V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

Soweek

Já si prostě nemůžu pomoct, tohle je naprostá špička satiry a černé komedie. Coenové jsou mistři momentu a že těch momentů ve filmu není málo. Nedá se srovnat snad s žádným jejich filmem. Musíte prostě okusit jejich dokonale vytvořené prostředí, situace a lidskou blbost. ()

BMAJTZ

Upřímně řečeno nevím co si o tomhle filmu myslet. Nemá žádnou výraznou nosnou línii a celkově se pouze tak nějak prokousává k závěru. Vůbec jsem nepochopil něco jako úvodní scénu a už vůbec jsem nepochopil závěr. Opravdu nevím co si o tom myslet. Celý film mi tak nějak vyzní jako slepenec neskutečně bizardních scének. Jeden fakt je, že se na to kouká dobře a příjemně. ()

Mr.Jackass

Rozhodně byly ve filmu i slabší scény a je to jedna ze slabších "Cohenovek" ale svojí vážnost si jistě zachovala. Příběh o universitním profesorovi, kterému se podělá takřka celý život od manželství, problémy s bratrem, dětmi, práci...a určitě zajímavý pohled dovnitř židovského soužití. ()

Arius

Tak pustil som si Serious Mana podruhykrát v domnienke že tentoraz sa mi budú niektoré veci zdať jasnejšie a bude to aj na tých 5, no nestalo sa. Serious Man mi pripadá ako Coenovský opus, dielo na ktoré sa dlhú dobu pripravovali a vela veci tomu aj prispôsobili. Doteraz sa takmer v každom ich filme aj keď len okrajovo dotýkali židostva,tentokrát tu židovstvo hralo omnoho väčšiu úlohu,do hlavných rolí obsadili množstvo neznámych hercov predpokladám že židov aby bola autentickosť dokonalá. Vidím to tak že Serious Man mal byť ich velký projekt na ktorý zbierali materiály dlhú dobu a úzkostlivo prepracovávali každý jeden detail. Mne sa to však ako ich opus omega rozhodne nezdá. Áno, musím uznať že Serious Man je film s asi najšpecifickejšou atmosférou s akou som sa zatiaľ stretol ale tento fakt neguje náročnosť akou bol film podaný. Občasná nudnosť dialógov,wtf scény a mnoho iných faktorov tento zážitok dosť výrazne kazili. Ja som si tam všimol myšlienky ako každá akcia vyvolá reakciu alebo kruh sa vždy uzavrie ale tá ich prezentácia bola děsná. Tentokrát typicky coenovská absurdnosť a originálnosť filmu paradoxne viac ublížili ako pomohli. Išiel som to druhykrát pozerať s velkými očami no dopadol som na tvrdú zem a ponechávam pôvodné štyri hviezdy. Ale ešte musím dodať že velkým pozitívom bol song Somebody to love a celkovo ďakujem coenom že ma priviedla na stopu Jefferson Airplane ktorý robili skvelú hudbu ;). ()

Heraldika

No...osciluji mezi 2 a 4 hvězdičkami, začátek super, pak nic, vata vata, pak to chvíli vypadalo nadějně a konec zvonec..Zlaté Fargo.. ()

ZkuKol

Natočit film o absurditě života a absenci odpovědí na otázky, jež si klade každý, je opravdu velká výzva a Coenové se s ní popasovali výborně. Prostě mě tenhle film naprosto fascinuje a přitom nejsem schopen pořádně vyjádřit proč, což je možná to správné vyznění tohoto díla a důkaz že někdy prostě věci nemusíme pochopit, stačí, když je přijmeme. Precizní a odměřená vizuální stránka, prostředí 60. let (výborný soundtrack), atmosféra tak neuvěřitelně židovská, že jsem si po skončení snímku musel rychle zkontrolovat předkožku;-) Scénář je prodchnutý paradoxy, nelogismy, zvrhlostí (morální) a vtipem (Coeni by měli točit seriál židovských anekdot, protože je mají v malíčku). Ten film se dá strašně špatně popsat a trailer je na něj otřesný, ale musíte mu prostě věřit. Takřka bezejmené obsazení, velmi pomalé tempo vyprávění a fascinující osud hlavního hrdiny nabízejí opravdu neopakovatelný zážitek. Nejsilnější stránka filmu; až příliš často máte pocit, že Larry Gropnik nezažívá zas tak o moc divnější věci než vy sami. Larry zjišťuje, že nic není, jak si myslel, že nikdo není takovým, jak vypadá a že bůh klade otázky bez náležitých odpovědí... 90% ()

