Zakázané ovoce

• Finsko Kielletty hedelmä (více)

Pohledná Maria opouští až příliš těsnou náruč své silně věřící rodiny i komunity a vydává se do velkoměsta. O poznání bojácnější Raakel ji následuje, ovšem nikoli kvůli požitkům, ale aby svou kamarádku přivedla pokud možno neposkvrněnou zpět. Kterou z dívek velký svět semele? Anebo se ukáže, že destruktivní bylo prostředí, v němž do té doby vyrůstaly? Film využívá melodramatická schémata k žánrovému uspokojení i srozumitelné problematizaci existenciálních otázek. Základním zdrojem dramatického napětí se stává střet dvou typů výchovy, z nichž ta nábožensky motivovaná navzdory planým slovům nepřeje jakékoli formě rozletu. Snímek však neidealizuje ani svět, který západní velkoměstská mládež považuje za „normální“, a svou pozornost citlivě rozděluje mezi lákavost běžných požitků i náznaky jejich nebezpečnosti. Jasně však říká – oddávat se slastem bez zlých úmyslů neznamená hřešit. (oficiální text distributora)

Giggs

Lovstory o balansovani na hrane viery a svetskych, každodennych utrap dvoch dospievajucich dievčat, ktore hľadaju svoje miesto vo svete. Prijemne, podmanive, realisticke, uveriteľne. Severania toto proste vedia. ()

kolemjdouc

snímek je přesně o tom, co popisuje anotace.Nevím, proč se u nás nepromítají severské filmy když jich je velké množství a tudíž i výběr.Když se teda podíváte na historii natáčení jednotlivých herců u každého filmu. ()

Dr Lizal

Jelikož jsem nikdy nepotkal žádnou, která by byla aspoň z poloviny tak věřící tak jsem s těžkým srdcem pobíral, že tohle může někde ještě existovat. Holkám jsem fandil ať přelezou Boží bariéry a nechají volnost svým hormonům. Bohužel mě zklamaly, film se táhne a vlastně v konečném důsledku mě vůbec nebavil. Za pokus o kontroverzní téma dávám slabých 65%. ()

sedlo03

Problém je asi v tom, že jsem nejdříve viděl film To Verdener a ten j daleko radikálnější a víc ve Vás zůstane. Pro mě osobně trochu zklamání. Švédi převálcovali Finy, postavy, režie i scénář na straně To Verdener, nicméně jsem si potvrdil pár mých teorií a nebýt toho, že jsme to shlédl jako druhé v pořadí, možná bych hodnotil jinak. 60% ()

klikva

Moc příjemnej film, jen mi trochu přišlo, že režisér chvílema nevěděl, zda točí komedii nebo drama. Ale i tak patří mezi nejlepší filmy, které jsem viděla na mff kv 09. ()

Gastovski

Ve jménu Ježíše Krista shledávám tento film za velmi pěkný. Střet víry s nástrahami ďábelského velkoměsta a jeho zkaženou morálkou. Navíc uvěřitelné herecké výkony těch holčin jsou dalším významným plusem. Budiž jim všem odpuštěno. :) ()

Saur.us

Film zabívající se velice tenkou hranící mezi tím žít normálně a žít nenormálně ať už v rámci "dobra" reprezentované sektářskou komunitou anebo v rámci "zla" reprezentované sestrou jedné z hlavních hrdinek. Mimo to je to bohužel sice netradiční ale všemi neduhy ověšená teenegerovská lovestory, které kromě výše zmiňované otázky stylu života vlastně nic pořádného nenabízí. ()

zberatel

Je zaujmave sledovat ako sa dokazu dve kamaratky od detstva zmenit za rovnakych okolnosti aby si nakoniec nepovedali ani slovo na rozlucku... ()

markotter

Z tohohle filmu vyšel Ježíšek jako pěknej hajzl, který prostřednictvím svých pohůnků manipuluje s lidma a dělá z nich pokrytecký svině, který jsou ochotný zradit lásku a přátelství pro jeho přízeň. Ve filmu nepadlo jedno křivý slovo a všechno probíhalo jakoby v poklidu, ale o to víc se to všechno na konci projevilo v plný nahotě. Moc hezky popsaný sbližování a poznávání dvou odlišných kultur. A jedna milostná scéna (vlastně nemilostná, protože Raakel neexistuje...) byla obzvlášť působivá. Všechno elegantně doplňovala seversky jemná muzika. ()

