Cesta bojovníka

• Indonésie Merantau (více)

V Minagkabau v západní Sumatře se Yuda, zkušený žák Silat Harimau, připravuje na Merantau - prastarý rituál přerodu mladíka v muže. Kvůli tomu musí opustit svou rodnou vesnici a vydá se do rušné Jakarty, aby nasbíral zkušenosti. Život v Jakartě je těžký a po sérii neúspěchů si Yuda není jistý svou budoucností. Náhodou se setká s dívkou Astri, která je obětí gangu obchodníků s lidmi. Yuda se jí pokusí zachránit před jejím psychotickým šéfem Ratgerem a jeho pravou rukou Larsem. Yudovi se podaří osvobodit Astri i jejího mladšího bratra Adita, ale gang je jim v patách - chce zpět své "zboží" i krvavou odplatu. Yuda nemá jinou možnost, než čelit útočníkům a postavit se jim v dechberoucím finále. (oficiální text distributora)

Jackxx

Opravdu velké plus u mě tenhle film má za bojové scény a jako seznámení se se silatem za to opravdu stojí. Pomalejší rozjezd, ale pak akce opravdu dostatek. Každopádně ten klučina si to nezasloužil.... ()

Vecko99

Indonéský Ong Bak je rozhodně povedená podívaná. Příběh je stejný jako u spousty jiných martial arts filmů. Chlapec z vesnice se vydává do města aby poznal svět a do toho pomáhá chudým a nevinným lidem, kteří se o sebe postarat neumí a většinou je to proti někomu kdo má velkou ochranku a mnoho peněz. Souboje jsou na výtečné úrovni, ale oproti Ong Bakovi mi chybí větší orginalita, jelikož vše již bylo vidět někde jinde. I tak se jedná o nadprůměrnou podívanou. 3+ ()

cocrHeLL

No né... prvotina tohoto Indonéského dravce jménem Iko. Stojí za shlédnutí, přestože se jedná o klasický klišovitý děj. U filmů tohoto typu o to stejně moc nejde... hehe... každopádně pomalý start, při kterém jsem asi 5x zívl, nahradil bitevní koncert takřka gradující po úrovních obtížnosti, což mě velmi potěšilo a každou chvíli jsem se posouval na židli výš a výš. 85% ()

Johnny.ARN

Zo začiatku nenormálna nuda. Ale potom sa to rozbehne. Dietne dávkované súboje sú predzvesť niečoho fakt veľkého. Krásne spracovaný Silat, skvelý hlavný hrdina, klišoidný dej. Bitka s tyčami naznačuje, že sa ešte bude načo pozerať. A je to tak. Posledných 30 minút je presiaknutých kvalitnými bojmi. Záverečný na kontajneroch, to je paráda. Neočakával som taký emotívny záver a normálne mi bolo Judu ľúto. Teším sa na ďalšie 2 filmy v podaní Evans - Uwais. Tento odporúčam všetkým priaznivcom kvalitných bitiek a orientálnych bojových umení. 4 z 5 ()

Beky

Jednoduchý, čitelný, malý rozpočet, ale když se to dobře natočí ( režisér má za jedna ), dobře postaví kamera a když střih je vždy ku prospěchu věci, tak nám vznikne bojový film ve stylu Ong-Bag, ale za to s mnohem více charismatickým hrdinou, typicky přesně hnusným záporákem, kterým musí být samozřejmě běloch ( typické míchání východu a západu, jako za starých dobrých kung-fu časů:)) a v neposlední řadě s výbornýma umírněnýma bojovýma scénama, který v srdci fanouška zůstane o hodně déle než možná před samotným filmem čekal!! Rozhodně palec nahoru a opět se potvrdilo, že méně, je někdy mnohem, mnohem více... že jo mistře James McTeigue!:( ()

ywo666

Neviem prečo ale sadlo mi to možno ešte lepšie ako The Raid. Moc sa mi nepozdáva porovnanie s Tonym Jaa. Obom ide o niečo iné. Každopádne toto ma neobťažovalo v neakčných scénach. A aj keď sa to rozbieha pomaly koniec vygraduje do neuveriteľných výšin. Záporáci sú super. Pre mňa ako fanúšika Martial Arts filmov lahôdka. O Ikovi sa šepkalo, že by sa mal objaviť v novom Mortal Kombate. A to by bolo len dobre. 85%. Hlavne za poslednú 1/4 filmu. ()

