Užívej si, co to jde

• USA Whatever Works (více)

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“. (oficiální text distributora)

Sandstorm

Cynik Larry David si zahrál neurotického šedesátníka Borise, jenž náhodně potká naivní dvacetiletou pohlednou slečnu, která se do něj zamiluje. Jaký to šťastlivec, pomysleli bychom si, ovšem to by Boris nesměl na všechno rezignovat, nenávidět všechny lidské i jiné bytosti, mít IQ 200 a celkově být deprimovaný současnou společností. V podání W. Allena se jedná o inteligentní komedii s vybroušenými dialogy, které neztrácejí nadhled, jsou nápadité a vtipné. Just whatever works! ()

clementinka

Boris Yellnikof je človek, na ktorom sa človek zasmeje, ale na druhej strane je to človek, ktorého by som veľmi nerada stretla. Aj keď osobne mám tiež nie veľmi optimistický náhľad na svet, ale ako sa hovorí "čo je veľa, to je veľa" :). Avšak k Woodymu sa mi to hodí a ako hovorievam, jeho "intelektuálny" humor ma vždy pobaví. Niektoré hlášky jednoducho stoja za to, v tomto filme sa ich nájde kopec! Film si ešte určite pozriem. Každopádne milá, vtipná, sčasti ( ak sa to tak dá nazvať ) romantická komédia, na woodyho spôsob. My géniovia máme ťažký život s takýmito "píďalmi" :). ()

tomtomtoma

Upraveno v prosinci 2020. Film "Užívej si, co to jde" je sarkastickým galapředstavením klauna v jeho nihilistické podstatě. Klaun se vrátil k dosud nezpracovanému námětu ze svého nejosobitějšího období, neopomněl ani aspekty modernějšího způsobu života, nezatížil obraz svou fyzickou přítomností, opásal se rychlopalnými revolvery jízlivosti a se zuřivou životní vášní zlomyslně ostřeluje základní prvky americké společnosti a kultury. Klaun v euforickém stavu rozohnění neušetří ani sám sebe, zběsile poskakuje a škádlí intelekt, tělesnost, morálku, náboženství, pokrytectví i sebereflexi. Klaun provozuje mezi Érotem a Thanatem artistickou arénu a nihilisticky podbarvené intelektuální žonglérství, vždyť nejde o nic jiného, než o úspěšné nalezení intimního štěstí a uspokojivé naplnění vnitřního světa. Vznětlivým prostředkem té klaunovy neúprosné nezdvořilosti je Boris Yellnikoff (pozoruhodný Larry David), cynik, radikálním způsobem ukončující svůj doposud úspěšně spořádaný život kvantového fyzika a manžela. Vědecky nesentimentální znění života, mumraj pranýřované licoměrnosti, a ostře šlehající bič sarkasmu, aneb cesta k osobnímu štěstí vede jen přes dva neúspěšné skoky z okna. Klaun barvitě řádí. Klaunovým nástrojem vlastního mrzačení je Melody St. Ann Celestine (zajímavá Evan Rachel Wood), mladičká, a naivně prostinká jižanská dívenka na útěku před cudnou neupřímností společenského řádu bytí. Klaun koketně škádlí. Výraznou postavou je Marietta Celestine (velmi zajímavá Patricia Clarkson), matka Melody, přes kterou docházelo k její společensky nevhodné seberealizaci. Zhroucení dosavadních jistot a kosmopolitní newyorská bezprostřednost jsou bránou k vlastnímu nitru. K výraznějším postavám patří také John Celestine (příjemný Ed Begley Jr.), otec Melody i Mariettin vzorně americký manžel. Klaunův nihilistický zápal si užívá rejdy na posvátné půdě patriotů s nebývalou sžíravostí. Z dalších rolí: mladý a půvabnou Melody pokoušející herec Randy James (Henry Cavill), bývalá Borisova manželka prosperity vyššího středního stavu Jessica (Carolyn McCormick), Borisův kamarád a filozof Leo Brockman (Conleth Hill), Leův kamarád a newyorský galerista Al Morgenstern (Olek Krupa), nový životní směr Johna Howard (Christopher Evan Welch), neúspěšný nápadník o Melody Perry (John Gallagher Jr.), ti nejbližší přátelé Borise (Michael McKean, Adam Brooks a Lyle Kanouse), či Borisův blahodárný životní zvrat Helena (Jessica Hecht). "Užívej si, co to jde", klaunův nihilismus neposedně znesvěcuje přílišnou společenskou upjatost a rozšafně ji provokuje. Rozkošně nezdvořilý klaunův sarkasmus je podáván v osobitých dávkách! ()

