Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

Aleee89

Viděla jsem režisérský sestřih, který má skoro dvě hodiny, a to s českým dabingem. A hned tady narážím na první úskalí. Při vší úctě ke Zdeňku Svěrákovi, jako vypravěč mi vůbec nesedl. Nemá příjemný hlas a nehodí se na to. A teď k filmu samému. Asi jsem čekala něco jiného, ne ekologickou agitku plnou těch nejkatastrofičtějších scénářů. Zprvu to vypadalo, že se dočkáme krásných záběrů na naši planetu - myslela jsem, že uvidím kupy zvířat a rostlin, ne záběry průmyslových krajin, hor a ledových pustin bez života. Líbivost byla tatam, tvůrci úsilí ještě stupňovali, ke konci jsme se dočkali dokonce dramatických titulků na černém pozadí. Hudba také přispívala na dojmu apokalypsy. Není to úplně špatný film, ale je strašně zdlouhavý a pak i nudný. A k jeho smůle jsem teď viděla mnoho lepších dokumentů, které se mě nějakým způsobem vnitřně dotkly. Tenhle byl chladný a na můj vkus moc ukecaný. ()

Dont

Tentokrát ta ekologická agitační masáž byla vskutku výživná a nekompromisní, ale s přihlédnutím k naléhavosti uvedených témat a přesvědčivému i názornému výčtu obvinění to beru jako obhajitelné. Krávy, které nikdy neuvidí louku. Voda, která z Jordánu odtekla do supermarketů celého světa v rajčatech a okurkách. :-) Chvílemi to bylo až tragikomické. Oceňuji i to že se tvůrci pokusili závěrem uvést několik rad, jak neodvratnou katastrofu alespoň oddálit. Pesimistický dokument o počínání našeho druhu, které lze v mnoha ohledech fakt jen těžko pochopit. ()

radektejkal

Film, který budí touhu stát se ochráncem životního prostředí a podílet se na financování projektů vedoucích k jeho uchování. Ale ani sám autor filmu, Yann Arthus-Bertrand, to nevidí příliš optimisticky. Angažuje se zde již příliš dlouho, aby věděl, že žádná krása, struktury, vzory, barvy, nevyváží lehce vydělaný šesták. A jak zní světoznámý výrok Matky Terezy (pronesený nejspíš někde v Dubai): "Problém není nasytit chudé, ale ty bohaté." ()

Frenegonda

Domov. TOTO je náš domov, Jiný nemáme, ale ... jak dlouho tento domov ještě BUDEME mít? Stačí jedna věta: ZA POSLEDNÍCH 50 LET JSME ZMĚNILI TVÁŘ PLANETY VÍC NEŽ ZA 200 TISÍC LET CELÉ LIDSKÉ EXISTENCE!!! ()

d-fens

pekné, ale predsa len je to v štýle klasickej propagandy (samozrejme, celý film trvajúci doprovodný komentár mi vadil... Baraka, Koyaanisquatsi dokázali povedať možno viac, a bez slov)... apropo, zaujímalo by ma koľko z tvorcov žije takým spôsobom života, ktorý nezaťažuje planétu, prírodu, ... ale podporujem všetko, čo nabáda ľudí žiť umiernenejšie, "naturalistickejšie", prirodzenejšie.... samotný dokument mi však prišiel ako nejaká produkcia od Al Gora.... nedá mi nespomenúť staré známe porekadlo.... "cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami"... ()

Lauri

Nádherně zpracovaný dokument! Zdeněk Svěrák má krásný hlas, který skvěle doplňuje atmosféru dokumentu, který upozorňuje, že se chováme vůči naší planetě jak **. I když je to chvilkama nuda (ale to asi jen proto, že na dokument koukáme poslední hodinu ve škole), nemůžu jinak! :) ()

