Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

Když jsem si u Brendana myslel, že něco lepšího už vzniknout nemůže, tak jsem do Tomma Moora vložil málo nadějí. Píseň moře je totiž (ač už se to v procentech projevit nemůže) ve všech ohledech povedenější film, který snad musí chytnout za srdce každého. Tohle by mělo být v žebříčku, ne sto padesát nějakých škvárů. 100%(6.7.2017)

Za prvé: nebeská sláva budiž distributorovi, který nejenže tenhle film do našich kin procpal, ale neváhal ho nasadit i v titulkované verzi, díky čemuž jsme si s kámošem nemuseli připadat jako duo perverních úchylů, jdoucích na pohádku bez jakéhokoliv dítěte poblíž, díky, díky! Tom Moore dokázal už v Brendanovi a jeho tajemství Kellsu, že je to nedostižný borec současné animace, kterému hnusné 3D zastupované i disneym s pixarem nesahá ani po kotníky, tady ale přidává něco navíc (v Brendanovi je nejlepší písňová scéna, tady z ní udělal hlavní motiv filmu). Trochu zamrzí, že výtvarno nehýří tolika nápady a různorodým zpracováním čehokoliv, ale zas na druhou stranu je všechno víc ukotveno v jednom směru, což je vlastně taky super, stejně jako nádherně tajemné, mystické podhoubí, které krásně těží z Irských bájí, ovšem, on je celý film tak nějak... Dokonalý a skvělý. A teď mě omluvte, jdu najít nějakou mušli a udělám si z ní píšťalku.(21.3.2015)

"Saoirso, je to jen pohádka !! Není to doopravdy.." A nebo je to právě naopak ?? ;) Velmi invenční režisér Tom Moore hodně zabodoval s až pohádkově zdařilým a komplexně tak trochu všeevropským projektem a snímečkem stylisticky se odkazujícím na francouzskou animátorskou školu, a na svého Proroka mě tak nalákal způsobem hodně suverénním..(26.3.2016)

Táto rozprávka sama o sebe dýcha inak ako iné rozprávky (bežných 90 percent) je to aj tým, v ktorých krajinách (krajine) bola vytvorená, ale aj jej "severskou" atmosférou a tiež veľmi peknou animáciou. Dôležité je spomenúť aj krásnu hudbu, ktorá ma tak objímala, že som sa cítil úžasne, ale aj fakt, že táto hudba zvýrazňovala jednotlivé situácie, ktoré sa vo filme udiali (to má hudba asi robiť že?). Príbeh nie je nejaký extra zložitý, ale kto by chcel zložitý príbeh pri rozprávke a nakoniec film má aj nejaké posolstvo, alebo inak povedané má film Song of the Sea zmysel. Takže sám o sebe Song of the Sea nie je niečím úžasným, ale keď som zobral do úvahy všetky aspekty a možno aj mierne momentálnu konkurenciu tohto filmu musím povedať, že kvalitatívne je tento film určite nadpriemer. Koniec je pekný a ničím neprekvapí. Kto chce niečo čo je zároveň pre deti, ale aj dospelých tak túto rozprávku odporúčam (pre staršie deti).(27.10.2016)

Na Píseň moře jsem poprvé v životě vytáhl synátora do přítmí kinosálu a ukázal mu stříbrné plátno. Snímek je to hezký, obzvlášť animace je úžasná, ale pozornost dítka až do konce neudržel. Na první návštěvu je to přece jen trošku tužší látka a zhruba od půlky se v těch keltských mýtech začínám zrácet i já. Nakonec v hlavě zůstane opravdu jen ten vizuál. [Jonáš v kině / 1](17.6.2015)

• - Film vychází z irské pověsti o selkiích. Jsou to bytosti, které žijí ve vodě, ale mohou na sebe vzít lidskou podobu a pobývat na souši. (dinamit_1)

• - Na policích v Machině doupěti lze spatřit model Danova přívozu či majáku, kde Ben a Saoirse bydlí, ale také třeba křesťanské jesličky. (Wolffram)

• - Titulní píseň v češtině zpívá nositelka Oscara Markéta Irglová. (dinamit_1)