Ronee

Tento film nedáva jasnú odpoveď na nič. Alebo jednoducho neprináša nič nové. Oba extrémy, ktoré tu boli zobrazené, sú deštruktívne. Keby sme ktorúkoľvek menšinu dali do konfrontácie s väčšinou, mali by sme námet na film. Aj keď v tomto filme, tá údajná menšina ani nevyzerala ako menšina, podľa tých obrovských letných bohoslužobných slávností. A ešte k tomu, keď má každá rodina z tej komunity toľko detí...Navyše vzťahom v tomto filme som neverila. Napriek tomu, natočené to bolo pekne, strih, hudba...všetko fungovalo. ()

nesli

Zajímavý námět, který by ovšem šel uchopit lépe. A konec také žádný zázrak. Film jako celek ušel, 7/10. ()

Mr.Roman

V názore, že "Sakra tá severská filmografia má niečo do seba" som sa týmto filmom len utvrdil. Opäť film plný neopozeraných hereckých tvárí spracováva zaujímavú tému stretu dvoch názorov, dvoch svetov a dvoch pohľadov naň. Čiže ako to dopadá, keď "pustia" ortodoxné katolíčky z ich rodnej dediny do mesta. Téma je spracovaná jemne, trocha otrepane, no predsa zaujímavo a nebyť hysterického počínania si jednej z nich ku koncu filmu, ktoré hoci malo na pointu filmu veľký vplyv, mi nesadlo a pripadalo mi rušivé. Ako ukončenie návštevy 44. ročníku MFF Karlovy Vary to bolo ukončenie pekné a určite podarené v komornom "sále" hotelu Richmond (v tomto prípade je hovoriť o sále dosť diskutabilné, predsa len stoličky a mini plátno s dvomi druhmi titulkov, je dosť netradičné, no ako hovorím stálo to za to). ()

Hank

Jak to vlastně celé bylo myšleno? Vážně jako novodobé teen drama o síle víry, lásky a přátelství nebo vše bylo v nadsázce jako komedie, která se strefuje do uzavřených sekt a jejich staromilského vidění světa? Ve výsledku bych řekl "něco mezi", nezvítězí ani teen rebelantství ani sektářské tmářství, ale životní racionalita - takže vše je jak má být:) Tím bohužel paradoxně film ztrácí, poselství je dané a tím se i vytrácí kouzlo severu a přichází civilní projev, který potěší, nenadchne ale neurazí. ()

jafuska

mladiství a jejich víra, která je provází životem, jejich tzv. hříchy, i když pro nás jako nevěřící je tohle nepochopitelné, když ještě někdo v této době může takto zastarale žít, předsudky, tzv chtíče mladých lidí, sexualita by se měla rozvíjet a ne jí potlačovat na zákonech, které omezují lidskou existenci v důsledky víry , další severský film, který se tentokrát moc povedl, nejen děj, ale i hudba, prostě bravůrní výkon ve všech směrech. ()

DJ Kritik

Pokušenie je zdroj poznania. Niekedy pozitívneho inokedy naopak. Ale len tým, že sme práve takí môžeme poznať niečo iné. Príbeh o komunite veriacich ľudí, kde mladé dievča chce spoznať iný svet a jej priateľka je nútená ju sprevádzať. Je tu presne ukázaný náboženský fanatizmus, bežný i v našich končinách. Veľmi ľahko sa dá vcítiť do hlavných postáv a urobiť si svoje vlastné závery. Film je skutočne na zamyslenie a miestami pripomína film The Village. .. ... .. ... .. . ... . .. ... Vtiahnutie do deja: **** Realita: **** Akcia: *** Erotika: ** ()

MaxForValue

"Zakázané ovoce" má od kontroverznosti na míle ďaleko, je príliš jednostranne orientovaný (náboženská rodina tu vyznieva ako sekta vymývajúca mozgy) a záverečná výpoveď tak vyznieva príliš nejednoznačne - to, čo by sa mohlo javiť ako odpoveď, teda, že musíme nevyhnutne dospieť, je len naivnou túžbou po poznaní. Stret náboženstva a partnerských vzťahov by sa dal zobraziť predsa len o niečo živšie, nie tak "seversky" chladne. Presne ako píše kolega basstator - "Neurazí, nenadchne". ()

aggatka

Nechápem ľudí, čo v dnešnom storočí takto žijú, nechávajú si vymývať mozgy a pripravujú sa o normálny život. V každom prípade je film perfektný a mňa veľmi oslovil. Oplatí sa vidieť!! ()

lobo87

Zaujímavá severská dráma z prostredia ortodoxnej cirkvi a jej mladých členov a ich životných pokušeniach. Zaujímavý námet, ktorý výborne ťahajú obe hlavné predstaviteľky, hlavne Marjut Maristo. Príbeh o viere, pokušení, láske, rodine, vášni a priateľstve s krásnou atmosférou... 75% ()

BohušdK

Od tohoto filmu jsem čekal trochu víc....Jakmile holky odjely do města, tak jsem čekal, že se to trochu víc rozjede a dozvím se nové věci, které jsem doposud nevěděl,ale nic nového mi tenhle film nepřinesl ()