Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

BS

Hutná a netradiční sci-fi záležitost silně kritizující některé aspekty společnosti aneb kdy jste naposledy ve vážně myšlené sci-fi fandili emzákům? ()

MiCM

Maximální překvapení, extrémně nestandardní a zajímavý film.. Místu trošku drastický a depresivní, ale po dlouhé době zase něco co se povedlo.. Kreváťáci perfektně povedení..nemá chybu.. Druhý díl je nutný! ()

gjjm

Tak úžasné téma na cca dvacetiminutový kraťas, technicky precizní a nabitý nápady, které ve vás zůstanou ještě pár dní - ale oni z toho jako vždycky musí udělat zdlouhavý celovečerák nabitý nápady, které jdou jedním uchem tam a druhým ven (asi týden po napsání této vědy jsem se dozvěděl, že byl skutečně natočen na motivy šestiminutového kraťasu). Skvělý námět (emzáci si udělají ze země něco jako uprchlický tábor, jak probíhá soužití mezi emzáky v táboře a lidmi okolo; spíš než jako scifi to na mne působí jako taková alegorie kulturního střetu, čemuž napovídá i africké prostředí), ale dost zdlouhavý (vlastní děj, když o tom tak přemýšlíte, vlastně začíná až někdy v polovině filmu) a občas docela nedomyšleně zpracovaný (proč se tak divně mění rychlost přeměňování?). Ne do všech filmů je nutné cpát příběh, a zvlášť ne tak debilní příběh. Bylo by to lepší jako čistá, nepříběhová fiktivní reportáž. I když, to by zase nebylo tolik příležitostí k předvádění skvělých dekorací a kamery (ta přesně napodobuje dokumentární styly), příšerně přehrávajících herců a absolutně nepadnoucí hudby. Film je nápaditý v jednotlivostech i celku, ale skvělé nápady jsou neobratně spojené. Na jednu stranu je to fiktivní dokument, na druhou stranu je to moc málo dokumentární. Pro mne - přes nezpochybnitelnou technickou kvalitu a rozhodně velkou působivost filmu - docela zklamání, ale taky poučení pro příště, že trailerům se nemá vždycky věřit. ()

uhlajz

První půlka perfektní, dokonalý nástup a reportážní styl fungoval naprosto dokonale. /plně jsem cítil, že vylezu z kina a budou tam:-) Všechno bylo rozjeto na velkolepé finále, které ale bohužel nepřišlo. Je to trochu škoda. Pár věcí mi do sebe úplně nezapadlo a vysvětlení důvodu této návštěvy mi vyloženě chybělo. Ve srovnání s Monstrem však vítězí District. Velice živá podívaná, která vás nenechá sedět klidně na sedačce. ()

marvan

Přednosti filmu jsou spíše souhrou okolností, než zjevem všestranné režisérské osobnosti. Blomkamp zůročil své předchozí zkušenosti s trikovou animací a tím, že příběh umístil do špinavého slumu dojem autenticity ještě umocnil. Scénář odpovídá béčkovému standardu, několik povrchních narážek z filmu podobenství o rasismu věru neudělají. Dokumentární reportáže na začátku rychle vtáhnou do děje, ale později začne být umanuté přidržování se tohoto stylu únavné, obzvlášť když reportáže jen jalově opisují skutečnosti, které divák už z děje zná a často mnohem lépe. Předností filmu jsou, kromě zmíněných triků i neokoukané tváře herců. Omezené finance byly vesměs investovány do triků a na hvězdy nezbyly peníze, což se nakonec ukazuje jako přednost. Tak mě napadá, že kdyby Terminátor 4 ještě chvíli počkla právě na Blomkampa, mohli jsme dostat stylově špinavý postapokalyptický svět, místo aseptické popkornové zívačky. ()

