Total Detox

Horor

Česko, 2011, 97 min

Robert Jíša

• Oktavianus

Z vysoka kašlu na berličku ve stylu "na to, že je to český horor..." a podobné bláboly. Každému měřím stejně, a to je případ i tohoto home videa. Našel jsem v něm celou řadu skvělých momentů, dobrých nápadů, vtípků a odkazů, líbí se mi, že Vojkůvka je ten zábavný typ fandy - magora, co se zároveň nebojí ani silných scén (třeba závěr je špičkovej). Problémem (alespoň u mě) je to, že totální amatéřina (v "hereckých" projevech, tricích, střihu, kameře a dialozích) zcela přebíjí jakýkoli náznak lepšího pocitu. Proboha, vždyť i Jesus Christ Vampire Hunter a další poklady společnosti Troma vypadají proti tomuto fanouškovskému pokusu o amatérský film jako perly světové kinematografie! Většinu času mi bylo za tvůrce hodně moc trapně. Víc jak dvě hvězdy proto dát nemůžu, i když by to si kat feťáků a bezesporu talentovaný Vojkůvka zasloužili.(17.4.2013)

Přestože jsem byl na Total Detox hodně zvědavý a těšil jsem se na něj, žádná vysoká očekávání jsem neměl. Protože natočit v českých amatérských podmínkách film (natož horor), který by nebyl i přes očividnou snahu a fanouškovské nadšení místy směšný... no, řekněme, že se s takovými dílky moc často nesetkáme. V Někdo tam dole mě má rád prokázal režisér porozumění žánru, nicméně z divácké nazaujaté pozice se dalo mít k filmu mnoho výhrad. Total Detox mě však překvapil, a to velmi mile. Především nad očekávání zajímavým příběhem a velice dobrou dramaturgií. Někteří herci pořád působí značně prkenně, většina je jich však snesitelně průměrná a dva nebo tři dokonce výborní. Celý film má nadto hodně znepokojivou špinavou atmosféru, což umocňuje povedené nekompromisní finále. Mám pocit, že v amatérských podmínkách to profesionálněji ani nejde.(28.1.2011)

• Flego

Roman Vojkůvka možno v minulosti natočil aj niečo lepšieho, ale toto je totálny paškvil. Amaterizmus najhrubšieho zrna, špatné výkony, zbytočne zbesilý strih aj tam, kde to nie je nutné. Jediným kladom je hudba, asi preto, lebo s ňou nemal nič spoločného.(21.2.2011)

Z ukázek, fotek a informací, které o filmu byly dostupné před jeho uveřejněním jsem čekal úplně něco jiného. Nakonec jsem ale nebyl moc zklamaný. Potěšující je fakt, že se Vojkůvka od NTDMMR dost zlepšil, hlavně jako kameraman a střihač a vlastně i jako scénárista, Total Detox není tak rozdrobený, zlepšilo se i herectví v jeho filmech (psychiatr je naprosto výborný, stejně tak i Katka, když někoho posílá do prdele). Přesně jak píše Obitus, problém je místy zvuk, ale to je čistě technicko/finanční problém, který v jistém směru prostě nelze ovlivnit. Z filmařského hlediska je Total Detox Vojkůvkovým velkým krokem vpřed. Jako horrorový fanoušek jsem však trochu zklamán, protože i když je tu mrtvých dost, až na pár vychytávek (zabití trubičkou na šňupání koksu), mi to z horrorového hlediska připadalo dost suché, ze tří Vojkůvkových filmů nejsušší. To je i jediným důvodem, proč dám jen tři, i když bych strašně rád dal čtyři, protože jinak mě Total Detox docela potěšilo. Více na mém blogu: www.hororovykabinetdreraserheada.blog.cz.(1.2.2011)

Předně DÍKY panu Vojkůvkovi za to, že když se mě cizinec zeptá na nějaký český slasher, konečně mu mám co říct (ČEPEL SMRTI mě docela bavila, ale v tomto případě jako by nebyla). Jinak ale žádná zvláštní spokojenost. Pravda, na poměry subžánru je to vymykající se film (snad by mu slušela spíše značka exploitation), na poměry amatérského filmu jasný nadstandard, který už i docela vypadá. Zásadní problém byl ale jednoduše ten, že mi to utíkalo čím dál pomaleji. Je úplně jedno, kolik toho "zabiják feťáků" v katovské kápi stihne vykosit, protože jednotlivé vraždy jsou jedna jak druhá jak přes kopírák - nuda. Ono vraždění je tu beztak na vedlejší koleji, ale hlavní příběh (mladíkovy drogové a domácí trampoty), ač má něco do sebe, postupem stopáže už také příliš nebaví. Ocenil jsem tak spíše různé potěšující maličkosti - porno časáky, plakáty na zdi, filmy ve filmu, poprsí, pár povedených vtípků a odkazů. Možná jen nejsem schopen plně docenit poctivou fanouškovskou/amatérskou práci, jakou tento film bezpochyby je. Upřímně, té kritiky je mi i trochu líto, ale nemůžu jinak. Díky za každý koukatelný český horor, rád se (pane režisére) podívám i na ten příští;) 6/10.(2.2.2011)