Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

Krásná ukázka toho, že mohou vznikat zajímavé animované filmy, které se zbytečně neotírají o potřebu 3D animace anebo amerického stylu. Mohou vzniknout filmy originální a krásné, navíc filmy, které v sobě mají krásu pohádky, ale zároveň určitou přemýšlivost jejich asijských verzí. Krásná animace s krásným příběhem.(22.4.2015)

Velmi kouzelná záležitost. Irské prostředí, Keltská mytologie a úžasná hudba v překrásném animáku. Člověk má během sledování chuť nechat se unášet vlnami na moři kolem majáku, poslouchat magií nasáklou hudbu a sledovat dobrodružství. Neobvyklý námět Irských legend je velmi skvělé zpestření oproti nudným a okoukaným tématům. Konec třeba očekávatelný, ale to vůbec nevadí. Jen si nedokážu představit sovičky jako záporáky, vždycky to bylo spíš naopak. Více takových filmů by rozhodně neuškodilo.(23.10.2015)

Dojemný příběh vyprávěný nádhernou animací a podbarvený kouzelnou hudbou. To je Píseň moře, doporučený věk 3-99 let. V téhle pohádce si své najdou jak malé děti,tak i cynismem nasáklí dospělí. Ti druzí o to víc, že dokážou ocenit jak obratně Tomm Moore propojil staré mýty a reálný svět viděný očima dítěte. Především za to si u mě zaslouží absolutorium. Top 10 za rok 2014.(6.9.2015)

Když jsem si u Brendana myslel, že něco lepšího už vzniknout nemůže, tak jsem do Tomma Moora vložil málo nadějí. Píseň moře je totiž (ač už se to v procentech projevit nemůže) ve všech ohledech povedenější film, který snad musí chytnout za srdce každého. Tohle by mělo být v žebříčku, ne sto padesát nějakých škvárů. 100%(6.7.2017)

Kdo trochu něco ví o nenápadném, ale fatálním významu Irů a Skotů pro tvář Evropy v době, kdy se rozhodovalo o podobě jejího náboženství, nebude příběh dívky, na jejíž píseň čeká celé irské zásvětí jako na vysvobození, považovat za privátní záležitost jednoho ostrova. Přesto lze tuto pohádku vnímat ještě privátněji a pojmenovat ji příhodně "O rodině, která na to vyzrála". Taky by se to mohlo jmenovat Analogia entis. Ze stávajících komentářů nutno přečíst Havenohome. Dále lze doporučit kom. od forsythie a Flippera. Dodávám, že dvojpostava Machy-babičky z různých aspektů nápadně připomíná čarodějnická dvojčata v Mijazakiho Sen to Chihiro no kamikakushi (dichotomie hodné a zlé sestry zde však nemá protějšek v dvojitosti postav; Macha a babička jsou vlastně táž postava, dichotomii odpovídá proměna téže dvojpostavy v čase - což ovšem lze na podivně koexistující sestry v Sen to Chihiro rovněž uplatnit; právě pro tyto komplikace mi projednávaná podobnost připadá mimořádně zajímavá).(4.5.2015)

• - Na policích v Machině doupěti lze spatřit model Danova přívozu či majáku, kde Ben a Saoirse bydlí, ale také třeba křesťanské jesličky. (Wolffram)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v říjnu 2014. (Terva)

• - Hospoda, kam chodí Benův otec, se jmenuje "Ó Mórdha". To je irská verze příjmení režiséra Tomma Moora. (Wolffram)