Zakázané ovoce

• Finsko Kielletty hedelmä (více)

Pohledná Maria opouští až příliš těsnou náruč své silně věřící rodiny i komunity a vydává se do velkoměsta. O poznání bojácnější Raakel ji následuje, ovšem nikoli kvůli požitkům, ale aby svou kamarádku přivedla pokud možno neposkvrněnou zpět. Kterou z dívek velký svět semele? Anebo se ukáže, že destruktivní bylo prostředí, v němž do té doby vyrůstaly? Film využívá melodramatická schémata k žánrovému uspokojení i srozumitelné problematizaci existenciálních otázek. Základním zdrojem dramatického napětí se stává střet dvou typů výchovy, z nichž ta nábožensky motivovaná navzdory planým slovům nepřeje jakékoli formě rozletu. Snímek však neidealizuje ani svět, který západní velkoměstská mládež považuje za „normální“, a svou pozornost citlivě rozděluje mezi lákavost běžných požitků i náznaky jejich nebezpečnosti. Jasně však říká – oddávat se slastem bez zlých úmyslů neznamená hřešit. (oficiální text distributora)

HrudkaJ

Přes počáteční trochu pomalejší a poněkud otravně černobílý rozjezd nabírá celý film až do solidního psychologického dramatu, v němž už nejde ani tak o náboženskou víru, i když ta stále zůstává prímární, jako o hledání vlastní identity. Některé repliky jsou velmi přesné, mnohé scény téměř strhující s vynikajícími výkony hlavních hrdinek. Co mi trochu vadilo ze začátku, bohatě vykompenzoval následný vývoj, který celkem jasně a přesvědčivě ukazuje, o co v lidské mysli vlastně jde a proč to s tím světem ani s náboženskou vírou, která se od tohoto světa tak ráda odtrhuje, není tak jednoduché. ()

djcremo

Miestami drsná dráme o fanatizme náboženstva, miestami hnané až do extrémizmu, o tlaku rodiny a komunity a túžbe spoznávať a skúsiť tabuizované témy. Jednu vec zazlievam všetkým náboženstvám. Prečo sa nemôže dieťa vychovávať v duchu viery rodičov a až bude svojprávne, tak sa samo rozhodne, či bude nasledovať vieru rodičov, či sa rozhodne pre niečo iné. Kto má právo rozhodovať o tom, v čo budete veriť? A v tomto filme je to podané pekne. Hlavné hrdinky si samé chceli urobiť názor na to, čo je hriech a či chcú nasledovať tú vieru. Dej je síce ľahko predvídateľný, ale zasa citlivo podaný, ktorý doprevádza príjemná hudba a skvelé výkony hlavných predstaviteliek. ()

Elisson

Film bol zaujímavý, herecky dobre podaný...ale prečo preboha museli tie slušne vychované dievčatá chcieť vhupnúť na sex akonáhle sa zoznámili s chlapcami? Ako keby to bolo podstatou vzťahu....a hlavne u mladých ľudí, ktorí predtým ešte vzťahy nemali -takmer nepochopiteľné.... ()

ludovit14

Príbehovo určite zaujímavé, réžia mohla byt sviežejšia a herecké výkony boli dostačujúce. Ako celok toto dielo stoji za jedno pozretie, lebo príbeh veriacich či pokušenie spoznať všetko zakázané rozhodne diváka zaujme. HOD:60%.PS: škoda, že nám režisér... nepodal lepšie tento príbeh- mohlo to byt min. o Level vyššie dielo! ()

allegria

Velmi smutný příběh, bohužel pravdivý. Zpracování z mého pohledu nevšední, tedy neotřelé, působivé. Vzpomněla jsem na mladou matku dvou dětí, která zemřela na rakovinu prsu, protože "nesměla" při operaci přijmout transfuzi. A dalších pár lidí, kteří skončili v blázinci. Někdo tu kritizuje, že téma tohoto filmu je už několikrát zpracováno, a tedy nepřekvapí. Já myslím, že podobných otevřených výpovědí není nikdy dost. ()

Sky.

