Brendan a tajemství Kellsu

• Francie Brendan et le secret de Kells (více)

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiální text distributora)

JohnBruk

Tento animovaný filmík jsem dlouho míjel. Exploze ornamentálních vizuálních rytmů v doprovodu božské hudby od Bruna Coulaise. Nádherná záležitost. Doporučuji všema deseti. ()

Faila

Kouzelny pribeh, nadherna animace a uchvatna hudba. Nic velkolepeho jsem neocekavala, ale uchvatilo me to a naprosto okouzlilo! ()

Torgal

Úprimne nechápem haló okolo tohto filmu. Animácia je veľmi (ale veľmi) primitívna a síce veľa zachraňuje výtvarnou originalitou jednotlivých scén, nemohol som sa zbaviť dojmu, že sa jedná o animák z Cartoon Networku. Obsah filmu je tiež veľmi kontroverzný - myšlienky ktoré propaguje sú dosť pochybné, ako vo svojom komentári vystihol Flipper. Navyše sa nedokáže rozhodnúť, či chce byť filmom pre deti alebo pre dospelých - čisto detské motívy sa miesia s dosť brutálnymi sekvenciami. Jediné, čo sa dá bezo zvyšku pochváliť je hudba. 6/10 ()

JOZZZKO

Rozprávka z ktorej srší číra radosť a farbičky. Nie nadarmo, silný príbeh je základ. Nečakajte Pixar ani Dreamworks, toto si vás podmaní onakvejšie. ()

Fionor

Moc jsem od toho nečekal a díval jsem se spíš z donucení, ale vizuální stránka mě dostala. Příběh samotný byl spíš na 4*, ale díky zpracování si zaslouží plný počet. ()

AloeB

Jeden z nejhezčích animovaných filmů, které jsem kdy viděl. Tomm Moore zřejmě bude vedle Martina McDonagha, Brendana Gleesona, a Colina Farella dalším důvodem pro lásku k Irsku. ()

RajAthen

Je skutečně dechberoucí s jakou lehkostí a umem je celý film konstruován. Přišlo mi, že si jím musel někdo splnit celoživotní sen. Jde snad o první animovaný film, kdy jsem často dával v duchu holt režisérovi, kterému se podařilo úžasným způsobem sladit jednotlivé prvky dohromady a vytvořit i s relativně jednoduchým dějem i stylem animace skutečně nezapomenutelné a vizuálně velmi nápadité dílko. A slyšeli jste soundtrack? ()

puchal

zajímavé animace, hudba snad taky, příběh mě neoslovil snad tím že jsem si neužil film na jedno zhlédnutí ()

xKatiex

Nie som si istá, či boli viac potešené moje oči alebo uši,pretože tento nezávislý animák je jednoducho audiovizuálny skvost. Prisahám, ak budem mať niekedy v budúcnosti bielu mačku, bude sa volať Pangur Bán. Fascinujúce od začiatku až do konca. ()

kihsleek

Část mého pocitu z tohoto filmu byla hodně podobná pocitu z vyprávění starých pověstí nějakou pohádkovou babičkou. Další část tvoří nádherná keltská muzika v podkresu, no... a ta hlavní část, to je neskutečně propracovaná a originální, mystická, uhrančivá animace. Po vizuální stránce jedno z nejlepších animovaných děl vůbec. ()

biges low

Nádherná pohádka s překrásnou animací a hudbou. Příběh si drží hezky pomalé tempo od začáku do konce, ale co je důležité, nenudí. Na závěr jsem však čekal víc, než se mi dostalo. A malé plus za Pangur Bána. ()

Vron

Vizuálně skutečně úžas. Úžasný je, že si někdo v dnešní době dokáže takhle poradit s animací - jednoduchá a zároveň až přebytá nápady (už jen stromy, které působily jako 'legračně inteligentní luxfery'). Námět a vůbec příběh mi na druhou stranu ale nebyly tolik blízko, nicméně šance se má dát všemu (nebo aspoň něčemu, někdy), a tak i přes církevní tematiku mě od začátku film chytl a bavil, i když dost možná právě díky oné animaci, ale zas ta by sama jen tak nestačila. Prostě aspirace na čtyři hvězdy, jenomže potom přišel závěr filmu a... buď nemám rozumné ponětí o iluminacích a o irské mytologii nebo mi něco fakticky podstatnýho uniklo, ale po skončení závěru filmu jsem si cele zmateně a z míry vyvedeně pomyslel akorát tak "He?", protože to bylo opravdu divný. Za tenhle závěrečný šok hvězda dolu, ač je mi to dost líto. ()

kenileja

Naprosto originálně zpracované vyprávění, doslova přesycené možným výtvarným chápáním člověka. Po téhle stránce je tak dokonalý, že až přemýšlím, jestli to není na obtíž a zbytečně neobtěžuje diváka. Ovšem to je právě ten skvost, který nejen doplňuje, ale zároveň smysluplně podtrhuje celý příběh o knize z Kellsu. Tak promyšlené, až je to snad nemožné. Všechny ty detaily! Tohle vyjít jako (hodněstránková) obrazová kniha (a že to by byla bomba), hned po ní lapám jako uřícený po dechu. Pro mně jednoznačná špička výtvarného myšlení přeneseného do filmu. ()

celticek

Vidím to úplně stejně jak Flipper. Hudba okouzlující a animace hravé a kouzelné. Z popisu vyprávění jsem čekal něco temnějšího a dospělejšího. Nemyslím ani, že je to vhodné pro děti. Suma sumárum - hvězda za Irsko,hudbu,animaci. ()

Alergius

Nádherně zpracované, zajímavý námět a perfektně vystižený tón dramatických scén. Na tohle je radost koukat. Obzvláště musím vypíchnout dabing Aisling a vlastně celý její čas na scéně. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky