Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

bolf!k

Paráda. Mě osobně se líbil jak dokumentárně pojatý začátek, tak i závěrečná střílečka, kde byl potenciál mimozemských zbraní využit dokonale. Tohle bylo něco pro mě :D 90% ()

Torgal

Veľmi netradičný filmový zážitok. Na začiatku je to dokument, ktorý sa plynule premení do výborného akčného filmu. Dej je síce dosť béčkový a nechýbajú ani scény, kde náhoda hrá až príliš veľkú rolu, ale film má aj tak veľkú hĺbku a zanechá v človeku veľmi silný dojem. Triky sú na úrovni a pôsobia veľmi prirodzene, film výborne odsýpa a graduje, akcia je skvelá. Nechápem ako to celé mohlo stáť len 30 mega dolárov. 8+/10 ()

martiňák

Film má neuvěřitelný potenciál, který ovšem nevyužije. Jeho největším kladem je mimořádná věrohodnost - příběh o tom jak mimozemšťané přistanou a žijí na Zemi působí zpočátku jako zcela reálný dokument. Příběh je originální a nejenom příznivci scifi se musí tetelit blahem. Ruční roztřesené záběry a výpovědi účastníků na kameru dodávají na reálnosti. V čem je tedy problém? Především v tom, že ve druhé půli se film zcela zvrtne tím nejhorším směrem - do stupidní akční podívané. Hlavní hrdina kolikrát jakoby vypnul mozek, mluví a hlavně nadává jak nefalšovaný neohrožený bojovník z béčkových filmů, jeho hlavní protivník a pronásledovatel působí spíš jako střelec záporák z počítačové hry, je to jen schematická figurka. Vše co se zpočátku tak slibně rozvíjelo zůstane zapomenuto a překryto střílením a výbuchy. Myslím, že film měl nakročeno stát se legendou typu Blade runner nebo Vetřelec, zůstal ale tak na čtvrt cesty, a je to dost škoda. Jednou na něj pro zajímavost zajít do kina můžu doporučit, znova na DVD nebo v televizi se na něj určitě nepodívám. ()

Jeand´Boa

Nikdy bych nečekal, že film o mimozemšťanech zaujme zrovna moji osobu tak moc...nejsem příznivcem takovýchto témat, ale zde jsem byl zcela usazen...velice příjemná záležitost, které věříte vše...to je snad dokument o pravdivé události... ()

ihonzik

Ukázka, jak zničit film se slušným náběhem na top příčky kýčem a patosem...Originální motiv mimozemšťanů jako paralely rasové segregace a pseudodokumentárního stylu v první půlhodině filmu aspiruje skutečně na nejvyšší příčky, nicméně následný vír naprosto nelogických událostí film úplně ruinuje: hlavní hrdina je nakažen mimozemským virem, jeho hluboké úřednické srdce se promění v mimozemské, chce tátovi a klukovi mimozemským pomoci pryč z ošklivého světa, nejde to, slzy lidské i mimozemské, vojáci útočí raketomety a na hlavách nemají ani helmy, stále to nejde, napětí, hlavní hrdina polomimozemšťan umírá, táta taky, ale malý mimozemšťan je zachráněn, ještě více slz....prostě originální námět zdevastovaný tradiční sprchou amerického patosu, nepřirozených emocí a klišé ()

Helmut02

Nemám co bych dodal. Skutečnost, že mi místy vyskakovala tepová frekvence výrazně nad klidový průměr, mluví za vše. Jsem taktéž rád, že někdo touto formou pojmenoval obrovský problém lidstva. Tedy naprosto nesmyslnou xenofobii. Škoda že to mnohým při sledování zřejmě nedojde. ()

Utero

Davam tak 4,5. Opravdu reálná vize toho jak by to mohlo vypadat kdyby první návštěvnící na zemi nemuseli být na první pohled natolik vyspělí. Nejkrásnější na filmu je spousta absurdních momentů, kdy např. má někdo umřít, ale zničeho nic ho zachrání výbuch bomby, kterou tam zničeho nic náhodou někdo zahodil atd..takových momentů je ve filmu spousta, ale jsou tak stylově natočeny až mě to prostě dostalo! (Viděno v kině Svět v Chebu) ()

Yuriko

Kdybych mohla dát 6 hvězdiček tak je klidně dám. Po všech stránkách dokonalý film. Hlavní postava je skvěle zahraná (vzdávám hold Sharlto Copleymu). V poslední době jsem neviděla tak moc pravdivý film. Při některých scénách mi až mrazilo v zádech a to se mi moc často nestává. Když se necháte film vás úplně pohltí a budete řešit jednu z hlavních otázek: "Být s kreveťáky nebo s limi." Ze začátku budete určitě fandit lidem, ale až se to rozjede, tak se vsadím, že rychle změníte názor. 112 minut uteklo jak voda a na konci jsem si říkala: "Já chci ještě ;)," proto dávám 5*. I ♥ District 9. ()

cuneus

Přistály hmyzy, anebo jinak, spíš tam jen tak visely, než je lidi vyřízli z lodi ven. Pak lidi zjistili, že tam hmyzy vlastně nechtěj a už se dělo jen to, co dělaj lidi zcela normálně i sami sobě, třeba bílí černejm, bohatý chudejm, muslimové hinduistům a zdravý postiženejm. Zprvu docela originální nápad mě ovšem posléze nijak neoslovil. Možná asi proto, že jsem z toho z dnešní společnosti už trochu přesycenej. Stále jen poslouchat a říkat jak je to oslovující a jak by to mělo bejt, místo toho abych něco udělal sám. Kombinováno střídajícími se pocity nudy a znechucení. ()