Phietros

Hodně podobné Ong bakovi, ale tady hlavní představitel nedělá takové akrobacie a dokonalé kousky jako Tony Jaa! Co se musí nechat, že tu dostává i do huby a příběh zrovna nekončí happy endem. I díky tomu zvedám laťku o stupínek výše, ikdyž se našlo v příběhu pár hluchých míst a zbytečné úseky o ničem. Nicméně souboje to vše dohání a některé byli opravdu vychytané! 70% ()

Trustme

Režisér, scénarista, střihač G. H. Evans měl před sebou ještě velké filmařské merantau, protože v tomhle filmu si moc hlavu nelámal s příběhem, napětím, zápletkou, postavama. Veškeré úsilí za to vložil do bojových scén mixujících místní bojové techniky pecak silat či filípínskou escrimu. A tak se tu hojně a ďábelsky kope, páčí, kryje, skáče a používá dvou tyčí, třeba co se válí jen tak "náhodou" na zemi. Iko Uwais má našlápnuto na kariéru a čeká ho cesta bojovníka. O pár let později spolu s Evansem stvoří působivé dílo, kterým dokážou, že svět hrubozrného a ryzího akčního filmu má své nevzdávající se filmařské mistry a že tohle byl jen NÁJEZD na to co přijde. ()

haj

Pro mě kvalitativně na stejný úrovni jako The Raid, hlavním rozdílem je pouze absence střílení a dávkování akce, kdy zatím co Raid se vrhne do zběsilý akce prakticky od začátku, Merantau to podobně jako Ong Bak nebo Tom Yum Goong přece jenom chvíli trvá, než se akce rozjede, ale pak to rozhodně stojí za to. Iko Uwais se například v porovnání s Tonym Jaa nebo Jackie Chanem víc drží na zemi a nepouští do žádných větších akrobatických kousků, na druhou stranu choreografie je špičková, originální, propracovaná, souboje jsou tvrdý, některý pády kaskadérů neuvěřitelný. Vše je navíc nádherně a přehledně nasnímaný, za což je nutný G.H.Evanse pochválit a je vidět, že i režiséři narození mimo Asii jsou schopní natočit skvělou a přehlednou akci, jen asi nesmí pocházet z Hollywoodu (bratři Wachovští jsou světlá výjimka, ale zbytek včetně Quentina jsou na pořádnej kopanec). Co se týče zbylý části filmu, tak ani příběh na poměry bojových filmů není špatný a po herecký stránce taky slušný, ale to je vcelku jedno. Těšim se na Raid 2. ()

Ceres

Dobrý pokus, ale paradoxně nejlepší na filmu je ten jeho "konec", kdy už je dobojováno. Ve srovnání s filmy s Tonym Jaa hodně tento snímek zaostává, souboje nejsou tak spektakulární a přesvědčivé, to už je lepší si dát s Ikem The Raid. Takže tento film zapadá krásně mezi ty bojové filmy, na které rychle zapomenete a které okupují levná dvd:-) Takže podprůměr. ()

Brain-D

Klasická řezba, kde scénář nehraje žádnou roli, ale choreografie. Zde to není až taková řezba jako zátah, ale už se tu pomalu něco rýsovalo. ()

JohnSmith

Trochu mi to připomnělo první filmy Tonyho Jaa. Nicméně, tady byla mnohem lepší akce a bylo jí fakt hodně. Evans to zvládl dobře a Uwais svůj debut o nic hůře. On je prostě velký sympaťák a k tomu fakt borec. ()

