Píseň moře

• Kanada

• Austrálie

Animovaný / Rodinný / Fantasy

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Bolo to proste neobvyklé - magické, úplne inšie ako ostatné súčasné rozprávky. Tá animácia a grafika bez reálneho priestorového usporiadania ma naozaj očarila. Ale s príbehom ako takým to už bolo o čosi horšie. Dúfal som, že v tom bude viac tajomnosti a mystérií, alebo aspoň zaujímavejšia ústredná legenda. Toto bolo predsa len také príliš "light" a napriek tomu, že posolstvo bolo vcelku príjemné, aj tak ma to až tak moc neuchvátila. Po všetkých tých chválach som čakal určite niečo lepšie, aj keď treba uznať, že aspoň forma a námet boli naozaj originálne.(21.3.2015)

Už Brendan a tajemství Kellsu mě přesvědčil o tom, že Tomm Moore je tvůrce, jehož tvorbu stojí za to sledovat. Je radost vidět film, který umí pracovat s pohádkovými motivy a oslovovat jimi i dospělé, aniž by se musel opírat o berličku popkulturních vtípků. Film, co dokáže chytře spojit irskou mytologii s přítomností, dokáže se vyhnout lacinému sentimentu a přitom vypráví příběhy, které k citovému vydírání přímo vybízí. Bonus pak představuje originální výtvarné zpracování, které se vymyká nejen tomu, co v kresleném filmu prosadil Disney, ale i standardům současných amerických animáků a počítačové grafiky. Za sebe zvedám palec nahoru a snad jen přidám varování: Píseň moře není svým zpracováním příliš vhodná pro malé děti a to nejen proto, že se u nás promítá v originálním znění. Baladický příběh a myšlenková hloubka osloví spíš ty odrostlejší. Celkový dojem: 90 %.(10.4.2015)

Je to ale doják. Přesně takové pohádky jsem jako malý měl moc rád. Sice nejsou pro každé dítě, protože v nich nehopsá žvatlající žába, osel nebo tictac, ale koho zaujmou, ten si je může pamatovat po zbytek života. Moc pěkně vykreslené soužití staršího chlapce, který by měl hlídat svou malou sestřičku. Sice mi trochu vadilo to "zneužití" zlé tyranské babičky, ale i její příběh se nakonec moc zajímavě vysvětlil. Kdo chce svým dětem dopřát trochu těch traumat, tak Píseň moře je ideální volba.(5.3.2019)

Plné emocí a keltských mýtů, zabalené v prosté, a přesto působivé animaci, doprovázené mystickou hudbou. Po stránce probuzení fantazie je to krásné, jen ten mozek necita pořád všechno kazí, nutí pokládat otázky, jako kde vlastně maminka celou dobu byla, proč že nemůže zůstat, jak to vůbec přišlo, že Saorise je způli po mamince a Ben nikoli a tak dále. A sovy už zase nejsou tím, čím se zdají být. Přesto se teď spokojeně usmívám a přehrávám si v hlavě onu píseň.(12.12.2015)

Rozpočet €5,3miliónaTržby USA $857,522Tržby Celosvetovo $1,709,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $816,559 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $1,012,230 //počet predaných kusov ?║ pekná animácia ale príbeh ma až tak nedostal /60%/(8.11.2015)

• - Vlajka, kterou má Ben v pokoji, je symbolem severozápadního hrabství Donegal (Dún na nGall), kde stále přežívají staré irské zvyky i jazyk. (Wolffram)

• - Po setkání se skřítky nastoupí Ben a Saoirse do autobusu plného dětí v halloweenských převlecích. Mezi dětmi můžete vidět masku Aisling z Brendan a tajemství Kellsu (2009). (KidWithGun)

• - Stejně jako Brendan a Tajemství Kellsu (2009), i druhý film režiséra Tomma Moora je přímo napěchovaný symbolikou. Jméno Saoirse, například, znamená v irštině "svoboda", Bronach (Benova matka) zase "zármutek". (Wolffram)