Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

Ako by človek okomentoval "Song Of The Sea"? Úprimne musím povedať, že toto je jeden z najlepších animovaných filmov, aké môžete za posledné roky vidieť. Absolútne úžasné postavy, vynikajúce vizuálny a nádherné animácie, ktoré človeku vyrážajú dych svojou jednoduchosťou a súčasne zložitosťou a súčasne nádherou a dokonalosťou. Neviem ako inak by som to popísal. Príbeh je originálny, postavený na mytológii a fantázii a vynikajúco sa to dopĺňa. Je skvelé ako sa postavy menia, kam sa posúvajú, čo sa o nich dozvieme a celkové rozuzlenie príbehu, ktoré vďaka animácii naberie také grády, že jediné čo môžem je film absolútne všetkým fanúšikom animovaných filmov, alebo aj filmov vôbec odporúčiť. Určite si "Song Of The Sea" čeknite. Nebudete ľutovať. Hodnotenie: A+(27.3.2015)

Za prvé: nebeská sláva budiž distributorovi, který nejenže tenhle film do našich kin procpal, ale neváhal ho nasadit i v titulkované verzi, díky čemuž jsme si s kámošem nemuseli připadat jako duo perverních úchylů, jdoucích na pohádku bez jakéhokoliv dítěte poblíž, díky, díky! Tom Moore dokázal už v Brendanovi a jeho tajemství Kellsu, že je to nedostižný borec současné animace, kterému hnusné 3D zastupované i disneym s pixarem nesahá ani po kotníky, tady ale přidává něco navíc (v Brendanovi je nejlepší písňová scéna, tady z ní udělal hlavní motiv filmu). Trochu zamrzí, že výtvarno nehýří tolika nápady a různorodým zpracováním čehokoliv, ale zas na druhou stranu je všechno víc ukotveno v jednom směru, což je vlastně taky super, stejně jako nádherně tajemné, mystické podhoubí, které krásně těží z Irských bájí, ovšem, on je celý film tak nějak... Dokonalý a skvělý. A teď mě omluvte, jdu najít nějakou mušli a udělám si z ní píšťalku.(21.3.2015)

Kouzelné. Ne sice tolik, jako Brendan a tajemství Kellsu, ale pořád dostatečně na to, aby divák odcházel z kina s pohlazenou i rozjitřenou duší a potěšen, že viděl "jiný" animák. ____ Svět keltských pověstí se propojuje se současným trápením jedné neúplné rodiny a nepředkládá jednoznačně, co je dobro a co zlo. A i když je konec nadějný, nepostrádá smutek, protože bytosti z bájí navždy opouštějí tenhle svět, kde pro ně zbývá místo už jenom ve fantazii nebo v úkrytu na začmouzeném kruháku. Svět tak ztratil jedno ze svých magických kouzel, ale s tím se už nedá nic dělat. Film jenom konstatuje fakt, protože kdo dneska doopravdy věří bájím? (Mezi námi, malá naděje zůstává - na Islandu věří ve "skrytý národ" více než polovina obyvatel. A jestli mýtické postavy odešly na Island, vybraly si překrásný kraj pro svůj poslední azyl.)(31.3.2015)

Pokud jste odkojeni pixarovskou anebo disneyovskou animací, budete na Píseň moře koukat asi jako na zjevení. Pro mě je tento styl však nehorázným osvěžením, že ne všichni na západě (a v posledních letech vlastně nejen tam) neblázní s těma infantilníma omalovánkama. Protože ať už Brendan a tajemství Kellsu, tak i Píseň moře, to je pastva pro oči, každý jeden záběr by jste si nejraději nascreenovali, vytiskli a pleskli na stěnu, tomuhle já říkám umění. Krásný, napínavý a hlavně zajímavý příběh vás vcucne, ani nebudete vědět jak (pro mě ještě zajímavější než zmiňovaný Brendan). No a psát tu něco o hudbě, to je zbytečná ztráta písmenek, protože ta je jedním slovem úchvatná, byť v případě titulní písně se mi víc než originál od Lisy Hannigan líbí její česká verze v podání Markéty Irglové. A nezapomeňte- bacha na sovy! ;-)(21.3.2015)

Když se vše dobré propojí, tak zvolání - Fantazie! Nádhera! - nestačí!! Ta animace, ty barvy, ta hudba. Tolik jsem se bál, že Tomm nebude schopen doskočit k vysoko položené laťce, ač si ji tam umístil sám s filmem Secret of Kells. Jsem velmi spokojený a nadšeně očekávám další mistrovská díla tohoto chlapíka.(7.9.2015)

• - Na policích v Machině doupěti lze spatřit model Danova přívozu či majáku, kde Ben a Saoirse bydlí, ale také třeba křesťanské jesličky. (Wolffram)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v říjnu 2014. (Terva)

• - Úvod filmu je zasazen do roku 1981, zbytek děje se odehrává na konci října 1987, v době, kdy bylo režisérovi Tommovi Moorovi 10 let, stejně jako Benovi. (Wolffram)