Raven0

Kdybych neměl přehnaně vysoká očekávání, živená i zdejším hodnocením, bylo by to asi na pět, minimálně na čtyry hvězdy. Takhle... Béčková šílenost, překvapivě krvavá, ale se všemi neduhy, které k béčku neodmyslitelně patří. Hloupé dialogy a celé chování mimozemšťanů, kteří mi vyloženě lezli na nervy. Závěrečný hrdinský proslov, smrdící patosem až za roh a zpočátku i naivně hloupoučký hrdina, který si sem zaskočil z nějaké podprůměrné rodinné komedie... Jak říkám, jako nenápadné béčko by to byla pecka. Jako sci-fi roku, docela propadák. Nic na tom nemění ani poměrně hluboký, myšlenkami nabitý podtext. ()

lennyd

Když dojde po prvé ke styku s mimozemskou civilizací, tak k tomu nedojde ve Washingtonu (jak si šéfové Pentagonu představují), dokonce ani ne v Moskvě nebo Pekingu - vesmírná loď kreveťáků zaparkuje kousek od (nad) Kapského města a dál ani ťuk. Lidé brzy zjistí, že kreveťáci nejsou ani moc nebezpeční, tak pro ně vytvoří malé městečko (District 9), kde si mohou žít vlastním životem (a docela lidem pomáhat s likvidací odpadu veškerého druhu). Wikus van den Merwe (Sharlto Copley) je jedním z úředníků organizace MMU, která má mimozemšťany na starosti (a jen tak bokem se snaží pochopit systém mimozemských zbraní, což by byl rozhodně zajímavý výdělek). Během jedné návštěvy Districtu je Wikus potřísněn jakousi podivnou tekutinou, která způsobí jeho mutaci. Protože pro MMU je díky možnosti ovládání mimozemských zbraní biologickým pokusným králíkem, pomoc může hledat jen na jediném místě - v Districtu 9... Když se ze všech stran se na člověka hrne reklama na District 9, tak se nedá jinak, než film shlédnout. Po prvních minutách jsem byl docela otrávenej - říkám si co, nějakej pseudo dokument o mimozemšťanech? To je teda zábava. Ale postupem času jsem na Blomkampovu hru přistoupil, a začal si District 9 náramně užívat, a pak už jsem se od filmu neodtrhl. Neill Blomkamp (s požehnáním Petera Jacksona) a se zcela směšnou sumou (na dnešní dobu) dokázal vytvořit geniální film, který má v sobě mnohem víc myšlenek, než spousta velkorozpočtových sra*ek nebo pseudointelektuálních blábolů (hezky to napsal Djkoma, dovolím si citovat - Snímek pracuje s hlavními (satirickými) motivy segregace a rasismu a je v podstatě jedno, zda jsou tu cizinci právě kreveťáci nebo jakákoliv jiná skupina bytostí. - to je přesně ono). ()

Cushing

K tomu téměř není co dodat, snad jen, že scénář někdy moc chtěl, ale logika pokulhávala, i když možná jsem na vině já, že jsem všecky souvislosti nedokázal v tom zrychleným vizuálním mazci zachytit. Na každý pád musím jen uvítat sociálně-kritickou tematiku řízlou černým humorem ve strhujícím sci-fi příběhu. Ta Jižní Afrika možná není takový zapadákov, jak si my skleníkoví středoevropani myslíme, i když výroba byla asi opravdu především americká a, ehm, novozélandská... Tak tedy oprava: ten Nový Zéland možná není až takový zapadákov, jak si my skleníkoví středoevropani myslíme. ()

Javad

Na takýto film som už dlho čakal, geniálny nápad umiestniť to do lokality ako je Johannesburg. Postava Wikussa výborne posúva dej na začiatku filmu, svojím bezprostredným správaním a detinským nadšením pre mimozemšťanov, trochu aj do roviny komédie – je proste zábavné sledovať ako Wikuss komunikuje s kreveťákmi - naozaj humorne zahrané. ()

Akumulátor

Začátek vypadal velmi slibně. Zajímavé bylo netradiční zpracování formou dokumentů a záběrů z různých kamer (televizních, průmyslových), avšak ta roztřesená kamera mě za chvíli začala trochu štvát. Druhá polovina se proměnila v akční sci-fi, trochu popírající děj a zpracování v první části. Za tuto zmatenost musím jednu * ubrat, jinak byl film velmi dobrý. ()

ywo666

No. Začiatok nudný a otravný. Ale film na mňa pôsobil tak, že každých desať minút sa mi zdal lepší a lepší. Prvých desať som to chcel vypnúť, druhých som to toleroval ako film ktorý ma dobehol ale zas ho predsa len do pozerám. Tretích desať som si už hovvoril, že to nie je také zlé a tak ďalej, až film skončil a ja som pol minuty ostal sedieť bez slova a čumel na skončený film. Dosť dobré. Nie je to tradičné akčné sci fi. Verím, že veľa ľudí bude sklamaných. Ale ja osobne odporúčam. Keď už nič aspoň si diváci uvedomia aké su ľudia svine. ()

