Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Niles

District 9 sa mi každou minútou páčil viac. Či už ide o príbeh, vizuálne spracovanie alebo hlavnú postavu. Sharlto Copley hrá zo začiatku takého nesympatického idiota, nevedel som či to má byť kladná alebo záporná postava a z jeho správania som sa neraz zasmial. Potom sa však zmenil a získal akčnejší a dramatickejší nádych. Na to, že ide o jeho celovečerný debut zahral veľmi dobre. Dokumentárny spôsob rozprávania príbehu (hlavne v úvode) je určite zaujímavý a vytvára z toho taký realistickejší pocit, ale aj tak mi viac sedel neskorší klasický štýl. Trefné bolo zobrazenie ľudí, ktorí chcú zo všetkého len vyťažiť a na ničom inom im nezáleží. Také veci, len bez mimozemšťanov, sa stávajú bežne na celom svete. Originálne akčné sci-fi s dramatickými zvratmi v závere. ()

Madsbender

Surová, s ničím sa nemaznajúca sci-fi, v ktorej ideály, demokracia, byrokracia a krv tečú prúdom. A apartheid, apartheid a ešte raz apartheid. Perfektne natočený, nápaditý a surový film s vynikajúcim scenárom. Šialený Copley included. Po opakovanom zhliadnutí nevidím dôvod nenapáliť plný počet. 100% ()

petaspur

Dokumentárně laděný snímek o tom, jak se žije mimozemšťanům v Johannesburgu pod zaparkovaným vesmírným korábem, o jedné stěhovací akci 1,800.000 kusů kreveťáků a snaživém úředníkovi Wikusovi van de Merdemu s jedním narostlým chapadýlkem. Tento snímek, namíchaný z roztodivných ingrediencí, není filmovou pochutinou uspokojující všechny mé smyslové buňky, ale nabízí za rozumný peníz nadstandartní množství originální podívané. ()

Disk

Několik minut trvá, než si divák zvykne na dokumentární styl a la Paul Greengrass, ale potom jste vtaženi do filmu, který vás chytne a už nepustí. Jinými slovy - úplně si vás podmaní. Neill Blomkamp je skutečný talent, protože natočit něco takového za 30 milionů - klobouk dolů. 8/10 ()

Rosomak

Eklektické divadýlko, jež je z hlediska příběhu vysoce stylizované, nepravděpodobné, kalkulující s patosem nejhrubšího kalibru a naopak z hlediska stylu filmu se tváří jako realistická, až dokumentární podívaná. Blomkamp opisuje od úspěšných blockbusterů posledních let, nicméně zapomíná to celé nějak ozvláštnit a odlišit od ostatní produkce... ()

Deimos

KINO/// Obsazení 8/10 Děj 10/10 Hudba 10/10 Efekty 9/10/// +úžasný zážitek, provedení, atmosféra, hudba -přál jsem si aby to bylo delší/// Neuvěřitelné překvapení. Awesome, Excellent, Amazing. Možná nejlepší letošní film./// Celkem 95%/// ()

Aky

Nejsem fanda tohoto žánru, proto ode mne těžko čekat pátou hvězdu, ale líbilo se mi to moc. Drama o fiktivním přistání mimozemšťanů s domýšlením, jak by se asi náš lidský rod v takové situaci zachoval. Uvěřil jsem, že právě tak; protože stejně se už mnohokrát zachoval - k indiánům, černochům... Dokumentární vsuvky zejména na počátku této uvěřitelnosti velmi napomáhají, a nejen že neruší, ale jsou dokonce tak příjemné, že jsem se na každou další těšil. Všechno tu včetně techniky a triků slouží svému účelu. ()

666teen

Perfektní scifárna. Když z nebohého imigračního úředníčka začnou vyhřezávat kousky kreveťáckého exoskeletu, vzpoměl jsem si na kultovního Tetsua a proměnu hlavního hrdiny v mašinku. O vychytaných emzáckých pistolkách nemluvě. Fakt to stálo pouhých třicet mega? To čumim. ()

Cappuccino

Ak by bol rozpočet, povedzme, okolo 100 mil.$, hodnotím kvalitnými štyrmi hviezdami. Ale iba 30? A k tomu pripočítajte, že District 9 je režisérovo debutové dielo. Skutočný príbeh začína v okamihu, keď hlavný hrdina vezme s istotou do ruky mimozemskú "ne-zbraň". Jeden nechtík, druhý nechtík..a už sa to vezie. Ako väčšina užívateľov hovorí - stačí prečkať začiatočnú, "dokumentárnu časť" a máte vyhrané. Nádherne atmosferické sci-fi so skryto-otvorenou myšlienkou, ktorá vám bije rovno do očí. Originálne nápady nejdú filmu rozhodne vytknúť. Jeden z tých popredných výtvorov v sci-fi mimozemskom žánre, ktorý sa zapíše do histórie minimálne ako fantastický štart kariéry vtedy ešte neznámeho, režisérskeho talentu. ()

