Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

BarryLyndon

Audiovizuálně nádherné s krásným přednesem Zdeňka Svěráka. Ale agitační uf.... zkrátka levicová agitka , to bych brečel. Snaží se to ve mne vzbudit výčitky za to, kam se lidstvo dostalo a já netuším proč, jsem za to vděčný spíše než aby mi to bylo líto. 510 ()

enjoi

Neskutečné záběry! Komentář k filmu je sice trochu subjektvní (mluvím o dabingu, originál jsem neviděl), ale dokumentu to neškodí, ba naopak. Prakticky celou dobu jsem zíral na televizi jako v tranzu. Bravo! Home se mi líbilo mnohem víc než Earth. Pro mě asi nejlepší dokument, jaký jsem kdy viděl. Doporučuji každému zhlédnout. ()

C0r0ner

Říct o mně, že jsem ekolog, byl byl velký vtip, nicméně nejsem pro vyložené rozmrdávání Planety už jenom proto, že je to naše jediná. Bertrand dokázal se svým balónem v poměrně krátkém čase shrnout všechno důležité a díky exkluzivnímu vizuálu k obrazovce přitáhnout i mě, za což mu patří dík. 90% ()

dubinak

Opravdu velkolepý dokument, který vám ukáže, jaký dopad má lidstvo na planetu a varovně konstatuje, co by mohlo a mělo být jinak. Home je opravdu hlavně vizuální zážitek a komentář režiséra pravdivě uvádí věci na pravou míru. ()

matt6

Parádny dokumentárny film zameraný na problémy našej planéty s úžasnými zábermi a alarmujúcimi správami, po ktorom zhliadnutí by sme sa mali nad sebou zamyslieť. K filmu nemám žiadne výhrady, všetko pracuje tak ako má, nádherné obrázky, hudba je dobrá... Mňa teda rozhodne film presvedčil o závažnosti situácie a to hlavne vďaka zaujímavým komentárom rozprávača. Rozprávač v podaní Zdeněka Svěráka však nebola najvhodnejšia voľba pre dabing. Jeho komentár bol bezpochybi kvalitný, vidieť že si dal záležať, čo mi však na ňom vadilo bol jeho hlas. Podľa môjho názoru by sa do podobných dokumentov mal používať skôr ženský alebo menej osobitý dabing(snáť si to niekedy zopakujem v podaní Glenn Close, či Yanna Arthus-Bertranda). Možno to je práve ten dôvod prečo nedám Domovu 5*. 85% ()

ic

Zprvu začátek filmu byl takový nezáživný... opakovali informace základní školy a to ještě jen velmi povrchně, až mě napadlo jestli nemá jít je jeden z těch 'výukových filmů' do hodin přírodovědy. Navíc byl začátek jakýsi zmatený v počtech... napřed mluvili o tom, že každý 4. člověk pracuje rukama což je celkem 1,5 miliardy, pak že polovina lidstva obdělává půdu z nichž 3/4 rukama, a zakončili to tím že lidí je 7 miliard... tak já nevim. Pokud mělo jít o různé vývojové stupně lidské populace bylo by dobré to zmínit. Mě osobně scházel nějaký vypravěč (třeba některý z těch známých přírodovědců) co by se snesl z oblak a uvedl diváka více do děje, prostě byl fyzicky vidět v některých záběrech ve slušivé košili. Asi by bylo ale příliš složité najít někoho kdo by odpovídal globálnímu měřítku filmu (rozuměje populárního ve všech státech, všem kulturám, na všech kontinentech). ()

Andre3000

Jako geografa i jako prostého člověka mě to dostalo. Yann měl před pár lety výstavu fotek v Praze, kde šlo o něco podobného...ukázat lidem, že tahle plameta nám nesmí být lhostejná a nesmíme dovolit co chceme bez následků. Vernisáž fotek s texty o drancování planety je sice zajímavá, ale oproti filmu měl na mě opravdu minimální dolehnutí. Po filmu sem se cítíl opravdu zvláštně, bezmocně, jakobych byl upozorněn na něco o čem vím, ale nedokážu s tím moc dělat...ale právě o tom to je, u jednotlivců se musí začít a tenhle opravdu silný film je toho dokladem. Btw. ta hudba byla božská. ()

Flynn

Dokumenty mám rád, jsou tam totiž záběry, které vytváří sama příroda ( v tomto případě však i člověk svou činností a životem). Krásné záběry krajiny jak nedotčené tak i zotročené člověkem. Jelikož jsem byl dost unaven tak jsem dal přednost českému dabingu. Ten byl podán mistrem Svěrákem. Ze začátku mi to moc nesedělo, ale díky dlouhé stopáží dokumentu se mi to dostalo pod kůži a jeho předčítání se mi nakonec docela líbilo. Hezký dokument, ve kterém je hodně poučení o tom kam to všechno vede..... jenom ty sluneční elektrárny na konci by nemusely být taková agitka :o) ()