July

Velice zajímavý počin, debut režiséra Neilla Blomkampa produkovaný slavným Peterem Jacksonem. Příběh má napětí, gradaci, psychologii i velké množství akce. Nedá se říci, že námět je originální - to, co je originální, je jeho pojetí. Do Okrsku 9 nás zavede film strohého dokumentárního stylu, který se teprve časem mění v "klasicky" natáčený snímek. V tomto vidím ovšem zároveň i slabinu - fakt, že by některé scény byly natočeny dokumentaristou, je příliš nepravděpodobný a snímek využitím "dokumentu" paradoxně maličko ztrácí na uvěřitelnosti. Určitou nelogičnost vidím v tom, že Christopher shromažďoval cennou tekutinu po dvacet let, ale když se část ztratila při vystříknutí na van de Merwa, byl schopen si vystačit i se zbylým množstvím - proč tedy neuskutečnil svůj plán už dříve? Nerealistická je i nízká úroveň zabezpečení budovy MNU. Tady se zarazím se zápory a přejdu ke kladům. Film má velkou sílu, uvěřitelné postavy a konečně mimozemšťany, kteří nejsou ani ET, ani Vetřelci, je originální ve využití prostředí slumu a v práci s jeho reáliemi. Osud hlavního hrdiny diváka strhne, ať už s ním sympatizuje, nebo ne. O Districtu 9 se dá říci, že je monumentální, aniž by to znamenalo veliké bojové scény, předimenzované hollywoodské hrdinství, patos a vítězoslavně dunící hudbu navozující katarzi. Tady žádnou umělou katarzi nečekejte. Smiřte se se syrovým příběhem naservírovaným bez příloh a koření. Něco takového jste už dlouho nejedli a začínají se vám lačne sbíhat sliny. Dobrou chuť. ()

Lomy

"Béčkový" film prvotřídní kvality :) Tento film rozhodně není nudný, připomíná spíše vroucí guláš, ve kterém šéfkuchař přehnal množství koření, ale opomněl přitom některé důležité ingredience, respektive jejich správné množství. Nejdříve koukáme na dokumentární pořad zabývající se, či spíše jen popisující sociální problémy v podobě neskrytého rasismu a diskriminace jakožto oficiální politiky státu, což je zvlášť pikantní v souvislosti se skutečnou zemí vzniku filmu. Zároveň sledujeme sci-fi na způsob Dne nezávislosti, Mužů v černém nebo i Lebkounů s úseky filmu Moucha, pokračujeme kombinací nadsázky Hvězdné pěchoty a formou kamery alá Záhada Blair Witch..a končíme akční jízdou div ne ve stylu Komanda ale mírněnou "Černý jestřáb sestřelen" :)) Zkrátka vypadá to na pěknou bláznovinu, ale celé to všechno nějakým záhadným způsobem drží pohromadě, i když řada nelogičností nebo neřešených bodů taky není malá. Ale prostě dobře se na to kouká a já jsem se náramně bavil. ()