GILLWANDER

Dokument chápajúci náš rozkvet v biologickom prostredí a posúvajúc nám fakt, že svojím rýchlim a neuváženým postojom k prírodnému bohatstvu meníme tvar nášho domova a zanechávame na ňom trvalé následky v podobe jaziev, kde roztápajúce sa ľadovce, úbytok vody v rozvojových krajinách, utnievanie stromov, extrémny lov na živočíšnu ríšu, znečistenie atmosféri nám ukazuje pravú tvár našich činov a dennodenných pohnútkov. Nekritizujte nás do základu morálnosti, len sa s nami chce podeliť o posolstvo zmeniť to čo ostalo, nie to čo sme si už odniesli. Ukázať nám cestu a vštiepiť iskierku nádeje na menej pesimiststickejší zajtrajšok, kde nám nebudú udávať čas mrakodrapy či fabriky. Uistiť nás, že na zmenu čas nie je ale keď začneme dnes, môžme zachrániť to čo nám od samotného počiatku všetkého ostalo a odvrátiť svoj čas od úplnej katastrofy. Extrémne rýchly vývin si vyberá svoju daň, človek je stelesnením dokonalosti a ľudskej takpovediac negramotnosti, čím viac tým lepšie a iróniou je, že si odnáša z prírody generáciu, ktorá tu bola tisícky rokov pred ním. Ničí nezničiteľné, znečisťuje potrebné na život, vraždí pre osobný prepych a nadštandardný luxus. Rozmar je ľudský syndróm a žiaľ, nevyliečiteľný. Myslíme si, že nám patrí všetok nerastný materiál. Že vládneme ekosystému a prírodným zdrojom, lenže príroda má svoj rád a mi v ňom pomaly nebudeme mať miesto, keďže žiadna príroda tu už nebude. Nahradíme ju automatizovaným zdokonaľovaním, budeme mechanickejší, viacej šumom peňazí zaslepený až vyrastie jeden veľký mohutne osvetlený svet, kde už vo vesmíre z kozmu nebudeme badať žiadnu modrú či zelenú farbu. Sme určený sa samodeštrukciu, máme to v povahe. Rivalita, osobný postoj medzi zamestnancom a zamestnávateľom, pohľad na rýchlo rastúcu ekonomiku a celkový chladný a finančný pohľad na prírodné bohatstvo. Vieme to no nechceme tomu uveriť, že nám toho už v dolách či baniach veľa neostáva na ťaženie. Myslíme si, že budúcnosť je ešte strašne ďaleko a úbytok, ktorý nás tak či tak postihne a je potrebný na život, nás neminie. Začali sme meniť to čo sa odvrátiť už nedá. Chrániť si to, čo inde vo vesmíre nevzniklo - ŽIVOT A DOMOV. A je len na nás či príbeh veľkého zázraku bude pokračovať...90% ()

ilemas

Překrásný dokument s velmi podmanivou a dobře namixovanou hudbou a skvělým komentářem Z.Svěráka. Ale místy mě některé dlouhé téměř statické záběry třeba na mračna nebo na stromy apod. nudily. Jiné záběry jsou zase dechberoucí, takže se to dorovnává. ()

-Knight-

Naozaj krásne obrazy zo všetkých kútov sveta. Bohužial, podľa môjho názoru trochu nevhodný komentár mi narušil zážitok z tohoto enviromentálneho manifestu. Nebola to však jediná vec, ktorá mi vadila. Projekty ako tento, ktoré neprinášajú väčšiu detailnosť a fakty by mali byť robené dynamickejšie a trochu viac efektnejšie. Nemohol som si pomôcť, ale na dve hodiny to bolo príliš vatové. Z podobných záberov a tém by sa dalo vyťažiť oveľa oveľa viac. A ešte.. hudba bola miestami príjemná, ale väčšinu času nevyzdvihovala vizuálnu stránku. ()

Diamant

Priam poeticky podané fakty, ktoré vedú k zamysleniu. Výborná hudba umocňuje krásny obraz a premyslené hovorené slovo. Zaujímavý dokument, ktorý oboznamuje, varuje a povzbudzuje. Naša Zem je zázrak a život na nej je pre nás stále záhadou. Je pre nás ľudí veľkým darom, s ktorým však nakladáme všelijako. Každý z nás je pozvaný k zodpovednosti, spolupatričnosti a skromnosti, aby príbeh našej modrej planéty mal šťastné pokračovanie... ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 12 rokov. ()

easaque

V tomto úchvatném a působivém dokumentu se nám naše Země předvádí se svými přírodními krásami, ale zároveň ukazuje i ty odporné stránky, které má na svých bedrech nikdo jiný než člověk. Někoho nadchne nádherná kamera, či výstižně podbarující hudba, ale hlavně se dozvíme plno informací, o kterých možná všichni víme, ale nejsme schopni je stejně ovlivnit a nakonec jen mávneme nad tím rukou. Je to varovná agitka vývoje naší planety, která přináší děsivé poselství, že není úniku. Nebo máme naději? Já jo, ale co Vy? :) Vytknul bych tomuto silnému dokumentu možná podbízivost, ale na většinu lidí to funguje. V českém znění mi tam Svěrák taky nesedl - i v mluvení rozhodně platí, že méně je více. Přesto doporučuji a zkuste se poučit! [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Joe321

Stejně jako třeba nedávný Earth i Home sází na naprosto uchvacující záběry, u kterých vám málem upadne čelist. A to já můžu. Jen škoda, že se nepíše alespoň titulky, odkaď tyto záběry jsou. Navíc jako ekologická agitace (Okatá? No a co.) má dobře mířený komentář, který se ohání pádnými argumenty, prezentuje data a nabízí zřejmá řešení na problémy globáního klimatu. Uváděná čísla vás ohromí, ale většinou jsou to informace, kterých si je obyčejný člověk trochu vědom. Celkem mě šokovala zpráva, že pod stále zmrzlými tundrami je držen metan, který jen čeká na uvolnění díky roztátí půdy nad ním a tedy ještě víc nakopne skleníkový efekt. Bohužel tento dokumet jen stěží přinutí vlády k uzavření nějakých dohod. Tady se zároveň skrývá největší lež dokumentu, a to že obyčejný člověk může v globálním měřítku něco změnit. -"The world's magic is right in front of our eyes." ()

