Brendan a tajemství Kellsu

• Francie Brendan et le secret de Kells (více)

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiální text distributora)

baner

Brendan tajemství keltu - jedinečná rozprávka plná pekných obrazov, ale až tak, že Vám vyrazí dych. Príbeh o odvážnom mladom mníchovi ktorý chce dokresliť poslednú stránku starej knihy múdrosti. Na ceste spoznáva lesnú vílu a vlastnú odvahu. Príbeh je viac menej pre dospelého diváka ale kresby učarujú aj deťom. Ja dávam za neuveriteľný zážitok 100% ak by som bol ale dieťa, tak kvôli netypickému koncu 80% ()

Monditrade

Moc hezký....není to moc předvídatelný a člověk u toho zapomene na všední blbosti. Je to na jedno shlédnutí, ale zážitek to je. ()

Medwjed

Podmanivý příběh mladého mnicha ve středověkém opatství. Grafické ztvárnění filmu je nadmíru okouzlující, které vtáhne člověka do děje tak, že se probere až na konci filmu. Režisér si neuvěřitelně vyhrál s geometrickými obrazci a barvami, že koukáte s otevřenou pusou co se před vámi odehrává za kouzla. Krásná poctivá animace, zvláště vyvedení světa mimo klášter. Originální film, který doporučuji vidět. ()

KraLuban

Nemůžu si pomoct, ale tohle mě navzdory vší chvále tady nějak minulo. Zajímavý příběh, unikátní animace...ale vůbec netuším, co si o tom myslet. Takový film nefilm, přitom historicky je to téměř určitě věrné. Ale pořád zůstává otázka, proč bych právě tohle měl vidět. Oproti Písni moře takové bez posunu, prostě kousek historie z dob christianizace Irska. 3* za film, 5* za originalitu. ()

tucnakomet1

Jako každý film má i Brendan a Tajemství Kellsu své klady a zápory. Když začneme z té lepší stránky, tak nepochybně stojí za zmínku překrásná, ojedinělým a minimalistickým způsobem tvořená animace (tvůrci plně využili přednosti 2D animací, takže celková orientace v prostoru či hraní si s perspektivou zde bylo zcela běžné). Příběh má originální a poměrně kvalitně zpracovaný námět. Je plný překvapení nástrah a nakonec se v nás snaží dokonce vzbudit i trochu emocí. Avšak o řád výš, než jsou animace a příběh, je hudba. Její podmanivost a časová korektura dokázala člověka vtáhnout do děje a požitek z filmu tak mnohonásobně zvýšit. Jediná věc, která mě mrzí je, že jsem snímek neviděl v originálním znění. Český dabing Brendana je k nesnesení, neustále vytrhává z děje a kazí budovanou atmosféru. Nedovedu si momentálně představit nadabovaní postavy v jiném znění, než v jakém jsem jej slyšel, a proto si ani nedokážu představit maximální kvalitu tohoto snímku - což je ohromná škoda. Brendon a tajemství Kellsu je opravdu pěkný, originální snímek pro každého, a i přesto, že je z mého pohledu stále o stupeň horší než Píseň Moře, mě Tomm Moore opět nezklamal. 70% ()

Vindemiatrix

Nápadité, chvílemi přímo uchvacující výtvarné zpracování, které dokáže plynule přejít z úsměvného naivismu do temného expresionismu (a naopak), nemůže bohužel zastřít nevyváženou kvalitu dialogů (místy zoufale schematických) a malou propracovanost příběhu (místy příšerně zkratkovitého a nelogického). Závěr na mě působil jako kýč. ()

vixina

Strašne dobre sa na to pozerá. Vážne, zabudnite na DVDrip, malé obrazovečky a možno aj chodenie na záchod. Každý záber je ako skvostný obraz, film mi nedovolil odtrhnúť sa od televízora... Vo svojej kategórii nemá obdoby, a preto zaokrúhlim tú polhviezdičku nahor. Navyše český dabing sa vydaril. ()

KT_2011

Vizuálně velmi zajímavé. Příběh bohužel nechává snad všechny dějové linky otevřené. Pro děti obsahuje IMHO příliš temné scény a témata. ()

Krys

Překrásná pohádka. Aisling si získala moje největší sympatie hned v první vteřině. Na tuto pohádku nikdy nezapomenu a čas od času stojí za to jí znova shlédnout. ()

Tsabo

Film je často srovnáván s filmem Píseň moře...pro mně je to jednoznačné a Píseň moře vyhrála na celé čáře ve všech mnou hodnocených ohledech. Přesto hodnotím vysoko, protože mi film přišel výjimečný v porovnání s podobnými díly. Z pohledu mých dětí poněkud strašidelný a v závěru brutální. Snažil jsem se jim vysvětlit, že každá správná pohádka musí mít zlo, které je poraženo, jinak to není pořádná pohádka, ale dovedu si představit, že útok vikingů na Kells byl i tak pro ně poněkud příliš. ()

Siladril

Úžasná animace, nepřekonatelná hudba, překrásný příběh. Tyto tři věci dělají z tohoto filmu jeden z nejlepších, jaký jsem kdy viděla. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky