Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

MulaNula

Pouze jedna hvezdicka za vyrazne odchyleni od knizky - At uz uzasne vyroky lorda Henryho ci stahnuti 20 let do jednoho. Prijde mi, jak kdyby tvurci filmu necetli predlohu. ()

Bathoryčka

No možná to úplně neodpovídá knižní předloze, ale co, nemusí to být do puntíku přesné a dle mého pokud není někde napsáno, že to má přesně kopírovat knihu, tak není důvod se rozčilovat, že to není to samé! Mně se film moc líbil. Dorian byl dokonalý, jeho prohnilý obraz také a ráda se na Doriana někdy podívám znova! ()

Teabag

Colin Firth dokáže zachránit i jinak vcelku průměrný film a udělat z něj nadprůměr. To se ukázalo třeba v Single Man, který je naprosto vynikající, a který si s někým jiným ani nedovedu představit (možná - a teď mě asi někteří budou chtít ukamenovat - by se na to hodil Jim Carrey, ale to je jen taková divoká úvaha :-). Každopádně i Dorian Gray se díky němu posunul o příčku výš a zatímco Ben Barnes tu je nahraditelný (hraje ovšem velmi dobře), Colin Firth nikoli. Mimochodem, ten obraz byl opravdu odpudivý... A to nejen ten na plátně, nýbrž i obraz prohnilé i ctnostné londýnské společnosti 19. století. ()

angloumene

Přiznávám, že předlohu jsem zatím nečetla, možná pro to na mě film zapůsobil docela dobře. 3* za to, že věřím že by se jedno z nejuznávanějších literárních děl dalo zpracovat ještě lépe, protože si svou pozici ve světové literatuře jistě nevydobylo jen tak. Filmový Gray mi v první třetině filmu připadal celkem nevýrazný, ale poté už vše dostalo ten správný spád. Každopádně čekala jsem celkem blbost a nakonec to docela šlo :)... ()

jasiska

Ako film sám o sebe bol tento Dorian Gray dobre urobený, ale ako spracovanie knihy sa mi až tak nepáčil. Dejové detaily, ktoré boli zmenené pre lepší vizuálny a dynamický dojem, mi nevadili. Čo však už bolo príliš, je, že zmenili motivácie a povahy postáv, na ktorých je celý príbeh založený. ()

Lionheart

Bál jsem se tohoto zpracování, ale zas kniha mě taky úplně nenadchla (ikdyž jsem z ní maturoval), tudíž nejsem háklivý na úpravy. Hlavní představitel mohl být lepší, nevinnější, to však vyvažuje opět skvělý Colin Firth v roli Henryho. Oproti knize temnější, hororovější, dekadentnější, líbil se mi trochu pozměněný příběh i historický kontext... příjemné překvapení. ()

bloodcountes

Knížku jsem nečetla, od filmu jsem nic extra nečekala, takže skvělý předpoklad, aby se mi tenhle film líbil. Navíc když jsem předtím viděla Doriana Dallamanova. To byl děs běs. Parkerův Dorian ukazuje mnohé, napovídá mnohé a taky mnohé ukrývá, abychom to objevili sami, nejlépe přímo v sobě. Vizuál je výbornej včetně překrásného Bena Barnese a geniálního Firtha. Další složky filmu taky slušné, prostě ten film mě moc potěšil - i tím, že jsem se u něho (a hlavně po něm) hodně zamýšlela. ()

Adam_Musil

Vzpomínám si, že asi před 4 lety jsem zhlédl "The Picture of Dorian Gray", americké, velmi solidní zpracování z roku 2005, a už tehdy mi bylo záhadou, proč má tak nízké, dokonce šedé, hodnocení. Většinou uděluji jiným podobným pseudouměleckým snímkům s filosofickým podtextem odpad, ale i v tomto případě se jedná o něco úplně jiného. Tento film je výborně režijně zvládnutý, scénář je vynikající, přičemž jsem nečetl knihu samotnou, a nevím tudíž, jak moc se jí scénáristé inspirovali, ale vykládám si to tak, že takovou vynikající knižní předlohu zřejmě nelze zfilmovat špatně. V neposlední řadě musím vyzdvihnout perfektní herecké výkony Bena Barnese (Dorian) a Colina Firtha (Henry). Ve srovnáním se snímkem z roku 2005 se mi tohle zpracování zamlouvalo o něco více, bylo takové temnější a více mysteriózní, i když jinak byla vesměs srovnatelná, ale zase beru v úvahu to, že v lecčem vykrádalo právě to starší, a proto jej nakonec hodnotím stejným počtem hvězd. Snímek bych ale určitě viděl v červených číslech a možná i v 300 nejlepších filmech. Uděluji snad nejsilnější 4 hvězdy za celých 5 let na ČSFD. (22. 4. 2017) Snímek je opravdu strhující, po druhém zhlédnutí tudíž měním své hodnocení na 5 hvězd. ()

sona123

První asociace? Guláš. Předně: začátek vypadal jako hodně eroticky laděný film (potud dobré), který poté ovšem přeladil na vážněji laděnou strunu (krátké záblesky připomínající horrorové scény), druhá polovina se bez dechu potácela ke smutnému skonu. Ben byl zlatíčko připomínající Edwarda ze stmívání, Colin slušný ďáblův našeptávač (a vůbec nehrál špatně), kterému se ovšem později zcela radikálně změnil charakter (a byl z něj vzorný taťka chránící svoji dceru před úkrokem vedle s chlípným a ztraceným bídákem). Četli jste knihu? Pak rychle zapomeňte, že byste ji ve filmu chtěli poznat/srovnávat, to opravdu ne, kromě ústředního námětu. Jo, a hudba byla taky příšerná. Smutné, skutečně smutné, připomínalo mi to naše televizní inscenace, které ČT1 s oblibou zařazuje na nedělní večery. Jste-li příznivci, možná si Doriana vychutnáte. Já mohu vyzvednout pouze výkon Colina, který zde vybočil ze svých vyjetých kolejí. ()