kusper

Odmítám jakékoliv tvrzení, že by Woody Allen ztrácel dech. Vždy když se objeví bílé titulky na černém pozadí "hrají, v abecedním pořadí" (jakto, že je Allen první =) ) a hraje nádherný jazz, tak je jasné že bude následovat inteligentní, humorný film, kterých člověk vidí za rok jen pár. (K) ()

Wormboy

Po vylozene nepodarenom Cassandra's Dream, priemernej Vicky Cristina Barcelona, je tu Woody akeho mam najradsej. Sarkasticky, negativisticky, nihilisticky a pri tom nesmierne vtipny. Z mojej strany velka spokojnost. 4,5/5* ()

gabin(a)

Vynikající překvápko nedělního večera! Už začalo jaro, zahrádka, zvířátka atd. a tak už nečtu TV program, takže když v neděli večer po zprávách oznámili na ČT, že to bude, zajásala jsem, nalila si bílého vína a odebrala se do separé (táta měl Bonda, kterého opět neviděl do konce:-)). Byla jsem nadšená! Jak se postavy proměňovaly, jak si to herci užívali, hrozně se mi líbil tatínek Melody, toho jsem znala jen z Colomba, kde byl perfektní, a tady taky. Jediné, co mi tu chybělo nebo spíš kdo, byl Woody Allen, kdyby hrál Larryho on, dala bych za pět. I když tenhle pán, co vypadal jako Tom Cruise/Les Grossman z Tropické bouře, byl výborný. Ale ono nahradit W.Allena prostě nejde, když už jsem ho slyšela, tak mě to jiné tělo trošinku rušilo:-) A opět jsem si vychutnala Allenovu filosofii: ať si každý žije a nechá žít, pokud nikomu neubližuje. Hlavně, když se mají lidi rádi, a jsou šťastní, o tom to celé lidské pachtění přece je. ()

Juto

Woody Allen bol vždy posadnutý tromi témami ... umieraním, sexom a intelektom a všetky tri sú tu na popredných miestach. Naozaj má vrodenú schopnosť preháňať životné jemnosti a fackať nás vo svojich filmoch do hlavy. Verím, že jeho posolstvom je, že celkový obraz života je zdrvujúci a skľučujúci, ale ako jednotlivci môžeme každý nájsť šťastie. 6/10 ()

campix

Překvapivě mi asi sedí daleko více novější tvorba Woodyho Allena, která není už tolik oceňovaná. Stále je to sice hodně užvaněné, ale nějak mi to v případě Whaterver Works vůbec nevadí. Allen tady prostřednictvím Larryho Davida bourá čtvrtou stěnu a interaguje s divákem poměrně často, ale ne tak často, aby mi to přišlo vyloženě rušivé. Bavila mě ta premisa a bavila mě interakce hlavních postav. Prakticky jsem dostal něco víc, než jsem čekal. ()

papaJA21

Velké překvapení. Měl jsem obavy aby to nebylo moc kýčovité a sentimentální. O to víc mě překvapilo jak byl snímek svěží a zábavný. Melody je prostá dívka, které se ujme geniální postarší Boris, žijící ve svém dokonalém oblouznění. Netrvá dlouho a Boris podlehne naivnímu kouzlu mladé slečny a do roka je svatba. Kolotoč událostí se rozvíří nenadálým příchodem dívčiny matky a následně otce. Teď teprve začíná klasický Allenovský kolotoč skvěle vytříbených dialogů a situací, zakončený pohádkovým happyendem. ()