Waldir

Dynamické, akčné, pútavé, autentické, emocionálne, prekvapivé, atmosferické, dych berúce, avšak zároveň i nelogické, no na druhej strane je tempo filmu také rýchle, že na hlúposti v deji jednoducho nestíhate myslieť. ()

Carthorias

I přes nesmyslné chování některých postav je tohle skvělý film, a to především kvůli skvělému přerodu ufňukánka a losera do opravdového hlavního hrdiny se vším všudy. Tohle byl snad první film, kde jsem opravdu nevěřil že se z toho ten geroj dostane (myslím scénu na operačním sále), bravo ()

Étienne

Hľadám hľadám výhrady, a pozrimeže, asi žiadne. Poňatie látky po novom osviežuje filmový zážitok, aluzívny charakter vôbec neprekáža a sociologický podtón podnecuje divákov k zamýšľaniu. Tlieskam. ()

Grimlok

Začátek je jako dokument, takže někoho může odradit. Mě neodradil a to je jenom dobře. Finále je dokonalý. Efekty jsou vynikající. Doufám, že se Wikus zase jednou shledá se svojí ženou :-) ()

Filmárik

Z hľadiska prevedenia sa jedná o prvú vážnu konkurenciu pre skvelý Cloverfield. Peter Jackson skutočne vie kam (a hlavne koľko) má investovať aby zafungoval vzácny hollywoodsky vzorec na výrobu peňazí a zaslúžene zožal nadšenie od divákov aj tržieb. Netradičné prostredie Juhoafrickej republiky dodáva sci-fi filmu skvelý look a robí ho jediným svojho druhu a hoci sa celý točí len okolo dvoch postáv, z ktorých jedna je mimozemšťan, tak ani na chvíľku nenudí. Ku koncu sa to bohužiaľ mení na tradičné ra-ta-ta-bum ale celkový dojem je viac než pôsobivý. ()

mildaaa

Ten dokumentarní styl u filmů dost nesnáším a samotný příběh byl dost nemožnej. Potenciál to mělo, ale šlo z toho jistě natočit mnohem lepší film. V druhé půlce šlo vidět celkem solidní akci, takže to truchu zvyšuje moje hodnocení. ()

Porp

Je to bomba. Úplne som žral tie zábery, ktoré sa mihali na plátne jeden po druhom. To, o čo sa v Cloverfieldovi len snažili, tu Blomkamp rozvinul naplno. Koho by to napadlo, že taká nesúrodá zmes filmárskych prístupov (dokumentárny, spravodajský, amatérsky a klasický) bude tak parádne fungovať. A ten námet? Kruté zrkadlo nastavené našej vlastnej realite prostredníctvom sci-fi. Trošku ma sklamalo, že ku koncu sa dej zvrhol len na súboj medzi "dobrým loserom" a "zlým drsňákom". Ale to by zase nevznikol priestor pre skutočného hrdinu tejto story - Christophera - kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. Rozhodne som bol svedkom míľniku. ()

Jakubik

Tak jsem si na tento film našel konečně čas a kouknul jsem na něj a byl jsem opravdu mile překvapen. Úplná pecka to pro mě nebyla a byl to hodně dobrý zažitek. Strhující atmosféra, hodně napínavé a dobrý příběh. Film dokazuje, že i za málo peněz se dá udělat špičkovej biják. ()

foundation

Jeden z najlepších a spracovaním najoriginálnejších filmov s mimozemskou tematikou aké som videl. Vynikajúci nápad sa podarilo zrealizovat nad všetky očakávania. V živote som nevidel realistickejšie spracovaných alienov. Čo sa týka scenára osobne sa mi veľmi páčilo že Blomkamp a Jackson nezabudli na to že popritom že sa stane z človeka jeden z najhľadanejsich ľudí, musí niečo jest, musí niekde spať a jednoducho sa udržiavať nažive tak ako najlepšie vie. Toto všetko film akceptuje a náležite prezentuje a sú to určite aj tieto ,,maličnosti,, ktoré ale výrazne pridali na autentičnosti a celkovom dojme. Postupne smerom ku koncu sa sice objavila kde tam mala trhlinka v logickom priebehu ale vzhľadom na všetko ostatné vo filme je to viac ako nepodstatné a ľahko odpustiteľné. Motivácia postav je tu na mieste, herecké výkony, resp. hereckÝ výkon hlavného protagonistu je vynikajúci. Dlho sa mi nestalo žeby som bol pri nejakom filme napnutý až do konca tak ako tu. To vsetko naznačuje aby som šiel na plné hodnotenie a ja tentokrát bez akéhokoľvek váhania poslúchnen.Záverečných 10 minút s fantastickou hudbou bol jeden z najsilnejších zážitkov za poslednú dobu. Hold pre tento film som si rýchlo vybudoval slabosť. 98/100 ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)