Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

dANo

Wow!!! Tak toto bol po čase zase raz nejaký skvelý našlapaný filmový zážitok! Keď som pred časom videl krátky film Alive in Joburg, tak som si povedal, že celovečerná verzia k tomu asi bude celkom fajn, ale bude závisieť, ako sa podarí scenár, aby to dokázalo baviť počas toho "celého večera"... A musím sa priznať, že som sa fakt dobre bavil a to nie len na akčných scénach, ale aj na skvelom improvizovanom hereckom výkone Sharlto Copleya, či vtipných momentkách vďaka Nigérijčanom a "kreveťákom" z Okrsku 9, a v neposlednom rade aj na peknom konci filmu (hmm, keď som sa dočítal, že existuje ďalších 5 alternatívnych koncov, tak si ich asi budem musieť nejako zadovážiť:). ()

nevermore

District 9 hodně zaujme zpracováním námětem i výkony po všech stranách. První půle filmu je dkonce na 5 hvězdiček, ale v té druhé už se moc střílelo a sem tam vykoukla i ta menší klišoidnost. ()

fefee

District 9, parádny "nášup" sci-fi. Očakával som že to bude zaujímave podľa ohlasov, ale až také dobré som to zas nečakal :) Skvelo zrežírované, kde hlavné pozitívum vidím v kamere a spôsobe akým je celý film točený. Skutočná realita v úvodzovkách, miestami až prekvapujúco reálne pôsobiace. V skratke veľmi podarené netradičné sci-fi. ()

Timak

je to tak 50 na 50. celý film jsem na to koukal se slovy - proč vlastně? V jednu chvíli mate pocit, ze je to jenom jakasi parodie na Den nezavislosti a chcete to vypnout, jenze pak dostanete porci akce a zábavy, kdy zase máte chuť si to sjet ještě jednou. 75% ()

MikeZ

Blomkamp za relativně malou částku natočil skvěle vypadající sci-fi film, který není tím, čím se na začátku zdá. Právě ta nepředvídatelnost a změný žánru mě na tom tolik bavili. Také je to jeden z nejchytřejších sci-fi za poslední roky. Tolik témat! A citace Mouchy potěšily. Chci víc! 9/10 ()

VasaX

District 9 je filmová lahůdka. Sci-fi záležitost tvářící se částečně jako populistický dokument, s dobrým příběhem, celkově zajímavě zpracovaná, herecky přesvědčivá podívaná. Trošku jsem se toho bál, ale pak jem se do toho ponořil a "Kreveťáci" a celkové zpracování, nehledě na dobrý scénář, mě vzalo tak, že i těch několik nelogičností které mi byly proti srsti, hlavně ke noci, mu odpouštím. Už jsen z té radosti, že se začaly točit sci-fi, co mají šťávu. ()

hroubek

Rok 2009 patřil sci-fi filmu což dokazuje jak Avatar tak i Star trek.Ale District 9 je převišuje do značné míry originalitou,syrovostí a spoustou otázek bez odpovědí.Na druhou stranu selhá v momentu překvapení příběh nastaví směr po němž jede do konce filmu.Akční scény jsou super,že Michael Bay musí zavidět co se dá udělat s malím rozpočtem.Tím to končí.Musíme doufat,že se objeví víc talentovaných režiséru,kteří dokažou udělat za málo pěnez hodně muziky. ()

Danny F.

Poutavý příběh hlavního protagonisty, který se nakazí jakousi mimozemskou tekutinou po jejímž kontaktu se začne postupně měnit v jednoho ''UFOna'' a následně jde po něm komando za účelem pokusů. Po vizuální stránce jsem byl spokejený a to i po stránce dějové. Akce bylo v průběhu filmů popouštěno rovnoměrně, takže film nijak nenudil a nevtíral se. Postavy mimozemšťanů byli taky pěkně vyobrazeny. 85% ()

darek kartac

Ze začátku jsem si myslel co to bude za blbost a poté mě film bavil tak že hned byl konec. Film na mě působí hodně smutně. Je mi strašně líto toho hlavního hrdiny. Je mi líto jeho manželky. A ten film proložený pravdivímy (jakoby) záběry mě dostává. Nejhorší je pro mě ten poslední záběr jak povídá ze starých áběrů o své manželce a ona říká že ten dárek přede dveřmi nemohl být od něj. Pak tam je vidět on jako mimozemšťan :(. Doufám že bude druhý díl někdy a budou zase spolu :( ()

Andreas83

Autentičnost a místy dokumentární dění dělá z filmu požitek kterému skoro uvěříte a zase vypluje napovrch ta otázka , vypadalo by to vážně takhle? Scénář, kamera, režie a hudba určitě jedna velká pochvala. ()

MIGHTTREE

No jednou uvidíte a nebude to dlouho trvat. Budou natočeny podobné filmy. Několikrát se již vyplatilo dělat film jako dokument a District 9 není vyjímka. Mimozemšťané sice vypadají, jak hloupé napodobeniny vetřelců, ale nakonec je jejich funkce vysvětlena tím, že jsou obyčejnými dělníky. V poslední době jediný pěkný kousek o našich kamarádech z jiného vesmírného sektoru. ()

H.Gordon

Hovadina. Takovou blbost jsem vážně nečekala, ale co už, vždy mě něco překvapí:-). Jednu hvězdičku dávám za docela povedený závěr filmu. Nejvíce mě štval ten rádoby nesympatický úředníček, a "kreveťáci". Což je smutné, když ve filmu nešlo v podstatě o nic jiného... ()

Master19

No, je to nářez. První půlka prakticky nemá chybu. Je to výborný mix všech možných fimů, které někdy až téměř vykrádá, nebo paroduje. Velice pěkně naťukává i otázku nepřizpůsobivosti menšin, jen drogy jsou tu nahrazeny žrádlem pro kočky. :-) Bohužel, druhá půlka, kdy si Wikus hraje na Bruce Willise, ztrácí dech a úplný závěr osciluje mezi "úžasné" a WTF (ten malej kreveťák je jasné WTF, naproti tomu masakr ala transformers se všemi rozprsklými vojáky stojí za to). Rozhodně je tu spousta originálních prvků, několik hodně dobrých nápadů, zajímavý příběh, kdy si nemůžete být ničím jistí a obstojný závěr. ()

romajz15

Nádherný film, který jsem viděl krátce po zhlédnutí Elysia, tudíž mi došlo, jak jsou si tyto dva filmy podobné a zároveň, jak moc se liší. ()

Eleanor05

Škoda, že tvůrci nepokračovali v rázu první poloviny filmu o tom, jak se společnost vyrovnává s cizinci na svém území, poznává způsob života a odlišnosti "kreveťáků". V tom byl snímek velmi zábavný a velmi originální. Bohužel místo vysvětlení, toho, co se stalo před ztroskotáním mimozemšťanů, odkud pocházejí nebo pozorování jejich chování, sklouzl nakonec District 9 ve své druhé polovině k tuctové, nudné akčňárně a předvádění vizuálních efektů. Proto slabší tři hvězdičky především za originální nápad. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)