Nebojte se tmy

• USA Don't Be Afraid of the Dark (více)

Bojíte se tmy? Ne? Začnete. Guillermo del Toro se o to postará. Klasický lehce pohádkový horor s Katie Holmes, Guyem Pearcem a malou Bailee Madison, se Vám dostane pod kůži. Alex (Pearce) se spolu se svou dcerou Sally (Madison) a přítelkyní Kim (Holmes) přestěhuje do starobylého venkovského sídla. Zvídavá Sally záhy objevuje tajemný sklep se zapečetěným krbem. Neodolá a krb otevře. Z jeho útrob se začínají ozývat vtíravé hlasy... (oficiální text distributora)

MiaMoonlight

Jeden z lepších nových hororů, laděný trochu více spíš do pořádného dramatu. Atmosféra byla špičková i přes to, že stvoření ze tmy byly prozrazeny na mě až příliš brzy. Díky tomu to ale zase mělo skvělý spád. Prostě to je dobře vymyšlené, to se jim povedlo. Citovala bych komedii Grown Ups - "Theres no tooth fairy?!". Takhle se boří mýty a ničí dětské pohádky. Po cestě z kina sem se stavila v elektru pro novou lampičku. Ještě že v paneláku nejsou žádný větrací šachty. ()

zolo23

Nebojte sa tmy bol pre mňa najočakávanejším filmom roka už aj preto, lebo Guillermo del Toro patrí medzi mojich najobľúbenejších zjavov filmového sveta a po druhé, mysterióznosť v kombinácii hororu je to pravé orechové čo ma zaujíma snáď najviac. Možno som bol až priveľmi nedočkavý (o filme som vedel asi rok dozadu) , nabudený trailermi ,že by mohlo ísť o niečo výnimočné čo tu ešte nebolo. Ale bolo. Nie, nie som sklamaný ale trocha rozčarovaný hlavne jednoduchým a prečítateľným príbehom. Troy Nixey bol dobrou voľbou aj keď nieje ostrieľaný režisér a myslím si, že má určitý potenciál a v budúcnosti nás ešte môže prekvapiť. Talent rozhodne má. Film je natočený s citom, perfektná kamera, úžasná Beltramiho hudba (ďalší môj oblúbenec) a skvelá atmosféra starého domu. Jediné čo ma sklamalo boli tie malé príšerky (čo to kurva bolo za rasu?) z ktorých absolútne nešiel žiaden strach...Dosť podstatná vec..a dokonca aj po vizuálnej a technickej stránke boli odfláknuté. Čo sa hercov týka nechápem niektoré komentáre "múdrych" popredných užívateľov o tom ,že Guy Pearce nemá čo hrať, že Katie Holmes nevie hrať (ja ju tiež nemusím, ale nezatracujem ju...stále asi bude v tieni svojho manžela) a podobne, ale film nemá a nemal tendenciu stať sa nominantom na oscara, preto si myslím, že v takomto žánri je to irelevantná vec. A viete čo? jednu hviezdu ešte prihodím ...nech nežerem. ()

JančiBači

Z námetu by sa dalo vysekať podstatne viac, ako podpriemerný horor.Bohužial, nepomohol ani Del Torro ako producent.Mne išlo na nervy to dievčatko.Bolo mi velmi nesympatické.Mali zožrať radšej ju.A škriatkovia boli tiež dobre trápny.Mal som sto chutí po nich poskákať :) ()

jefff

Slušný, a docela originální horor z dílny Del Tora, který postrádá větší dávku napětí a strachu. Divák se sice nenudí, je to docela zajímavé, ale atmosféra vázne. Pochopte, není to špatný film, ale opravdový horor to není. ()

Soweek

Guillermo zatraceně dobře ví, že mezi pohádkou a hororem je sakra tenká hranice a narozdíl od jiných hororových tvůrců tohoto tématu také využívá. V tomto případě se ale jedná o jednoduchý, prostý a zcela nezáživný pokus o horor a suverénně nejhorší Guillermův scénář. a produkci. ()

