Krátce po válce se vrací do horské vesničky muž jménem Boris. V místní hospodě se dozví o jistém Jánovi, který se ztratil. Přijde do jeho domu a představí se rodině jako jeho přítel. Domácím - sestře, manželce, otcovi vypráví příběh, který vypointuje až do Jánovy smrti. Sylvia se do Borise zamiluje, stane se jeho milenkou bez toho, že by chtěla vědět, zda k ní něco cítí. Otec rodiny umírá a Laura je dalším objektem Borisovy touhy. Nikdy se nesmířila s myšlenkou, že její manžel je mrtvý, ale neodolá kouzlu neznámého. Jednoho dne se však Ján vrátí... (oficiální text distributora)

bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: režie (pouze) Alain Robbe-Grillet. U jména Martina Hollého je titulek „slovenská verze“, což neznamená nic jiného, než že je režisérem dabingu do slovenštiny. ()

Luqi

Dosť ťažký film, v ktorom sám hlavný hrdina stáca prehľad vo svojích klamstvách, nehovoriac o divákoch...... Režiséri vytvorili veľmi zváštnu atmosféru v ktorej nie je jasné, čo je realita a čo je fikcia. Výborne zahrali herci a ešte lepšie svoju prácu zvládol kameraman...... ()

Fifer

Je to ta stejná hra, kterou jsme viděli už v Loni v Marienbadu. Problém je v tom ,že tam bylo lepší prostředí a zajímavější příběh. Byla to fascinace láskou, neuchopitelným časem , bylo to znepokojující a magické. Tady je krásná kamera, krásné ženy, ale co naplat, když člověk jen znuděně poslouchá, kdo byl partizán a kdo udavač a již podle názvu filmu tuší, že nemá věřit ničemu. Je to dost nudné. ()

edie sedgwic

Pozoruhodny pocin. Spolupraca Robbe-Grilleta a Holleho sa ukazala ako celkom osozna. Poznam Grilletove literarne diela, ale az teraz som mala tu cest s jeho filmovou tvorbou. Zaujimavy komentar: Matty. ()

bery71

Klasický příklad filmu ze ,,zlatých šedesátých,, , film, na který myslíte ještě hodinu po jeho skončení a vymýšlíte co se vlastně stalo, co byla pravda a co lež. Přemýšlíte, kdo byl vlastně zlý, kdo hodný, kdo naivní a kdo chytrý. Skvělý snímek, který jako by provokoval, každého se jen na chvíli nad ním zamyslet. Krásná drama. A je třeba také vyzdvihnout krásu hereček. ()

Schlierkamp

Francouzsko-československý film vyznačující se velmi těžko uchopitelným stylem, má přímo absurdní kafkovské prvky a odehrává se na slovenském venkově, kde se objeví neznámý muž s nejasnou identitou, vydávající se za přítele místního rodáka zavražděného nacisty. Tohoto elegantního a upraveného muže, jehož vizáž byla dosti v protikladu oproti zemitým slovenským venkovanům a jenž se přátelil a dokonce intimně stýkal pouze s místními krasavicemi, neboť mužové na něho pohlíželi s neskrývanou nevolí, hrál J. L. Trintignant. Jeho slova a podivné chování často však neodpovídaly absurdní realitě a bylo velmi nesnadné se s touto osobou jakkoli ztotožnit. Autorem tohoto dramatu vysoké umělecké úrovně, avšak bez souvislého příběhu, u něhož bylo v závěru přetěžké udržet pozornost, je známý francouzský spisovatel, literární teoretik, filozof a režisér A. Robbe-Grillet, s nímž na režii spolupracoval M. Hollý ml. Navzdory nestravitelnému statickému ději unikátní francouzsko-československé drama působí vysoce uměleckým dojmem a to zejména díky úchvatné kameře I. Luthera. V malých vedlejších rolích totálně odtažitých sedláků se objevili známí slovenští herci J. Kroner, J. Vašek, D. Blažkovič nebo I. Mistrík a půvabná S. Turbová spolu s Z. Kocúrikovu zaujaly v rolích oněch přítulných krasavic. Pouze díky kameramanskému umění I. Luthera a nesporně kvalitnímu herectví J. L. Trintignanta volím průměrné hodnocení, neboť v tomto případě zbytečně přehnaná intelektuální složka plná nejasných a matoucích náznaků vyústila do ztráty zájmu diváka o film a závěrečné vyvrcholení ho už nemohlo nikterak zasáhnout. ()

Biopler

Z tohto filmu si divák nič neodnesie. Toto je umenie? Chlapík v obleku chodí sem a tam a žvastá blbosti. Toto nemienim nejako vysoko oceniť. Absolútny blábol. Trošku ho zachraňuje ženské obsadenie, nič viac. ()

GIK

K obrovskému překvapení publika jsme se dozvěděli pouze to, že Trintignan je veliký obdivovatel Napoleona. Pěkné baby, lesbická líbačka. Film jako celek pro mě úplně mimo. 20 % ()

karlee

Zajímavá forma, film plný nejistoty, co se stalo, co se nestalo. Problém ale je, že ten příběh není moc zajímavý, tak mě ani zas tak nezajímalo, co se vlastně stalo... ()

Wecfarien

"Chaque fille est une pute..." Lži z úst svůdce Trintignanta znějí tak sladce. Splétá z nich alternativní realitu, do níž je snadné nechat se vtáhnout a podlehnout jeho šarmu. Jak to bylo se Jeanem, archetypem hrdiny, vlastně není vůbec důležité, když se lhář svůdně usměje a vhodně kombinuje projevy své síly a bezbrannosti, něhy a krutosti. ()

Fosgo

Z lesa vyháněný vojáky a střelbou se náhle vynoří Boris (Jean-Louis Trintignant) v módním obleční(?) a vypravuje svůj příběh ... jenže , je-li přistižen při nepravdách, vyprávění pokaždé pozmění. Zda se , že si není sám sebou jist a různými verzemi příběhu si ujasňuje , kdo vlastně je? Několik rovin filmu (z mnoha dalších) je určujících - tou jednou jsou nové a nové verze Borisových sdělení, další rovinou pak ty části, kde vystupují ženy – úseky jsou to poetické , jemně erotické a ženy jsou mlčenlivější než slovy i vnitřními dialogy plýtvající Boris, film je zde více sledem obrazů než dějů. Neposlední rovinou jsou pak vztahy mezi ústřední postavou a ženami, vlastně jeho svádění všech žen, kterým se snaží různým způsobem dominovat. Časové skoky, různá prostředí i odlišná místa setkávání i konfliktů.... a především, neuchopitelnost děje – diváka mate. Film je natočen v duchu „nového románu“, podle literárního směru, který formálně rezignoval na příběh, ale popisuje sled myšlenek, hnutí mysli, drobné děje v tříšti různých časových rovin. Hra na slepou bábu je symbolicky naše nevědomost a nejistota. Občas jen zpoza rohů, ze dveří někdo vykoukne a pozoruje, ve stejném postavení jsme i my, jen se díváme a …občas nechápeme. ()

reiser

Rozprávanie v prvej osobe vo filme, kedy nám hlavná postava vysvetľuje svoj príbeh, veľmi rád nemám. Väčšinou ma to oberie o to potešenie, keď musím nad filmom uvažovať, doslova ho riešiť. TOTO však bolo totálne ANTIrozprávanie v prvej osobe!!! Pretože všetko čo sa dozvieme z Borisovho rozprávania nám nie je absolútne nič platné, príbeh sa dozvedáme len a len z jeho vizuálnej stránky. Také originálne podanie príbehu som v žiadnom filme ešte nikdy nevidel!!! Ak k tomu pridám, že som videl spolu hrať takých dvoch velikánov akými boli Ivan Mistrík a Jean - Louis Trintignant, aj keď len v pár scénach, niet pre mňa ďalej čo riešiť. Perfektné. ()

Fajolo

Pociťoval som až fyzickú nevoľnosť, keď som počúval stále dookola vždy nové, ale vždy rovnako otrepané klamstvá plné fráz. Vrúcne som čakal, kedy tomu Borisovi niekto konečne zavrie ústa. A do toho tá posadnutosť rozdeľovaním na dobrých a zlých, na statočných partizánov a podlých zradcov. Ale potom mi napadlo, že azda bolo zámerom vyvolať v divákoch zhnusenie z ľudí, ktorí klamú takýmto odporným spôsobom. V mojom prípade sa to podarilo znamenite. Od toho momentu som získal odstup a mohol som si užívať to, čo bolo na filme dobré. Herci, kamera a zvláštna snová atmosféra. Zaujímavý film, ale ktovie, či si ho pozriem ešte raz. ()

PTuranyi

Avantgardný počin vytvorený v slovenskej koprodukcii, v ktorej sa podarilo blysnúť pár slovenským hercom. Námetom je príbeh Borisa, ktorý rozpráva svoj príbeh štyrom ženám. Zakaždým však úplne inak. Je to príbeh zrady alebo záchrany, mení sa zradca i zachránený. Samotné príbehy sú spájané zmyselnými medzihrami a Borisovými úskokmi. Samotná pravda vo filme nie je dôležitá, pretože hlavným cieľom filmu je pravdu relativizovať. Originálne zvukové a strihové spracovanie, ktoré prezrádza spojenie so slovenskou modernou a novou vlnou. ()

gizi

Krásně to popsal Matty. Film, který vás přiková k obrazovce, nemá hlavu ani patu, ale nedá se od něho odejít. Je to umělecký koncert. 90% a 5*, 26.6.2016. ()

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

17.06.2022

Francúzske filmy v Trenčíne

Francúzske filmy v Trenčíne

20.11.2008

Už siedmy ročník Festivalu francúzskych filmov štartuje 21. novembra 2008, teda už tento piatok, v Trenčíne. V sekcii „Nový francúzsky film“ uvedie 9 snímok – hraných, muzikálových, animovaných i… (více)