OughJay

Co nám tady Coenovci chtěli říci? Nepochopil jsem... Možná ten konec, kdy se rozhod změnit známku a obratem mu volal lékař se špatnou zprávou... Možná pro něj všechny ty problémy byly nějakou zkouškou a on neobstál. Těžko říct. Asi bych se musel malinko vyznat v judaismu, každopádně má ten film určitě něco do sebe. V bratry Coeny mám důvěru. Točej dost odlišný filmy od zbytku hollywoodský produkce a i když je občas těžký jim přijít na zoubek, stejně na člověka dejchaj kvalitou a pointou, kterou nám něco sdělujou. Snad do pointy Seriózního muže jednou dorostu a porozumim jí. ()

Firebug

Než začínám vyprávět jeden z mých oblíbených vtipů (dohromady si jich pamatuji sotva 10) uvádím ho takto: "Řeknu vám, jeden vtip. Sice není moc vtipnej, ale zato je dlouhej…" A i když se po jeho skončení nikdo neválí smíchy po zemi, již několikrát jsem od kamarádů zaslechl: "Řekni nám ten nevtipnej o zfetovaných zvířátkách." Bratři Coeni mě ale svou židovskou anekdotou trumfli a já se klaním. Nevím jak přesně to definovat, ale Serious Man oplývá takovou krutou krásou všedního dne. Hlavnímu hrdinovy se pozvolně hroutí celý život a on se s tím snaží nějak vyrovnat ale hlavně najít odpověď na to PROČ. Zfilmované a zahrané to je bravurně a atmosféra šedesátek tomu taky strašně pomáhá. Po prvním zhlédnutí 3*, po druhém 4* a teď mám strašnou chuť, dát si to ještě jednou… ()

sedm.1

Já tu tedy určitě nechci urážet židovskou komunitu, ale za těch víc než sto minut mi všichni ti židi už vážně ale lezli i ušima ven. Fakt už tu bylo krapet víc přežidováno, a to ve všech ohledech, ale to jen na okraj. Jinak ale Seriózního muže lze po dlouhé době označit za typický film bratří Coenů. Typický, ovšem dost nevýrazný a nezáživný. Celému filmu každopádně vévodí velice přesvědčivé obsazení, v čele s perfektním Michaelem Stuhlbargem, který byl prostě skvělý a kterému jsem jeho postavu skutečně věřil. Ale i ostatní mě vážně bavili, a i přes vesměs neznámá jména šlo o velmi výrazné tváře, které film skutečně hodně oživili. Zápletka je pak prostě taková židovská, já zkrátka nevím, nemohu tvrdit, že bych se u ní nudil, ale jako že by mě uspokojila, tak to tedy fakt ne, navíc to prakticky nemělo ani žádné vyústění, či pointu, což neberu. Dobová atmosféra se ovšem povedla na výbornou, na druhou stranu, Seriózní muž na mě nezapůsobil ani jako komedie, ani jako drama, pro mě jde prostě o žánrově nezařaditelný snímek, což též nemám upřímně rád. Mě to zkrátka celé přišlo jako vesele neveselá židovská hříčka, kterou bych si možná jako žid užil a asi i pochopil o dost více, takhle si říkám ok, proti gustu…, ale mě tímto Coeni tedy nějak úplně nepřesvědčili a neoslovili. ()

Forsberg11

Slabšie 4*. Bratov Coenovcov môžem, ich spôsob rozprávania príbehu a vykresľovania charakterov sa my vždy páčil. A to nie len v ich filmoch. Niečo podobné nám vo svojich filmoch ponúka aj Tarantino, alebo Guy Ritchie. Serious man však zašiel v tomto smere trochu ďalej. Celý príbeh sa ako keby skladá z malých samostatných scénok, ktoré sú síce chronologicky usporiadané, no dej posúvajú len minimálne, ak vôbec. Márne som čakal aj na nejakú spojitosť hlavného príbehu s úvodom z minulosti. Pri tomto filme treba mať v určitých oblastiach viac napozeraná a načítané. Mnoho odkazova a podobenstiev bežný divák asi nepochopí. Naviac je to film, ktorý asi docenia hlavne židia, kedže je v podstate celý film o nich a v ich komunite. Nakoniec však musím jedným dychom dodať, že napriek všetkým úskaliam a nejasnostiam sa mi tento snímok páčil, a to veľmi. Ani, pre niekoho nestráviteľný koniec, ma neodradil, práve naopak, ten priniesol tomuto filmu u mňa štvrtú hviezdu. Coenovci si z nás tentokrát poriadne vystrelili. 70 %!! ()

casioa....

Typický Coenovich brothers :) pohľad na život časti židovskej suburbie, neznámeho US mesta. A ten koniec, ou jee...tornádo, telefonát od doktora...všetko pekne otvorené :) tak to máme od ních radi, nie?!? ()

DavidS.

