Přežít svůj život

• Česko Přežít svůj život (teorie a praxe) (neoficiální název) (více)

Psychoanalytická komedie o snech a snění jednoho muže pozdních středních let. Autorský film Jana Švankmajera vypráví o jednom mužském osudu v surrealistických obrazech a s použitím výtvarné stylizace, v níž jsou propojeny hrané části s animovanými fotografiemi herců, podobně jako v papírkovém filmu, jak ve vtipné předmluvě říká sám autor... Evžen žije dvojí život: jeden reálný a druhý ve svých snech. V reálném životě má manželku, ve snovém mladou milenku. Tuší, že sny, které ho provázejí, mají hlubší význam, a tak se obrátí na psychoanalytičku, aby mu sny vyložila. Evžen ztratil v dětství rodiče, v jeho snech vedle milenky vystupuje i babizna, která ho neustále varuje, že nesmí své milence ublížit. Psychoanalytička je z jeho zmatených snů zoufalá a skutečná manželka ho podezírá z nevěry. Tajně jednou prohlédne Evženův rituál, vstoupí do jeho snového světa a odhalí manželovu bigamii. Teprve přes nalezenou fotografii shledá Evžen pravdu o osudu svých rodičů a pochopí smysl svých snů. (Česká televize)

Marys

LFŠ 2011: Určite to najlepšie, čo som na tejto flmovke videl. Skeče, gagy, zvraty na každom kroku, skvelá zábava, no keď som chcel samotný príbeh niekomu prerozprávať, tak film vyznel úplne depresívne. V tom si myslím, že je to pravé umenie tohto filmu. A jednoznačne najlepšie scény sú z psychoanalytickej kliniky. ()

LBsmoke

přežít švankmajerův film.. výborné části skvělé nápady.. jen to chce mít obrovskou nadmíru soustředění aby to člověk vydržel sledovat.. co se celovečerních filmů týče.. nemám v švankmajera velkou důvěru.. asi tak jak mám moc rád jeho alenku jenže jedině po několikátém šálku kafe.. ()

simply

Můj první a určitě ne poslední Švakmajer. České filmy moc nemusím, raději ty americké. Proto jsem hrozně ráda, když objevím český film, který je naprosto úžásný, kreativní a který ve mně zanechá hluboký dojem. Právě takový je tento film... ()

Psice

Na nejnovější film Jana Švankmajera jsem se hodně těšila – obzvlášť poté, co jsem byla z jeho předchozího snímku „Šílení“ dost v rozpacích. Bohužel mě do rozpaků uvedl i tento film a mám takový pocit, že Švankmajerovi dochází dech. Samotná myšlenka filmu byla přitom zajímavá, bohužel však ale podle mého názoru nebyla příliš dobře uchopena. Film působil utahaným dojmem a byl plný hluchých míst. Snímek navíc nenechával divákovi téměř žádný prostor pro fantazii i přesto, že právě od Švankmajera by to divák očekával; pointa příběhu byla předvídatelná již od samého začátku filmu. Proč bylo vše tak polopaticky naservírované? Chce se snad Švankmajer přiblížit širšímu publiku? Místy jsem si přišla jako na úvodním kurzu psychologie pro začátečníky – pokud tedy mělo být tohle na celém filmu to komické, tak mě to opravdu ke smíchu nedohnalo. Vhledem k tomu, že je Švankmajer mistrem animace, cítila jsem se tentokrát jaksi ošizená a to díky tomu, že byla ona mistrovská animace nahrazena jakýmisi „pohyblivými obrázky“. Prolínání snu s realitou film dost oživilo a vdechlo mu jakousi atmosféru tajemna, ale pro mě (jako milovníka filmů Davida Lynche) byly tyto pasáže jenom jemné lechtání pírkem po tváři... Myslím, že tento jakýsi pokus o „komedii“ prostě nevyšel a že se Švankmajer cítí lépe na poli bizarností a mystiky. I přesto, že je film (nejen) na české filmové scéně zcela nadprůměrný, nepřesvědčil mě jak svým příběhem, tak ani svým „papundeklovým“ ztvárněním. A jen proto, že film vyčnívá nad český filmový balast, který je na nás v posledních letech valen, nebudu jej hodnotit o hvězdičku víc – prostě si ji podle mě nezaslouží... ()

Domec

Ustavicne zabery na usta, zvejkani kabelky, vsude slepice, vajicka, pyzamo a herci prehravali az to boli (mozna to byl zamer, mozna ne, me se to nelibilo). **IFFKV 46th** ()