Pajky3

A je to tady zase, ekologické varování. S filmem jako takovým jsem problém neměl, jsou tam vážně perfektní záběry. Co mi nejvíc vadilo byl namluvenej komentář od Svěráka. Jinak ohledně toho poselství, určitě je správné, ale jak to tak bývá, nelze souhlasit se vším. A i kdyby šlo, tak nicotnost jednotlivce rozhodne o tom, že nic se nezmění. Rozhodně tenhle dokument stojí za podívání. ()

zette

Zabery nadherne (kolik vsak spalili tvurci ropy pri nataceni?) a fakta ve filmu obsazene skutecne vedou k zamysleni. Kolik vsak uz bylo natoceno podobnych (stejnych) dokumentu a vsechny tocene letecky? Mraky... ekologie a konzumni zpusob zivota by se nemel brat na lehkou vahu, uz by ale nekdo mohl prijit s originalnejsi verzi. Dokument je velmi dobre uceleny a srozumitelny a byt ministrem skolstvi, povinne bych odvysilani zaradil do osnov vsech zakladnich skol. ()

PEEPA

Ekofasisticky dokument, ktery sice nejspise je pravdivy prakticky ve vsem, ale ktery nemuze vlastne nic zmenit. Vsichni lide se stejne nezmeni, takze se nezmeni lidstvo jako takove a tedy vse zustane pri starem az do horkeho konce... ale nakonec prece jen nejake svetle nadeje a zitrky jsou nabizeny, coz je fajn... ()

Wormboy

Prekrasna filmarcina doplnena trefnym zhodnotenim nasej spolocnosti vo vztahu k planete, na ktorej zijeme. Ze to miestami zavana az prilis silnym ekoagitacnym zavanom? No a co. Pozera sa na to vyborne a napriek dvojhodinovej stopazi dokument ani na chvilku nezacne byt unavujucim. ()

gabin(a)

Nádhera! A pět hvězdiček by ode mě dostal jen za tu Dubaj, pro mě je to novodobá Babylónská věž, děs běs hrůza! Vůbec mi nevadí, že je to "agitka", jak tu někteří píší. Vždyť má pravdu a snaží se otevřít oči ostatním jak umí. A v době megatsunami debilních otravných reklam na kdejakou číčovinu valícím se permanentně všudy mi agitování za trochu toho rozumu a úcty k přírodě podpořené přenádhernými záběry ani trochu nevadí. Zvlášť když je to ve filmu, který vidíte dobrovolně. A bez reklam:-) ()

mortak

Jistě, prvoplánový komentář filmu ubírá na působnosti (doporučuji film v angličtině, Svěrák je spíše uspávající), jenže při pohledu na fanouškovskou hysterii jménem Avatar, při které domorodci planety Země usedají v klimatizovaných sálech multikin do křesel a sledují boj za záchranu Pandory chroupajíce přitom spokojeně popcorn a zapíjejíce ho doušky oslazené žíraviny, přičemž nějaká Země je jim ukradena, považuji tento film za velice důležitý. A jestliže pro lidstvo je důležitější počítačově vytvořená příroda než TA skutečná reálná...k čertu s ním! ()

BoXBe

Ambivalence poselství o harmonii s přírodou spočívá v tom, že právě lidská zvídavost, city, sobectví, inteligence a jiné vlastnosti, vedly k rozvíjení technologií na úroveň, která je nám schopná poskytnout ty úžasné pohledy na naši planetu a sdílet poznatky o tom, co se na ni děje. Interpretace vývoje naší civilizace je věc ošemetná a častěji v ní vyhrávají vášně (ať už pro ekonomické principy nebo pro záchranu bobrů) spíše než racionalní úvahy o tom, jací doopravdy jsme a kolik toho děláme pro to, abychom takoví byli nebo nebyli a to nejdůležitější - proč to děláme. Zjistíme ovšem nezřídka, že toho víme jen velmi málo. Nic z předchozí mikroskopické úvahy nemění na tom, že HOME je nádherný film, který stojí za to vidět klidně i vícekrát :-)) ()

grenforet

Zaujímavý dokument svojim výberom témy. V dokumente odsudzujú celu vyspelú civilizáciu ktorá drancuje prírodné bohatstvo. Kritizuje dnešnú spoločnosť založenú na vyspelých technológiách. Dokument nám ukáže že svet ešte nie je zničený mame čas na záchranu a môžeme ho každý chrániť pre budúcu generáciu. Páčil sa mi kvôli jeho poučnosti a jasnému odkazu nám divákom. ()

campix

Společně s Earth má Home jedny z nejhezčích obrázků, které se dají ve filmech najít. Naprostá většina snímků z ptačí perspektivy je opravdu dechberoucí a člověk se nestačí divit, jak je naše planeta vlastně krásná. Z té výšky jsou pak ještě lépe vidět přírodní problémy způsobené z velké části člověkem, takže je Home taky takový agitka za životní prostředí a snaží se lidem otevřít oči. Musíme mít ale stále na mysli, že všechno není černobílé a na některé věci rozhodně nenalezneme, tak lehké odpovědi, které se okamžitě nabízí. ()