Trash

Taková efektní jednohubka. S knižní předlohou raději nesrovnávat, na to je konkrétně toto zpracování až moc zkratkovité, celkem povrchní a vyumělkované. A to chrčení obrazu...no pardon, ale kdejaký zombie ze 60. let uměl teda vydávat mnohem lepší zvuky, takže rádoby hororový nádech ke konci mě spíše pobavil. Atmosférou se to lehce blíží adaptaci Jekylla & Hydea, a to snímku Mary Reilly, ale opravdu jen lehce. ()

Phorbo

Trošku se to odmyká od Wildeho originálu. Není to až tak homosexualni jak to Oscar v knize popisuje.... ale Mě se to líbilo. Klasický příběh ve skvělém moderním pojetí. 8/10 ()

Ricky_CZ

Na jednu stranu nezajímavý a bezduchý záznam ze života jednoho zvrhlíka. Na druhou stranu úžasný Firth, povedená reklama na dekadenci a pěkné vyobrazení dobových bordelů... V celku nedotaženost, která má přemíru sexu na úkor napínavosti a originality zpracování... A takový potenciál... ()

lareinna

Uveriteľnosť Doriana Greya podporuje skvelá hudba a tiež komorná atmosféra. Chvíľami som sa ale preberala do reality a to mi vadilo, pretože to moju pozornosť nedokázalo počas celého filmu udržať vo svete fantázie. Na druhej strane to nie je štandardný a priemerný film už len kvôli námetu a hercom ako je Colin Firth. ()

Marina111

Čítali ste knihu? Zamilovali ste ju? Poznáte všetky tie nesmrteľné, úžasné aforizmy? Tiež ich tak zbožňujete? Tak potom pre vás tento film bude asi tiež sklamaním ... Tak úžasné dielo zredukované na sexuálne orgie mladého Doriana (keby to aspoň nebol Ben Barnes ale niekto, koho výzor by priam predurčoval na rolu neodolateľného krásavca...) Nepoznať predlohu, tak Wilde je u mňa odpísaný ... ()

Yardie

Těch 60% je odpovídajících. Velká výtka je začátek.. Aby proměna zamlklého skromného mladíka na zvrhlíka prvního stupně trvala 3 scény, to se jen tak nevidí. Tohle mi moc do hlavy nešlo a dle mého to chtělo více rozpracovat - zachytit motivy. Poté už se odehrává nějaký předvídatelný děj, který okořenilo spoustu orgií, fetu a chlastu. Místy se objevil nějaký hororovější prvek, ale také bych čekal trošku více od této příležitosti. Napínavé to začne být až v závěru, kdy to chytne pořádné tempo. Jinak takové všelijaké. Celkem zajímavý výkon podává hlavní postava, velmi slušně hraje i Colin Firth. Celkově to nebylo špatné, ovšem zpracování asi dost pokulhává za knihou. Jak mi říkala přítelkyně, v dosti částech se to rozchází s předlohou. Možná se jí to chtělo více držet. Je to takový "film" prostě. Nevím úplně, jak to definovat. Co ještě stojí za zmínku jsou kulisy a vyobrazení doby - to bylo vynikající. Ale jinak je to takové nijaké. Na jeden kuk budiž, ale vícekrát už asi ne. Howgh! ()

kukentipla

O čem to je? Doryan je mladý muž, oplývající fyzickou krásou a duševní čistotou. V touze být věčně mladý vysloví přání, aby vrásky času působily místo na něj na jeho obraz. Tak se stane a ........Co já NATO? Zbytečnost bylo první slovo co mě napadlo. Těšil jsem se na exkurzy do temných vod a zkrytých zakoutí lidské mysli. Místo toho mě byla neservírována sterilní uhlazená temnější pohádka. ()

Saintes

...a to jen z lásky k původnímu Wildeovu Obrazu Doriana Graye, jinak bych to viděla tak na dvě hvězdičky. Copak je tak těžké natočit adaptaci téhle novely tak, aby se na to dalo dívat, a aby se to drželo předlohy trochu více než jen v hodně hrubých rysech? ()

Eva_D666

Ben Barnes má sice tvářičku jak dětskou prdelku, ale k lepšímu hereckému výkonu si tím nepomůže. Tak jako on i celý film byl nudný a celkově nestál za nic. Jediné rozptýlení byl pro mě Colin Firth, můj oblíbenec, který jako vždy sehrál svoji roli na jedničku. ()

murderbird

veškerý esteticismus a dekadence předlohy eliminována do co nejopulentnějších orgií. gratulace oliveru parkerovi za nejhorší filmovou adaptaci všech dob. ()

marquillo

od filmovej adaptacie wildeovho doriana graya som ocakaval lepsie vykreslenie hlavnych charakterov - hlavne nestarnúceho doriana, naproti tomu tvorcovia zbytocne dotvorili film slabými hororovými prvkami a nepochopitelnou hyperbolizáciou niektorych scen, takze konecny vysledok ma skôr sklamal ako potesil. ()