Podobný motiv jako Bílá stuha od Hanekeho. Náboženství vychovává lidi, aby nepoužívali svůj potenciál a tupě naslouchali jiným. ()

.:Angel:.

"Ve jménu Ježíše Krista, budiž hříchy odpuštěny. Ve jménu...." - Pro mě jen další film, který jasně poukazuje na to, že Víra je velké pokrytectví! ()

Patroxi odpad!

Bylo mi až odpodný koukat se na to ... nudilo mi to normální realita byla pro ty holky uplnou novinou zhřešením ... nepochopím to nikdy a chápat nechci fakt mě tento film velice nudil, nebavil, a hnusil se mi každou minutou víc a víc ODPAD! ()

hanca.uh

Nejde tu ani tak o popis této zvláštní komunity, ale o to, jak se k tomu ty dvě holky postaví. A paradoxně na první pohled svéráznější Maria v osobním růstu a poznání nakonec nepochopí a nevidí věci a lidi ve "své široké rodině" tak jak jsou doopravdy. Oproti tomu stále bojácná a opatrná Raakel ty pocity ze sebe sice nedává tak okatě najevo, ale v závěru si uchová naprosto zdravý rozum a jasný pohled na svět a jednání lidí kolem sebe a rozhodne se sama za sebe bez nějakých dalších dramatických scén. Takže zjednodušeně: ta, co se nám jevila jako chytrá průbojnice je v podstatě blbka a ta "ušlápnutá" je de facto inteligentní holka. Film se mi líbil - pěkný, zajímavý, sice žádné extra překvápka, ale neva - mě ty holky donutily psychologicky přemýšlet. Tož tak:-)) ()

Radocation

Podľa recenzie by človek čakal niečo aspoň trochu provokatívne a nápadité, dostane však 104 minút predvídatelnej nudy na otrepanú latku. Žiaľ, po 2000 rokoch stále aktuálna tématika: na jednej strane fanatici ktorí prikazujú čo je správne a čo nie, kážu ako majú iní žiť, čomu majú veriť, vytvárajú chorobné tabu okolo ľudského tela, zdravia, vedy, prirodzenosti a sexuality, manipulujú davmi a učia ľudí k iracionálnemu strachu pred večným zatratením už od mladosti a na druhej strane ľudské bytosti ktoré by sa chceli otvoriť láske k životu, ľudskej prirodzenosti, skúsenostiam, poznaniu, zdravej telesnosti a hľadať svoje šťastie tu na zemi. Obohraný motív "zakázaného ovocia" síce poznáme z toľkých kníh, diel, filmov, ale stále sa v ňom dá čosi nové vymyslieť. V tomto prípade sa divákovi nič nové nedostalo, dokonca chýbal i ten povestný severský humor. ()

Uframufrag

Mne ako chlapovi z mesta je tazko uveritelne ako moze v dnesnej modernej dobe a to este v krajine ako je Svedsko (alebo finsko) existovat takato sekta uplne obmedzujuca vlastny nazor a sposob zivota. Mozno aj pre to na mna pribeh skoro nijako nezaposobil. Co by ma vsak zaujimalo, keby reziser nezobrazil "svedsku sektu" ale prebars moslimsky "zivotny styl" kde zena nema skoro ziadne prava... To by zas bolo protestov a neviem este coho... ()

Gina.

Každej je zděšenej z toho, jak je jejich způsob života hrozně omezující a nevim co všechno, jako kdyby ten náš s tou naší slavnou demokracií byl dokonalej. Dost možná je ten náš stejně divnej a určitě omezující ve spoustě dalších věcech...ať si každej žije, jak chce, když neubližuje ostatním. Podobnej typ filmů už mě hrozně unavuje, ať s muslimskou či jinou xenofobně laděnou tematikou, kde je vlastně ukázaný, že všichni, kdo žijou podle jiných zásad než my jsou při nejlepším divní. To jak někteří chytrolíni tady zas melou cosi o zlikvidování takových lidí, ať jdou do hajzlu, do jejich ubohýho života jim taky nikdo nekecá. ()

