Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

issoumaila

Nádherná eko-agitka o postavení ľudstva k našej planéte Zem. Snímka poukazuje na fakt, že náš "domov" sa pomali ale iste rúti k záhube. Problémy ku ktorým sa všetci staváme akoby sa nás netýkali, akoby všetko bolo mimo nás ale do kedy? Do kedy sa chceme len nečinne prizerať naša planéta trpí a dáva nám to najavo každým dňom viac a viac. Neviem možno som chorý ale niečo ako druhá Doba Ľadová si myslím, že by bolo tou najlpešou alternatívou. z môjho pohľadu sa nejedná o nijak originálny dokument ale čím viac podobných "filmov" bude vznikať tým viac nás možno presvedčia o zmene životného štýlu k lepšiemu. Hodnotná snímka Yann Arthus-Bertranda nám ukazuje aký je človek arogantný a chamtivý. Cena je pre nás to najdôležitejšie ale do kedy? Hmmm? 9/10 ()

Faila

Ať už berete předložená fakta sebeméně vážně či naopak, tenhle film moc příjemný není. A je jedno, kolik planety je zdevastováno, kolik zvířat a rostlin na pokraji vyhynutí a kolik příšerných scénářů naší blízké zkázy existuje. Všichni víme, že z nějaké části je to, co se nám tady ukazuje pravda - a všichni víme, že zastavit to nebude snadné. Díky bohu za tu naději přinášející tečku, jinak by se člověk mohl na místě odstřelit. Ale k provedení samotnému - fakta byla nastíněna a obrázky naší země a toho, jak se jí momentálně daří, nebyly podávány tak přehnaně patetickým a uplakaným stylem jak by se v takovém případě dalo očekávat, ale bez nějaké té teskné melodie se ani tady neobejdeme. Posloupnost a návaznost faktů zde byla a jako dokument přinášející jasné poselství se Home nesmírně podařil. ()

Filmárik

Nepatrím medzi veľkých vyznávačov dokumentov ale toto ma dostalo. Prírodopisákov o zemeguli boli natočené stovky ale ani jeden nezobrazil to čo Home. Snímanie scenérií z obrovskej výšky pomalými jednorázovými zábermi je hypnotizujúce a to čo tu uvidíme by sa dalo primitívne nazvať ako Best of Earth. Kritický komentár pôsobí alarmujúco a donútil by k zamysleniu snáď aj toho najväčšieho bohéma. Na druhej strane vyslovene neodsudzuje ľudstvo a vyzdvihuje aj pozitívne zmýšlanie a snahu niektorých ľudí / organizácií pre svetlejšie zajtrajšky. Bez debaty plný počet. ()

Fridecka

Rozhodně nic pro slabé povahy a hlavně "konzumenty". Uvidíte naši krásnou planetu jak jste ji možná neviděli v souvislostech trochu širších než je vám možná příjemné. Snad si i začnete uvědomovat, že je to zatím naše jediná "loď" a že ji ničíme ostatním souputníkům, kteří za nic nemohou. Zjistíme, že existovaly krásné a potřebné věci, které už se nikdy nevrátí, že některé věci začínají také mizet a věci, které by šlo ještě změnou postoje a chování, bez lidské krátkozrakosti zastavit. Dokument je poměrně dlouhý, ale jsem si jista, že nespočet souvislostí se nevešlo. Po celou dobu budete mít možná dojem, że už nelze nic dělat, že jsme všichni vevleku událostí a pokroku, ale ke konci filmu přijde naděje, że něco se dělat dá a někde na planetě to dokonce funguje. Velmi mě potěšil dabing Zdeňka Svěráka a hudba evokujïcí domov, sounáležitost. Mistrovské dílo, které by měli vidět všichni inteligentní lidé na planetě. ()

boul

Po dlouhé době dokument s českým dabingem a proletěl jsem za 95 minut celý svět společně se Zdeňkem Svěrákem, někdy jsem se dozvěděl dost překvapivou věc a podruhé zase věc co jsem věděl. Určitě Home patří k těm lepším dokumentům a hudba a záběry Vás vtáhnou do drama dokumentárního příběhu našeho světa a lidského chování k sebe samým a druhým. Dokument mě ale zas tak neoslovil jak třeba jiné, proto 4*, i tak doporučuji. 80% ()

croxika

Miestami som mala pocit, že som do gauča vysedela dieru, a že to pozerám už päť hodín...niekedy únavne zdĺhavé až nudné, ale zároveň poučné a pravdivé, naviac opäť som mala možnosť vidieť, aké (ne)krásy naša planéta skrýva a sú tak vzdialené odo mňa...akokoľvek, druhý raz by som si tento dokument nepozrela.. ()

