Sbohem, pane profesore!

• USA Goodbye, Mr. Chips (více)

Koho potká taková láska, má v životě velké štěstí... Arthur Chipping: vzdělaný, sečtělý, leč nudný starosvětský profesor, který neopouští důvěrně známé prostředí chlapecké školy. Muž zvyku, nepolíbený praktickým životem, večírky ani vztahy. A právě do takového muže se zamiluje mladá herečka, která je jeho pravým opakem. Výbušná, zbrklá, extrovertní. Mezi dvěma lidmi z naprosto odlišných prostředí se nelogicky a proti všem pravidlům zrodí silný cit... Oblíbený román Jamese Hiltona „Goodbye, Mr. Chips“ se dočkal první filmové adaptace již v roce 1939. Vysloužilý učitel a bývalý ředitel internátní školy se v něm ohlíží zpět za svou kariérou i osobním životem v průběhu několika desetiletí. Muzikálová adaptace z roku 1969 s hudbou Johna Williamse posiluje romantickou linku; sentiment a nostalgie, které vzbuzuje, se však týkají i „staré dobré Anglie“ s její malebností a neměnnými zvyklostmi. Peter O’Toole si za svůj úchvatný výkon v roli sucharského profesora odnesl Zlatý glóbus, Oscara mu však vyfoukl John Wayne za roli Roostera Cogburna ve filmu Maršál. (Česká televize)

Rozjimatel

"You must have been all over place looking for me." "Here and there. I demanded and took a fortnight's leave."     Emotívna romantická muzikálová dráma, na ktorej ma príjemne prekvapilo to, ako citlivo a do hĺbky sú vykreslené hlavné postavy (nie iba ako povrchné karikatúry, ako je to v muzikáloch bežné). Snímka je krásne založená na kontraste dvoch úplne protikladných charakterov - upätého a suchopárneho profesora Chippinga "Chipsa" (skvelý Peter O'Toole nominovaný na 0scara), bez zmyslu pre humor, zato ale veľmi citlivého a bezprostrednej a emotívnej kabaretnej speváčky Katie (roztomilá Petula Clark). Obe postavy pôsobia veľmi sympatickým dojmom, je medzi nimi parádne iskrenie a obe sú aj veľmi presvedčivo stvárnené, pričom Petula Clark navyše aj krásne spieva. Škoda len, že ju v najmladšej podobe jej postavy potvorí ten nemožný účes (či skôr parochňa?) - paradoxne, po strihu o 15 rokov neskôr, už s účesom, ktorý jej pristane podstatne viac, vyzerá o 15 rokov mladšia. Okrem ústrednej dvojice ma mierou vrchovatou bavila i postava žoviálnej umelkyne Uršuľy (výborná Siân Phillips), ktorá vždy, keď sa objavila na obrazovke, si ukradla celý film pre seba. Zaujalo ma, že v kolónke "hudba" je uvedený aj môj obľúbenec John Williams (s jeho prvou nomináciou na Oscara), ako som však zistil, robil "iba" orchestráciu a autorom všetkej (veľmi dobrej) hudby je Leslie Bricusse. V snímke, ktorá je väčšinu času ladená do veselých tónov (ten humor je inak výborný), zaznejú v závere nečakane aj tóny smutné.     "Of course, you two are married or something, aren't you?" "Married, madam, and quite definitely not something." "I adore this man. When you're finished with him, Katie, lend him to me." ()

Mikino00

Takový příjemný muzikálový film, dějově ovšem ne až tak zajímavý a hrozně rozvleklý. Konec se mi nelíbil vůbec. ()

Brtniik

Úsměvný film. Poněkud fantaskní zápletka, leč vzhledem k datu vzniku, v poho. Vždy nás nadchne úroveň v UK. Pobavily některé herečky. ()

GMVajgl

Naivně sladký, naprosto zbytečný příběh, který měl skončit mnohem dříve a měl i několikrát šanci - místo toho ale pokračuje dál a dál a dál a natahuje se každým blbým významným pohledem až na 2,5 hodiny! Není zde žádné podstatné sdělení, žádný podstatný vývoj postav (character arc). Celý příběh lze vystihnout slovy: dva se potkají, zamilují se do sebe, zestárnou. Zdejší vysoké průměrné hodnocení (86% v době psaní recenze) je pouze klam způsobený velmi malým počtem individuálních hodnocení. ()

tranquill

"Vyjadřuješ se přesně a s dokonalou výslovností!" Tohle hudební válečné drama není úplně můj šálek kávy, ale je především citlivě natočeno. ()

Anianna

Krásný film. Peterovi O´Toolovi bylo 37 let, Petule Clark také, přesto zahráli věkově nerovný pár excelentním způsobem. Film o životě a lásce, o válce, o oddanosti k učitelské profesi, o štěstí i žalu. Ač má film podobu muzikálu, je dramaticky a emočně strhující. Nepluje na líbivých písních, necpe do popředí pěvecké kvality Petuly Clark, v té době muzikálové hvězdy první velikosti. Williamsovu hudbu vnímám jako nástroj k rozehrání vnitřního života přepečlivého a poctivého profesora latiny, jako otevřené dveře k emocím, v něž nedoufal. Příběh sám je tak podmanivý, že vám je úplně jedno, jak je patetický, předvídatelný a s mnoha klišé. A i kdyby vám to jedno nebylo, stejně budete ždímat kapesník, protože Peterovi věříte každý pohled. Skvělý dabing Otakara Brouska st.. Ten i zpívá a jeho neškolený hlas je dalším emočním bonbonkem. ()

ostravak30

První kino film Herberta Rosse a hned dvě nominace na Oskara. Sbohem, pane profesore! je film, který na mě působil spíše jako osobní přítel učitele Arthura Chippinga. Žánr romantiky a muzikálu jsem pomíjel, jelikož mě neoslovily ani jednotlivé melodie ani jakás takás láska mezi těmi dvěma. Zamilovali se totiž hodně podivně. Nejprve ji on odmítal a ona ho už asi milovala. Jenže jen proto, že dosud podivnějšího a zásadovějšího chlapa nepoznala. Jí to stačilo a on to prostě jen přijal. U něj se láska nejspíš dostavila později. Pro mě je to ale jasný důkaz toho, že dva naprosto rozdílní lidé by spolu být neměli, i kdyby byla láska sebevětší. Ta totiž jednou pomine, ale co dál? Zůstane stereotyp a pocit, že jsou tak odlišní, že si nemají co říct atd. Na pozadí dějinných událostí a měnící se doby se dál učí, pokračuje manželství a žáci si učitele oblíbili. Dočkal se toho, co chtěl. Smutnou pravdou je, že i my budeme svým časům říkat staré dobré a není to klišé. Každý tak nahlíží na svět v mládí a zralosti, protože jej ještě chápe a rozumí mu. Ale doba se vyvíjí strašně rychle a to většinou nejde dohromady se stárnutím. Závěrem dodám, že jsem sice neviděl film Maršál s Johnem Waynem, ale Peter O'Toole, kterého jsem již viděl v jiných rolí, zde hrál typologicky naprosto odlišnou postavu od jeho běžných a zvládl to geniálně, si Oskara zasloužil. ()

Pete

Kvůli jednomu z největších britských hereckých velikánů jsem si pustil tento filmeček, aniž bych dopředu věděl cokoliv k obsahu. Suchopárný profesor na chlapecké škole - nedovedu si snad ani představit méně atraktivní prostředí. O'Toole vyučuje řečtinu, a po hodině najednou začíná - zpívat! Proboha oni z toho udělali muzikál! Profesor se dále seznamuje s operetní subretou, náhodně se potkají na dovolené v Pompejích, a postupně se sbližují, až je z toho láska na celý život. Prostý děj, místy roztomilý, místy příliš sentimentální a dojemný, s nepříjemně nafouknutou stopáží a skvělým hercem v hlavní roli. Docela chápu vyšší hodnocení některých uživatelů, ale tohle prostě opravdu není můj šálek čaje. Bohužel ta hudební čísla jsou nesnesitelná do té míry, jakoby mi někdo bodal jehly do uší. Většinu z nich jsem naštěstí dokázal přeskákat, a film tak dokoukat. ()

WeeLass

Lehce muzikálový film Goodbye, Mr. Chips založen na stejnojmenné novele z roku 1939 vypráví o životem zahořklém, nezáživném a neoblíbeném učiteli latiny Arthuru Chippingovi v chlapecké škole Brookfield v Anglii. Se smutkem vzpomíná na své mládí. když jednoho dne potká muzikálovou pěvkyni Katherine, kterou není na první pohled vůbec okouzlený. Po znovushledání v Pompeii, každý na své vlastní osamocené cestě, mezi nimi ale k Chippsově neustálé nevíře přeskočí jiskra a zanedlouho se i vezmou. Začíná se panu Chippsovi blýskat na lepší časy nebo ne? Já osobně si myslím, že je pojmenování filmu celkem nepřesné, protože je příběh mnohem komplexnější a loučení s panem Chippsem je toho jen malou částí. Jsem za to ale rád, protože jsem čekal, že se budu nudit. Závěr mě rozbrečel, u muzikálů nejsem zvyklý na smutné nebo hořkosladké konce, ani mi to k nim moc nesedí. Film byl ale minimálně muzikální, téměř bez choreografie, což byla příjemná změna, za kterou se vůbec nezlobím. Pro zajímavost, do role úžasné Petuly Clark byla poprvé obsazena Julie Andrews podobně jako v My Fair Lady. Tam bych býval Julie ocenil, ale v tomto filmu jsem byl více než spokojen s Petulou. Samozřejmě také charismatický Peter O'Toole, kterého prostě nemůžete nemít rádi. / Mé oblíbené písničky - London Is London, And The Sky Smiled, What A Lot Of Flowers, Schooldays / První dějství - 60%, druhé dějství - 70% ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 6/10 ()

PTuranyi

Výborne natočený klasický muzikál so silným príbehom. Na počiatku som očakával film v štýle Pánu učiteľovi z lásky a vskutku som ho dostal aj keď v inej forme. Nejde ani tak o to, že ide o klasický muzikál 60-tych rokov, ale v centre tu nie je ani tak vzťah učiteľ-žiak, ale život samotného profesora pána Chippinga, ktorý v určitej časti naberá kontúry lovestory. Nevymkne sa však kontrole a školský život a školské vzťahy si stále udržujú svoje postavenie. Postava pani Chippingovej prináša do príbehu "suchopárneho" medzivojnového vzdelanca nie len osvieženie ale aj vtip. Príbeh reflektuje aj obdobie II. svetovej vojny, ktoré boli do príbehu doplnené a umožnili tak iný koniec ako predloha, ktorá podobne ako prvá filmová verzia vznikli pred vojnou. Herci sú veľmi dobrí, veď Peter O'Toole v hlavnej úlohe už nebol žiadny začiatočník rovnako ako ani Petula Clark. A hoci ide o film americký, väčšina hercov sú Briti čo malo určite dopad na perfektné stvárnenie britskej nátury postáv. Produkcia výborná i keď klasická, zodpovedajúca obdobiu vzniku. Veľmi dobre pracuje s emóciami, ktorých samotný príbeh ponúka dosť, takže na záver nezostane žiadne oko suché. To nakoniec spája tento film s filmom Pánu učiteľovi z lásky, rovnako ako láska k mladej generácii a starosť o ich výchovu. ()

kolodej1

velmi roztahané (poloviční délka by bohatě stačila) a velmi nudné. Vlastně fádní milostný příběh, ne právě dobře vystavěný. Hlavní hrdinka také nebyla zrovna můj typ, neumím si představit, že by mě někdo takový mohl okouzlit. Korunu všemu pak nasadily pokusy o muzikálové vložky, které byly vysloveně děsivé. Myslím, že tohle dílko patří mezi filmy, které rychle stárnou a upřímně se divím vysokému hodnocení zde. Dokoukáno spíš silou vůle než ze zájmu, tak trochu jsem čekal, že se to ještě zlomí a ta kvalita se přece jen ukáže, ale čekání téměř až do konce bylo dlouho marné. A posledních 10-15 minut už to zachránit nemohlo. Jednu hvězdu dávám za výdrž, jak herců, tak svoji :) ()

gizi

Tak první skoro hodina byla taková rozjížděcí, moc mě to nebralo, ale nakonec z toho byl moc pěkný film. 75%. ()

jouluputilla

To občasné muzikálování mi malinko vadilo, nicméně se dalo snést, to procento osobní nelibosti na celkovém výsledku moc nemění. Obrys scénáře neslibuje žádnou bombu a také se žádná bomba nekoná, aspoň ve smyslu dnešních uječených, hysterických, furtnasratých pitvorů, nesoucích se navíc v klipových vírech, aby sekvence delší tří minut nepřipadala nováckými a primáckými seriály zblbnuté hlavičce nudná. Dostalo mě ale propracování příběhu hlavních postav. Hlavně výkon profesora Lupínka je pro mne vybroušen do tak dokonalé uvěřitelnosti, že mi po mnoha filmech dal zapomenout na fakt, že jde o pouhou roli. ()

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole