V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

Aleee89

S bratry Coeny jsem samozřejmě měla nekolikrát tu čest. Jejich nový počin bodoval ve scenáristických kategoriích, téma nebylo úplně nezajímavé, takže jsem se podívala. Po zhlédnutí bych film zařadila spíše k jejich slabším kouskům, často to bylo takové nijaké a místy nudné, na druhou stranu ale musím vyzvednout atmosféru, už dlouho jsem se u nějakého filmu necítila kvůli hlavnímu hrdinovi tak blbě - když se se.e, tak se se.e. Sice jsem úplně nepochopila, co tam dělala ta počáteční scéna, místy si to fakt neužívala, ale ve výsledku to nebylo úplně špatné. Jen takové jiné, než jsem byla od Coenů zvyklá. ()

Skip

Larryho Gopnika stíhá jedna jobovka za druhou a snad jediným světlým bodem v životě je bar micva jeho syna. A přitom chtěl být pouze seriozním mužem. Kus poctivé, místy možná až moc líbivé filmařiny bratrů Coenových, která si pohrává s jemným humorem se životy lidí, kteří jsou v podstatě zcela průměrní. ()

fallangell

Nic, Coeni zkrátka nejsou pro mne. Pár ujetých momentů opakovaných několikrát po sobě mi nepřijde jako dobrá zábava. Bohužel víc jsem v tomto, ani bych to nenazval filmem, neobjevil. ()

d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 2009 - Nominácia na 1. cenu (zahajovací film festivalu) ◘◘◘◘ film o usporiadanom, bežnom, slušnom ale submisívnom človeku prenasledovanom smolou na každom kroku.... submisívnosť = smola v živote :) ... pozeral som to na "filmovom večierku" kde si spravidla "tiché, malé, 'civilné' filmy" nedokážem vychutnávať, takže na zvýšenie hodnotenia to bude chcieť ešte nejakú súkromnú nerušenú projekciu :) ()

kalap

Nestačí, byť seriozny a nerobiť nič, alebo nič zlého, lebo aj tak budete dostávať do života po papuli, lebo on je riadne drsný chlapík a tak sa nedávajte biť, bojujte a budete skvele žiť. Boh sa stretne so židom a žid sa ho pýta ?, čo je preteba večnosť, nuž večnosť to je premňa len chvíľka a potom, čo je pre teba milion dolárov, tak to je nič. Prosím ťa mohol by si mi dať ten milion, jasne počkaj chvíľku. ()

fmash

Film, který dává asi tolik odpovědí a takového ražení, jako rabín z libovolné židovské anekdoty. Otázka je, jestli k nim předkládá příslušné otázky. Solidní koncentrace pěkných scén a výborných obrazů, můžu ale říct, že mě sledování životní situace nicotného týpka a jeho pobratimů, vesměs všech v nějakém stádiu sociální poruchy, vůbec nebavila. Na jednu stranu bych tomu mohl vrazit klidně i čtyřku, na druhou stranu... no však to znáte. 2½. ()

JOHN.NY

Tímhle snímkem si mě Coeni rozhodně nezískali...teda aspoň myslím. V průběhu jsem se zasmál jen párkrát, ovšem po skončení jsem si vzpomněl na pár scén a pobavil jsem se uvnitř. Larry je prostě taková guma, že Vás rozesměje tím, jak se máte dobře, ačkoliv si to mnozí nemyslí..Zvláštní, ujeté, COENOVSKÉ! ()

easaque

3* u tohoto filmu bří. Coenů mi chyběl komentář a původní 4 hvězdičky byly docela lákavé na to, že bych si ho mohl zopakovat. Příběh židovského profesora (manžela a otce), který se snaží chovat seriózně i přes všechna úskalí, které mu zrovna bůh háže pod nohy. A o tom vypráví tohle komorní a vesměs konverzační drama, kde se dozvíte hodně o židovských zvycích a rituálech. Proto si ji spíš užijí kluboví diváci, kteří jsou víc zvyklí na pomalejší tempo a intelektuálnější promluvy. Podruhé jsem se bavil jen průměrně, a protože si myslím že nejde o nijak významný filmový počin, tak snižuji na 3 hvězdičky a nevidím důvod se k němu vracet. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

kombajn

mám rád od této dvojky třeba Fargo, Po přečtení spalte bylo o dvě třídy normálnější... ...tohle... no já nevím, jsem na rozpacích, zda si to vůbec tu jednu hvězdičku zaslouží. Atmosféra, kamera... ale kde zůstala logika? celkově to byla ztráta času... ()