Šakalík

Přestože jsem bezmála čtyřicet let starou filmovou předlohu dosud neviděl, už jenom fakt, že se na filmu jako producent a scénárista podílel Guillermo del Toro, ve mně vyvolal velké očekávání. Ve výsledku jsem byl docela spokojen, byť se v zásadě ničeho převratného nedočkáme. Jak je u podobných příběhů zvykem, film pomaličku buduje atmosféru, která nakonec vyústí v uhrančivé finále, které má parametry excelentní podívané. Malé skřetoidní potvory jsou výtvarně zpracovány opravdu hezky a nejvíc se mi na nich líbilo, že pro své zlomyslné počínání nepotřebují žádné složité příběhové kudrlinky – prostě to jsou zmrdi. :-) Za zmínku stojí i věrně zahraná hlavní dětská postava, což byla pro Bailee Madison první opravdu velká role. Zvládla to myslím docela dobře. ()

slovan1

Velké zklamání. Z jednoho leknutí ve filmu, které je navíc i v traileru, přece horor nemůže profitovat... Pochvala za kameru. ()

sedm.1

A to jsem se měl bát jako těch krysích skřetů a jejich písklavých hlásků? Nebo zápletky, hodící se spíš třeba do seriálu Věřte nevěřte? A nebo mě snad měli vyděsit herecké výkony všech zúčastněných? Počkat, to je omyl, ty mě vlastně vážně vyděsili. Ale vážně, tahle nechtěně bezzubá pohádka se prostě nepovedla. Dle mého mínění mělo jít především o atmosférickou podívanou, čerpající ze starých strašidelných legend a využívající opravdu mrazivě působivého prostředí sterého domu, s mnoha komnatami a sklepeními, skrývající svá nebezpečná tajemství. Tvůrci z toho ovšem nedokázali využít vůbec nic. Stará legenda o skřetech ujetých na dětské zoubky je fakt trubkovitá a směšná a staré obydlí nepůsobí snad krom tajuplné zahrady, která zas ale není pro příběh niktrak podstatná, absolutně nijak záživně, natož pak strašidelně, za což by se vlastně dal ale označit v podstatě i celý film. A jak jsem již zmiňoval, jelikož to nedokázali oživit ani herečtí představitelé, kdy se Guy Pearce určitě hodí do spousty postav, jen ne do rolí starostlivých taťků a Katie Holmes, kterou řadím mezi ty jednoznačně nejhorší herečky současnosti, tak vlastně ani nevím, za co tomu filmu dávám vůbec ty 2*. Utahané, bez atmosféry, bez napětí, bez šmrncu a nápadu, zkrátka Nebojte se my je jen velmi nepovedená pohádka pro dospělé, která mě neoslovila fakt ničím. ()

MsUtahraptor

Postavit horor s lidožravými breberkami na extrémně nesympatickém děcku asi není nejlepší nápad. Přidat kamna s runami, „skryté“ děsivé malby a zazděný sklep taky spíše otráví svou zcela zřejmou „strašidelnou originalitou“. K tomu až ignorantský „milující“ otec na baterky (matka o nic lepší) a cvokař, řídící se heslem „Problém? To chce silnější prášky!“ a dílo, které ani o půlnoci nejen nevystraší, ale ani nevyvolá prakticky žádné kloudné emoce, je na světě! Jako film je to nic moc, jako horor nic bez toho moc. dinosauří verdikt: Opruz. index děsivosti: Nula od nuly pošla. ()

herr_carter

ach bože, to byla pytlovina................jediným zábleskem herectví je tu Bailee Madison, dětská herečka, která pokud u branže zůstane, bude jednou nejlépe placená.................moje hodnocení = 2 z 10. ()

DavidS.

