Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

GeusX

Ekologická agitka upozorňující na nešetrné zacházení s naší planetou, zabalená až do pohádkově nádherných záběrů z ptačí perspektivy. Doporučuji. Jeden z nejlepších dokumentů! 100% (DVD, cz ...na velkém plátně to však musí být úchvatné...) ()

6thSun

Netuším, jak zní hlas komentátora v originále, ale náš Fred Strejčků jedinečným obrázkům a tématu dodal tu správnou naléhavost. A jinak takto nebeský film nemůže dostat nic jiného než plný počet hvězd. ()

Borrtex

Dokument, který se nijak nespecifikuje na určité území, či na určité téma. Jediným cílem tohoto dokumentu je ukázat divákům, jak úžasné leckdy námi ani nepoznané části se vyskytují na naší skvělé planetě. Ve filmu vidíme krásy naší přírody, ale také sociální rozdělení v různých velkoměstech. Velmi se mi líbí způsob, kterým byl tento film natočen. Něco je vidět krásně zvrchu, a něco jako bychom proplouvali krajinou. Rozhodně jednička mezi dokumenty na toto téma. 100% ()

BigDeal

Čo sa týka obrazu a zvuku, jedná sa o úplnú lahôdku. Prvá tretina je niečo neskutočné, zábery zhora by dokonca u ľudí, ktorí majú strach z výšok mohli spôsobiť závrat. Komentár je zasa pomalý, nevtieravý a divák sa môže rozplynúť blahom. Bitie na poplach však prichádza na môj vkus priskoro. Mne osobne nevadí počúvať dohady o tom, kedy sa vyčerpajú všetky zdroje a ako si ničíme planétu. Problém je v tom, že v tomto "ľudí kritizujúcom" duchu film pokračuje hrozne dlho a preto aj tieto výstrahy postupne strácajú svoju silu (napriek tomu, že im veľmi dopomáha hudba). Je to ako hodinu počúvať od rodičov reči typu: "ja vo vašom veku..." Človeka to začne nudiť, no naďalej ho to znechucuje a buduje si odpor. Preto potešil optimistický koniec, ktorý dáva nádej a darí sa mu vybudovaný odpor dočista zbúrať. ()

bouncer

Krásné záběry a silná zelená/ekologická agitka, což by mě ani tak nevadilo. To, co mi opravdu na dokumentu Home vadilo, bylo, že tvůrci považují diváky předem za blbce. Způsob vyprávění a podávání faktů, ať už pravdivých či nikoliv, je téměř učitelský výklad bez poskytnutí možnosti nechat diváka se zamyslet, udělat si vlastní názor. Bohužel. Možná použít záběry bez komentáře by bylo pro mě efektivnější. Říkejte si co chcete, ale ani krásné natočené scény neposunou toto dílo aspoň ke kolenům snímku Baraka. ()

MikaelSVK

Domov nie je najlepším dokumentom aký som kedy videl, ale určite tým najkrajším! Neskutočne krásne zábery z celej planéty sú okulahodiace pre každého diváka (takisto však aj spomínané "smutné" čísla a štatistiky). Musím priznať, že svoje urobila pochopiteľne aj HD kvalita. Napriek dosť stereotypnému originálnemu komentáru majú u mňa Yann Arthus-Bertrand a spol. za svoje dielo 5***** ()

ChArLeNe

Od počiatku vekov sú voda, vzduch a formy života úzko prepojené. Ale pred nedávnom, sa tieto väzby porušili. Ľudská rasa, jediný živočíšny druh, ktorý ničí všetko živé navôkol. S inteligenciou vyššou než väčšina živočíšnej ríše, homo sapiens nadobudol aj smäd po budovaní modernejšej a modernejšej civilizácií, rýchlejšie a rýchlejšie, vykorisťovanie zdrojov matky Zeme v tomto procese, čo negatívne dopadá na chudobné aj bohatšie krajiny, taktiež vymieranie iných druhov. Dokument sumarizuje všetky známe dôvody znečisťovania životného prostredia, ako aj živočíšne poľnohospodárstvo a rybolov. No chýba spomenutie, že dobytok uvoľňuje do prostredia plyn metán, ktorý ako bolo spomenuté, je 20-krát ničivejší než oxid uhličitý. Nakoniec dokument ponúka riešenia a nádej, avšak, ako sa od priemerného eko-dokumentu dá čakať, aj naďalej podporuje živočíšne poľnohospodárstvo a rybolov, ktoré podľa štúdií nie je udržateľné (teda, na kŕmenie ľudí vo vyspelejších častiach sveta). Podrobnejšie sa tomu venuje dokument Cowspiracy. ()