M.i.k.e

hodně zvláštní příběh o tom,že kdo nic nedělá bude nakonec po zásluze potrestán.Těžko říct,co přesně chtěli Coeni jejich novým počinem říci (to si zřejmě každý bude interpretovat po svém),ale nová Coenovka je naprosto odlišná od těch předchozích a pravděpodobně bude i nejhůře stravitelná pro širší diváckou obec.Film pokládá spoustu otázek,ale na žádnou z nich nenajdete odpověď.Skalní Coenovic fanoušky (mezi které se řadím i já) může nakonec těšit,že i přes fakt,že Serious Man je odlišný od jejich předchozí tvorby,stále se v něm nachází dosti z jejich vlastní "zvláštní" poetiky i pro Coeny typický černý (v tomto případě hodně černý) humor,který Serious Mana drží na hranici dramatu a neveselé tragikomedie... ()

MartinNDL

Nemá cenu se rozepisovat o postmodernismu jako to předvedl uživatel Shadwell, existuje mnoho knih, které stojí za to si přečíst, tak come on. Coeni nám ukazujou, že bejt "normální" člověk v (post)moderní společnosti znamená bejt v prdeli. Úvodní scéna se snaží naznačit, že racionální přístup, vážnej (serious) přístup někdy nepřínáší vysvětlení. Věci nenabízejí odpovědi na zřejmé otázky. A o tom je celej film. Hození do židovského prostředí není usnadněním práce a ždímáním z mála, jak tu mnozí zmiňují, ale názornější a extrémnější pohled na hořkou skutečnost. Pokud totiž ani náboženství nemůže sloužit jako opěrný bod, nezbývá než se smířit s realitou nebo trpět. Což je v podstatě totéž. Jediným východiskem tak může být písnička od Jefferson Airplane. ()

Lyncha

Těsně po sledování filmu jsem byla pro vyšší hodnocení, ale s odstupem času si uvědomuju, že si z filmu pamatuju čím dál méně (asi tak to, že jsem to viděla a natočili to Coeni), a to by se podle mě dobrému filmu stát nemělo. ()

shyster

U Po přečtení spalte jsem dal jen 3hvězdy, ale bylo to na 70% a tady je to podobné, ale dám ty 4. A to navzdory trochu pomalého prostředku, kdy jsem měl pocit, že scénář napsal Woody Allen. Jinak pro mě nezvyklý Coenovský film, kde na nás občas vyskočí trademark těchto bratrů. A možná právě proto jsem to zvednul na 4. ()

Langy10

Tento film byl hodně zvláštní uplně vším, příběhem prostě vším, takový já nemám moc rád. Já jsem člověk, co drama miluje, ale tohle mě v celku zklamalo, protože zde jsem se nudil a nic prakticky mě neuchvátilo až na počáteční písničku - Somebody To Love... Jinak to za nic moc nestálo :( ... Když jsem koukal na trailer, tak to vypadalo uplně úchvatně ty ukázky, ale ve skutečnosti jsem se spletl :(((, ale zase nerikam, ze to bylo uplne hrozny. ale tento styl dramatu se mi nelíbí.. ()

Nach

Film, který vypadá zajímavě, má dobré herce, ale je tak dlouhý a monotónní, že ač to vezmu z jakéhokoli konce, ten průměr stejně nepřekročí. Je to velká škoda. 65% ()

Streeper

Tenhle film jsem tedy naprosto nepochopila. Film ukazuje život židovské rodiny, hlavně hlavy rodiny, které se nic nedaří od doby, co mu vietnamský kluk na stůl položí úplatek. Pak mu žena řekne, že chce rituální rozvod, dcera mu krade peníze na plastiku nosu a syn krade peníze své sestře, aby měl co hulit. Takže pro mě naprosto film o ničem a ničím nezajímavý. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky