Cesta bojovníka

• Indonésie Merantau (více)

V Minagkabau v západní Sumatře se Yuda, zkušený žák Silat Harimau, připravuje na Merantau - prastarý rituál přerodu mladíka v muže. Kvůli tomu musí opustit svou rodnou vesnici a vydá se do rušné Jakarty, aby nasbíral zkušenosti. Život v Jakartě je těžký a po sérii neúspěchů si Yuda není jistý svou budoucností. Náhodou se setká s dívkou Astri, která je obětí gangu obchodníků s lidmi. Yuda se jí pokusí zachránit před jejím psychotickým šéfem Ratgerem a jeho pravou rukou Larsem. Yudovi se podaří osvobodit Astri i jejího mladšího bratra Adita, ale gang je jim v patách - chce zpět své "zboží" i krvavou odplatu. Yuda nemá jinou možnost, než čelit útočníkům a postavit se jim v dechberoucím finále. (oficiální text distributora)

sedm.1

Ať přemýšlím jak chci, ale Merantau prostě nedokážu okomentovat a přiblížit své pocity z něj jinak, než porovnáním se samotným mistrem Tonym Jaa a jeho filmovou tvorbou. A hned na úvod musím zmínit, že nebýt Tonyho Jaa, Iko Uwais by byl superhvězdou. Jenže Tony Jaa je a Iko Uwais v porovnání s ním hraje zatím druhé housle. Což o to, když porovnám Merantau s prvním výrazným zářezem Tonyho Jaa, Ong-bak, po stránce filmařské nelze moc rozdílu vystopovat. Zápletka naivní, bez nápadu, bez nějakého většího spádu, vizuál nenápadný, atmosféra žádná, prostě když se nebojuje, nestojí ani jeden z prvních filmů obou borců za nic. Ovšem na to sere pes, když totiž začnou pánové předvádět svá bojová umění, jde všechna sranda stranou a nelze dělat nic jiného, než se posadit na zadek, otevřít hubu a hltat do posledního detailu neskutečné kousky, kterých jsou oba schopní. Ovšem právě zde shledávám nejpodstatnější rozdíl. Tony Jaa mi totiž přijde pořád ještě tak minimálně o dvě třídy jinde, to je prostě neuvěřitelný řezník, masakrátor, bůh na zemi. Iko Uwais na mě ve všech soubojích v Merantau působil zatím přeci jen ještě jako zelenáč, často si ho tam soupeři podávali, prostě mi nepřišel tak ultimátním bijcem, mě zkrátka jeho bojové představení ještě neoslovilo tak, jako právě to Tonyho, nicméně vůbec tím nechci jeho umění snižovat, to je bez diskuzí skutečně vrcholné a i k choreografickému zpracování soubojů nemám sebemenší výtku, Iko Uwais má prostě jistě velkou budoucnost, jen by to chtělo přestat být štěnětem a bylo by radši lepší změnit se v nekompromisního lamače kostí. Každopádně, Merantau je velmi působivým snímkem, ovšem jen díky úžasné martial arts akci a pro příště by to chtělo víc zbrousit lokty Iko Uwaise. P.S. ještě jednu věc mají oba borci společnou. Oba jsou to strašní ksichti :-)!!! ()

Cracker

Na tohtoročnom ArtFilm Feste sa objavili aj nejaké tie filmy ktoré stoja za zmienku. Merantau(to meno si neviem zapamätať) bol niečo ako Indonézská kópia Gran Torina, ktorá sa ale niesla v tom najakčnejšom duchu. O Silate som ešte nepočul ale toto bojové umenie sa mi veľmi zapáčilo...Neviem síce aká dobrá je zostrihaná verzia ale DC si určite zaslúži plný počet pretože, toľko akčných scén sa nevidí ani v piatich hollywoodských filmoch naraz a pretože chudáci kaskadéri si asi museli zlomeniny liečit pekne dlho :)...Film postráda naivitu čo je ďalšie plus akurát hlavná postava je až príliš naivná... Koniec bol trocha predvídateľný, škoda tej americkosti na konci keď sa --SPOILER-- z dvoch outsiderov vykľuli najväčší búchači pod slnkom. ()

radecacek

Když bych srovnal Ong-bak jakožto asi nejlepší fightový film součanosti, zaostává Merantau o půl třídy. Vynahrazuje to ale dobře zahraným příběhem a neobjevuje se na plátně prkenost Tonnyho Jaa. ()

