Lůno

• Německo Womb (více)

Eva Green se v roli mladé ženy Rebeccy vrací do dědečkova domu na chladném anglickém pobřeží, kde před mnoha lety prožila svou první, ještě dětskou lásku. Rebecca a Tommy, kterému zůstal rošťácký úsměv, naváží přesně tam, kde se v dětství jejich cesty rozešly. Renomovaný maďarský režisér Benedek Fliegauf však nevypráví klasický příběh o „l'amour fou", ale zamýšlí se nad podobou lásky v kontextu genetické reprodukce. Když Tommy zemře při autonehodě, rozhodne se Rebecca k umělému oplodnění za pomoci klonování lidské DNA a celý svůj život pak čelí důsledkům svého kontroverzního rozhodnutí.

Milostné drama v mezinárodní koprodukci připomene slavné Milence ze severního pólu Julia Medema. Příběh osudové a zakázané lásky však režisér Fliegauf zasadil do velmi blízké budoucnosti, která mu dovolila rafinovaně využít prvky science fiction. (ČSFD)

Dupac

Mikrosvět postav festivalových filmů, odehrávající se v jejich obvyklém "vražedném" tempu, na pozadí severského vizuálu s fotogenickými záběry pobřeží a detaily tváří. Pro mě trochu vyumělkovaná kombinace. Nemluvě o tom, že i postavy a jejich emoce slouží hlavně jako kulisy pro zamyšlení se nad možnými důsledky klonování lidí. U takového scénáristického konstruktu pak v průběhu sledování překáží spousta otázek, které se nikdo neobtěžoval zodpovědět a obávám se, že ani domyslet (Z čeho žije svobodná matka Evy Green po celou dobu od návratu z Tokia? Měla cesta do Tokia i jiný význam, než jen poskočit v příběhu o 12 let? Můžou zaměstnanci kliniky v klidu rozkecat, kdo byl jejich pacient? To mohlo jen tak neregulovaně probíhat klonování lidí, aniž by někdo řešil důsledky? Proč všichni vyrostli o 20 let, jen Eva Green vypadá pořád stejně, resp. je ke konci maximálně trochu podobná na Lucku Bílou? Atd. atd.). 55 % ()

foils

To je holt letitý problém některých tvůrců pocházejících z temperamentních, upovídaných národů: Myslí si, že když se donutí k pro ně nepřirozenému zklidnění, zpomalení, tak je to echt umění (jiný příklad - a hele, právě jeho autorovi Fliegauf věnoval svůj celovečerní debut Houština)! Přitom z hlediska obsahu nebo třeba i kamery a mizanscény je Lůno poměrně zdařilou pohádkou o tak trochu jiném incestu. Benedek Fliegauf je rozhodně nadějný scénárista. Ale ty půlminutové zámlky před každou větou výsledek sráží o několik tříd níž a výsledek tak lze shrnout slovy perličky na dně. ()

Showmi

V mojich očiach výborný filmový kúsok, ktorý ma ohúril (okrem ostatných zložiek) aj svojím výtvarnom a hudobnou zložkou - to sú aspekty, ktoré si ja spravidla nevšímam, keďže pre ne nemám cit - a samozrejme skvelými hercami, situáciami, napätím, jednoducho každou jednou ingredienciou. Čo mňa osobne trochu zamrzelo, bola "futuristická sci-fi linka", ktorá sa dala buď hlbšie rozpracovať, alebo ešte lepšie - vynechať. Naopak, čo sa ma bytostne dotklo, bol druhý plán celého filmu, okrem toho, čo z neho vyplýva prvoplánovo totižto (pre mňa) vypovedá o akejsi osudovosti, nevyhnutnosti vyriešenia najrôznejších vzťahov, princípe rovnováhy a nepostrádateľnej životnej peripetie a následnej katarzie. No proste fuh, film ako lusk. ()

Monditrade

Nádherná, temná Grenn....pár lidiček, emoce, excelentní prostředí kde místo sluníčka svítí déšť. Scifi spíše ve slovech, než efektech, ale tak, že to opravdu nečekáte. Opravdu když někdo něco chce, udělá proto možné i nemožné... ()

Wartord

Jsem v šoku!! Doslova pět minut čekáte, než samotný film začne, potom se škrábete všude, jen abyste přetrpěli tu hroznou statickou kameru, která deset minut čumí do jednoho bodu a po půl hodině přijde okamžik, ze kterého jsem opravdu v šoku. Vůbec nevím, kde to je, o čem to je, kolik je hodin, nechápu motivy postav a jejich jednání, všechny trnou, nevyvíjí se, a pak se sám stydíte, když se přistihnete se zvlhlýma očima u scény, kde děti zakopávají do písku pohyblivou hračku. Sakra, to mě fakt dostalo. Ale jak už jsem řekl, to hrozné artové čumění do blba bez výrazného hudebního doprovodu a po celý film to ono pověstné koulení očima Evy Green mě konsternovalo natolik, že jsem přetáčel do doby než přestala koulet. A tak pořád dokola. Nejvíc diváka dorazí ten konec, kdy si skoro říkáte Tyjo, dvě hodiny ten film má a konec je naprostý skandál! Proč to mělo ty dvě hodiny, to fakt nepochopím. Takže abych to shrnul - špatné to nebylo, dobré také ne, na průměr to nemá, strhující artovou myšlenku to nemělo, jak je to v poslední době u těch nejvíc červených bijáků tady hrozně cool. Hodnocení zaokrouhluji nahoru, takže tři hvězdy jsou víc než dost. Ještě by mi za to měli tvůrci zaplatit a k tomu vysvětlit, proč se vyspat s klonem... ()

gizi

Hodně zajímavý, umělecky pojatý film, který jsem si v klidu opravdu vychutnával. Oslňuje nejen Eva Green, ale i krásné, i když spíš ledové prostředí u moře, ticho a občas hudební doplnění. 80%, 25.9.2015. ()

Dzedzy odpad!

