Reklama

Reklama

Mít někoho do deště

(TV film)

Obsahy(1)

Snad každý se v životě ocitne v situaci, kdy potřebuje někoho, kdo by mu věřil, kdo by ho pochopil, zastal se… Prostě někoho, o koho se můžeme v těžké chvíli opřít. A právě o tom vypráví i dnešní příběh. Honza Kroupa (L. Bech) je desetiletý, trochu baculatý kluk. Žije pouze s tátou (P. Čepek), který na něj ale nemá moc času… Právě se přestěhovali a jeho sžívání s okolím není vůbec jednoduché. Někteří kluci nemají ve škole daleko k šikaně… Ale má i kamaráda Šprčka (J. Strach). Ve škole se stane nehoda, někdo rozbil televizor. Podezřelá je čtveřice kluků, mezi nimi Kroupa, který to ale nebyl – jenže syn školnice Ferenc to na něj svede. A i když je nevinný, nikdo mu moc nevěří. A v tuhle chvíli se ukazuje, jak důležitá je podpora toho nejbližšího člověka. (Česká televize)

(více)

Recenze (20)

Aniki 

všechny recenze uživatele

Defacto takové nic, ovšem až extrémně reálně natočeno. Třeba takový fotbálek na kluzké školní chodbě, to mě až dojalo, neb se vždy jednalo o tu nejoblíbenější činnost nás kluků hračičků. Také mne zaujal kouřící Čepek mezi dětmi, i když je to divné pouze z dnešního pohledu. Zaprvé se tehdá hulilo i na chodbě u doktora a navíc se v těch dobách "nosil" dost striktně kult dospěláků. Děcka byla tak trochu na druhé koleji aneb drž hubu a poslouchej. Vlastně kdyby to mělo pointu, popř. stopáž, dal bych i 4. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československý televizní film o desetiletém Honzovi Kroupovi, jenž žije pouze s otcem a jenž se stává ve škole terčem šikany dvojice hlupáků. Obtloustlého a nebojácného outsidera, jenž se brání nespravedlnosti po svém, což později vyústí v kázeňské tresty u ne zrovna empatické výchovné poradkyně V. Galatíkové, ztvárnil L. Bech, pro něhož byl Létající Čestmír herecký vrchol. V roli otce, jenž pracuje na nočních směnách v tiskárně, aby mohl synovi zabezpečit maximální péči se objevil P. Čepek, jenž bohužel nedostal příliš v tomto čtyřicetiminutovém filmu příliš prostor, avšak přesto je jasně vidět jeho herecká výjimečnost. V malé roli nestálého žáka zvaného nelichotivě Šprček se ukázal mladý J. Strach a v ještě menší roli se objevil ředitel školy V. Besser. Závěr Moskalykova snímku je těžce rozpačitý, přesto z něho lze vypozorovat jakési poselství a nosnou myšlenku, jak je pro dítě důležité, aby mu byla i přes nepřízeň okolí projevena důvěra a mělo ve svých nejbližších za každého stavu skutečnou oporu. ()

Reklama

javlapippi 

všechny recenze uživatele

"Všecky stejně nezbiješ." Školopovinná polosirota Bech, vychovávaná otcom Čepkom pracujúcim na nočné smeny v tlačiarni, prestupuje na novú školu. Výchovná poradkyňa Galatíková naňho od začiatku pozerá krivým okom kvôli predošlej dvojke z chovania a spolužiaci ho privítajú šikanou, na ktorú on pohotovo reaguje päsťami a kopancami. Jediné sympatie prejaví tiežoutsider Strach, ktorý ovšem potvrdí svoje priezvisko keď má svedčiť v jeho prospech v kauze rozbitého televízora. Jediný stabilný bod jeho života nakoniec predstavuje dôveru nestrácajúci otec. Realistický a civilne zahraný príbeh, ktorý by si zaslúžil dlhšiu stopáž a rozvinutie charakterov. Za tri kopance do rozkroku počas bitky na školských záchodoch. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Souhlasím, že kdyby byl filmeček delší, nepostrádal useknutý konec a opíral se o více příhod a nějaké konstruktivní řešení skutečného problému, mohl být lepší. I tak ale Petr Čepek byl skvělý a tvůrci poukázali na fakt, že ne vždy jsou pracovníci školství spravedliví. Zvláště, když za sebou mají vlivné rodiče, což dnes platí víc než tehdy. A taky na to, že rodič by svému dítěti měl věřit. Dítě musí cítit důvěru, neboť když nemá přátele, jsou rodiče jediní, koho má. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Šikana byla, je a bude realitou už mezi dětmi ve škole. Šikanovaní se bojí ozvat a ti přihlížející mají snahu v kolektivu někam patřit, zařadit se a k tomu je třeba nebonzovat. Tak to bezmocný pedagogu řeš, když není žalobce, není ani soudce. Kolegyni chtěl z důvodů šikany její slušný syn odejít ze školy a ona jako pedagog se ujala iniciativy sama a šla to na místo řešit. Na synově škole o tomto problému věděli a byli ji za její iniciativu velmi vděčni, protože bez obvinění ze strany postižených nemohli proti šikaně účinně zakročit. Problém se vyřešil a kluk školu úspěšně dokončil. Když je dítě bezmocné, musí rodič v případě, že se mu svěří pomoci, aby neztratil jeho důvěru. Čepek, Galatíková, Besser i malý Lukáš Bech to herecky zvládli i když neměli v krátké stopáži příběhu příliš prostoru. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (2)

  • Když ve 3. minutě Honzův (Lukáš Bech) otec (Petr Čepek) došije knoflík a řekne: „Dobrý,“ je vidět, že knoflík visí na jedné nitce a plandá na košili... (Winster)

Reklama

Reklama