Evander

Home se mi těžko popisuje, protože se jedná o dokument, na který jsem se nesmírně těšil. O to větší však bylo mé zklamání po zhlédnutí. Předešlu, že jsem viděl dvouhodinový Director's cut. Krásných záběrů jsem se dočkal, krásné hudby doplňující vizuální potěšení též. V čem tedy vidím problém? Hlavně v poslední půl hodině filmu! Jsem bytostně přesvědčený, že člověk by měl přírodu chránit, neměl by ji devastovat - to snad i je posláním tohoto dokumentu. Bohužel na mě Home působil spíše jako reklama na ekoterorismus, naprosto fanatické vnucování myšlenek, že vše, co člověk, kdy a kde udělal je špatně. Ty strohé dvě věty o tom, že se v posledních letech ochrana přírody zlepšuje, po půl hodině vymývání mozku opravdu nepočítám... ()

RedDuck

Na mě teda to spojení krásných záběrů a agitace nepůsobilo. Radši bych čistý informační dokument nebo krásný audiovizuál. Upřímných ekologů si vážím a snažím se zemi příliš nezatěžovat, na druhou stranu ekonomika je už tak globální že jedinec, město nebo stát na tom nic nezmění. Financování na změnu chování lidí je bezedná černá díra. ()

Kulda24

Působivý a zajímavý dokument, který ve vás probudí mnoho emocí a možná byste ho nejraději neviděli než viděli. Ukazuje vám podstatu znečištění a mnoho globálních problémů z jednotlivých zemí. Přinutí vás se nad vším zamyslet a nakonec zjistíte, že jste nesmírně rádi, tak jak se právě máte a nic byste neměnili! Silný zážitek, 4 hvězdy. ()

Torgal

Zo začiatku je to dosť nudné, ale keď sa tvorcovia prehryzú cez úvodné keci a začnú hovoriť o súčasnom stave sveta a dôsledkoch nášho konania v budúcnosti, tak je to omnoho zaujímavejšie. Obsah filmu ma dosť zasiahol, ani som nevedel, že je na tom svet už až TAK zle. Vytkol by som tomu ale prílišný dôraz práve na dávkovanie informácii, lebo vizuálna stránka podľa mňa nijak oslnivá nebola. Častokrát som pri záberoch, ktoré asi mali byť úžasne panoramatické, ani nevedel na čo sa pozerám a vyzerali ako z Photoshopu. V tomto film ťažko zaostáva za neuveriteľnou Planet Earth. 7/10 ()

nurielka

Krásne spracovanie dokumentu, ktorý ma rozhorčil aj nadchol.Tá nádej na konci sa mi veľmi páčila. No myslím, že to nebude mať šťastný koniec, pretože s ľuďmi to ide dole vodou. Nič sa nezmení. Poňali to pesimisticky a ja som nanešťastie pesimista. Mám dojem, že len tí ľudia, ktorý chcú zapracovať,, v lepšiu Zem,, tak len tí videli alebo uvidia tento dokument. A to je slabá útecha. ()

FFs

Příliš dlouhá stopáž a absence hlubšího a propracovanějšího pohledu na problematiku filmu ubírají body.... Nicméně mnohé záběry jsou zde zcela okouzlující - po vizuální stránce snímek velmi zdařilý. ()

chaotic

Prvoplánová zábavně se tvářící ekoagitka, po jejímž shlédnutí mi vyjela na mysl scéna ze zasedání OSN představitelů jednotlivých zemí, kdy stojí v řadě za sebou a postupně od pořadatele tahají sirky o to, čí národ bude vyhlazen. Bomba, smetem lidstvo a planetě bude fajn. Jsem zvyklý na hodně, ale aby ze mě dělali v neamerickém dokumentu idiota, to mi příjde až příliš. "Všichni umřem a planetu jsme zabili" vykládá 85% dokumentu, abychom se v závěru dozvěděli o bezvýznamných ekočinech nejmenších státečků na světě a že teda nakonec není ještě pozdě. Jako sorry, ale když něco tvrdím, tak si za tím stojím a ne, že celou dobu stavím ohromnou ohradu komplotu a na posledních pět minut ji strhnu a vše převrátím vzhůru nohama. Informační hodnota daného dokumentu je při nejlepším sporná, dovedu si představit, že nějakého "texaského cowboye" přesvědčí o nevyhazování plastu do společného pytlíku ale k přetřídění, ale v tomto případě nahrazuje absolutní neznalost dogmatem. Ne díky idiota ze sebe dělat nenechám. A co mi zbyde z onoho pompézně se tvářícího dokumentu? Jen hláška "faster and faster" a ujištění že HD ze vzduchu je opravdu nádherné. ()