Brendan a tajemství Kellsu

• Francie Brendan et le secret de Kells (více)

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiální text distributora)

easaque

evropský animovaný počin s netradiční, ale místy velmi originální a překrásnou ornamentální kresbou. Historický a mytologický příběh o síle vůle a fantazie mě vtáhnul do své náruče opravdu silně. Má bohatou atmosféru, kterou ještě zdůrazňuje jeho hudební stránka. Český dabing je opravdu hrozný a proto doporučuji titulky. Určitě potěší pokud Vám už krkem lezou všechny ty americké popkornové animáče. Zatím 4hvězdy a časem si to pustím znovu v originále. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

honajz2

Napodruhé jsem to určitě ocenil víc než kdysi, ale nebudeme si nic nalhávat, zas tak úžasné to není. Není to ještě prostě to, co Moore dokázal potom v Písni moře. Tohle je poněkud nekonzistentní - prvních 15-20 minut se tváří jako normální animák pro děti, včetně tomu dost odpovídajícímu humoru, jenže pak to celé dost zvážní, do toho se pletou fantasy-mytologické prvky a konec se z toho snaží udělat něco poetického, přičemž se mu to moc nedaří a mě osobně ten konec přijde nepovedený. Navíc to, jak to dopadlo s Aisling je zde uzavřeno odbytě a ještě víc odbytá je celá ta mytologie za tím. Občas je něco lehce naznačeno, občas se v ní neprobírá nic - po Písni moře a Vlkochodích bych fakt čekal aspoň trochu promyšlenější svět. Já vím, že tohle je Moorův debut, ale i tak si získal obrovskou oblibu a mělo by v něm něco být, jenže já v něm to něco prostě nevidím. Příběh jakž takž zajímavý, postavy povětšinou sympatické, super hudba, animace originální a s pár skvělými nápady, ale za bůhvíjak úžasnou (jak jí zde každý druhý tituluje) bych ji teda já neoznačil. Pocity z toho mám ale spíš průměrné, takže z těch Moorových animáků bych se k Brendanovi vrátil s nejmenší pravděpodobností. 3* ()

Morloth

Legenda i historie ve stránkách filmu. Jak jinak nazvat způsob, jímž se Tommu Mooreovi a Noře Twomeyové podařilo převedení iluminovaného manuskriptu Book of Kells do políček filmu. Vizuálně vytříbené, atmosfericky podmanivé, příběhově neurážlivé. Jsem moc rád, že jsem na tuto animovanou záležitost narazil. Už jen kvůli tomu, že vysekává poctu umění jako takovému. ()

Lischai

Animace je skvělá, vizuálně nádherné, ale před koncem se tomu nějak rozsype děj. Všechny rozehrané linky (seveřani, holka z lesa) neskončí, prostě přestanou a jen to tak volně dopluje k epilogu. Fun fact: ze všech postav se nejspíš budete bát o roztomilou kočku. ()

Nautila

Nádherná magická věc s neobvyklou, ale zajímavou a překrásnou animací, plná symbolů a úžasné hudby. Pangur Ban mi bude znít v hlavě ještě dlouho. Jedna malá perla, která nemá srovnání. Se srdcem, duší a citem. ()

Aelita

Jméno růže pro děti v nádherném středověko-moderním byzantsko-arabském vzorování geometrie vesmíru. Forma filmu převyšuje obsah, který je spíše romanticko-básnický, než prozaicko-informativní. Kniha jako zdroj světla. Iluminace neznamená osvícení, ale hlavně osvětlení, vysvětlení. Nejdříve vznikly obrazy, ilustrace, pak písmo. Lidský mozek myslí mentálními mapami smyslových vjemů, proto celkový obraz vysvětlí skutečné i myšlené rychleji než řada slov a film vítězí nad knihou v moderním světě, kde je rychlost výhodou. ()

Crawler-D

Zajímavá práce s animací, kde se střetávají pravoúhlé tvary lidské civilizace s biologicky zakroucenými tvary přírody paradoxně připomínající iluminace středověkých knih. Na druhou stranu mě trochu iritovala levná jednoduchost animace, která mi pořád připomínala seriály na Cartoon Network od Gendyho Tartakovského. Jednoduše ji osobně nemám moc rád, hranaté linie, omalovánkové pozadí. Mimo to se bohužel člověk cítí poněkud rozčarován, když zjistí, že hlavním hrdinou je kniha, a tak film vyznívá dost neuzavřeně, bez nějakého finiše či pointy. Postavy pouze plní nějaký přesně daný mytologický účel, ale jejich motivace nemusí být zřejmá. ()

cubajz

úžasný animák s tajemnou pohádkovou atmosférou, kterou bezvadně doplňuje netradiční animace a výborný soundrack. ()

Kwaichi

Prekrásne animácie, ľúbozvučná hudba, príbeh som doslova hltal. Skvelo sa to pozeralo. Jediný problém je, že mi akosi unikla hlavná myšlienka alebo tam ani žiadna nebola ?... Hmm, voľakde som sa nakoniec dočítal, Book of Kells je niečo ako naša Biblia pre írov, no mohli to aspoň okrajovo spomenúť, teda nečudo nízkeho hodnotenia mnohých jednotlivcov, keďže nevedia o čom vlastne pozerajú film. ()