M.i.k.e

vcelku působivá eko-agitka s místy opravdu dechberoucími obrazy a vynikající hudbou.Co se mi na Home líbilo byl fakt,že narozdíl třebas od Goreovi Nepříjemné pravdy film jen nestraší,ale taky poradí a dokonce na konci i za něco pochválí.Což je určitě více zamyšleníhodnější,než neustále strašení (byť bohužel mnohdy pravdivé).Škoda,že český komentář v podání Z.Svěráka,od kterého sem si hodně sliboval vyznívá vcelku stroze a na originální komentář Glenn Close nemá ani náhodou...80% ()

Hees

Toto vôbec nie je nejaká "agitka", toto je reálny obraz našej planéty so všetkými jej krásami a tým ako si ju ničíme pretože sme premnožený ako mravci. V tomto dokumente sú vynikajúce obrázky a krásy našej planéty, ale aj to ako planétu ohlodávame až na kosť a každému ide o svoje vlastné prežitie. Dokument má dobrú koncepciu ako chce zaujať, ale nie úplne mu to vychádza. Máme možnosť vidieť veľa čísel, ktoré vôbec nie sú tak zaujímavé ako jednotlivé zobrazenia oblastí a hra krásnych farieb našej planéty. Ku koncu je úplná snaha o zmenu celého pocitu z dokumentu a to bohužiaľ nevychádza. Každý sme si strojcom svojho šťastia? Nie nie sme, o šťastí rozhodne to kde sa narodíme. Ak to niekto spochybňuje, že je niečo viac tak preceňuje svoje schopnosti. Čiže plusy sú krásne scenérie a dobrá doprovodná hudba. Mínus je to, že dokument nefunguje ako celok tým čo v ňom zaznie a divák nedostáva dostatočné množstvo informácií. (Hodnotenie 4,5) ()

vydumnica

Fascinujúci dokument. Prenádherné obrázky. Podmanivá hudba. Dôležitý obsah. Vynikajúci komentár Glenn Close (aj keď som tam nejakú tú chybičku našla, napr. obdobie vzniku prvých miest, tak to sa dosť sekli). Ešte aj teraz mi v ušiach znie to "Faster and faster!"  Narrator: "We are destroying the cycle of a life that was given to us". "The cost of our actions is high. Others pay the price without having been actively involved". "It's too late to be a pessimist. We all have the power to change. So what are we waiting for?" [Director's Cut: 120 min]. ()

cariada

Pěkný dokument o naší planetě, ale hlavně je to poselství ekologů k nám lidem o tom jak je planeta na tom a co bychom měli udělat, aby i naše děti měli si kde hrát. Jsou tu krásné záběry na místa po celé planetě. Jediný co bych tomu vytknul je komentář Zdeňka Svěráka ten je tam jako pěst na oko. Prostě jeho hlas k tomu nesedí. ()

Nach

Nádherný dokument s dech beroucími leteckými záběry z celého světa. Skrze něj uvidíte naši planetu jako vzácný šperk ve vesmíru plný křehké krásy, která se skrývá všude kolem nás. A jen my, lidé, tuto krásu dokážeme dokonale ničit. 90% ()

MrPierc

Varovný dokument a pohled na planetu Zemi, který není ani trochu růžový. Je zde představena historie Země, její krása, bohatství i obyvatelé. Ale jsou zde i varovné signály a ukázky zdevastování celé planety. Záběry jsou snad na nejvyšší vizuální úrovni, jaké jsem kdy u dokumentu měl možnost vidět. Někdy to působí až umělým dojmem. Vyprávění je ve formě jako pro mimozemšťany, kteří neznají planetu Zemi. Všechno pěkně na dlani a postupně. Na začátku mi hodně vadil hlas vypravěče (v originále), protože to znělo jako reklama pro Apple. Dokonalý a přesvědčující tón hlasu má své opodstatnění. Snaží se slušně, ale zároveň intenzivně poukázat na znásilňování celé planety. Těžba ropy, kovů, kácení lesů, mrhání vodou atd. To všechno jsem viděl již 100x, ale až tady jsou natolik tísnivé záběry a fakta, že slušnému člověku to nemůže být jedno. Varující předpovědi stále přehlížíme a nejsme schopni přesedlat na jiného koně, který by opět splynul s přírodou. Hlavní je zisk a po nás potopa. Za pár let to bohužel všichni pocítíme a papírové bankovky budou pouze na podpal. ()