mortak

Woody se vrací k divadelní frašce a jde mu to skoro tak dobře jako zamlada. Hluchých míst je tu pomálu, obě roviny - jih dobyvá NY a náhoda versus osud - fungují na jedničku. A i když se taky zaobíram kvantovou fyzikou, nevědel jsem, kolik je v principu neurčitosti sexu. ()

dr.fish

Zpočátku mi ten ukecanej chlap neskutečně vadil, ale říkal jsem si, že vydržím, dokud se neobjeví Evan Rachel Wood. Dobře jsem udělal. Ona je ten, kdo tenhle film táhne a s ní stojí a padá. I když musím taky uznat, že Patricia Clarkson si roli užila asi dost...nakonec vcelku pěkný, i když nijak zvlášť originální film na téma NY-I love you. 70% ()

URBAN

Fuck the logic skloubený s klišé . To jsem opravdu dlouho neviděl , proboha blbá holka která si vzala důchodce no to je nápad !!! Joo to kdyby ten děda byl vitální a vtipný , ale on byl po celý film jen permanentně nasrán . A kdo se chce dívat na takovou komedii ? Přiznávám párkrát jsem se zasmál , ale ... A kromě toho všeho si název naprosto odporuje s obsahem . No aspon že to bylo hezky natočeno . ( 16.5.14/MAC ) ()

andrii

Urvi z každého dne drobné radosti, ať nevyprchají bublinky z velkého příběhu tvé malé skromnosti. Woody Allen přes kopírák a přeci jako poprvé. Hýří dialogy, brilantně drží přímý krok s divákem, směle vykračuje do našich obývacích pokojů, aby zosobnil neumravněný, barevný mikrosvět v tenzi newyorského hmoždíře, poškádlil jej cynismem, tokal černým humorem, bavil filmovými narážkami, vábil řeč vztahu hrou náhod, osudu, notoval si s alibismem lidských setkávání, z citů loudil afrodiziakální perličky. Vždyť cílovou stanicí je život kolem nás, život jako z křehkého porcelánu hrnečky. ()

kocik1

Woody se s tím moc nemaže. Během 92 minut zvládne projít každou sexuální orientaci, a tak si na své přijde homosexuál, příznivec švédské trojky, gerontofil a dokonce i intelektuál.:-) ()

eye candy

Sloučením Woodyho Allena s Larry Davidem vzniká specifická filmová reakce, připomínající komedii o absurdnosti lidských vztahů. Během jejího sledování jsem měl pocit jako by mi z blízka do tváře vybouchla směs frustrací a neurotismu dvou prvoligových hypochondrů. Na druhou stranu asi nikdo jiný nedokáže podat tyto prvky s takovým nadhledem a optimismem jako dvojice Woody a Larry. ()

LeoH

Za posledních deset let se Woodymu leccos dost povedlo, ale tomuhle se dá zase jednou bez uzardění napálit pět hvězdiček. Tak komplexní pohled na svět, takové panoptikum postav a tolik plnokrevného humoru už tu od pána dlouho nebylo, taková schopnost sebeironie (Boris sám sice zdaleka není tak nad věcí, jak neustále proklamuje, ale film jako celek rozhodně ano) a přitakání všem možným způsobům lidské existence možná ještě nikdy, a ta úsečná forma (minimum samostatných poetizujících celků – všecko se to nenápadně narve do zadních plánů –, scény bez milosti usekávané, jakmile je řečeno vše podstatné – šmik!), skvělé obsazení Larryho Davida (do role, kterou by ještě před pár lety hrál Woody sám a byl by v ní roztomilej, ale zdaleka ne takhle plastickej a já bych zase mj. říkal, jak se mu bohužel nedá věřit, že ho ta mladá kočenka tak baští)... Nezbývá, než si přát, aby nám starouš to tempo ještě pár let udržel. — Apropos, překlad názvu (a ústředního sloganu) je dost zavádějící, to nešlo dát něco jako „Jen když to funguje“? — P.P.S.: I na Woodyho mimořádně šťastná ruka na hudbu – už jenom to Desafinado! ()