Židovské prokletí Coenů. Film absolutně o ničem a starozákonní podobenství na tom nic nezmění...Marně jsem hledal nějakou omluvu nebo polehčující okolnost, která by mě od tohoto soudu odradila... ()

Baffer

Po skončení filmu jsem ještě asi 10 minut seděl a nevěřícně jsem kroutil hlavou. Konec? Už? Připadalo mi že jsem viděl nějakou nedokončenou verzi. Ale asi je to Coenovský styl, na který si nezvyknu. Film jako takový je dobrý. Neokoukaní herci, dobrá atmosféra a zajíme scénky, za to dávám palec nahoru. Bohužel se cítím jako kdyby fotbalový zápas skončil po prvním poločase. 5/10 ()

leon_id

Coenovci se rozhodli vratit ke svym korenum a opet natocili jedno uchylne dilko o nenapadnem nebozakovi, s kterym osud pekne vyjebava (tady mu dela partaka יהוה , protoze to necekane padlo na Zida ;) Nikde se nedozvite proc si vybral prave jeho, kdyz se snazi byt spravnym otcem (vecne zhuleneny synator tu ma velkou chvilku pri obradu Bar micva! :) vernym muzem (manzelka se mu kurvi s uchylnym kolegou, ktery ho pri kazde prilezitosti nezapomene obejmout) pozornym sousedem (zachovala nudistka tu taky pekne vali pri mokrych snech nebozaka Larryho zatimco jeji fasounsky manzel planuje zabrat jeho pozemek). Bratri v triku behem filmu krasne stupnuji tyhle nemile apsurdity az do nevyrceneho finale, za ktere jim chcete poslat zalobu za dusevni ujmu. Uz sem si za tu dobu na jejich rezii zvykl, takze pockam s cim na me vyrukuji priste! 75% ()

Spike23

I přes to, že se nehrabe na díla jako Big Lebowski nebo Burn After Reading, je tu další skvělé dílo Coenovců. Další jejich film, který vám nabídne stovky otázek, které se stejně nevyřeší a kde se objevuje stále někdo nový, kdo je tam úplně zbytečný, a tak z toho vznikne ukázková demence, na kterou můžete koukat s nudou a nepochopením, což zde předpokládám od většiny lidí, kteří to viděli... Nebo to vidíte z druhé strany a nezbývá vám nic jiného, než se smát tomu, jaká to je blbost a říkat si, jak je to všechno promyšlené, když v kritické části nějaké zápletky se všechno přeruší a příběh pokračuje úplně jiným směrem. Celý film je o jednom velkém a násobícím se neštěstí jednoho učitele, že se tomu opravdu už musíte smát, jakou má smůlu. Potom dokonce, v tomto zcela běžně vypadajícím filmu ze života, začnou nečekaně umírat lidi, což už je pak opravdu komické. A závěrem je dost brutální konec, kde jsem chvíli nechápal a pak následoval záchvat smíchu. Doufám, že jsem všem co nepochopili tímto alespoň trochu nastínil, jak na takový film mají nahlížet a že nemá cenu to řešit a už vůbec ne brát vážně. ()

Kracken

Ti kdo mají ve filmu rádi přímočarý děj a zápletku, budou mít se "Serious Man" trochu problém. Naopak ti, kteří bratry Coeny trochu znají díky jejím předchozím filmům, se budou dobře bavit. Já jsem čekal víc. Není to špatné ale taky to není skvělé nebo výborné. Je to dobré. ()

SjamK

Chameleonští Coenové zabrnkali zase na jinou strunu a dobře udělali. Jsou to oni, to z filmu poznáte - ale ne tak silně, jako jindy. A není to jen proto, že v Seriózním muži skoro úplně vynechali násilí, potažmo krev. Tentokrát totiž sledujeme příběh, který by se mohl lehce stát komukoli z nás. (Tak dobře, to zas přeháním, tak špatně na tom Coeni ještě nejsou :-) Ale opravdu - humor je zde takový normálnější, pravděpodobnější, vlastně se smějeme situacím a věcem, co všichni důvěrně známe: Život je svině. Když se může něco pokazit, tak se to zákonitě pokazí. Nejlépe všechno najednou. ...V tom je ta ironie. Ten nesmlouvavý humor. Jinak bychom museli už jedině brečet. ___(Napoprvé velmi slušné čtyři hvězdičky + solidní naděje na zlepšení) ()

Evonichna

I přesto, že mi kolega z práce postupně a po částech film nadšeně předvyprávěl, mi na zážitku z filmu neubralo. Opět film, kde se postupně bortí život hlavního hrdiny popsán s velkou nadsázkou. Černý humor, narážky na židy a rasismus vůbec podán typicky coenovským způsobem. ()

Seti

Skutečně nevím, co tímhle chtěli Coeni říct, ale pokud se snažili pouze vyvolat pohrdavý pohled na židovskou komunitu, tak byli nanejvýš úspěšní. Doufám, že se takovýhle úlet už nikdy nebude opakovat! ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky