Brendan a tajemství Kellsu

• Francie Brendan et le secret de Kells (více)

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiální text distributora)

dr.horrible

Zrovnanie s Miyazakim nie je úplne od veci. Príjemne strávená hodinka života, ktorá ale bohužiaľ trvá iba hodinu. PS: Zdá sa mi to, alebo jedna z postavičiek vyzerala úplne ako Mr. Magoo?? ()

Carol Pifková

Teda, že by ma to dáko ohúrilo tak to nie... pokiaľ tam nebola Aisling a tá mačka tak ma to skôr nudilo s výnimkou pár scén... Dávam lepšie 2* (kvôli hudbe a Aisling), pretože v porovnaní s inými rozprávkami, ktorým som dala 3* sa mi to zdá voči nim nefér. ()

PetrPan

Irská mytologie,magie středověkých iluminátů, nádherná hudba ..tohle vše jsem našel v tomhle kouzelném animovaném příběhu v originálním hávu. ()

silentname

Tomm Moore robí vskutku fascinujúce filmy. Tak ako ma dostalo na kolená jeho "Song Of The Sea" tak teraz po zhliadnutí jeho predošlého filmu "Secret Of Kells" musím povedať, že ide o skutočne nádherný film. Animácie patria medzi jedny z najlepších čo som videl. Hudba je rovnako fascinujúca a scénky, kde film predstavuje film vizuálne s hudbou patria medzi najlepšie. Len príbeh je trošku komplikovaný a miestami je ťažšie ho sledovať. Ale na druhú stranu to vedia všetko postavy vrátiť otočiť, lebo sú sympatické a dokážeme ich chápať. Pre mňa skutočne vynikajúci film. ()

Slarque

Film do detailu promyšlený, a přitom hravý. Osobitá animace, příběh z irské mytologie a výborná (irská) hudba Bruna Coulaise jsou základními pilíři tohoto nádherného filmu. ()

Bachy

Všichni vědí, že jsem na animáky a s takovou animací bylo vyhráno již v době, kdy jsem poprvé koukl na plakát filmu. Neskutečné obrázky a milý příběh, který dost možná nikam nevede, ale i tak mě spolkl. ()

bassator

Vizuální pecka, dech-beroucí atmosféra, dokonalá animace, úžasná hudba, miloučké postavičky a třeba i ideální délka filmu udělala z neznámé věci pro mne nezapomenutelný zážitek. Jen trochu škoda toho příběhu (hlavně závěru), který si myslím, že se dal udělat lépe... - 18. 5. 2012 - 85% ()

Jirka_Šč

Hodnotím maximálně, přestože to má podle názoru mého i mé dcery useknutý konec (kdyby byl závěr tak dobrý, jako zbytek filmu ...). Protože to je kouzelné, animace je úchvatná, má to krásnou hudbu, styl vyprávění je originální a celkově se jedná o velmi zajímavé (temné, avšak naději obsahující) dílko. ()

VenDulin85

Tento způsob animace zdá se být... neuvěřitelně dobrý :-). Obzvláště záběry lesa, přírody mě uchvátily a lehoulinká melodie Irska dokonala své. Brendanovy snové vize byly úžasné, škoda, že něco takového nebylo natočeno, když jsem byla... ehm capart, protože to je fantazie a "ulítavost" ještě ohebnější a hbitější... Jako štvaná zvěř jsem si připadala, když mi bylo kázáno, domlouváno, spíláno, předeno, smlouváno, podsouváno, ať se na to podívám... A dnes, kdy dotazování (i jiných osob, ano, ploutvonožci se uchylují i k takovým intrikám) a teplotní rekord vykonaly své, jsem snímek zhlédla, posoudila, a... no tak jooo, jsem nadšena, unešena, dojata, sázím za pět* a sypu si popel na svou bídnou hlavu ;-) ()