Tochal

Svým způsobem instruktážní film k celé Švankmajerově tvorbě a k surrealismu obecně. A vyučovat společenské vědy, film pouštím jako úvod do psychoanalýzy. .... "Žádný způsob, jak ovlivňovat vlastní sen, neexistuje", hlásá karikatura psychonanalytičky a diváka nitně napadane srovnání s nolanovským superhitem - porovnává však neporovnatelné. Na jedné straně stojí vyčichlý blockbuster, který si svou emocionální prázdnotu a nízkou míru nápaditosti supluje draze vyhlížejícími triky (nečetl jsem někde náhodou, že Nolan počítačové triky nerad?) a nesrozumitelně podaným příběhem, který si nemůže dovolit snížit tempo, aby vykulený divák nezjistil, že je vlastně o ničem. Zpět ale k mistru Š.: ten ví, jak sen vypadá, jaká "logika" pro něj platí, jak se to má s jeho ovlivňováním. TAKHLE má vypadat film o snění. ... Čím více se Evžen do snů noří, tím provázanějšími si stávají i oba světy, a vlastně nevíme, co je sen a co realita - realita domnělá, jelikož žádná betonová zeď mezi sny a realitou nidky nebyla, a i když je vs současnosti stavěna a osazováná pohraničníky, člověk se prostě MUSÍ pokoušet ji slézat a ztákat. ... Herecké výkony jsou sice jaksi toporné, jenže do zvolené metody a způsobu zpracování se právě takový typ herectví nesmírně hodí. Trhanost, nejistota v pohybech, tak vypadá i skutečný život, nezakalený růžovými brýlemi "objektivního vnímání". ... Dosud jsem chválil a chvílil bych až do konce, neskončit film tak, jak skončil, nepředvést etudu na téma: "kterak učinit nejednoznačný film tak jednoznačným, až to bolí." Škoda té nepřekvapivé pointy, a i kdyby takový být prostě musela, pak škoda té doslovnosti, kterou je panem Fikejzem vysvětlena. Škoda. .... Kamil Fila ve své recenzi uvedl: "Švankmajer bojuje svým filmem proti životu, který už je dávno pryč, a nečelí žádným novým výzvám lidí (post)moderní doby. Kde je vliv masových médií, převracení tradičních rolí žen a mužů, a vůbec proměna životního prostředí? Nebo proč tu není nikdo mladší, kdo by nebyl přelud?" A já odpovídám? Proč by, sakra, cokoliv z toho měl dělat? Není snad vztah dítěte s matkou a otcem a třeba i svou animou ve své nadčasovosti dostatečným tématem? Proč by se měl člověk, který k animaci donedávna nepoužíval ani počítač, vyjadřovat ke vlivu masových médií? Proč by neměl dělat prostě to co ho baví a co mu jde, navíc je-li vývoj i tak zřetelný? Ach jo. :::::::::: Cením si komentáře uživatelky Vodnářka, díky kterému jsem si všiml symbolického užívání zubů. Díky jí! ()

TomasKotlant

Výborný film plný Švankmajerovy hravé nápaditosti, kterému však něco málo chybí k tomu, aby dokázal svými myšlenkami plně pohltit. Skvělá práce s detaily, ať už se jedná o tisícovky s Animou nebo lekci plavání v krvavé vodě. *** Ve zkratce: Surrealismus s lidskou tváří. ()

Dominol

Spíše za 3*, ale nedá mi to a musím přidat další * za nečekanou zábavnost, odvážnost, výstřednost a spoustu wtf scén, které mě v normálním filmu vadí, tady mě ale neskutečně baví ;-) ()

mh.mail

40% — Musím se přiznat, že starší Švankmajerovy počiny se mi líbily podstatně více než ty novější. Zlom nastal asi u Spiklenců slasti, kteří se mi ještě líbili, ale už Otesánek byl takový divný a Šílení to taky moc nespravilo. U Přežít svůj život chápu, že spousta gagů mi unikalo jenom proto, že neznám detailněji práci Freuda a Junga, takže bez debaty třeskutě vtipné tleskání nebo popichování se dvou pánů na obrázcích, když psychoanalytička něco prohlásila, bohužel nezabralo úplně na sto procent. Trochu laciný mi přišel úvod autora, který byl sice proveden s nadsázkou a (sebe)ironií, ale nějak mi tam nepasoval. Příběh samotný se bohužel poměrně brzy odkopal, takže bylo jasné, v čem bude pointa. Taky mi vadilo, že nebyly zřetelněji odděleny linie skutečného světa a snové, což ale asi byl autorský záměr přesně podle hesla „co je vlastně sen a co skutečnost“. Jinak jsme si opět užili Švankmajerových archetypů — detaily částí lidského těla, jídla a jiných nechutností. ()

S.Dedalus

starý dobrý nápaditý švankmajer jen tady byl vše kromě animace samozřejmě tak nějak příliš učebnicové příkladové a tím pádem i předvídatelné sem tam zase příliš kazatelské jako celek ale určitě fil nezklamal ()

Faila

Švankmajerovu stylu animace příliš neholduju, z nějakého důvodu ve mně většinou vyvolává dost nelibé pocity. A tady navíc bylo pár scén, které mi přišly vyloženě nechutné. Ale vydržela jsem, a chvílemi to bylo docela vtipné, chvílemi to bylo dost zajímavé, chvílemi mi to připomínalo Monty Pythony ... a koneckonců nápaditost vizuální stránky autorovi prostě upřít nemůžu. Příběh se mi trochu motal, dost věcí jsem nechápala, ale když je to takové snové, tak to vlastně ani nevadí. A nakonec se to trochu rozuzlilo a nakonec z toho vyšel i celkem zajímavý příběh a nakonec je Přežít svůj život docela povedený snímek. ()

Ippolito

Kde jsou ty časy, kdy byly ve Švankmajerových filmech vidět vlasce, šňůrky a jiné ovládací aparáty! Ze začátku na mě bylo té "digitalizace" a počítačové techniky až moc, ale v průběhu filmu jsem si na to zvykla a nakonec to bylo docela i fajn. Co se obsahové a myšlenkové stránky týče, tady Švankmajer trefil přímo do černého - psychoanalýza jako myšlenkový rámec celého příběhu byla určitě dobrou volbou, navíc když nechyběla nadsázka a humor (ostatně jako vždy u Š.). Celková pointa byla sice dost průhledná, ale to mi rozhodně nezkazilo celkový dojem z filmu. ()

dainio

Od maestra Švankmajera, vždy očekávám originální záležitost. Jak po výtvarné, tak příběhové stránce. "Přežít svůj život" není v tomto ohledu, žádnou vyjímkou. Opět jsem se náramně bavil a opět mě celá dějová linie, která ke konci dává neuvěřitelný smysl, totálně strhla. Přitom mi to ze začátku nepřišlo až tak zajímavé. Animace v podobě mluvících obličejů s "papírovými těli", obrazce nahotinek se slepičí hlavou, kutálející se jablka, rozbitá vejce, klony jednotlivých postav atd. atd. -- pořád jsem si říkal, oč tu vlastně jde. Proč je to vlastně tak natočené ? Má to vůbec nějaký smysl ? Tyhle otázky se rozplinuli během velice krátké doby a já jsem doslova "hltal" celý příběh. Vše je na něm geniální. Z relativně obyčejného sexuálního snu se divákovi dostává absolutně unikátní, hluboká myšlenka. Ta, se po střípcích pozvolna rozkrývá během celé stopáže až k finálnímu rozuzlení. Byl jsem šokován a nadšen. Kam na ty nápady pan Švankmajer chodí ? Zpočátku né moc líbivý styl animace mi po čase přišel dokonalý. Příběh tak neskutečně zamotaný, že nám "amíci" můžou závidět. Výborné herecké výkony (Helšus, Issová, Kronerová). Jednoduše, "Přežít svůj život" rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Biopler

Švankmajerove nápady nemajú obdobu, šťoure sa vo všetkom. Jeho fantázia je nadčasová, avšak príbeh je, zdá sa, len pre zasvätených do psychoanalýzy. Navyše keď to porovnám s naposledy videným fantasy Otesánkom, kde herci boli skvelí, v tomto filme, až na pani Kronerovú, je to priemer, ba až podpriemer. Zopár fórov, hlavne tých keď sa Freud, resp. Jung smejú je fajn, ináč je to len maličký Inception po česky :) ()

tranquill

"Bohužel, tato civilizace se sny nepočítá, nedají se totiž zpěněžit..." Klasický Švankmajer, tentokrát ale také i konverzační, a to docela kvalitně. Avantgardní a dobře vypointovaná podívaná. "Jaký je Váš vztah k exkrementům?" ()

Joski

Jednoznačne pre mňa osobne najlepší Švankmajer:-)Surealistická koláž na veľkom plátne. Napohľad "naivný dej" tentoraz autor udržal v dokonalej rovnováhe s vizuálnou experimentálnou formou vyčistenej od zbytočnej trikovej maniery! Paráda pre vytvarníkov, cinefilov a umenia chtivých divákov. Pre bežného diváka vyslovene neodporúčam! 105 minutový plôškový film bez prestávky na reklamu to asi 80 % obyvateľstva planéty nezvládne! Pre nás snivých bláznov ďalšia učinná tabletka s vitamínom Š :() 100% ()

Trauma

První polovinu jsem skoro vzdychala blahem, ale pak to (možná s rozlousknutím pointy) začalo ztrácet grády. Škoda. ()