Daleko od hlučícího davu

• USA Far from the Madding Crowd (více)

Bathsheba Everdene (Carey Mulligan) je krásná a také hodně svéhlavá. A jako mnoho svobodomyslných žen, to ani ona nemá lehké. Tím spíše, že žije ve viktoriánské Anglii druhé poloviny 19. století. Bathsheba se v okamžiku, kdy po svém strýci zdědí usedlost v panství Wessex, promění z obyčejné venkovské dívky v nezávislou a cílevědomou statkářku. A to z ní dělá lákavou partii pro to, čemu se zatím snaží vyhnout – manželství. Nejprve odmítne lásku chovatele ovcí Gabriela Oaka (Matthias Schoenaerts), zklame i naděje zámožného starého mládence Willliama Boldwooda (Michael Sheen). A rozhodne se na zděděném statku hospodařit sama, bez mužské pomoci. V tehdejší době to byla nevídaná odvaha, ale Bathsheba díky svým schopnostem, přímočarosti i vrozenému šarmu uspěje. Pak ale vstoupí do jejího života mladý, pohledný, sebevědomý a arogantní seržant Frank Troy (Tom Sturridge). Přesně takový muž, s kterým by se racionální a sebevědomá Bathsheba rozhodně nezahodila. A k překvapení předchozích nápadníků právě on v ní dokáže probudit vášeň. Vášeň, která se stane osudnou nejen Bathshebě. (Cinemart)

ghatos

Dá se...pipina, která nechce být jako zkrocená, ale přitom zoufale touží být křehká a v náručí může, co ji bude milovat 🤷💖🙂. 69%. ()

TroiMae

Inspirován jiným zde přítomným komentářem: Hardyho sociální naturalismus přetaven v reklamovou kostýmní romantiku. Ale já jsem spokojený. Ovčáčkovi modré oči byly dost modré, červený kabátec dost červený, zapadající slunce dost... zapadající... Pořád lepší, než unavená Anna Karenina a znuděná paní Bovaryová... Až vyrostu, chci být obyčejná venkovská dívka, která se promění v nezávislou a cílevědomou statkářku :o) ()

Glowski

Adaptace literární předlohy, která působí jako ukvapená-překotná a otrocká zároveň. V důsledku toho se z postav stává palivo na pohon červeného biografu (=červená knihovna), které se strojově rozchází a znovu si padá do náruče, a všechny ty zjitřené emoce, které bychom za tím měli cítit, nám musí polopaticky předehrávat a deklamovat (a to mám pro Mulliganovou celkem slabost). /// Kdo chce vidět kreativní zpracování literární klasiky, nechť se podívá na Větrnou hůrku od Arnoldové. Kdo chce vidět současné funkční melodrama, nechť si pustí Válečného koně od Spielberga. Kdo chce vidět, jak by vypadala Pytlákova schovanka, kdyby se brala vážně... ()

coscarelli

Dogmou (ostala v Dansku) oslahany veteran T.V. stoji za touto nesentimentalnou, pokojnou "romantickou" epopejou, na nu sa az privelmi dobre pozera i ked sa tam toho az tak vela neudeje. Oslnuje krasnymi jesennymi omalovankami, psami, ovcami, farmarmi, psenicou, kde im (a linke) do "tanca" kresli srdcervuce hudobne temy monumentalny (tentokrat ostal pri zemi) Craig Armstrong a nejednu si doteraz este popiskujem. Pan reziser chopil skoro vsetky vojvodske zbrane a dynamickym tempom vedie emocne naladenych divakov skrze osudy sympatickej farmarky (ktorej by som nakopal prdel za iste rozhodnutia, no uvedomil som si, ze netreba sudit a verit ze jej nakope prdel niekto iny. Apropo, vsetko sa predsa pre nieco deje) k "neslzopudnemu" , zato prijemne zasluzenemu (a ocakavanemu) finisu. Paradni hereckí sekundanti po boku Carey sa taktiez nestracaju a rovnovazia sily psychicke i fyzicke a vyborne sa doplnaju. Obaval som sa ze spadnem do zumpy typu Rozum a cit ci Pycha a predsudok, napokon som ostal milo prekvapeny. SPOILER :) " Snimok obsahuje najviac mrtvych ovci v historii kinematografie". ()

sedm.1

Opravdu poměrně nevýrazné dobové romantické drama, které mě sice nějak vyloženě ničím nevadilo, ale prostě jsem tam za celou dobu nezaznamenal ani nic, co by mě na to filmu vážně zaujalo a čím bych mohl na tento snímek kohokoliv nalákat. Zápletka má tedy spád, nicméně se to potácí tak nějak od ničeho k ničemu, jednotlivé scény jsou předvídatelné, nenastane tam žádný zvrat a vyústění jen naplní očekávaní, které divák navíc nabyde hned od počátku. Postavy jsou nezajímavé, nezábavné, vlažné, což pak platí i pro jejich herecké představitele, které to odehráli jakoby na půl plynu. Vizuál, atmosféra a styl jinak mají působivé zpracování, ale v tomto případě to nesehrává pro film bohužel až tak významnou roli. Zásadní problémem této podívané je nicméně nefunkčnost emocí, pramenící z veškerých těch křečovitých romantických vzplanutí ústředních hrdinů, kdy se všichni chovají vážně nepřesvědčivě, stejně tak jako je těžké uvěřit, že se všechny mužské postavy tak pobláznili zrovna do někoho s ksichtem Carey Mulligan, ovšem možná tu mělo jakoby platit jiná doba, jiný vkus, každopádně u mě to zkrátka prakticky ve všech ohledech docela dřelo, zároveň musím ale i znovu zopakovat, že nejde ani o film, který lze jen tak odsoudit, na to své nepopiratelné kvality totiž jistě má. ()

DavidS.

Vdavkuchtiví ovčáci, famáři a důstojníci nabízející sborem své ovce, pole a klavíry...A ona obětuje své panenství a nezávislost tomu s největším knírem a šavlí, aby se přes trpká rozhodnutí nakonec dobrala zaslouženého romantického konce...Dvě hodiny kýče a malebných obrazů a tklivých houslí... ()

Chmur

Film se mi moc nelíbil. Vůbec jsem nepochopil motivace postav, od psa, který nažene ovce ze srázu, po chování hlavní hrdinky. Zápletka byla podivně překombinovaná a v podstatě o ničem. Jak film dopadne, se dalo odvodit po pěti minutách stopáže. Hlavní hrdinka je krajně nesympatická, zahleděná sama do sebe a hloupá. Jedna hvězdička je za jediného charismatického herce ve filmu - Matthiase Schoenaertse, druhá za krásné anglické exteriéry. ()

Seti

V pravdě austenovské drama představující mladou emancipovanou hrdinku příliš nespoutanou, aby se dala svázat konvencemi viktoriánské Anglie. Jen to její pomatené kravkovské poblouznění mi tam moc nesedělo, ale tak první zaláskování může udělat idiota z každého. Od Far from the Madding Crowd jsem nic moc nečekal a byl jsem velmi mile překvapen, protože pozvolná výstavba vztahu mezi hlavní hrdinkou a panem Oakem se mi parádně trefila do noty a užil jsem si ji až do zcela uspokojivého finále. Komu se líbila Pride and Prejudice, rozhodně neudělá s tímto filmem chybu. ()

klukluka

Líbila se mi výprava a (hlavně) hudba, příběh už o poznání méně. Když už na něco takovýho koukám, tak se chci fakt dojímat, a klidně i hodně dojímat, tady jsem k tomu ale tolik příležitostí nedostal. Nedostal jsem v podstatě žádnou. Jen lekci, že chlap by měl makat a rozhodně na nic nikdy neříkat NE, pokud může říct ANO. ANO, nemáme to lehký. A přitom si stačí ve správnou chvíli uvědomit, že za kopcem žijí i líp obdařený holky a ještě mají dokonce i srdce. Tahle paní hodně používala hlavu. Na můj vkus příležitostného diváka romantických filmů až moc. ()

Jezinka

Chtělo krapet ubrat záběrů na zapadající slunce, probouzející se přírodu a bečíčí ovce a věnovat se většímu prokreslení charakterů. Troy nepůsobí jako úplný všivák, Boldwood jako bláznivě zamilovaný a Batsheba je taková pořád zmatená, zachraňuje to celé pastýř Oak. ()

ti88na

Druhý krát na mňa film spravil ešte lepší dojem a tak zvyšujem hodnotenie. Veľmi príjemne sa to sleduje aj počúva, príbeh je pekný, ľudský, ani súčasnému divákovi nerobí problém vcítiť sa do osudov hrdinov. Pre mňa je negatívom len obsadenie Carey Mulligan. Zatiaľ si ma ako herečka nezískala a tu jej k tomu neprijala ani postava Bathshebi, nakoľko táto mi liezla na nervy väčšinu času. To že preberala až prebrala mi nevadí, o čom by potom ten film bol, ale jej správanie bolo detinské, povrchné až hlúpe a vzhľadom na to, že prakticky zničila život dvom chlapom, vyšla z toho veľmi dobre a jej šťastie som nevedela tak prežiť. Vynahradil mi to však Matthias Schoenaerts, ktorý bol viac ako pohľadný a jeho Gabriel bol mužom o akom môže snívať každá žena :) ()

Hanys_

Šel jsem do toho protože Vinterberg, ale popravdě mě tahle historická červená knihovna většinu času dost nudila. Holt ne vždycky mi tyhle pár set let staré romantiky sednou. ()

kolemjdouc

neprofesionálně zpracovaný film podle předlohy.Problém s tím bude mít každý kdo několikrát četl knihu Hardyho.Zatímco kniha vás "spolkne "až tak že ji vezmete do ruky víckrát u filmu máte dojem ,že se do toho tvůrci pouštěli zbytečně.Jak výkony herců,kamera,exteriéry všechno má hodnotu slabých dvou hvězdiček.Mulligan je slabá herečka a tahle role podle mě byla nad její síly. ()

F.W.Colqhoun

Thomasem Hardym nepolíben, ale zdostatek informován, do čeho jdu, jsem se odhodlal ke sledování Hlučícího davu z čisté zvědavosti: Co na tom mohlo zaujmout Thomase Vinterberga? Snad honorář? Za cenu částečně promarněného večera jsem si mohl odpovědět, že ne, či nejen ten. Kostýmní srágora totiž rezonuje lecčím, co může být autorovi Dogma 1 blízké: Ironií titulu, citujícího poetickou ódu na klid venkova, zraňujícími vztahy, všeprostupujícím lidským zlem, osudovými neštěstími, napětím mezi motálkou a přirozenými spády, úspěchem korunovaným stoicismem. Humorem tak řídkým jako je potenciál lidského štěstí: Mám také zajímavá prasata... Na druhou stranu je nutno si přiznat, že adaptace se povedla spíš v jednotlivostech než jako celek. Obsazení rolí šlechtice, farmáře a statkáře sedí jako hrnec na viktoriánsky zapáchající zadnici: Především Matthias Schoenaerts a křehký fešák Michael Sheen jsou vynikající. Konečně jsem si mohl objasnit původ anglických vtípků na téma rose is red, violet is blue. Roztomile ironická Carey Mulligan s permanentně křivou hubou nedává odpověď na důvody posedlosti tří vynikajících mužů; vždyť odpovídající emocionální reakci jsem vzýval marně i já. Relativně civilně, dogmaticky podané scény námětu v náležité výpravě velmi sluší, ale květnatý příběh se do Vinterbergova filmu ne a ne vejít, škemraje o šestihodinovou seriálovou adaptaci v produkci BBC. Romantika už pro mě prostě není, ale budu to zkoušet dál :-). Pro ženu je obtížné vyjádřit city jazykem, který muži vytvořili, aby vyjádřili ty své. ()

tterez

Lhala bych, kdybych řekla, že to bylo špatné. Nebylo. Jen na takové filmy prostě nejsem stavěná. Ona pořád říká ne a všichni jí strašně chtěj. Je chytrá a pak se jako zblázní do evidentně největšího blba z okolí (ještě s knírem??), a to jen proto, že jí sáhnul mezi nohy.. Celý film je vlastně o pohledech a nevyřčených slovech. No - a asi 4x se lidi v kině smáli, a k smíchu to v tu chvíli být podle mě nemělo. Prostě jiný svět. 48% ()

lucijelucije

Opět musím připustit, že jsem neviděla originál, který jistojistě má výborné hodnocení. Thomas Hardy je dobrý spisovatel, a věřím, že jeho knihy mají srdce. T. Vinterberg nebyl úplně špatně a film byl poutavý. Nemyslím si, že by byl výběr hlavní postavy chybný, protože C. Mulligan byla opravdu přesvědčivá, alespoň v roli té křehké dívky. Jako nezávislá žena mi seděla už míň, a tak nějak všechny postavy, byly jakési strojené. Chyběly mi tady city. Hloubka. Far from the Madding Crowd mi jednoduše přišel studený. ()

Simbet

Jsem velmi zklamaná. Od nového remaku jsem čekala, že bude lepší než předchozí verze, ale s filmem z roku 1998 se to nedá vůbec srovnat. Nudné a trapné dialogy překonávají snad jen hrozné výkony herců. Snad jenom farmář Oak v podání Matthiase Schoenaertse nevypadal škrobeně, ale vzhledem k tomu, že se celý film má tvářit tragicky, tak to nebyl zase takový výkon. Celý scénář za nic nestál, všechno špatně střižené. Ne, prostě ne. Dvě hvězdičky z nostalgie, že jde o mé oblíbené literární dílo. Lopato: tak ty ovečky ve filmu jedinné chápu, bungee jumping skákali, protože je tam nahnal mladý nevycvičený pes (proč mu ale hráblo, nevíme), to je ale jedinné, co je na filmu k pochopení :) ()

Lovely.Bones

Tohle bych poslal rovnou do televize. Myslím si, že takovou melo-dramatickou adaptaci knihy, jejíž děj se odehrává na přelomu 19. a 20. století viděl už každý a poslední dobou se jich na můj vkus točí až moc. A tenhle se rozhodně řadí mezi ty průměrné. Děj je velice neoriginální, alespoň na můj vkus. Carey Mulligan by měla být tou nejkrásnější a nejemancipovanější ženou v celé Anglii. Ta se nechce vázat, dokud nepotká velkého a urostlého farmáře bez práce. Shodou náhod zdědí po své strýčkovi obrovskou farmu. Tam svého nápadníka číslo 1 zaměstná. Pak se ukáže postarší vlastní vedlejší farmy. A ten se stává nápadníkem číslo 2. A aby to nestačilo, tak se kolem ochomejtne ještě fešácký voják, kterému nevyšla svatba s Juno Temple. V průběhu filmu se jeden z těchto nápadníků stane maniakem a dvakrát zemře, druhý se stane chladnokrevným zabijákem třetí se na konci filmu políbí s hlavní hrdinkou se sluncem v zádech. Ach, jak originální. Herci také předvádějí ve větším množství spíše průměrné výkony, až na moji milovanou Juno Temple, která je vskutku skvělá, ale na plátně si moc místa neužije. Všechno ostatní je kolem a kolem normální. Jediná věc, která mě udržela ve stavu bdění byla píseň Let No Man Steal Your Thyme, kterou naprosto bravurně zazpívala Carey Mulligan. Celkový dojem z filmu my přišel, že BBC nenechalo tvůrcům vytvořit seriál a tak musely děj celé knihy smrsknout na 2 hodiny a takhle to bohužel nedrží moc pohromadě. Tohle je čistý průměr a doporučuji vám si počkat na to, až to bude dávat v televizi. PS: 7 divaček, které seděly v řadě za mnou, tak na konci vytahovaly kapesníky. Na ženské publikum to tedy působí zřejmě jinak, než na mě ;-) ()

Michael Sheen bude neziskový herec

Michael Sheen bude neziskový herec

11.12.2021

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

16.11.2014

Natočil jeden z nejlepších filmů roku 2012, sklízel s ním ovace po celém světě jak od kritiků, tak od diváků a zviditelnil se i filmovým fanouškům, kteří o něm do té doby neslyšeli. Jeho další film,… (více)