Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když potká okouzlující slečnu, napíše Emile Zola svůj první román. Jeho chudý život se poté změní v úspěšný a jeho knihy se rekordně prodávají, až se ze Zoly stane bohatý muž. Jeho starý kamarád Paul Cezanne mu však připomíná, kým byl a aby nezapomněl bojovat pro pravdu a spravedlnost. Emile Zola se tedy chápe případu kapitána Alfreda Dreyfuse, který byl křivě obviněn z velezrady... (Vampireman)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (17)

corpsy 

všechny recenze uživatele

Snímok rieši dôležité problémy ľudskej spoločnosti, ale akosi často pri tom strieda žánre, od životopisu cez väzenskú drámu až po súdne drama. A to ešte v trochu viac komornejšom podaní akoby si zaslúžil. Čo si rozhodne nezaslúžil bol Oscar za najlepšiu snímku roku a jedným z tých zaujímavých prvkov je naozaj vynikajúci herecký výkon Paula Muniho, ktorý by si bol cennú sošku zaslúžil viac ako producenti tohto filmu. ()

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

3,5  "But suppose, Dreyfus is innocent, as he claims. It would be too dreadful." "Impossible, madame. French justice today doesn't make mistakes." Zručne a pútavo nakrútená životopisná dráma o slávnom francúzskom spisovateľovi, ktorá pozostáva z dvoch dosť odlišných častí. Tá prvá je samotným životopisom Zolu, opisuje pár zásadných momentov z jeho života, pričom pôsobí trochu skratkovito. Druhá časť je celá venovaná kauze kapitána Dreyfusa (Zola sa dokonca z filmu na čas vytratí) a je o niečo zaujímavejšia. V oboch častiach je pár silných momentov, len to celé pôsobí trochu nesúrodo. Paul Muni je v hlavnej role výborný, akurát mal občas sklony k miernemu pitvoreniu sa, čo dosť kontrastovalo s vážnou témou. ()

Reklama

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Ak by sme sa sústredili "iba" na životopisnú líniu majstra Zolu, pochopiteľne by to ani zďaleka nestačilo na plnohodnotný portrét. Rozšafárené, vtipné a tragické pointy (z dielne Zolu, Cezannea a spol.), ktoré dávajú dole okovy z idealizácie parížskej metropoly v očiach cudzincov sú trefné, ale scenár by sa v tom ľahko stratil a schádzal by k teatrálnosti. Filmu dáva veľký a nový rozmer kauza Dreyfusa, kde sa Zola výrazne aktivizoval a prakticky bojoval s establishmentom a spoločnosťou aj inak, než len perom. Muni je tu na nerozoznanie. Fakt, ohromné, ako sa do postavy zžil. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Sčasti životopisný film, sčasti prípeh zo súdnej siene. Tam je film samozrejme najsilnejší, respektíve najnapínavejší. Prípad kapitána Dreyfusa je síce pomerne konvenčne natočená snímka, avšak pri svojej dĺžke vôbec nenudí a skôr ma napadlo, že by mal byť kvôli lepšiemu vykresleniu niektorých záležitostí ešte dlhší. Napríklad ak by bol celý film venovaný práve onomu prípadu a jeho pozadiu. Warnerovci si razili kedysi svoju serióznejšiu cestu filmovým biznisom ako konkurencia a aj tento film je toho dôkazom. ()

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Navzdory názvu je tenhle film více než o životě Emila Zoly (nemluvě o jeho rozsáhlém literárním díle) vlastně v drtivé většině pouze o Zolově angažmá v Dreyfusově aféře. V této souvislosti je poněkud paradoxní, že Zolův slavný otevřený dopis prezidentu francouzské republiky "Žaluji" patří pravděpodobně se vší svou patetickou květnatostí a rozvláčnou nepřehledností k jeho nejslabším literárním kouskům - nicméně zde jistě nešlo ani tak o literaturu, jako spíš o podporu správné věci, která Zolu zařadila (společně třeba s T. G. Masarykem) mezi první moderní "veřejné intelektuály", jimž není lhostejný politický osud jejich země a kteří vědomě nesou pro spravedlivou kauzu kůži na trh i proti značné nepřízni veřejného mínění a oficiálních autorit. Film, jehož děj je poněkud nekonzistentní (a plný historických a dalších nepřesností - nejen v dataci různých událostí, ale např. i v kreativním přetvoření výše zmíněného "Žaluji"), jehož hlavní typy postav i dramatická stavba dílčích zápletek jsou klasicky stereotypní a jehož poselství se vyznačuje předvídatelnou tezovitostí, zaujme (samozřejmě vyjma vlastního tématu) vedle propracované výpravy především díky skvělému Paulu Munimu v hlavní roli mladého i starého spisovatele. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (5)

  • Na filmu je zajímavé, že ani jednou v něm nepadne slovo „Žid“, a přeci názorně odkrývá rasovou podstatu této historické události. (NFA)
  • Původně byl scénář předložen Ernstu Lubitschovi jako vedoucímu produkce Paramountu. Protože si byl vědom, že jediným možným představitelem Zoly byl herec Warnerů Paul Muni, velkoryse látku konkurenci přenechal. (NFA)
  • Německý režisér William Dieterle měl k dispozici na padesát detailně postavených scén pařížských scenérií jako například Pantheon, Ecole Militaire, Les Halles či kopii Zolova bytu. (NFA)

Reklama

Reklama