L_Into

Druhý film režiséra Karukoskiho, který jsem viděla. Zakázané ovoce ve mně nezanechalo takový dojem, jako Domov šedých motýlů, nicméně všimla jsem si ve filmu určitého rukopisu autora, který mi hodně sedí. Znovu jsou hlavními hrdiny mladí lidé, kteří se musí vyrovnat s určitým pokřiveným dědictvím z minulosti. Za podpory krásné hudby a nevtíravé, ale sugestivní kamery film předestírá existenciální krizi dospívajících dívek, které se střetávají s pro nás každodenní realitou, jež jim byla konzervativní výchovou vštípená jako cesta do pekel. Seversky jímavé a hluboké, ani zbytečně výmluvné, ani příliš uzavřené. Nadprůměrný film, který ale rozhodně nemusí sednout každému. PS: Jestli si po pěti minutách myslíte, že víte, jak to skončí, tak jste na omylu. Jak napsal Blizzard: černá není vždycky černou... a tohle není americký film. 4* ()

Martazoe

Film o pro mě neznámé protestantské sektě z Finska, překvapuje mě, kolik má členů. Téma života dvou dívek ve městě, kdy jedna chrání tu druhou, aby neupadla do hříchu, mě ale přišlo umělé, stejně jako love story té nevinnější z nich. Co je však tady pěkně ukázané je to jak pastoři podobných sekt velmi dobře manipulují ty, kteří jsou jim podřízeni a drží je ve strachu nejenom tím, že jim hrozí, že je zavrhne jejich rodina, když se budou protivit, ale také že přijdou i o věčné hodnoty. Zvláštní na tom je, že to ve velké míře týká ženského pokolení, kterého se podobné skupiny vlastně bojí. Krásná ukázka toho, jak moc je svoboda vzácná a jak moc se někteří jedinci bojí zodpovědnosti, že radši obětují svůj život a žijí podle předem stanovených bigotních pravidel. ()

Soldier_666

První co mě na filmu zarazilo bylo jak přísně museli lestadiánští věřící dodržovat "pokyny" psané v bibli, a to proto že tato odnož víry pochází z Luteránství, které jsem jakožto nevěřící člověk vždycky vnímal jako nejvíce racionální církev která byla (je) do určitých mezí celkem liberální, donutilo mě to tudíž trochu zagooglit a nakonec jsem dohledal jakéhosi pána Larse Leviho Laestadia který začal ostře kritizovat původní učení Martina Luthera jako nedostačující a začal označovat za nepřípustné alkohol, tanec, hraní karet,... čímž dal vlastně vzniknout staronovému směru víry kde se člověk bál si uprdnout aby nebyl za to popraven, moje pointa tkví v tom jak snadné je "přejít" zpět z celkem rozumné víry (Luteránství) k téměř dogmatické a autokratické víře (Lestadiánství). Noo a hlavně jak je určité procento populace lehce zmanipulovatelné :) Bohužel narodi-li se člověk do podobného "blázince" je cesta do "normálního?" světa téměř nemožná, nemluvě o tom že i za zavřenými církevními dveřmi příležitostně (film Spotlight) dochází k zneužívání dětí a dalším bohulibým kratochvílím. K filmu samotnému: Dobře uvěřitelné herecké výkony, obzvlášť na Amandu Pilke jsem byl zvědav, ze začátku jsem její kukuč nepoznal, jelikož si mě získala "výkonem" v Odhaleném přístavu, kde vypadala trochu více rozpustile, navíc typicky "Suomácky" :) a já jen upřeně zíral do jakýchžeto odvážných scén se obula :D Každopádně snímek mě příběhem nepřekvapil ani neurazil. Nakonec se ukázalo že každému vyhovuje jiný život, někdo potřebuje iluzi bezpečí a býti ovečkou a druhý i přes nástrahy a nebezpečí běžného života zvolí svobodné rozhodování, ale i tak musím hlavně za sympatické herecké výkony dát dostatečnou - 4 ()

McMerkurion

... není k tomu co říct, je zde krásně ukázáno jaké je vlastně náboženství, a je jedno které, ale co dokáží fanatici udělat z lidské bytosti ... a jako v pohádkách, všem hříchům člověk odolá, jen láska hory přenáší, víru překoná ... za pět, krásné téma a dobře zpracované ... ()