Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Jirkacek

Snímek District 9 jsem si doma pustil na doporučení CommanderCZ a hned od prvních záběrů jsem se zděsil. Hned od začátku se na nás doma z TV obrazovky namísto klasických filmových záběrů chrlila jakási reportážní změť o přistání mimozemšťanů a jejich umístění do zóny číslo 9, což bylo spíše jakési ghetto než důstojné životní podmínky pro uprchlíky z vlastní planety. Tento způsob filmování se mi vůbec nelíbí a nebaví mne, ale doufal jsem, že se to v dalších minutách změní a budu se dívat na normální film. Spletl jsem se !!! Další děj, během něhož se státy celého světa dohadovaly, co s chudáky mimozemšťany bude dál, byl podáván úplně stejně špatně. A bohužel s milými broučky to nevypadalo také nijak růžově, neboť se rozhodl, že budou přestěhováni na jiné místo, aby jaksi zmizeli po 20 letech pobytu na Zemi z očí lidí. Leč jejich domovem se mělo stát stanové městečko a na přesun měla dohlížet MNU, soukromá organizace, které byl osud mimozemšťanů lhostejný. Hlavním vedoucím akce se stal hlavní hrdina celého filmu Wikus van der Merwe, nesympatický chlapík, který byl spíše méně než více šikovný, ale jako jeden z mála to z broučky bez lampiček myslel docela dobře. Během vyklízení ghetta se však potřísnil kapalinou, díky níž se začal měnit v to, co právě vyhazoval. Když se na to přišlo, nejdříve jej bývalý kolegové využívali pro testování mimozemských zbraní, které vyžadovaly k aktivaci mimozemskou a poté jej dokonce chtěli zabít a pitvat kvůli výzkumu DNA. Podařilo se mu však utéct a brzy zjistil, že nejlepším místem pro úkryt bude právě Okrsek 9. Dokonce se z jedním z tvorů sblížil a hlavní broučkový hrdina mu slíbil, že když mimozemšťanům pomůže utéci na zaparkovanou vesmírnou loď visící nad zemí, na oplátku ho z jeho přeměny vyléčí. Byl jsem zvědavý, jak to dopadne, kolik lidí či brouků zemře, zda se jim podaří odjet na svou planetu zpátky, a pokud ano. kolik jich bude a jestli mezi nimi nebude dokonce náš lidský či spíše prozatím lidský hrdina Wikus van der Merwe. Bohužel to režisér Neill Blomkamp podle mne nezvládl a naservíroval nám několik ohromujících stříleček a akčních scén, čímž ušlechtilou myšlenku zatlačil do pozadí. Tou byla jistě otázka, jak se lidé zachovají ke slabší mimozemské populaci, pokud na Zemi přiletí. Protože pokud by byla vyspělejší, nedělám si iluze, myslím že by nás vyhladili. Ač se o to tento film pokusil a to tedy dosti originálním stylem, celkově to byol slabé jako desetkrát vyluhovaný africký čaj za devět devadesát v akci. A protože jak jsem psal na začátku nesnáším filmy natočené reálnou či reportážní kamerou a také z výše uvedených důvodů musím udělit snímku District 9 pouhou jednu devítkovou hvězdičku *. ()

abanek

Vynikajici realisticke sci-fi (misty az sci-fi horror...)o tom jak taky muze vypadat blizke setkani... Syrove, obcas nechutne a intenzivni... ()

hoverlord

Jeden z prvních filmů, které jsem viděl, kde Mimozemšťané neznamenají bílé světlo a převyspělou technologii. Velice mě potěšil "realistický" nádech, kterým film čpěl. Bohužel přesně takhle si představuji, že by se střet s mimozemskou civilizací v dnešní době vyvíjel. ()

Calabria

Tvl prvně jsem. Si říkal akcni film kde se člověk zasměje, potom aha takže to je akční komedie, u konce jsem nevěděl co to bylo ale už jsem dlouho nebyl tak zazranej do filmu a už chápu tak vysoké hodnocení. Hezky zpracovaná záležitost. ()

hmyzovrah

Emzáci, velký kvéry, lidi na sra*ky, co víc si múže člověk přát. Na to, že film měl znatelně menší rozpočet, musím smeknout před Blomkampem a říct díky! Copley skvělej herec dotoho, hned jsem si ho oblíbil a když začal střílet lidi na kaluže krve, stoupl ještě o něco víc. ()

Jardinnn

Začátek je divoký, možná i zmatený.. Ale vyplatí se vydržet do konce! Sharlto Copley se předvedl jako správný akční "prasák", stejně jako později ve filmu Elysium. Díky němu mě to opravdu bavilo a doufám, že se někdy dočkám pokračování!! ()