Jedním slovem - NUDA. Nápad dobrý, ale film naprosto o ničem. Pořád jsem čekala co se z toho vyklube, abych v závěru zjistila, že nic. Škoda. To téma šlo zpracovat lépe. Ale je fakt, že tyhle utahaný filmy bez hudby, bez dialogů a s dlouhýma scénama skutečně nejsou nic pro mě.: -/ ()

juluch

velmi napadity pribeh a obrazove podanie, film vsak bohuzial pada na hereckych vykonoch a na "nestarnuti" matky, takze incestne "iskrenie" vam akosi vobec nedochadza...rovnako hlavny hrdina nedokaze okuzlit natolko, ze by clovek dokazal uverit osialu jeho okolia. skoda, to rusilo. ()

JackieD

Zvláštně zvláštní. Námět byl skvělý, ale dal se zpracovat o dost lépe. Na druhou stranu výběr prostředí se naprosto vyvedl. Co mě dost zklamalo byla hudba a způsob jakým film končil, což je pro mě trochu nepochopitelné. Ale jinak moc fajn, zase něco nového ()

killingminds

Divný to je. Strašně divný. Po celou dobu filmu jsem měl nepříjemný mrazení v zádech. Ani Haneke mě tak nezmrazil (no i když). Fliegaufovo ztvárnění příběhu o osudový lásce je zvrhlý...ale fascinující, takže 4 hvězdy za tenhle hezkej artovej sci-fi incest. ()

Korra

Zvráceně nádherný film. Takhle má vypadat budování erotického napětí. Já mít takového syna jako Rebecca, neudržím se, ať už je vlastní nebo ne. Jinak Matt Smith je bohužel spíš jen hezký, než že by to byl dobrý herec, opět mi příde poněkud bezbarvý stejně jako v Doktoru Who, ale hlavním aktérem je Eva Green a ta je jak hezká, tak i skvělá herečka. Vlastně určitá Smithova bezvýraznost se k jeho postavě, která byla tak trochu neskutečná, hodila. Opravdu silný zážitek. Nevím nic moc o psychologii, takže jsem to brala jak to leželo a běželo, žádného Freuda jsem v tom nehledala, což dokazuje, že je to film i pro primitiva, jako jsem já. ()

nataska

Začiatok impresívny, no keď prišlo na reč klonovanie, trochu som stŕpla, pretože u väčšiny filmov mi to príde smiešne. Síce som sa s tým úplne nestotožnila do konca filmu, povedala som si, že inak to pravdepodobne spracovať nešlo. Výrazné pozitíva tohto filmu. kamera, eva green, prostredie. Každopádne jeden z najsmutnejších filmov ever. ()

Eksi

Námet uletený až je dobrý a hlavne (aspoň pre mňa) originálny. Jeho anti-epileptické spracovanie malo síce niečo do seba no pre mňa to znamenalo iba natiahnutie stopáže, nič viac. A Tommy (dospelá verzia) mi pripadal ako Shaggy z kresleného Scooby-Doo. Veľmi, veľmi rozpačité dojmy a preto zlatý stred je myslí ideál. ()

rhodos

Zajímavé neotřelé téma o tom, že když ztratíte svoji životní lásku, tak si ji jednoduše naklonujete. Zpracování bylo působivé, jen mi to kazil ten podivný závěr. Eva Green už herecky přerostla svoji matku Marlene Jobert a je také velmi půvabná a hodící se do tohoto psychologického filmu s prvky romantiky a sci-fi. A pro mne dosud neznámý Matt Smith je hereckým objevem roku. ()

latimerie

Pokud čekáte příběh osudové lásky, která přečká desetiletí, aby mohla dále rozkvétat, nenechte se mýlit. FIlm si pohrává s myšlenkou, kam až je schopen člověk zajít, aby nemusel čelit životní ráně osudu. Kde se nachází hranice morální etiky? Co člověk vše udělá, aby zvítězil nad přírodou? Jistě se nejedná o Fliegaufův top, avšak syrovost a chlad jeho poetiky ucítíte na každém kroku znovurozeného Tommyho. A jako všichni přede mnou smekám před Evou, na jejím výkonu byla celá atmosféra postavená. Ve filmu se toho moc nenamluví, ale její pohledy stačí! Úplně jsem s ní celý film trpěla (ale ne proto, že by film byl tak strašný)! ()

feszani.cz odpad!

POZOR SPOILER: Holka se v pubertě zamiluje do kluka, se ktrerym se 12 let nevidí a pak se potkaj a zamilujou se do sebe ale ještě než stačí dojít k jejich sexuálnímu styku :-) ho porazí auto.. Ona ho nechá po pohřbu exhumovat a naklonovat si mimčo z buňky z jeho tkáně.. Mimčo když vyroste vypadá úplně stejně jako taťka a ejhle.. s mamčou se vyspí a udělá jí další mimčo.. ráno si sbalí fidlátka a povídá "díky mami" a navždy odchází. střih, titulky.. Vizuálně dokonalá podívaná, námět a scénář hrůzostrašná zrůdnost. Film ideální pro Verbala a ostatní literárně-emocionální recenzenty onanisty. Nebýt té dokonalé kamery a krásné Evy, označil bych tenhle počin jako naprostou úchylárnu.. ()

JackBauer

Nudne, neprijemne, zle. Umelecke? Kde? Nesympaticka zostava hercov, okrem hlavnej protagonistky, zasadena do neprijemneho, depresivneho prostredia. Samozrejme hodnotim subjektivne, ale nesadla mi ani minuta tohoto filmu. ()