moviesfan

Home je pro mě velmi působivý dokumentární film, který využívá krásné scenérie. Někdy jsou tyto scenérie varovné a právě slovo varovné vystihuje tento dokument. Je dobře, že se objevil další snímek, který upozorňuje na budoucí události. Myslím si, že tyto informace podává velmi zajímavě a především ,,záživným" způsobem. Potěšilo mě, že zde byly zmíněny i klady a že svět jako celek není lhostejný. Komentář dokumentu byl také vyveden skvěle. ()

Marek1991

Všetky konšpiračné teórie by sa mali posudzovať samostatne, niektoré sú zrejme holé fakty pravdy, iné sú čiastočne pravdivé, iné sú nezmysly a o iných tvrdých veciach začnú ľudia po čase hovoriť ako o konšpiráciách, lebo príjmu ten názor, ktorí im vyhovuje. Ja sa na pohľad globálneho otepľovania pozerám tak, že to môže spôsobovať aj príroda, ale väčšiu časť, tú markantnejšiu spôsobujeme my. Nie som hlupák, vidím, čo sa deje naokolo, ako sa správame k jednotlivým veciam, k sebe navzájom, akí sme majetnícki kapitalisti, sebci a pohodlní. Navyše nadmernému neúnosnému plytvaniu nad hranicu našich zdrojov prispievajú aj niektoré náboženstvá, ktoré tvrdia, maj toľko detí, koľko zvládneš, či honba za bohatstvom, slávou, mocou a peniazmi. Príroda je rukojemník, ktorého keď zničíme sa nám to vráti. Navyše aj problémy s odlesňovaním a mnohé ďalšie pochopia niektorí odporcovia tohto, až keď sa im pred dverami možno raz utáboria Somálčania, či skôr Rómovia. Zatiaľ to pre nich bude len eko-agitka. My, ktorí sme to pochopili, však nemôžme čakať, kým sa všetci uvedomia, my musíme začať konať, aj keby si to tí iní už nikdy neuvedomili, je to naša povinnosť. Pre mňa to bolo ďalšie skvelé poukázanie na problém, ktorý je treba neustále pripomínať, lebo akosi zabúdame a čas beží. Videl som aj mnohé iné predchádzajúce a tento ich skvele dopĺňa, možno nie je ideálny, veľa vecí sa nespomenulo, tie treba hľadať v iných dokumentoch, veľa rád sa nerozdalo, iba sa rozprával náš príbeh a opisovalo sa dianie, ale aj tak je to výborný film. Pre mňa nebol ani dlhý, len sa niekedy tiahol pre ukazovanie obrázkov z prírody. Zo začiatkom trocha nesúhlasím, to je aj tým, že som veriaci, ale inak je to fantastické a odporúčal by som to iným pozrieť. ()

joehot

Asi jsem moc cynickej na tyhle laciný eko-agitky. Kde to vzalo tolik procent? V podstatě jsem zjistil jen to, že jsem zmrd. A že nám ledovce pořád něco tají... A že pořádná epidemie je vlastně fajn nápad. ()

Ajinka126

Asi se mi splnil sen, když někdo natočil tyhle úžasné záběry s tak výstižným komentářem. Druhý sen se mi splnil nedávno, když jsme tuhle krásu "museli" sledovat ve škole. Že by konečně školství šlo tou správnou cestou? :)))) ()

corpsy

Rýchlejšie a rýchlejšie. Čo bude, ak sa pozemský život bude uberať takýmto smerom? Obrazovo dych berúci dokument, ktorý varuje. Chceme a dokážeme však naslúchať? ()

F.man

Záběry to jsou skvělé, ale mě osobně jde hlavně o jejich smysl. O otázku jestli si diváci z projekce něco odnesou. Proto mě docela zaráží, že mnozí opět vidí podložené a pravdivé fakta jen jako eko-agitku vycucanou z prstu. Smutné... It's not time for pessimism ()

Qasa

S poselstvím filmu souhlasím a záběry jsou krásné, ale nemám rád agitky. Rozumím jejich smyslu v americké kultuře, ale v Evropě (obzvláště poststalinistické) mají často odpuzující účinek a mohou být spíše k neprospěchu věci. Dávám raději přednost vyváženějším dokumentům. ()

FFilipCZ

"Chtěl jsem být vědcem a stal se ze mě fotograf a kameraman", říká Yann Arthus Bertrand. "Z horkovzdušného balónu se stal ideální prostředek pro natáčení. Jeho pomalý let poskytuje dostatek času na nalezení nejvhodnějšího záběru. Nejdříve se zvolna přiblížíte a pak začnete pomalu stoupat. Přitom se před vámi pozvolna odkrývá celá krajina až k horizontu. Při fotografování a natáčení zvířat z výšky jsem objevil tvářnost zemského povrchu, ale i úsilí člověka při jeho činnostech, ať už jsou jakékoliv. Uvědomil jsem si důležitost teritorií. Když jsem se vrátil po čase do Keni, abych natáčel tento film, mimo hranice rezervace už nebyla prakticky žádná volně žijící zvířata. Za třicet let zde zmizelo 95 procent žiraf. V době, kdy jsme natáčeli tyto záběry, byli hroši opět zařazeni na seznam živočichů, kterým hrozí vyhubení. Létám už třicet let. Tyto cesty mě naučily vše, co vím. Objevil jsem při nich, jak lidé pracují, poznal jsem jejich archaická gesta, jejich políčka. Dodnes většina z nich pracuje holýma rukama. Např. čajové plantáže v Keni nabízejí neobyčejně bohatou paletu zelených barev. Na záběrech z výšky vypadají jako obrovité malířské dílo. Musím přiznat, že tyto obrazy miluji. Při své profesi se ale téměř každý den setkávám s neřešitelnými paradoxy. Jako jsou například skleníky u jezera Naivasha. Pěstují se zde květiny, které se vyvážejí do Evropy vzdálené více než 6000 kilometrů. To vyžaduje letecký transport a pesticidy na pěstování. Výsledkem je znečištění jezera a to nemluvíme o vodě spotřebované na zavlažování. Z ekologického hlediska je to hrůza. Keňané tu ale nacházejí práci. Sice špatně placenou, ale aspoň nějakou. Výsledkem je růst slamů. Ten v Nairobi je největší na světě. Když jsem kdysi opouštěl tuto zemi, nikdy by mě nenapadlo, že jednou budu natáčet lidi a města. Ale pokud se dnes zajímáte o přírodu, musíte se zajímat i o člověka a jeho vliv na tuto planetu. Změny klimatu jsou totiž patrné všude po světě. Po mnoha letech přemýšlení jsem se o tyto myšlenky chtěl podělit s ostatními. Proto jsem před nedávnem do mnoha zemí vrátil a natočil film 'Domov', který už zhlédlo na 150 miliónů lidí pěti kontinentů prostřednictvím mnoha médií." ()

schizmo

Největší předností tohoto dokumentu je bezesporu vizuální koncept. Pomalé a dlouhé, dechberoucí záběry na krásy přírody s doplňujícím komentářem autora vytvářejí základ pro apelující ekologickou agitaci. Ok, film je sice už 9 let starý, ale už tehdy se nemohlo jednat a také nejednalo o žádné nové informace, takže tu máme moc hezky zpracované, avšak velmi monotónní opáčko toho, co ve většině případů už dávno víme. Což je škoda, protože tenhle obecně velmi pozitivně přijímaný až glorifikovaný dokument mohl mít mnohem intenzivnější dopad na diváka. Takto se nemůžu zbavit dojmu, že je určen především té nejširší divácké obci, která se sice dojme krásou přírody, odkejve všechny hrůzy, kterých se na přírodě dopouštíme, ale po skončení filmu je klidně půjde páchat dál. Za mě velmi nevyužitý potenciál. ()

Lokutus

Vizuálně podmanivá agitka, která sice lehce trpí až příliš rozsáhlou stopáží, ale na druhou stranu tento mírný nedostatek spolehlivě vyvažuje vlastní provedení, hypnotický komentář Glen Closeové a i solidní Amarova hudba. ()