_DAVE_

Velmi neotřelé a originální. Celou dobu to bylo na čtyři, ale konec to vyšvihnul výše. Výborné na tom je, že díky "reportážnímu" začátku opravdu netušíte kam se to celé vyvine. ()

ivan bohatyr

Další z mnoha filmů s mimozemšťany, ale zde se nejedná malé zelené mužíky, ale o velké silné příšerky. Úvodní pojetí formou repotráže mě mírně zmátlo, ale pro uvedení do děje se to povedlo. Dále se jedná o zběsilou přeměnu, která byla velice zajímavá a celému filmu dala ten správný spád. Závěr patří droidovi, který obstará pořádnou akci. Až na drobnosti je celý film opravdu povedený. ()

tnp101

Velmi originální sci-fi s hodně zajímavým pojetím vyprávění příběhu a zasazené do ještě více neobvyklejšího prostředí. Kdyby se film odehrával třeba v New Yorku, stal by se z něj naprosto jiný snímek a zážitek by určitě nebyl tak intenzivní. Film je složeninou dokumentu a tradičního filmu a obě části na sebe navazují tak dobře, že to ani nepostřehnete. V tomto ohledu všichni odvedli téměř bezchybnou práci. Film mě hned od začátku vtáhnul a nepustil. Nikdy jsem se nenudil, ani neměl nutkání koukat, jak dlouho bude film ještě trvat, což se mi u skoro dvouhodinových filmů moc často nestává. Počítačové efekty nejsou na té nejvyšší možné úrovni, ale díky působivému ztvárnění modelům a tím, že na ně film nestrhává nějakou obrovskou pozornost, působí velice realisticky a pravděpodobně ani nebudete vnímat, že to, co se děje na obrazovce, tam ve skutečnosti původně nebylo (i když díky motion capturingu vlastně částečně ano). Musím opravdu pochválit Sharltola Copleyho. Je to hlavní tahoun filmu a na to, že skoro všechny dialogy byla improvizace, tu z jeho strany není jediné zaváhání a svou postavu si vyloženě užívá a žije ji. Samozřejmě také smekám před režisérem, jelikož takový první celovečerák jen tak nikdo nenatočí a již se těším na další jeho počiny. 90% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní zhodnotím v ČR prodávané Blu-ray s bonusovým DVD. Na BD disku se samozřejmě nachází samotný film s perfetním přepisem (myslím, že lépe už to na poměry použité techniky asi nešlo). Některé scény sice v HD nejsou, ale mají působit dokumentově, takže se nic neděje, zážitku snímku to prospívá. Ostatní scény v HD však vypadají famózně. Obraz je seřízlí do poměru 16:9, takže budete mít hezky vyplněnou obrazovku (pokud ji tedy máte širokoúhlou). Zvuk je také výtečný. Pořád se něco děje, takže pokud máte domácí kino, prostorové reproduktory nezůstanou ani chvilku potichu a samozřejmě vás film díky tomu ještě více vtáhne. Originální zvuk je prezentován v 5.1 DTS HD a velice jsem se divil, že je ve stejném formátu i český dabing. Já samozřejmě preferuji originál, ale dabing se mi na krátký poslech jevil celkem solidně - hlavně se nijak nehrabali do hlasů mimozemšťanů a pouze je otitulkovali, což chválím. Jinak české titulky k filmu samozřejmě nechybí. Nyní k bonusovému DVD. Je docela škoda, že nás distributor neobdařil bonusy v HD na BD, protože pokud si je budete pouštět ihned po filmu, značný pokles videokvality vás možná i trochu znechutí, ale samozřejmě slouží spíše jako iformativní materiál, takže HD kvalita není tak úplně potřebná. Celková stopáž bonusů je zhruba 100 minut, což není nějak extrémní číslo, vzhledem k tomu, že jsou na samotném disku. Nejdříve tu máme "Filmový deník" rozdělený na 3 části (představení, natáčení, úprava - neboli jinak řečeno - příprava před natáčením, natáčení a střih a jiná úprava po natáčení). 35 minut materiálu nenabízí nic kdovíjak zajímavého, ale pár poznatků tu určitě získáte a budete zas o něco chytřejší. Poté zde naleznete 4 tradiční "making of" videa (koncepce a design, mimozemšťani, Wikusova proměna - make-up a herectví a improvizace) s celkovou stopáží 45 minut. Tyto jsou jakýmsi rozšížením "Filmových deníků" a většina materiálu je zajímavá. Posledním (ano, posledním!) bonusem je 22 minut vystřižených scén, kterých je kupodivu také 22. Většinou se jedná o krátké scénky, z niž jsou některé docela dobré, ale nic světoborného to není. A to jsou všechny bonusy. Od dvoudiskové edice jsem čekal více. Nejvíc mě na bonusovém DVD štvalo, že nikde nebyla možnost pustit například všechny vynechané scény najednou, ale po tom, co jedna skončila, dostali jste se zpět do menu a museli jste najet na další. Kdyby byly delší, ani by mi to moc nevadilo, ale jelikož měli některé třeba 20 sekund, bylo to docela nepohodlné. Všechny bonusy jsou jinak otitulkované, takže anglicky nemluvící jedinci nemají žádný problém. Se závěrečným hodnocením mám docela problém. Kdyby jsem si pořídil jednodiskovou verzi bez bonusů, samozřejmě bych je nečekal a díky výtečné prezentaci filmu samotného, bych byl více jak spokojen. Takto jsem spokojen nějak napůl. Nejen, že se vydavatel nezmohl na to, aby bonusy vydal v HD (v zahraničí v HD jsou), ale ještě jsem od toho, že je to celý samotný disk, čekal, že dostanu více než pár dokumentů z natáčení a vynechané scény. Chtělo by to prostě něco navíc. V zahraničních verzích je toho více, ale zde jsme samozřejmě limitováni DVD diskem (komentář ale na BD disku být mohl a není). Myslím, že nebyl problém tyto bonusy (klidně i v nízkém rozlišení) narvat na placku s filmem. Z toho hlediska tedy hodnotím za 70%, pokud však na bonusy nehledíte, kupte si jednodiskovou verzi a pokud vás film alespoň trochu osloví, budete v ráji. () (méně) (více)