C0r0ner

Dostal jsem se k tomuhle animáku úplnou náhodou a nečekal vůbec nic. O to větší pak bylo mé nadšení, když jsem hned po pár krátkých minutách poznal, že Tomm Moore je machr, o kterého divák zavadí stěží jednou za pár let. Nejenom, že to je perfektně napsané a dokonalé namalované, ale ještě jsou tam takové režisérské finesy, za které by se nemusel stydět kdejaký profesionální režisér. Málokdy jsem ohromen z tolika důvodů najednou, ale Brendanovi se to povedlo. Ten film toho má v sobě v tak krátké stopáži víc, než deset jiných filmů dohromady. 100% ()

Dannysek4U

Nabozenskej podtext mne nesedi, ale po vytvarny strance se jedna o absolutni klenot. Nadherny, dechberouci... i po druhym sledovani jsem z toho totalne v rausi!!!! ()

Gaaron

"Tak a Evropa má svého Miyazakiho." Jeden z nejkrásnějších filmů, co jsem kdy viděl, který ve mně silně rezonuje i měsíce poté. ()

U_S_O

V dnešnom svete 3D ide o zaujímavé grafické spracovanie pútavého príbehu s vynikajúcou hudbou. Pieseň, ktorú spieva Aisling pri vyslobodzovaní Brendana je naozaj úžasná a mal som pri tej scéne zimomriavky :) ()

pakobylka

Takové pěkná poetická pohádka to byla - s neobvyklou animací a originálním dějem ... i když jako dítěti by mi přišla asi dost divná. Leč postupem času jsem pojala jisté podezření, které se ve finále naplnilo. Neboť milá pohádka rezignovala na své poslání a jen tak se bez zjevného varování proměnila v alegorický příběh o vzniku Kniny knih. Ale uznávám, že chyba je víceméně na mojí straně - kdybych si včas doplnila vzdělání, kdybych si o Knize z Kellsu něco málo přečetla, mohla jsem si ušetřit zklamání. Jenomže co teď s tím, když je mi poselství příběhu silně proti mysli ? Pokud žijete v nebezpečně době, je třeba především stavět zdi ... a opatřit si zbraně - nebo se pokusit uprchnout. Kniha, byť sebekrásnější, vás může ochránit jenom v pohádce - a tady se evidentně o žádnou klasickou pohádku nejedná. Kromě toho: Právě učení TAKOVÝCH knih jsou odedávna zneužívána, ve jménu JEJICH jediné a pravé víry bývají vedeny války. Ale pokud má příběh nějaký reálný základ, až tak mi nepřísluší hodnotit jeho celkové vyznění, takže nakonec se značným sebezapřením zůstávám u slabších 4*. ()

campix

Musím souhlasit se zdejšími uživateli v tom, že Secret of Kells je skvost, a je téměř pravidlem, že film, který dosáhne podobného statusu je prostě jiný. A samozřejmě nebude ani pro široké masy diváků a příliš mnoho lidí si k němu cestu nenajde. Také je to dá se říci animák pro dospělé, ale zároveň by podle mě dokázal okouzlit nejedno dítko. Secret of Kells je neskutečně poutavý, kouzelný a zajímavě animovaný. Prostě příjemná podívaná a zajímavé rozšíření obzorů, bohužel k tomuto snímku si mnoho lidí cestu nenajde a to je zatracená škoda. ()

forsythia

Neuvěřitelná nádhera... tají se mi dech. To snad ani není film, to je kouzlo samo. Tak nádherné obrazy, nádherná hudba, jedinečná atmosféra. To je brána do jiných světů, do tajemných hlubin představivosti. Budu snít o těch čarovných ornamentech a nejspíš si to budu pouštět znovu a znovu a znovu a znovu. ()

majo25

Vnorenie do írsko-keltskej "mytológie" ostalo rozpačité. V prvom rade preto, že si neberie na paškál mytológiu existujúcu, ale vycucáva si z prsta vlastnú, ohnutú a deformujúcu podľa vlastného želania. V nej sa potom môže diať hocičo - aj meniť vlk na dievča, aj meniť vikinských bojovníkov na strojových démonov, aj svietiť a pohybovať obrázkami v knihe (asi v súboroch .gif). V druhom rade preto, že 2D animácia je pre diváka výsmechom, síce nie nesympatická, ale strašne zjednodušená, detsky minimalistická, veľmi lacne pôsobiaca a tým pádom nedosahujúca úrovne výpravnému príbehu. Príbehu, ktorý má atmosféru a skvostne podmanivú hudobnú stránku inšpirovanú írskymi motívmi. Osobitý animák, od ktorého som ale čakal viac, oveľa viac. ()

okkac

Rozhodně jedna z nejatmosféričtějších věcí s nejpříjemnějším hudebním doprovodem, co jsem za poslední léta viděl. Upomínající na sílu mýtů, legend a jejich vyprávění o vzniku reálné The Book of Kells (tady to asi bude chtít menší studium, jelikož kromě Irů o ní moc lidí mimo britské ostrovy příliš neví, včetně mne). Chvilku mi sice trvalo, než jsem si zvykl na výrazně stylizovanou animaci, ale to pak přešlo (poté, co jsem si něco o té knihe prostudoval a uvědomil si, že ta animace částečně přebírá styl kreseb v knize). Rozhodně tohle nezůstane u jednoho shlédnutí. P.S. Kočka je skvělá. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky