Neberte nám princeznu

(TV film)
  • Československo Neberte nám princeznú (více)

Hrdinka príbehu Katka sa naozaj nemôže na nič sťažovať. Má dostatok všetkého, môže žiť bezstarostne, rodičia jej kúpia, na čo si len spomenie. A predsa... Katkini rodičia si vo víre povinností a záľub nenájdu čas na to najdôležitejšie - na vlastné dieťa. A Katku to, samozrejme, veľmi trápi. (oficiální text distributora)

papadoce

Hodnota tohto diela spočíva v nostalgii. Ako dieťa som mal rád jedinú pasáž a to keď spievali deti “Spravilo sa to samo 😉”. Ako pubertiaka ma tento čudný počin nezaujímal vôbec. No a dnes, dnes keď som už úplný starý ***** a asi aj trochu dosť dospelý, tak som si užil piesne, prekrásnu sexi a neuveriteľne nádherne spievajúcu Marie Rottrovú a tiež ľahkosť príbehu. Viac ako kedykoľvek predtým som si vychutnal “Spravilo sa to samo 😉”, úplne v pohode som sa dokázal povzniesť nad naivitu, chybičky, a podobné drísty, ktoré tu môžu recenzenti hľadať a užil som si tento kratučký muzikál až s nečakanou odozvou. A práve preto a tiež z pozície veku, dávam 4. Kedysi dávno by som nedal toľko ani približne. Lenže “Spravilo sa to samo”. ()

Rozjimatel

Herecké výkony hrozné, najmarkantnejšie to cítiť pri Gombitovej a Rottrovej, dialógy hlúpučké, proste keď prebieha hraná časť, človek ju musí nejako pretrpieť, často so škripajucími zubami. Keď sa ale začne spievať (a toho spevu je tam chvalabohu hodne), akoby sa ocitáme v úplne inom vesmíre. Fantastická Ursíniho hudba, výborné spevácke výkony. Marika ako speváčka jednoducho nemala v Československu žiadnu konkurenciu. ()

COLOR

Nieco tak hrozne ako tento film sa hlada len velmi tazko. Za prve, neviem pre aku generaciu bol urceny - pre menej ako desatrocne deti je tam zo zaciatku dost nepochopitelnych scen, pre starsich je film zas prilis pre deti. Za druhe, rezisera by som hnal kade lahsie. Dej z velmi velkej casti postrada logiku, scenarista ho tiez vystaval velmi cudne. Za tretie, herecky vykony uplne nulove, este ako-tak to zachranovala Marika - ale na Mirovi som sa nemohol nesmiat, hrat absolutne nevie. A vedlasie roly boli este stokrat horsie (ach jo, socialisticke-alebo skor sovietske "herectvo"). Za stvrte, kamera dost tragicka. Musim povedat, ze jedina aspon trochu pozitivnejsia stranka bola filmova hudba od Ursinyho, hoci vacsina skladieb nemala od prisernosti daleko. Mmam takisto pochybnosti, ci sa on ako autor hodil prave do takehoto filmu. No skratka, tragedia a hanba slovenskej kinematografie. ()

Anderton

Pesničky sú fajn, ale všetko ostatné je bohužiaľ značne amatérske až smiešne. Možno práve v tom tkvie obľúbenosť tohto filmu, v jeho nechcenej trápnosti. Mňa to však ani z tohto hľadiska sledovať nebavilo a aj tá necelá hodinka utekala značne pomaly. Aj skúsení herci pôsobia vo svojich úlohách neprirodzeným dojmom. ()

MM_Ramone

Ani ako malý chalan som nemal rád tento slovenský muzikál. Na kvílivý spev Mariky Gombitovej som bol vždy alergický. No a Marie Rottrová to je snáď ešte horší prípad. Nezachránil to ani Miro Žbirka, ktorého som tou dobou celkom bral. Istú mieru filmovej originality to však malo a preto dávam aspoň tie dve hviezdičky. Ale už by som to asi dnes nepozeral. Žalostne hrajúcu Gombitovú okolo ktorej poskakuje svorka malých zasranov už viac krát nemusím. Nechajte si takú princeznú! ** ()

• Filmovalo sa prevažne v Čechách. Mestské scény sa točili v Prahe na Smíchove, vila Katkiných rodičov sa nachádza v Liberci a detský domov vznikol na zámku v Žižkovoch pri Plzni. (corona)
  • "Ja som tam mal vo filme iba jednoduché pasáže. Ja som napríklad klopal na dvere a hovoril som: "Katka, Katka" a to bol jeden záber. Mne sa práve z toho titulu strašne páči film," zaspomínal z úsmevom Žbirka (Katkin priateľ). (Raccoon.city)
  • Ján Štrasser, autor textov do muzikálu, spomína: "Podľa môjho názoru prečo pesničky nevyšli na LP albume, ale až po dlhej dobe, nebola politika, skôr nejaké zákulisné ťahy. Ak by nebola revolúcia, možno by nikdy pesničky na platni a CD ani nevyšli. Diskutovalo sa dlho aj o tom, či Žbirka (Katkín priateľ) a Gombitová (Katka) budú robiť aj postsynchróny svojich postáv. Nakoniec postavy aj nahovorili a muzikál tým dostal autentickosť." (Raccoon.city)