Mrtvý sníh

Dead Snow

Komedie / Horor / Akční / Dobrodružný

Norsko, 2009, 90 min

• Djkoma

Slabý horor, který se vrcholně zvrtl v plagiát Evil Deadů a Raimi se jen směje, jak působí na mnoho tvůrců, kteří nemohou dosáhnout jeho kvalit. Tommy Wirkola je prakticky nikdo a pokusil se Evil dead doslova přenést do zasněžených hor a nemrtvé okořenit nacistickými uniformami. To by samo o sobě velmi potěšilo, ale výsledek je v první chvíli slušný horor, ale rychle se mění v nesmyslnou a šílenou vyvražďovačku ve stylu "vem co máš u ruky a umlať ty zk*rvený nacisty". Napsané to vyzní ještě zábavně, výsledek tak zábavný a vůbec ne chytrý nebyl. Je to škoda, ale na druhou stranu takovéhle pokusy ukazují schopnosti severských zemí točit překvapivě "jiné"(originálním film vzhledem k podobnosti s Evil Dead neoznačím:))) film, o kterých by se v ČR dalo jen povídaj v hospodě... Smutné, že u nás nemá někdo podobnou odvahu...(18.7.2009)

• Subjektiv

OK, takže vemem partu kluků a holek, jak jedou na hory a tam je necháme popasovat se s pár nacizombíkama. Jo, zombíci ve filmech normálně koušou, co? No, super, tak my necháme kluka, aby kousl zombíka. To jsme hned vtipní a originální. A nejhezčí babu necháme šukat v kadiboudě s nejhnusnějším klukem krátce po tom, co si ulevil. To jsme ale kabrňáci, že jsme zbořili i tohle klišé. A teď ještě ocitovat něco z exploitační klasiky. Střeva a krev v bizarních podobách. Zábava je na světě - tu vtipná, většinou ale ne.(4.1.2010)

Ale jo. První polovinu jsem si myslel, že snad chcípnu nudou a zoufale doufal v trošku krve nebo vnitřností. Naštěstí mi autoři obého dodali vrchovatou měrou. Druhá půle je svižná, krvavá, trhlá a místy dokonce i vtipná, což se u komedie počítá. Nazi zombie jsou vždy zajímavé, i když jejich vlastnosti tentokráte zklamaly. Film je to celkem zábavný, nicméně jediný trailer na Worst Case Scenario je mnohem zajímavější.(23.7.2009)

Vysokohorský, severský masakr Smrtelného zla. Aneb parta "rozmazlených harantů, kteří se neobtěžovali si něco zjistit o místní historii" kontra armáda nacistických zombií. Jak osvěžující závan do strnulého zombie žánru dokáže přinést spousta uniforem s hákovým křížem:) A také zasněžená, mrazivá severská krajina, s kouzelnými záběry fjordů. Oceňuji hudební stránku s pár našlapanými metalovými kousky. Jinak scénáristicky se Mrtvý sníh v podstatě ničím neliší od americké tvorby. Zhruba první polovina je značně prostoupena atmosférou s pár lekačkami a tradičním scénářem: "Haló, je tam někdo? Nikdo tam není. Kde je Sára?" Postupně potom film začne nabírat prvotřídní gore-splatterový "říz". Takže partička mladistvých se musí spojit a čelit útoku krvelačných nácků. Dokonce i holky přestaly ječet a pořádně se do toho obuly. Avšak kluci je svým postupem a nástroji zcela "krvavě" překonali. V rozmixovaném "koktejlu" gejzírů krve, střev a useklých končetin, se čas od času vynoří vtipné scény a hlášky. Korunu všemu nasazuje ten nejvyšší, plukovník Herzog a závěr, s jedním velmi "početným" překvapením, které se přeživším zřejmě moc líbit nebude:) "Sejmeme toho hajzla a padáme odtud", "Víte, kolik filmů začíná s partou přátel na výletě na chatu, bez signálu?", "Jsme na chatě u Oksfjordu. Napadl nás někdo, kdo vypadá jako Němci ze 2. světové války. Víte, omylem jsme zapálili chatu a teď to tady všechno hoří." :D(30.3.2011)

MOVIE: „Dle GPSky to měla být k lunaparku zkratka, však místo kolotočů prdele, vnitřnosti a jatka. Než pak stihl rozšlapat přístroj v návalu hněvu, vykonal bungee na svém tlustém střevu“ aneb krvavý steak na sněhu bez oblohy a spousta mražených nacistů k tomu. Až mi z toho byla zima člověče. O svébytném kouzle a chladné osobitosti severské kinematografie kolují zvěsti už nějaký čas. Skandinávie expanduje do všech žánrů a tentokrát vystrčila omrzlý půlky směr stoosmdesátihektolitrový gore shit. Nutno podotknout, že nemálo šmrncovní! Tommy Wirkola určitě nezapře inspiraci v Jacksonově nenapodobitelné klasice Braindead (1992) , kterou přetváří v obdobně bizarní, lokálně podchlazenou řež za zvuků podladěných kytar, vyřvávaných textů v norštině s malebnou kulisou půvabných severských hor a fjordů za zády. Kde jste vy zbabělý svině? Bojíte se vyjít na přímý světlo? Kurva nebylo to příliš? Myslíš, že je to nasralo?“ Jako horor úsměvné s pár příjemně atmosférickými momenty a dvěmi, třemi lekačkami. Jako nekompromisní úlet účinné, bláznivé, zapamatovatelné a do jisté míry originální. Jako nadšenecké béčko slušně odvedené, svižně nasnímané, maskérsky kvalitní a i přes velký počet klišé do budoucna jistě vyhledávaný kousek v dvd sbírkách. Pokud k Død snø přistoupíte s tou správnou porcí nadhledu a nebudete se ho snažit příliš srovnávat či řešit, pobavíte se. Pokud nadhled nevlastníte, zkuste dobře vychlazenou sedmičku finské vodky, třeba se dostaví. MUSIC: Hudba je tu jako přesně padnoucí frak. Energický, dynamický mix metalu, severského rocku i akustiky, svižné soudobé elektroniky a pitoreskní úvodní motiv k tomu. Christin Wibe namixoval k danému tématu přesně to, co ho nebrzdí a s čím příběh (nebo snad „příběh“) funguje. RATING: atmosféra: 7/10, realizace: 7/10, originalita: 8/10, obsazení: 6/10, hudba: 7/10, vizuál: 7/10 [final rate: 80%](19.7.2009)