Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

Jedna z nejhezčích animovaných pohádek, které jsem kdy viděl. Snad ještě o stupínek lepší než Brendan a tajemství Kellsu. Tvůrcům se podařilo díky nádherné, z mořské pěny upředené, hudbě a kouzelné animaci vykouzlit meditativní zážitek. Co mi tato hluboce citlivá mytologická báseň ale připoměla především, je některé nezapomenutelné animované pohádky mého dětství. Věřím, že přesně to bude, pro generace dnešních dětí, případ Písně moře. A třeba až se na ní jednou podívají jako dospělí, zpětně docení kouzlo irského folkloru a metaforu o rodině, bolestech a usmířeních.(31.5.2015)

Stejně jako jsou mýty o selkiích ze své podstaty smutné, je převážně smutný i tento film. To není výtka, jen varování pro diváky, kteří si myslí, že všechny animované filmy musejí být veselé až bláznivé. Tomm Moore si mýty trochu přizpůsobil vlastnímu záměru a vystavěl na nich velmi silný příběh zkoumající limity sourozenecké či rodičovské lásky. Spolu s jednoduchou animací a vyloženě kouzelnou kresbou je výsledek prakticky dokonalý.(4.4.2015)

Vyzerá to krásne, postavičky sú roztomilé a hodí sa to k vianočnému času. Len neviem, či sa budú v príbehu vyznať deti, keď som sa v ňom nevyznal ani ja. Kto je kto v írskych mýtoch a tak podobne. Ale ostal mi priestor práve na obdivovanie takmer až avantgardnej animácie. Grafik je animátor: kubista a surrealista, čo dáva priestor pre rôzne geometrické tvary a vzájomné súvislosti. Napríklad tie štyri sovy v okne. Možno (asi skôr určite) si ešte film niekedy na Vianoce pozriem (možno už o pár dní), utriedim si nezrovnalosti a zvýšim hodnotenie.(19.12.2015)

Tomm Moore zatím natočil pouhé dva filmy, ale oba jsou výjimečné. Pomocí obou seznamuje diváky po celém světě s irskou kulturou – v jednom se vznikem středověké iluminované knihy, ve druhém s legendami o mořských stvořeních zvaných selkie. Myslím, že připodobňování k tvorbě Mijazakiho Hajaa je opodstatněné, protože oba tvůrci pomocí úžasné animace zobrazují dětskýma očima vlastní mytologii, ale Moore pracuje s odvážnější a surrealističtější animací. Píseň moře je něžná a kouzelná pohádka a já bych si přála, abych Tomm Moore natočil ještě stovky podobných filmů.(5.11.2017)

Rozpočet €5,3miliónaTržby USA $857,522Tržby Celosvetovo $1,709,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $816,559 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $1,012,230 //počet predaných kusov ?║ pekná animácia ale príbeh ma až tak nedostal /60%/(8.11.2015)