. Záver ma tiež nepotešil, niečo v tom duchu "spackaj si život neuváženým blbým rozhodnutím, vykašli sa na školu, naleť 2krát tak staršiemu seladónovi, potom fňukaj a žiadaj o pomoc a nakoniec sa aj tak dostaneš na svoju vysnenú univerzitu a stretneš toho pravého". Na druhej strane ma očaril Paríž a sympatická vedľajšia dvojica v podaní perfektného Dominica Coopera a šarmantnej Rosamund Pike. ()

Slovoprofesi

Proboha, proč? Bláto pro inťošké dušičky. Jestli to mělo být umělecké a nostalgické pohlazení po duši, tak se to povedlo asi jako koš na prádlo, co nemá dno. Film obsahuje několik kvalitních scén. O tom se nepřu. Scény ale patří do úplně jiných filmů. Školačka si nechá zblbnout hlavu ženáčem. To se naivním holčičkám stává. Jenže ona je zároveň chytrá jako ministr. Neustále pronáší moudra, jak z těch nejdřevnějších děl klasické literatury. Celý film není jasné, jestli šestnáctka hraje padesátnici, nebo padesátnicde se chová jako šestnáctka. Její postava je nevěrohodná. Navíc herečka neustále odporně špulí hubu, jako Silvesr Stallone, když v Rockym dostává deset minut v kuse do tlamy. Příběh je snaha namíchat koktejl z ingrediencí, které k sobě pasují asi jako mýdlo, zakysaná smetana a motorový olej. Máme tu motiv, jak těžké to dříve dívky měli, když chtěly být vzdělané a nezávislé. Máme tu nosnou linku, kdy starší ženatý muž oblbne mladou školačku. Užívá si s ním života, o kterém zatím pouze snila. A do toho všeho snaha natočit poetický film o umění. Nic z toho není nikam dotaženo. Představte si chlapa, co si najde mladou milenku a bojí se jí rok opíchat? To si nedje představit, že? A takhle pohádkový je celý tenhle blábol, co se odehrává v "rálném" světě... ()

Tux.cz

Jako fanoušek spisovatele Nicka Hornbyho, jsem tento film zvolil jako záchranu deštivého odpoledne. Snímek vás nechá nahlédnout do zašedlé Anglie, která v sobě ukrývá krásy umění a divokých večírků. Překrásně barevných ulic Paříže a života mladé dívky, které se otevře celý svět a nespočet kulturních možností. Velice mě potěšilo herecké obsazení, s tím že film si po celou tu dobu drží svůj styl a bez zbytečných klišé se dostane ke svému konci, který už tolik potlesku nesklidil. ()

Meteora17

Byl to pěkný film, ale po celou dobu mi byl nepříjemný Dave. Pro mě je zvláštní, když cizí dospělý muž chce pomoc mladé naivní dívce. Pocelou dobu mi připadalo, že je něco v nepořádku. Samotný konce to potvrdil. Ale vůbec to nebyl špatný film. Líbil se mi, ale nejsem si jistá, jestli se na něho znovu podívám, protože tak deprimovaně mi už dlouho nebylo. ()

Sejkorka

Vlastně nevím, proč dávám jen 4*, snad to přepíšu ... Perfektní prostředí, dobrý příběh, opravdu výborní herci. Hlavně Carey Mulligan (Daleko od hlučícího davu 2017) Psal se rok 1961, skutečně krátce před vypuknutím Beatlemanie. Člověk, resp. fanoušek Beatles si mnohem víc uvědomí, co všechno tihle hoši z Liverpoolu v Británii změnili. Tedy, nejen v Británii. Ne, opravuju původní hodnocení, je to 5*. ()