Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

Peenugirl

Je to skôr fantasy hra s našou mysľou... už-už uveríme absurdite, keď v tom vypláva na povrch kryštalicky čistá pravda. Je to napriek tomu temný a na moje vnímanie dlhý film. Režisér asi chcel svojich hercov priblížiť realite tým, že ich spravil nedbalými k vlastnej osobe až možno hygienicky závadnými. Colin má celý čas načechrané vlasy do tváre (neviem či niečo videl z natáčania) a špinavé nechty, Alicja tiež postrádala hrebeň počas natáčania a v kúpeľni ju tiež nezazriete... Vadilo mi to. Vody a vodných záberov, tiež tmavej farby, je hojne. Depresívne dielko s happyendom... 60% ()

sigfried

opravdu jsem na moment veril tomu, ze je to pohadka :) kdyz klise, tak dokonale - a tenhle film to dokazal. jedinym minusem je, ze je to opravdu jen klise... ()

raru

Jeden z najlepších filmov Colina Farrella.Zo začiatku príjemné fantasy,ale ja som s istotou čakal,že sa to vysvetlí spôsobom na hony vzdialeným od počiatočných očakávaní,teda realisticky.Ale aj cez to všetko je to nádherný film,ktorý ma od začiatku uchvátil krásnou drsnou prírodou,príbehom a atmosférou a celkom ma do seba vcucol. ()

flouny8

Colin Farrell musel asi mít hodně velkou nouzi o role, když kývnul na tohle. Jediné plus, téhle rádoby dojemné slátaniny bez jakékoliv šťávy, je Alicja Bachleda, která tu prodala svoje luxusní křivky. ()

Pythonator

Je soci neskutečně milého na tomto filmu, přestože závěr musí být nutně zklamáním pro všechny, jimž srdce tluče v rytmu fantasy. Dlouhovlasý Colin je sympaťák. A za tu překrásnou slovanskou mořskou nymfu to chce hvězdičku navíc. ()

Xmarc

90 % | Krásná "skoropohádka" pro dospělé. Krásné prostředí, krásná padnoucí hudba, dobré výkony herců, hezká téměř pohádková iluze, která se na konci sice rozplyne, možná trošku moc na sílu a docela těžko se tomu vysvětlení zcela věří. Ale i tak moc zajímavý a příjemný zážitek. ()

ledger

realita vnímaná očima holčičky anebo krásná naivní (trochu akční) pohádka v neokoukaném prostředí pro ty, kteří chtějí prožívat srdcervoucí romantiku aspoň v kině ()

Mybe

Kúzelný príbeh- ozajstný dôkaz toho, že v jednoduchosti je krása... Plynulý, prirodzený, milý- mne tam naozaj nechýbalo nič. Colin začína konečne hrať v poriadnych filmoch, kde môže uplatniť svoju írsku naturelu a prízvuk. Alicja bola dokonalá morská panna a malá Alison zapasovala do svojej roly nemenej dobre. Krásna príroda len dotvorila celkovú atmosféru. ()

Fraktální

Pár výtek bych měl, různě vyplouvaly během filmu , nicméně na konci se naštěstí všechny zase potopily a výsledný dojem z filmu byl skvělý. Opravdu doporučuji. Jsem rád že se vše vysvetlilo, já ty mystéria během filmu nemam rád :-) ()

judas p

Pohádka pro dospělé, co ví, že za všechno se musí zaplatit. Pokud dokážete vypnout přísnou logiku a odpustíte filmu hned několik z hlediska pravděpodobnosti neuvěřitelných náhod (holka si nevšimne, že v řasách je batoh, ex-přítel vytipuje ten správný čas a místo k vykouření cigarety, aby Ondine zahlédl, při srážce aut se srazí hlavní protagonisté, vylovené ryby a krabi v místech, kde nikdy neberou atd.), může se vám stát to co mně. Moc jsem se bavil a nakonec jsem byl nejen zvědavý, ale i napnutý. Už proto, že jsem čekal, jak Jordan ten konec postaví. Jestli zůstane u pohádkových metafor, nebo zvolí realistickou proměnu. Ti co to už viděli, můžo posoudit, zda to byla správná volba. Já říkám jednoznačně ano, Shyamalan už zkrátka vystřílel všechny náboje a je dobře přijít s jiným způsobem, než neustále otevřený, nebo alespoň šokující konec. Colin Farrel je super, obětavý a spíš citlivý snílek se sklonem k alkoholismu je v jeho podání snadno uvěřitelný. Hláškující kněz Stephen Rea, roztomilá holčička jako rybářova dcerka a božsky milá mořská panna s vizáží top modelky, které by tu její minulost odpustil asi nejeden abstinent - alkoholik. Pouze ex-přítel je zbytečně vyhraněný ultrazáporák, stávající se tak jedinou karikaturou v jinak moc příjemném filmu. Hra na pláč, nebo Interwiev s upírem nepřekonáno, ale věřím, že poslední slouvo jsi nám ještě neřekl, že Neile Jordane? ()

