Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

Pohádkově melancholický a barvami hypnotický animák. Mezi nominovanými na oscara je to právě tenhle, který ve vás zanechá krásné vzpomínky na pohádkové prostředí severských zemí zahaleného do odstínů barev v animovaném filmu dosud neviděných. Kouká se na to krásně. Je to sice pohádka s jednoduchým příběhem, ale tak uhranující a svým způsobem neokoukaná, že roztají i mnohem odrostlejší části publika. Animace sice není kdovíjaká, její struktura je podobná mnohem starším animovaným dílům, ale co se týče krezeb a využití barev je velice originální a poutavá. Hudba doprovázející film už jen nádherně dokresluje celkový dojem až k 8/10.(7.4.2015)

Velmi kouzelná záležitost. Irské prostředí, Keltská mytologie a úžasná hudba v překrásném animáku. Člověk má během sledování chuť nechat se unášet vlnami na moři kolem majáku, poslouchat magií nasáklou hudbu a sledovat dobrodružství. Neobvyklý námět Irských legend je velmi skvělé zpestření oproti nudným a okoukaným tématům. Konec třeba očekávatelný, ale to vůbec nevadí. Jen si nedokážu představit sovičky jako záporáky, vždycky to bylo spíš naopak. Více takových filmů by rozhodně neuškodilo.(23.10.2015)

Krásný rodinný příběh, který ocení hlavně dospělí s keltskou mytologií jako třešničkou na dortu. Má to správnou atmosféru, postavy, kterým jsem od čtvrtiny fandil a hlavně krásnou hudbu, která zde má až magické schopnosti (není nadsázka). Kdyby nebylo té první čtvrt hodiny a přílišným zaobíráním se úvodním vztahem mezi sourozenci, bylo by to za plný počet. Takhle jsme zůstaly jen o drobek za. Rozhodně i tak ale nadprůměrné dílo, na které si rád vzpomenu. 80%(23.6.2018)

Pohádkovější, než The Secret of Kells, ale ne vyloženě pro děti. Tedy - děti u toho vydrží od začátku až do konce, ale nebude to pro ně vyloženě jednoduchý příběh, a to ani, pokud shlédnou dabovanou verzi. Alexandra po otázce, jak se jí líbilo: "Hm." Na druhou stranu si v tuto chvíli pobrukuje na záchodě melodii filmu a Danielka okamžitě zasedla a aktuálně kreslí bílého tuleně. Magický svět funguje a přestože je příběh nekomplikovaný, na konci to emocionálně docela vypálí.(21.3.2015)

Kdo si rád oddychne od neustále hláškujících moderních animáků, tak zde si přijde na své. Krásně odvyprávěný zajímavý pohádkový příběh zacílený na mýty v běžném životě, skvěle vykreslené postavy, jenž probudí i ty nejniternější emoce a naprosto kouzelná hudba. Jednodušší animace vůbec nevadí a naopak navozuje tu správnou atmosféru, která dělá příběh ještě více atraktivnější a pohádkovější. /80%/ (Kino - Prom.)(4.4.2015)

• - Titulní píseň v češtině zpívá nositelka Oscara Markéta Irglová. (dinamit_1)

• - Úvod filmu je zasazen do roku 1981, zbytek děje se odehrává na konci října 1987, v době, kdy bylo režisérovi Tommovi Moorovi 10 let, stejně jako Benovi. (Wolffram)

• - Na policích v Machině doupěti lze spatřit model Danova přívozu či majáku, kde Ben a Saoirse bydlí, ale také třeba křesťanské jesličky. (Wolffram)