Seti

Popravdě mě Silat na prdel neposadil. Přišlo mi to jako takový lehčí odvar z Muay Thai, stejně jako samotný Merantau z prvního Ong Baka. Hodně podobný styl, choreografie i hlavní hrdina mě po třech dalších Tonyho filmech už nemohli nijak oslnit a o "ději" se radši ani zmiňovat nebudu. Po Ong Baku 2 jsem si říkal, že už mě asi žádný martial art film nemůže tolik ohromit jako první díl, z čehož mě ovšem vyvedl Donnie Yen s Ip Manem. Proto budu na podprůměrný Merantau přísný. ()

hefoo

Z toho Iko Uwaisa ešte niečo bude. To čo predvádza v tomto filme je niečo neskutočné a zároveň je to film s úžasnou bojovou choreografiou :) Onk-Bak má konkurenciu kto by to bol pred takými 2 rokmi povedal? ()

iXtr3m3

Nemôžem dať viac, lebo môj obľúbenec Iko sa v tom snímku ešte len hľadal. V podstate to bol taký zrod dvoch hviezd, jednej hereckej (akčnej) v podobe Iko Uwaisa a druhý v režisérskej v podobe Garetha Evansa. Obe boli zlomové pre oboch, nakoľko ich ďalšia dvojspolupráca priniesla asi najlepšiu novodobú fight sériu, akú nové tisícročie mohlo poznať - Raid. ()

Orthank

Už predpokladateľná zápletka posledných Azíjsko-ostrovných bojových filmov, tentokrát o trošku zvážnela, a popri super kreáciách priniesla konečne aj trošku hutnejší dej. Hrdina už nie je ten pán dokonalý, ktorý sa bije čo najefektnejšie a najčistejšie, ale má aj svoje muchy. Áno samozrejme, je to opäť tuctové, ale keď uvážim, že v prvom rade ide až o bojové scény, tak ten kúsok dramatizácie a skutočného neprifarbeného záveru pozdvihuje hodnotenie. Niekedy netreba veľa akcie a dychberúce "latkovačky". Možno stačí dať príbehu nejakú motiváciu. Merantau konečne rozdýchal pôrodné bolesti týchto novodobých bojových filmov na čele s Tonym Jaa a ponúka o kúsoček viac. Ktovie, možno sa raz dočkáme aj plnohodnotne charakterovo originálneho filmu, ktorý bude mať všetkého tak akurát. Bohužiaľ efektnosť a bujarosť choreografie sa začína pomaličky prejedať....alebo žeby nie? ()

cab

Film bohuzel neni tak okazaly jako jemu podobni asijsti kopajici bratricci, i kdyz prichazi s novym bojovym umenim, ktere tentokrat pochazi z Indonesie. Slusna prace. 55% ()

Rssa

Indonéská odpověď na Ong bak je sice příběhově bohatší, ale bitky nejsou nasnímány ani z poloviny stejně dobře a hlavně - představitel hlavní role není na pohled stejný řezník jako Tony Jaa, i když se o to režisér snaží přesvědčit neskutečnou výdrží všech bojových scén. 65 % ()

Hanys_

Prachbídná pohádka o vesnickém chlapci, který po příjezdu do velkého města vyřídí celý gang obchodníků s bílým masem, z nichž zcela logicky nikdo nepoužívá střelné zbraně a hocha chce zlikvidovat stylem - vyřídil našich 10 mužů, pošlete tam dalších 10, atd...2 hvězdy za tu akci (ta je parádní). ()

POciSEM

Dalsi ong-bak se nekona. Je fakt ze hlavni hrdina se umi velice slusne ohanet ale nejakym zpusobem mi to vsechno prislo nemastny,neslany ()

dopita

Je to naivní až hloupoučký, ale jisté kouzlo se filmu upřít nedá. Titulní hrdina se kroutí jak hadice, s každým se kočkuje (tomu se fakt nedá říkát akční scény, mě ty souboje připadaj, jako by se dvě batolata postrkávali na pískovišti), schytá spoustu ran, hned se z toho otřepe a jde se kočkovat s dalším... Já nevim, mě to připadá srandovní. Ale zase je fakt, že kdyby se potkal třeba s Van Dammem tak na Van Damma nevsadím ani smradlavou botu. Jak jsem řek, ohebnej je až hanba, ale to je asi tak vše. Je to prdel, ale asi to prdel bejt neměla. ()