Já to věděl, že Vatikán má tajnou kulinářskou úmluvu s něčím, co se podobá kryse křížené s Dell Torrovými trademarkovými potvůrkami...Bát se ale tmy, ani čehokoliv dalšího, se v tomto případě rozhodně nebudete...Možná si spíše uvědomíte, že by to nebyla ani povedená komedie ve stylu Honu na myš nebo Critters...Provařený námět, rutinní přístup a absence jakékoliv atmosféry... ()

Michelle75

Má to podle mého silnou atmosféru. Šeptání tajemných hlasů ve velkém tmavém domě a malá, nešťastná holčička, která je zezačátku jen více zvědavá. Úplný začátek taky dobrý. Film plyne ve slušném tempu téměř po celou dobu, jen poslední třetina je o píď slabší. Ve srovnání se Ženou v černém jsem se však skutečně bála, takže záleží opravdu na vkusu a toho co na nás působí strašidelněji. Dětem bych to raději nepouštěla. ()

Testament

...a kdyby nebylo závěru, tak by to bylo dneska za čistý odpad. Prvních pár minut bylo vcelku průměrných-prostě standardní horor typu "Sirotčinec", nebo "Ti druzí", pak se ale na scéně objevily ty malé příšerky a konec. Co to jako mělo být? Horor pro dvanáctileté? Absolutně směšný, atmoška šla rapidně dolů a nezachránil to už nikdo. Tohle opravdu nevyšlo. ()

korndaddy

Pearce vždy vypadal jako úchyl, ale tady ho fakt vyšperkovaly do Echt úchyla..Blahopřeju. A ta malá čubička nebyla vo moc lepší. Ale atmosféru to celkem mělo a ty přerostlý filcky taky ušly.. ()

Han22

Tvůrci evidentně nepochopili cílovku. Totiž námětově je to dětský horor, čemuž odpovídají potterovští skřítci, celá stylizace i dětská hrdinka, které nikdo nevěří (to frčelo naposledy v osmdesátkách). Ovšem stylově je to velice tááááhlýýýý horor ze staré školy, který velmi pomalu buduje atmosféru, skřítky moc neukazuje, všechno se odehrává potmě (kde toho není moc vidět) a navíc to skončí špatně! Vizuálně to chvílemi vypadá pěkně, ale prostě mě to nudilo po všech stránkách. ()

iXtr3m3

Síce len priemer, ale s ohľadom na jasný Del Torov rukopis a síce nevýrazná ale predsa len úloha jedného z mojich obľúbencov Guya Pearcea dávam 3 hviezdy. ()

Earl10

Slušnej příběh se spoustou povedenejch lekaček, ale také s dost nevyrovnaným tempem. Nixey jakožto rutinér nenabízí nic víc než místy slušnou atmosféru a pár těch "bafnutí". Herecký průměr, což mě zvláště u Pearce mrzí, protože si určitě zaslouží lepší role. Největší chybou je vyzrazení toho co se vlastně v té tmě skrývá, protože pak už se vše jen a jen opakuje a začíná to nudit. Závěr už je jen zoufalý výkřik ze tmy (ironie!) a scéna s Katie je už úsměvná. Ve výsledku tu máme průměrnej horůrek ze slabšíma, ale i s trochou silnějších momentů, který neurazí, ale nevyužívá svůj potenciál! [viděl v kině] [60%] ()

MareT.

Já to jako horor ani nedokážu považovat. Ta atmosféra je tam na krájení,, představitelka malé holčičky je úchvatná, ale malé potvory jsou celkem k smíchu. Ale i přesto mi film přišel jako temné drama s napětím, které se stejně nedá brát vážně. Já dávám 4 hvězdičku vyloženě za to, že jsem čekal minimum (hlavně po vlažných recenzích a reakcích) a dostal jsem o trochu více. Jinak musím vychválit vynikající hudbu a Katie, která je stále sexy. ()