cachanell

Polopohádkové téma. Rybář vytáhne z moře dívku, je to mořská panna či tajemná tulení žena. Kde skrývá svůj kožich? A proč najednou má rybář štěstí? A co jeho nemocná holčička - věří v mořské panny a jejich moc? Hodně otázek - barvitě vylíčených na pozadí dětské nemoci a otcově snahy o nalezení štěstí v životě. Jemné a pohádkové vylíčení s realistickoromantickým koncem. A krásná Alicja Bachleda i mužný Colin Farrell. ()

pan Spock

Kdo by někdy nesnil o tom, že prožije pohádku na vlastní kůži ve svém životě. Neil Jordan nám vypráví příběh o rybáři a dívce, jejichž setkání se takřka rovná zázraku. Vše ve filmu perfektně klape a nenásilně nás děj mystifikuje, až se nám chce věřit, že se pohádky skutečně stát můžou. Nádherná melancholická atmosféra nás nutí fandit malé Annie a jejímu dětskému pohledu na svět dospělých. A ikdyž se z pohádky nakonec vyklube "jen" romantický příběh, tak musíme uznat, že to zase tak málo není. ()

Agora

Romantické irské drama Ondine s Colinem Farrellem a Alicjou Bachledou v hlavních rolích má lehce pohádkový nádech. Rybář a bývalý alkoholik Syracuse vyloví z moře neznámou dívku, která mu o sobě nechce nic říci a skrývá se u něho před lidmi. Jeho nemocná dcerka uvěří, že to je mořská víla Ondine. Začátek filmu vypadá trochu jako sociální drama a dále jako fantasy, ale naprosto mě otrávilo, když se z dívky vyklube nevinná rumunská!! pašeračka drog, kterou hledá její partner, aby z ní ty drogy vyrazil. Vše dobře skončí, dívka padoucha utopí a po krátkém pobytu ve vězení se provdá za svého rybáře. ()

sheerin

Tak trochu pohádkový příběh z drsného Irska, kde větrem ošlehaného rybáře uvěřitelně ztvárnil Colin Farrel. Na film se i díky představitelce tajemné krásky, kterou hraje Alicja Bachelda, dobře kouká a není moc věcí, které by mu mohly jít vytknout. Drsné pozadí, které vyplouvá postupně na povrch není samoúčelné a trocha tajemna Vás udržuje v napětí do poslední chvíle, proto hodnotím na jasných 5 hvězd. ()

karmalat

Hodně nadějné, ale nakonec mě neoslovilo. Mix žánrů (trochu fantasy a pak tvrdá realita života dělníků u moře) a přílišná doslovnost filmu uškodily. Mělo zůstat buďto jako lehce éterická pohádka s příchutí reality nebo jako sociální drama s krimi zápletkou. ()

egoistic

Drsná země a přece krásná. Těžký život a přece by ho spousta z nás chtěla (alespoň na tu hodinu a půl co trvá tenhle film). Klasický příběh a přece jiný. Lehký nádech nadpřirozena rámovaný touhou nemocného dítěte po tom, aby se i na nejneuvěřitelnějších a nejzapadlejších, bohem zapomenutých místech stalo něco magického. Když k tomu přidám výborný hudební doprovod Sigur Rós a pro mě osobně moře, vychází mi z toho velmi povedené dílko. Ani nevím proč, ale člověku se zase na chvíli chce věřit na mořské panny, zázraky a to že láska a dobro zvítězí nad zlem a nenávistí. (což se mi u moc romantických filmů nestává). Takže suma sumárum, Ondine je stejná a přece "jiná". Irská. 85% ()

feszani.cz

Konečně Colin Farrel promluvil svým rodným přízvukem. Za to bych přidal i šestou hvězdu. Doporučuju tenhle film zejména všem zarputilým "dabingářům". ()