Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na přelomu 70. a 80. let se vynořila řada filmů o dospívající mládeži - hledání životních jistot a prozatimnost počínání dovolilo upozornit na stinná místa společenských poměrů, proti nimž se mladí lidé bouřili. Hrdinou tohoto snímku je mladý absolvent chemické průmyslovky, mládenec s upřímně provokativním chováním, jenž nastoupí do slévárny, kde se tvrdohlavě snaží inovovat technologické postupy. Režisér Vladimír Drha zpracoval výrobní tematiku odlehčeně, s použitým hravých, naivizovaných prvků, odvážil se kritizovat zkostnatělost mnohých dospělých zastávajících důležitá místa. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Je nošením sovy do Athén konstatování, že na svou dobu šlo o mimořádně odvážný snímek, který předběhl perestrojkovou kritiku společenských poměrů o slušnou řádku let. Vždyť v roce vzniku teprve zemřel Brežněv. Vedle odvahy nazývat věci pravými jmény (tedy aspoň částečně) se Drhův snímek může pochlubit civilním vyzněním a absencí laciné podbízivosti, která je typická pro námětem podobný Soukupův kousek Vítr v kapse. V podobné fabrice jsem začínal a to prostředí je mi známé a blízké. Stejně tak hrdina filmu má některé povahové rysy, které jsou typické i pro mou maličkost. Na kolektivní rituály jsem zvysoka kašlal stejně jako Luboš a veřejné mínění mi bylo lhostejné. Na druhou stranu, film potápí velmi průměrná režie - pouhé letmé nahlédnutí do Drhovy filmografie naznačuje, že jde v nejlepším případě o tuctového řemeslníka. Stejně tak problém představují herecké výkony, ať už v některých vedlejších rolích nebo v případě Marka Brodského, který předvádí takové to naivní herectví podobně jako kdysi "Celník" Henry Rosseau maloval naivní obrázky. Je asi dobře, že se Marek později věnoval spíš jiným uměleckým disciplínám... Milostná linka je hrozně odbytá a pár dalších kazů by se taky našlo. Celkový dojem: 55 %. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Snímek z prostředí, které je mi díky mé profesi blízké a který želbohu neztratil tak úplně na aktuálnosti ani téměř třicet let po svém vzniku. Dnes už sice naštěstí nemají žádné stranické a svazácké výbory co do čeho krafat, ale podobných týpků jako Kacálek je stále dost a dost a jánabráchyzmus kvete také jedna radost... Ve filmografii Vladimíra Drhy jednoznačně jeden z nejpovedenějších snímků. ()

Reklama

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Na rok 81 v mnoha ohledech odvážný snímek o vynalézavém klukovi, který se ve fabrice snaží prosadït technologickou inovaci. Film si dovoluje kritizovat lenost a alibismus zaměstnanců a opře se i do místní stranické buňky (KSČ). Celkové poselství je, že komanči měli nejradši lidi, kteří moc nevybočovali, drželi hubu a krok a za to si mohli tu a tam něco nakrást bokem. Za tohle má taky ode mně 3 kousky. Zábavné to ovšem nijak dramaticky není - zpracování je celkově spíš nuda. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Hvězdičku dávám spíš z nostalgie, protože mi Brodský připomněl moje začátky v zaměstnání. On hned první den na pracovišti vymyslí zlepšovák na snížení zmetkovitosti, na kterej nepřišli staří bardi za třicet let, a dostane za to (minimálně virtuálně) odměnu ve výši 86 tisíc předlistopadových Kčs po tři roky, tj. dnes tak řekněme skoro milión a půl. Nooo a já byl v podstatě to samý. Hned po týdnu v první práci jsem vymyslel takovej zlepšováček, wc jsme měli přes dvůr, a klíče visely u něj na háčku, že totiž ty klíče budeme věšet u nás v kanceláři. Argumentoval jsem velice logicky za á) nehrozí, že by je venku nějakej vtipálek šlohl, za bé) nehrozí zrezivění kvůli vlivům podnebí, za cé) neodnese nám je straka (obzvlášť fikané). No a musím říct, že doba se za těch patnáct let od revoluce hodně změnila, protože nejenže jsem nedostal za svůj nápad milión a půl, dokonce ani blbou pochvalu né, ale naopak se na moji hlavu snesla úplná bouře výčitek. Páč jsou okamžiky v životě lidským, kdy i minuta je přespříliš luxusní časová dotace, kdy jde doslova o sekundy, a kdy by trasu kancelář – wc – zpět kancelář pro zapomenutý klíč – zpět na wc nedoběhl v potřebném časovém limitu ani Ben Johnson po dvojnásobném steroidovém koktejlu, natož pak postarší kolega poháněný pouze silně nekvalitním obědem z místní restaurace. No, na jeho obranu musím říct, že se teda snažil hodně, scházelo mu do cílový pásky pouhopouhých pět kroků. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Myslim, ze se jedna o velmi zajimavy film, ktery se oprel do neduhu socialismu na pracovisti. Neni to prvni ceskoslovensky film, kdy mlady a inteligentni clovek chce "nabourat" zazite pracovni navyky a struktury. Zaverecna schuze o odmene za zlepsovak je vyborna. Skoda slabsich hereckych vykonu a nevyrazne rezie, scenar ale stoji za videni. ()

Zajímavosti (4)

  • Film, který mladí hrdinové sledují v kině, je snímek Housata, uvedený do kin o pouhých 15 měsíců dříve. (Xell)
  • Marek Brodský (Luboš Pecháček) o své roli řekl: „Jednou mi volala kamarád, že režisér Vladimír Drha hledá hlavního představitele do filmu. Zkusil třista adeptů, pak si vybral mě na základě jednoho setkání v hospodě. Marně jsem doma říkal, že kdybych měl přejít před kamerou, omdlím.“ (sator)

Reklama

Reklama