uiu

Tak tohle je přesně film, na který se můžu dívat zas a znova a neomrzí mě. Alegorie na rasismus a xenofobii, které jsou všude kolem nás, jen zabalené do mimozemského hávu. Začátek se pozvolna rozjíždí a konec je plný akce, což vůbec nevadí a nijak nekazí požitek z dokumentárního filmu. Sharlto Copley je skutečný pan Herec a emoce, které do filmu dal jsou na Oscara (ovšem jen na mého osobního). ()

Helixus

Wow...málokdy čumím půlku filmu s otevřenou hubou...První část filmu, která je dokumentárně stylizovaná mi vyrazila dech..no kdo kdy viděl takhle zpracované sci-fi? Svou reálností mi to připomínalo Válku s mloky...Co se stane, když civilizované, vyspělé a velmi inteligentní bytosti naženete do stísněných podmínek ghetta? I ti sebekultivovanější se začnou chovat jako zvířata. Žádné otřepané velkolepé bitvy s mimozemskou civilizací...žádný patos...bitva na sociální úrovni, tak jak to dneska chodí...Druhá půlka už je spíše o klasické akci, což není úplně můj šálek čaje, ale pobaví solidně...Velmi zajímavá je postava Wikuse, kterou jsem zpočátku vnímal jako velmi nesympatickou, ba až odpudivou...ale kdo by se nakonec neslitoval nad osudem člověka, který se během jednoho dne stane nejdražším zbožím na planetě a utíká naprosto sám jako štvaná zvěř před ziskuchtivými společnostmi...parádní podívaná, jedno z nejlepších a nejoriginálnějších sci-fi!!! 100% ()

venison

Po druhé už viděno a podruhé se mi celý film zvedá kufr.. Ne z kvality díla, ale z jeho obsahu.. Krásná ukázka "lidskosti" :-P Tenhle film je pecka, ale ne pro slabé nátury.. :-((( ()

Iroquaise

...už dlouho jsem neviděl film o dvou tak nekompatibilních polovinách...prvních padesát minut skvělý...trefný, vtipný, dospělý, promyšlený...dobře propojená narativní a dokumentární linka...a pak komusi ruplo v kouli...ale velice, převelice...film se doslova vykydne z kvazidokumentárních břehů a změní se v dětinskou debilitu...posledních deset minut je vyloženě k nepřečkání...zřejmě měl někdo velký strach, že by divák neunesl tíhu experimentální formy a tísnivé, tvrdé vyznění zápletky...docela silně z toho podezírám mistra Hobita...a skladatelům bych zakázal používat v patetickejch situacích arabský vokály...pod pohrůžkou trestu smrti... ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)