Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

dle zdejších nadšených ohlasů i reklamních plakátú všude kolem jsem byl nalákán na tu "pohádku". Ztvárněním i náladou je podobná svému předchůzci a možná ho i trošičku převyšuje. Stále však staví na keltských mýtech a poklidné atmoséře, která se v dnešních pohádkách už téměř neobjevuje. Pět hězdiček však ode mě nedostane. Za prvé proto, že jsem už velký kluk a za druhé mi přijde spíše holčičí. A do třetice za to může jeho jednodušší příběh a zbytečně velký důraz byl kladen na emoce a snahu dojmout. Ale v každém případě doporučuju a přece poctivé 4 hvězdičky jsou taky hodně dobré hodnocení. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ](13.4.2015)

Pohádka Příběh moře, která vypráví o tulení víle, je hlavně nádherně nakreslená. Tenhle styl animace mě oslovuje a tak už z podstaty je jasné, že tímhle filmem budu nadšená. Kresba totiž zcela předznamenává náladu animovaného filmu (a to není jen případ Příběhu moře), takže už předem se dalo tušit, že půjde o něco milého, neagresivního a totálně neamerického. A ono to vyšlo, protože Příběh moře takový opravdu je. Práce s mýtem byla nenápadná a do filmu sedla, tulení víla byla étericky krásná. Jen ty sovy a čarodějnice Macho mě nějak ve filmu rušily, což neumím moc vysvětlit.(8.11.2015)

O tom, že je neradno zatvárať negatívne emócie do zaváraninového pohára. Človek by čakal, že to bude len vizuálne úchvatné, ale je to vybrúsené aj po naratívnej stránke. Celé je to postavené na paralelizmoch. Rozprávkové bytosti majú svoje zrkadlové postavy v realite a mýtický príbeh tak reflektuje ten reálny. Hlavným hrdinom príbehu nie je Saoirse, ale jej brat Ben, ktorý sa musí vyrovnať so životnou stratou, a ktorý musí prekonať svoj žiaľ. Film je zároveň príbehom o tom, ako sa z Bena stáva dedič rozprávačskej tradície a tak sa dá považovať za meta-príbeh, čiže pojednanie o samotnej povahe rozprávanie. Prechod medzi jednotlivými úrovňami reprezentácie je vo filme formálne podporený použitím dvoch výtvarných prístupov. Rovina reality je zobrazená skôr v ostrej grafickej linke a prechod do sveta mýtu je indikovaný technikou maľby vodovými farbičkami. Film je nielen spracovaný 2D klasickou animačnou technikou, ale dáva dokonca košom akejkoľvek perspektíve a obrazy vyzerajú ako z čias, keď tento výdobytok renesancie ešte nikto nepoznal. Celé to pôsobí ako jeden prenatálny sen, nemeral som to, ale sú tam pasáže, kde sa podľa môjho odhadu minimálne 5 minút nepovie ani jedno slovo a je pozoruhodné, že to deti sledujú ako pribité na sedačke.(21.4.2015)

Bolo to proste neobvyklé - magické, úplne inšie ako ostatné súčasné rozprávky. Tá animácia a grafika bez reálneho priestorového usporiadania ma naozaj očarila. Ale s príbehom ako takým to už bolo o čosi horšie. Dúfal som, že v tom bude viac tajomnosti a mystérií, alebo aspoň zaujímavejšia ústredná legenda. Toto bolo predsa len také príliš "light" a napriek tomu, že posolstvo bolo vcelku príjemné, aj tak ma to až tak moc neuchvátila. Po všetkých tých chválach som čakal určite niečo lepšie, aj keď treba uznať, že aspoň forma a námet boli naozaj originálne.(21.3.2015)

Dojemný příběh vyprávěný nádhernou animací a podbarvený kouzelnou hudbou. To je Píseň moře, doporučený věk 3-99 let. V téhle pohádce si své najdou jak malé děti,tak i cynismem nasáklí dospělí. Ti druzí o to víc, že dokážou ocenit jak obratně Tomm Moore propojil staré mýty a reálný svět viděný očima dítěte. Především za to si u mě zaslouží absolutorium. Top 10 za rok 2014.(6.9.2015)

• - Verše na úplném začátku filmu: "Dítě lidské, vyjdi ven, v náruč lesů, vodních pěn! Vílou dej se pohýčkat, neboť v světě víc je nářku, než by se ti mohlo zdát," (překlad Věra Klásková) pochází z básně "The Stolen Child", kterou napsal William Butler Yates. (KidWithGun)

• - Titulní píseň v češtině zpívá nositelka Oscara Markéta Irglová. (dinamit_1)

• - Vlajka, kterou má Ben v pokoji, je symbolem severozápadního hrabství Donegal (Dún na nGall), kde stále přežívají staré irské zvyky i jazyk. (Wolffram)