Ruut

UPDATE 2020: Opáčko po desti letech? Tak akorát. Škoda, že Neill se až tak moc nikam neposunul. ------ Jednou za hodně dlouhý čas se objeví film od kterého nevíte moc co čekat a on vám v kině naprosto vytře zrak - po Moulin Rouge či Černý jestřáb sestřelen je takovým právě District 9. Perfektně namýchaný koktejl z právě Černého jestřába, Monstra, Mouchy a hlavně říznutý béčkovostí a přestřeleností Komanda. Luxusnější výplach jsem opravdu dlouho neviděl. ()

Chlupis

Transformace fiktivního dokumentu do klasického filmu, který je zde zastoupen v té nejklasičtější možné hollywoodské formě. ()

S.Quentin QUALE

Strašnej úlet tento film! Něco tak originálního, bizarního a audiovizuálně našláplýho od někoho úplně neznámýho se vidí jen málo, nebo spíš vůbec. Nápad mimozemské uprchlické kolonie v Jihoafrické republice je produktem geniálního mozku, obzvláště jsou-li mimozemšťany příbuzní dr.Zoidberga. Divák tak okamžitě putuje do úplně jiných sfér, které mají neomezené hranice. Těch Blomkamp využívá, seč mu mozek i ruce stačí, takže výsledkem je skvělé sci-fi, které na začátku udivuje nevídaným světem, aby v půlce přeckvaklo na ještě větší "wtf" režim alá Cronenberg, který ať už si každý vyhodnotí po svém. Já tohle doporučuju jako korýší specialitku, ale dodávám, že méně otevřené sci-fi mysli můžou film klidně i vypnout. 90% ()

Allien.9

Zvyknout si na dokumentární pojetí filmu není jednoduché (viz. Blair Witch, Monstrum, Paranormal Activity atd.), ale stačí překonat 15-20 minut a zážitek se zaručeně dostaví. A proč by taky ne, když se jedná o napínavou sci-fi s originální zápletkou, s několika nechutnými scénami a s parádním výkonem hlavního hrdiny? Jen škoda toho konce. Brala bych, kdyby *SPOILER* alespoň jeden z nich zemřel - kreveťák Wikus se dal totiž čekat *KONEC SPOILERU*. Ale jinak OK.:-) ()

HAL

District 9 je boží - jistě, logika v něm místy mírně hapruje, ale co na tom když celkový příběh v geniálně realistickém prostředí je vynikající. Spíš mě trochu mrzelo, že onen myšlenkový přesah, typický pro podobně propracované sci-fi, tu je jen lehce nastřelený na úkor sociální satiře a hlavně intenzivní akci. Ta sice skvěle kombinuje paradokumentární styl Monstra s Bourneovkami a roubuje na ně manga propriety, ale i tak by mě víc zajímal hlubší náhled na neidealizované soužití lidí a mimozemšťanů. Každopádně jde o jasně nejlepší sci-fi od Sunshine... a překonat ho v nejbližší době může opravdu už jen ten Avatar. 9/10 ()

ChewieDC

Nekompromisní, syrové, realistické, jak jen to může být. Také nečekané, gradující a při mnoha scénách jsem se přistihl, jak pevně držím pěsti... tak moc jsem to celé prožíval. Ten film vás dokáže díky tomu, jak reálně působí, vcucnout a nepustit. A ti digitální kreveťáci vypadají živěji než cokoliv z Avatara, zdá se... ()

Satan

Snad jeden z mála filmů svého druhu, který je svou originalitou jedinečný a všech možných postupů zdárně využívá ve svůj prospěch. District 9 je skvělou ukázkou, jak se dá udělat ze zdánlivě provařeného námětu emotivní podívaná plná skvělých momentů. K tomu samozřejmě dopomáhá i Copleyho bezchybný herecký výkon (kdo viděl Scarface, úsměvně pokývne hlavou) a perfektně zvolený pseudo-dokumentární styl natáčení. Myšlenkově určitě stejně přínosné a obohacující jako letošní jednička - Strážci. [Přesná stopáž: 108 min] ()

Aidan

Náznak jakéhosi přesahu a implicitní kritika xenofobie je sice fajn, ale film by musel výrazně zpomalit a ubrat na divokém střihu, aby dovolil přemýšlení. Jenže to by potom zase byly podstatně patrnější díry ve scénáři, jichž je mnoho. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)