TERRORDROME

Podarená indonézska variácia Ong Baka kde sa istý Yuda vyberie z rodnej dedinky za siedmimi kompostovými jamami do prehnitého mesta aby nazbieral životné skúsenosti. Stačí mu len chvíľa na to aby naštval obchodníkov s bielym mäsom a potom už bude chlapec musieť len kopať a búchať zlých ujov ako zaprášené koberce. Na to sa mu bude hodiť bojové umenie Silan od firmy Henkel. Alebo to bol Silat , ja sa v tých množstvách štýlov už nevyznám, každý národ má nejaké to svoje, akurát mi nemáme nič. Mohli by sme si vytvoriť trebárs Haluško-Fu, alebo Fujarkido. No nič, ono sa to podobá na Muai Thai akurát že Čudo Yudo nerotuje šialene vzduchom ako Tony Jaa a nedáva také krkolomné akrobatické kopačky, jeho štýl je vecnejší a praktickejší. Bitka v bare, pod bambusovým lešením, vo výťahu či finále medzi nákladnými kontajnermi v prístave, na všetko sa veľmi dobre pozerá a hrá k tomu aj fajn pumpujúca hudba. Ani tá omáčka okolo nie je natočená zle, vôbec nemôžem povedať že by som počas neakčných scén musel škrípaťl zubami ako trebárs pri slávnom Tonyho opuse Tom Yum Goong ktorý bol z bojového hľadiska orgastický, ale inak neskutočne dementný. Dokonca hlavný hrdina Iko Uwais, aj keď je Tonymu fyzicky podobný, tak dokáže predsa len niečo uhrať a nie iba nepríčetne revať na dôkaz toho že je naštvaný. Čo sa týka záporákov, tí sú správne hnusný, hlavne keď začnú peniť a tiež vedia predviesť nejaké to svoje Fu. Pôvodná indonézska verzia je cez 2 hodiny dlhá a príbeh aj postavy sú tam vraj celkovo lepšie rozohraté, ale mne kratšia a údernejšia zostrihaná verzia sadne akurát a o prídavok kecania či nariekania opálených ploskonosov nemám záujem. ()

Prochy38

Po dvoj-filmu RAID mě lehce indonéská tvorba lákala, tak jsem mrknul i na tento kousek. I. Uwais je frajer, to už jsem věděl a byl jsem jen zvědavý, jak to bude vypadat i v jiných filmech. Tento je celkově postaven na skvělé choreografii soubojů jeden proti přesile. Jak moc se to blíží realitě je věc druhá. Nevím to, ale jako chlápek, který vzrůstal na akčňácích 90. let, si myslím, že jsme realitě mnohem blíž. Trochu mě zklamalo malé využití Y. Ruhiana, ale on měl jistě prsty v tvorbě filmu jako celku... Naopak potěšila moc krásná S. Jessica. Film bohužel jako celek nehodnotím až tak dobře. Jak jsem psal, je postaven na soubojích, které jsou vynikající, ale všechno ostatní je hluboce podprůměrné... ()

Zombi

Mladík se vydá ze své rodné vesnice do velkoměsta na zkušenou, zde se připlete jako ochránce jedné dívčiny k obchodu s bílým masem a to je výchozí pozice pro výborné rubačky, navíc v méně známém stylu silat. Souboje jsou opravdu povedné, nejlepší jsou ke konci, přesto jsou na tom, co se týče bitek, filmy Tonyho Jaa o třídu lépe, naopak příběhově a herecky je lepší tento film. Pro mě je to bohužel moc melodramatické a utahané. Lepší 3 hvězdy. ()

Nethar

Nevydržel jsem a podíval jsem se na ještě na jeden trochu starší snímek od Garetha Evanse, na Merantau. Opět v hlavní roli Iko Uwais, opět se objeví i další známá tvář, Yusuf Aulia. S kvalitou obou dílů Serbuan Maut se to nedá srovnávat, přesto jsou bojové scény vymazlené. Bohužel je jich podstatně méně, je zdé hodně "skutečného příběhového filmu", i když ten příběh je slabůtka a prospělo by mu (když ne vylepšení) sestříhání. Bojové scény mi přijdou takové skutečné, ač mi je jasné, že do sebe nebušili litonovými trubkami a z "behind the scenes" videí je vidět, jak padali na provazech a do měkkého, cítím z toho pořádnou dřinu. Celkové hodnocení 2-3 hvězdy, přimhouřím oči a dávám tři, pár dobrých nápadů při soubojích stojí za to. ()

maty39

Choreografie akčních scén vypadá slušně, ale je špatně prodaná. Nevypadá zrovna kineticky a proto působí trochu mdle a amatérsky. Vlastně celý film působí amatérsky. Sice to jsou šikovní a nadšení amatéři co umí okopírovat kdeco, ale pořád to jsou jen amatéři. Opravdový filmař s talentem by to dokázal prodat. Navíc hlavní hrdina působí, jako kdyby byl ve filmu omylem. Tak mdlého hrdinu akčního filmu asi jen tak nenajdete. ()

majo_svk

Marantau Warrior sa nesie v podobnom duchu ako Ong Bak, čo je strašne fajn, hlavne čo sa týka bojových štýlov. Bojové umenie je podané presvedčivo , netradične a originálne. Súboje vyzerajú naozaj reálne, čo je v dnešnej digitálnej ére (kedy vie bojovať aj ten najnepredstaviteľnejší herec) obrovské plus. Darmo, skutočné majstrovstvo nenahradíš ničím. A to, že je príbeh naivný a jednoduchý, celkový dojem výrazne nekazí. Super, že niečo podobné vôbec vzniklo. ()