Stanislaus

Brendan a tajemství Kellsu si mě získal zejména svým netradičním a nápaditým zpracováním, které vedle jednoduchého příběhu a líbivé hudební stránky dominovalo celému filmu. Líbily se mi různé výtvarné prvky, které rozhodně nepostrádaly originalitu. Píseň, kterou zpívala Aisling, byla naprosto kouzelná. Na první pohled skromný film, který v sobě skýtá nejedno tajemství. ()

evulienka3

Tajomný a krásne spracovaný príbeh o Kellsoch o snahe o napísanie knihy, ktorá zachytáva ich kultúru a to kým a čím sú... Brendan malý chlapec z pevnosti musí prekonať nejednu prekážku na ceste za dosiahnutím tohto cieľa. Prekonať strach z neznámeho, spoznať iný svet a kultúru čo ho naučí nebáť sa sveta okolo a uveriť v samého seba a vo vlastné schopnosti. Prevzatie zodpovednosti v živote a prijatie poslania je vyvrcholením príbehu. Príbeh však okrem úžasnej vizuálnej stránky tvoria aj ostatné jeho časti. Škoda príliš uponáhľaného záveru v porovnaní s natiahnutým úvodom tak by to bolo možno aj za 5 hviezdičiek . ()

honajz

Půjdu proti proudu. Kdejaký animáč na Nickleodeonu má podobný vizuál, a nikdo z toho nejásá. Navíc tady ten chtěný humor působí divně (deset minut se honí husa? to má být jako veselé?), a pokud chci vidět zvláštní animáč se zvláštním humorem, radši si pustím Spongeboba. Čtu tady, že to je poetický animáč. Hm, Poslední jednorožec je poetický animáč. Tohle neví, co chce být. Chvíli je to infantilní, chvíli zajímavé, chvíli hloupé, chvíli hororové (až to připomíná Čarodějova učně - viz přepadení), chvíli smutné, ale celkově nekonzistentní. ()

rikitiki

Originální a důvtipný námět, kdy se proplétají křesťanské i pohanské mýty s vědou a prokreslenou psychologií postav. Temné. Vtipné. Neshazující náboženství, ale zároveň realistické zobrazením, jak mohly vznikat mýty a pověsti. Perfektní vizuální stránka připomínající středověké iluminace a přesto působí moderně jasnými geometrickými tvary. Přístupné různým výkladům. Tohle je výtvarný skvost, který našel vlastní neotřelou cestu kresbou i způsobem vyprávění. /5 10. 13./ ()

Pítrs85

Krásná a neotřelá animace, výborné ozvučení, trefný dabing postav a líbezný soundtrack (při zpěvu víly Aisling mi běhal mráz po zádech jak kulička v Pinballu). To vše by ale bylo zbytečné, pokud by to nebylo podepřeno silným a zajímavým příběhem. To však není případ Brendana, který vás po pomalu se rozjíždějícím úvodu chytne a už jen tak nepustí. ()

Mikah

Kniha z Kellsu má být dokonale ilustrovaná kniha, která každého omráčí svou krásou a právě takový je pro mě celý film The Secret of Kells. Viděla jsem spoustu krásných animovaných filmů, ale tento je jiný, výjimečný, je to kouzelná poezie, která si vzala celou mou duši, jež zatoužila zmizet ve všech těch nádherných divech. ()

ScarPoul

Tomm Moore vytvoril nezvyklí animák. Pripomína to tie poetické náboženské snímky o kráse jednoduchosti a stretnutí mýtu s legendou. Kresťanstvo tu stojí v čelnom súboji s Vikingami a rovnako aj s mytológiou. Postavičky sú jednoduché. Svet čo ich obklopuje je komplexný a plný všakovakých detailov. Pripomínalo mi to z časti komiksy Craiga Thompsona. Posolstvo je viac menej jasné, ale aj napriek tomu film nejde po priamočiarej línií dejových zvratov. Všetko má svoju kauzalitu a všetko má svoj čas a opodstatnenie. Veľmi sa teším na ďalší Mooreov film. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky