Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

Tomm Moore zatím natočil pouhé dva filmy, ale oba jsou výjimečné. Pomocí obou seznamuje diváky po celém světě s irskou kulturou – v jednom se vznikem středověké iluminované knihy, ve druhém s legendami o mořských stvořeních zvaných selkie. Myslím, že připodobňování k tvorbě Mijazakiho Hajaa je opodstatněné, protože oba tvůrci pomocí úžasné animace zobrazují dětskýma očima vlastní mytologii, ale Moore pracuje s odvážnější a surrealističtější animací. Píseň moře je něžná a kouzelná pohádka a já bych si přála, abych Tomm Moore natočil ještě stovky podobných filmů.(5.11.2017)

Plné emocí a keltských mýtů, zabalené v prosté, a přesto působivé animaci, doprovázené mystickou hudbou. Po stránce probuzení fantazie je to krásné, jen ten mozek necita pořád všechno kazí, nutí pokládat otázky, jako kde vlastně maminka celou dobu byla, proč že nemůže zůstat, jak to vůbec přišlo, že Saorise je způli po mamince a Ben nikoli a tak dále. A sovy už zase nejsou tím, čím se zdají být. Přesto se teď spokojeně usmívám a přehrávám si v hlavě onu píseň.(12.12.2015)

Geniálně a líbivě stylizované, patřičně příběhově dojímavé a celkově vypulírované k dokonalosti. Píseň moře je klenot, který byl právem nominovaný na oscarech a neprávem nevyhrál, jelikož se jedná o film jako vystřižený z Mijazakiho tvorby. Což znamená záživný, dětský a dospělý animák zároveň. Pecka všech pecek! ... 90%(16.12.2015)

Oproti současnému triumvirátu manga / Disney / Pixar je kreslený styl Písně moře příjemně svůj. Disproporční kresba umě doplňuje touhu tvůrců nahlédnout dětskýma očima intimní příběh o vypořádávání se se ztrátou blízké osoby skrze báje keltské mytologie. Tušená hranice mezi fantazií dítěte a jeho potýkáním se s reálným světem dává příběhu sílu a nesmírné kouzlo. Škoda jen závěrečných deseti minut. Z promluv dětí se totiž právě ono dětské vytrácí a oproti všemu, co přecházelo, v promluvách zůstává jen šustot scénáře zoufale dospělého a unaveného scénáristy.(16.9.2015)

Při sledování tohohle skvělého počinu mi bylo tak nějak strašně hezky u srdce, zdroj emocí a tvůrčí fantazie je zde nevyčerpatelný. K tomu ta kásná hudba a hrozně roztomilá animace. Konečně jsem viděl zase animovaný film, který je trošku odlišný od běžné produkce, dokáže nadchnout diváka každého věku,zavede vás do tak krásného a jiného světa než ten ve kterém žijeme, je prostě tak jednoduše křehký, citlivý a krásný.Během filmu se zcela zasníte, přestanete vnímat věci okolo a rázem jsou tu závěrečné titulky a vaše cesta plná snění, fantazie, emocí a jiných světů je u konce. Rozhodně na ní, ale jen tak nezapomenete. Já teda rozhodně ne, a pánům tvůrcům za ní převelice děkuji. P.S. Film si pusťe v opravdovém klidu a nejlépe večer. Je opravdu potřeba si ho užít a vžít se do něho. Jinak se připravíte o zážitek.:-)(18.8.2016)

• - Podle Benovy mapy leží maják poblíž hory Ben Bulben, která se nachází kousek od města Sligo na severozápadním pobřeží. Když tedy babička veze děti do Dublinu, přejede celý ostrov napříč. (Wolffram)

• - Když Ben a Saoirse lezou potrubím na povrch, v hlíně pod nimi lze spatřit Oko svatého Kolumby (Eye of Colm Cille) z předchozího filmu Tomma Moora, Brendan a tajemství Kellsu (2009). (Wolffram)

• - Na policích v Machině doupěti lze spatřit model Danova přívozu či majáku, kde Ben a Saoirse bydlí, ale také třeba křesťanské jesličky. (Wolffram)