Pecival

Solidní béčková bitkoidní řežba s vcelku nečekaným závěrem. Osobně mám radši v podobných filmech pořádná heroická macha (ala Hollywood starých, dobrých osmdesátek), co kosí nepřátele pouhým pohledem, ale na to si v Asii zřejmě nepotrpí a tak se musíme spokojit s mladíkem na své cestě za doslělostí - a že to bude bolestivá cesta. Ale aspoň ohánět pěstmi se umí obstojně. Souboje jsou docela zajímavé a drží staré dobré tradice, kdy se náš hrdina prokopává k bojovníkům s čím dál větší endurancí, takže závěrečný bos poté co dostane pár kopaček do hrudi a hlavy setře z koutku trochu krve a jede dál :) Jediné co mě vysloveně chybělo bylo trochu těch zlomených ruk, vykloubených ramen, prostě trochu toho gore.. ale fakt je že některé kaskadérské kousky jsou hodně dobré. ()

Kangaxx

Nereálne, ale menej ako konkurencia. Konečne som sa dočkal karate snímku, kde zlí týpkovia jedia po jednej dvoch ranách brizolit. Okrem bossov a hlavného hrdinu - na tých treba už tradične guľku do hlavy, ale priznávam, že bez poriadnej finálnej fyzickej výmeny názorov sa tento žáner nezaobíde, takže nič nenamietam. Bojového umenia je dosť, strihu málo a dej sa po troch ibuprofenoch dá zvládnuť. Samozrejme ide opäť primárne o ukážku (filmovo) nového bojového umenia, takže pokiaľ vo vás kopy, hmaty, chvaty, lopaty a podobné vylomeniny nedvíhajú adrenalín, tak vám snímok nemá čo ponúknuť. ()

BuryGol

Ručně stručně, jako to bylo v průběhu filmu. Jeden vyvolenej zase rozseká 147 lidí a vyhraje. Blá blá blá, tisíckrát ohraný, ale mně se to stejně líbilo. Na martial můžu čučet furt, a neomrzí mě to. A jsem rád, že se k tradiční Číně, Hong-Kongu a nově Thajsku přiřadila i Indonésie. Iko Uwais jako herec za moc nestojí, ale pohyby už má lepší. To bylo zase popraskanejch kostí. 3 hvězdy za celek a jedna bonusová za bitky. ()

Reanimated

Komentář, pod který bych se podepsal by Flipnic - Rádoby vtipná (snad) nadsázka, kterou si autor mohl odpustit by verbal - Moje troška do mlýna: tu "až nesnesitelnou" naivitu jsem já zvládl bez výhrad. A to proto, že bílí zde mají charisma a černí se neskutečně snaží, aby to byli pořádné svině. Jinak pencak silat je fakt síla! Je vidět, že do toho choreograf i stunt tým dali všechno. Z relativní "rutiny" postupně vykrystalizují naprosto neskutečné momenty (souboj ve výtahu, náraz na bambusovou tyč po skoku z budovy, fight v docích). Tony Jaa se může jít bodnout, či meditovat se slony. ()

ZkuKol

OK, Gareth a Iko jsou team s potenciálem. Silat je něco pro mne nového, ale to úvodní předcvičování bych klidně vynechal, vůbec zpočátku to vypadá, jako by se v Indonesii prali jak ženský, ale postupně to začne dostávat koule. Příběh je klasický tovar mezi peklem a učebnicí zavazování tkaniček pro zvláštní školy. Pravidlo žádná zápletka, max dva dialogy na hodinu a hlavně žádné emoce je silně porušováno a někteří zúčastnění s tím mají vážné problémy. Delší honičky, více akce, kratší stopáž a zcela jinak pojmout závěr a jsme na 100% řežbě. Na druhou stranu, je to první film téhle sestavy, trailer na Raid slibuje pokrok a je mi jasné, že v Indonesii velká tradice takovýhle nakopávaček nebude. z té kladné stránky; kaskadéři působí obětavě, kamera je v pohybu jak družstvo rumunských gymnastek před olympiádou a ta holka má něco do sebe. Jestli někdo může vzkřísit Jaa do plné formy, je to Evans!!! Znáte to; z vesnice do města, umí se ohánět, je to dobrá duše, ale pak žáhnou na ženskou a on musí udělat to, na co se všichni těšíme, občas to smrdí ochotnickým divadlem, ale jak se začnou míhat ruce a nohy, nestačíte uhýbat... 65% ()