Rosamunde

Niekde som čítala, že nie je správne filmovému divákovi nanucovať podobu mimozemšťana.S touto teóriou som súhlasila, a neskôr som sa s týmto (filmový mimozemšťan v celej svojej kráse) veľakrát stretla. To, o čom som vtedy niekde čítala, je asi nejaký psychologický fenomén a opísať ho na širšie, by sa iste patrilo, a je to tak, že keď na plátne očakávam tú chvíľu, keď mimozemšťan bude videný , spozorniem a potom vyhodnocujem účinok jeho obrazu na moju osobu. A toto zvýšená pozornosť , vyhodnocovanie prebehlo v prvých minútach sledovania filmu District 9, lebo v prvých minútach som bola ako divák s podobou kreveťáka konfrontovaná. Jeho stvárnenie sa vydarilo, jeho podoba sa podriadila príbehu , boli humanoidní, len sa podobali na krevety. Príbeh je o tom, že na zem sa v núdzi vylodilo cez milión inteligentných tvorov, s ktorými sa ale nedá poriadne dohovoriť, ma iný rebríček hodnôt, sú škaredí, technicky a aj kultúrne milióny krokov pred nami. Mimochodom ľudstvu sa z praktického dôvodu lepšie ani nemohlo stať , že kreveťáci zaparkovali práve nad juhoafrickými slumami, Film je vydarenou sociologickou štúdiou na tému: Početná neagresívna mimozemská civilizácia s vysokovyvinutými technológiami so submisívnym správaním odkázaná na pomoc na planéte Zem. Veľakrát sa mi stalo, že po sledovaní výborného sci-fi filmu, som dospela k záveru, že bolo vymyslené niečo konečné , že už nič nové sa nedá vymyslieť. Film District 9 mi ukázal, že je to tu opäť, výborný nový nápad a výborne spracovaný. ()

Ruda.neck

Moucha, Černý jestřáb sestřelen, Šílený Max, Transformers, Robocop, Muži v černém. To je jen pár filmů, které mě napadaly při sledování této akční sci-fi, přesto se jedná o zcela originální kousek, který mě bohužel delší dobu unikal. Normálně bych se asi všímal několika nepřesností a nelogičností, ale všechno přebila skvělá atmosféra a akční jízda ve výborném polodokumentárním stylu. Parádní kousek, který se režisérovi jen těžko podaří překonat. Rád bych se ale mýlil. ()

BlackBarron

Co? To je jediná správná reakce na film. Jedná se o realistické zobrazení toho, co by následovalo po příchodu "přátelských" mimozemšťanů. Realistické, až to bolí (vážně, sledovat to bylo utrpení). Film má dobrý vizuál, ale tím to končí, scénář je vcelku nesmyslný a postavy plytké. Film nevysvětluje vůbec nic ohledně ufonů, takže celý je nehorázně nelogický. Těch pár volovin co se tam děje sice vysvětleno bylo, ale pozadí není téměř ani nastíněno. Nápad dobrý, vzhled a efekty též, ale zbytek strašná bída. 59% ()

TheFilmThief

Tohle byl asi jeden z nejtěžších filmů, které jsem kdy zhlédla. Po nějaké době sledování komedií a Pána Prstenů, jsem se konečně dohrabala k tomuto geniálnímu filmu, kde většinu osazenstva tvoří banda blbů. Abych jen neplivala, někdy se zachovali jako hrdinové, ale často dělali jen jednu volovinu za druhou jako PROČ?! Spoiler: Proč jsi praštil jediného emzáka, který ti chtěl pomoct? A vlastně to jsi se před tím choval jako těžkej blb, dokonce jsi ani nesehnal neprůstřelnou vestu pro kámoše... No, ale ve výsledku parádní film. ()

Dalajlada

Skvělý film. Takový uvěřitelný. Nádherně vyobrazuje chování lidstva k příchodu mimozemšťanů. Film krásně vyobrazuje, co je vlastně lidská rasa zač. ()

Norrek

Neskutečná, originální a vizuálně strhující pecka, která vytírá zrak o několik řádů dražším filmům ve svém žánru. Blomkamp je machr ()

Nellaron

A teraz skúsme podebatovať o tom, ako je možné, že District 9 s oveľa nižším rozpočtom je reálnejším a pútavejším sci-fi oproti množstvu ostatných filmov rovnakého žánru so 4-násobným rozpočtom. Ide o neschopnosť ostatných režisérov alebo o genialitu Neilla Blomkampa? Dajte tomuto človeku zelenú na ďalšieho Votrelca prosím. Nie? Tak snáď ich District 10 presvedčí. ()

macikpacik

Bez zaváhania aj po rokoch, dávam filmu plný počet bodov. Z takej bokovky Jacksona, ktorý venoval nejaké drobné Blomkampovi, vyšiel prekvapivo výborný film. O to je teraz pochopiteľnejší, keď nám tu po uliciach motajú Sýrčania, Afgánci a podobní. Blomkapm rieši film ako viac-menej televízne spravodajstvo, čo sa mu vydarilo, nemoralizuje, ukazuje dobro a zlo, snahu prežiť... Sharlto Copley hrá mimoriadne, pokiaľ si pamätám, keď film vyšiel, tak ani nemal žiadny celovečerný film za sebou. Najviac, čo film ťahá - pre mňa - dopredu je Copleyov prízvuk. Človek hneď pozná, že to nie je americký herec. Kto si pustil film s nejakým českým, alebo slovenským dabingom, tak prišiel o polovičku zážitku. /To isté platí aj v Elysium/. Milujem scifi filmy a District 9 je vysoko v rebríčku mojich naj scifi... 10/10. ()

mapollam

Nekomplikované, nádherne zábavné, nenudí ani minútu. Mne pripadá spôsob rozprávania príbehu zaujímavo. Problémy s logikou, jasné, milión nezodpovedaných otázok, ale to je práveže super. ()

Milsa

Pozrel som si to druhýkrát. Tentokrát už s dabingom. Zrejme kvôli čítaniu titulkov som si to tak neužil ako teraz a ten film ma vtedy neoslovil. Teraz mám z neho iný pocit. Pýtalo by si to aj druhý diel, ale v podstate mu nechýba. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)