Úkryt

• USA Panic Room (více)

Rozvedená Meg Altmanová a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si nechal vybudovat jako nedobytný úkryt předchozí majitel. Hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham a vpustí do domu komplice Juniora, jenž si neplánovaně přivedl posilu, ozbrojeného Raoula. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti. Lupiči začnou hledat způsob, jak se dostat dovnitř. Zatímco se Burnham dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil. V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit na pevnou linku, policie má však obsazeno, a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně hledá v zásobách cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Raoul ho zmlátí, a pak vyhrožuje Meg, že ho zabije, pokud neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham s Raoulem se konečně dostanou do úkrytu. Meg zůstane venku a souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, jak se snaží přesvědčit policii, že vše je v pořádku. Potom se začne připravovat k boji. (TV Nova)

zubrik66

Bývať vo veľkom jablku musí byť riadne ťažké a únavné. Veľmi únavné, lebo keď u susedov riadi banda dementných a napoly neschopných vykrádačov, ktorí robia hluk ako na autovrakovisku proste sa nikto nezobudí. Všetci spia ako keby požrali polievkovú lyžicu rohypnolu. ()

subic

Slušný akčňák, kde v podstatě hlavní roli hraje tajná místnost v domě a v ní ještě tajnější trezor. A oni si jdou pro něj. Po letech už to ztratilo poměrně dost z napětí a proto pro mě zůstávají Kontakt (1997) a Mé druhé já (2007) lepšími 4hvězdičkové filmy s Jodií v titulní roli. 70% ()

JosefTomas

Celý film jste jako na trní, ale promyšleně a geniálně napětí roste čím dál více, kdyby ten konec nebyl trochu až moc rychlý, mohl bych dat plné hodnocení. ()

PATWIST

Paráda čo dokážu režiséri spraviť z filmu, ktorý sa viac menej odohráva v jednej miestnosti alebo na jednom mieste ako to vo filme Telefónna búdka, nie som veľký faúšik týchto filmov ale napriek tomu sú sleovateľné a napínavé. Taký primier a teda 3*. ()

Jereme

Velmi povedený thriller. Herecké výkony vynikající. Sice sem tam nějaký nedostatek a závěr by také mohl být kapku lepší, ale přes to velmi kvalitní film svého žánru... ()

mrclTV

Samostatná matka, dcéra, ich problémy a zaujímavo namiešaná zostavička zlodejských záporákov (nesympatický hyperaktívny ukecanec, čo si myslí, že tomu velí, technik dobráčisko a záhadný, na všetko odhodlaný tajomný zorro :D ). Mix plný napätia? Ani nie. Bohužiaľ, viac ako napätie sa mi pri filme dostávalo nečakane - humoru. Scénky ako rozhovor cez interkom kde dcéra našepkáva matke pri nadávaní, propán a zopár ďalších sú prekvapivo vtipné. Čo rozhodne pri tomto žánri nečakáte, či dokonca nehľadáte. Popri tom sa ale objavia aj jasné nelogickosti a vzájomné odporovanie si vopred povedaného vo filme, čo film zráža, napríklad - úkryt má vlastné vetranie, no i tak sa tam zlodeji napichnú s plynom za minútku, dvere krytu sa zatvárajú aj keď majú prekážku...Až po hodine skôr nezáživného sledovania nastane pár napínavých momentov, keď sa vo forme naháňačky po dome objaví kúsok napätia. Ale myslel som si, že z tohto zaujímavého námetu vyžmýkajú tvorcovia viac. A čo je horšie, pamätám si ako Úkryt išiel pred asi 14 rokmi v telke, vtedy to bol väčší napínák (no hej, ale vtedy som mal tak 11 rokov :D ) Slabé tri. ()

DoNotCross

Nejslabší film, co jsem od Finchera kdy viděl. Snad nikdy jsem na ploše 112 minut nenapočítal tolik do nebe volajících debilit. Chytlo mě to, ale ne jako thriller, ale jako taková absurdní komedie. V první části je to dokonce záměrem a trojice imbecilních zlodějů by si klidně zasloužila vlastní spin-off. Ale záhy je zřejmé, že tahle zápletka vás takhle dlouho prostě zabavit nemůže a stopáž je natahovaná ultra kokotským chováním hrdinů. A to pak jde napětí do háje. O to víc si pak začnete všímat všech těch nelogičností a Finscherovy obsese pseudo kamerovými průlety klíčovými dírkami, které na sebe krom jiného upozorňující stárnoucí CGI technologií. Takže pro fandy tohohle rejži především zajímavost v tom smyslu, že se k tomuto projektu vůbec upsal a ani vším svým umem ho nespasil. ()

AlexUnited

Majstrovské dielo spomedzi minimalistických thrillerov. Perfektná zápletka, dej, vizuálne spracovanie, napätie a hlavne výborne zvolená nesúrodá trojica zlodejov, v rámci ktorej sa prakticky okamžite po zahájení akcie začnú objavovať a stupňovať vzájomné konflikty a hádky na čom som sa najviac bavil. Pochváliť v tomto prípade treba aj kvalitný slovenský dabing TV Markíza. ()

0verseer

Panic Room je dobrý thriller. Nič viac, nič menej. Je to film, ktorý si človek pozrie raz a (ani napriek krásnemu dekoltu Jodie Foster;) necíti potrebu vidieť ho znova. To je zrejme najväčšie sklamanie, ktoré vám film “directed by David Fincher” môže pripraviť. Očakávania po snímkoch ako Seven, The Game a Fight Club boli pochopiteľne vysoké, avšak Panic Room nie je žiaľ ničím viac ako spomínaným dobrým filmom na jedno pozretie. Výraznejšie totiž dokáže prekvapiť za celý čas len jediný raz, keď scénu opustí znedazdajky jeden z lupičov a to je na skoro 2 hodinový film od Finchera pomerne málo. Dokonca ani na záver si David nič šokujúce neprichystal, preto mierne nadpriemerných 7/10. ()

Emjecko

Od Finchera jsem viděl všechny filmy, nikdy jsem nehodnotil méně než 4 hvězdičkami, přesto jsem k Úkrytu zvolil vlažný přístup bez valného očekávání. Hlavou mi neustále vířil dotaz, zda mě bude bavit sledovat téměř dvě hodiny film o bezpečnostní místnosti. Pokud jste viděli Telefonní budku od Joela Schumachera nebo četli Geraldovu hru od Stephena Kinga, víte stejně jako já, že k vytvoření kvalitního příběhu nepotřebujete velký prostor. Fincher svůj štáb zavřel do několikapatrového domu, většinu děje umístil dovnitř nebo před bezpečnostní místnost a během pár minut mě přesvědčil, že tohle nuda nebude. Záporáci (hloupý, zlý a dobrosrdečný) dorazí na návštěvu hned první noc a následný souboj přes zdi je místrovskou ukázkou tvorby napínavého děje, přičemž můžete jenom hádat, s čím přijde jedna či druhá strana v další scéně. Závěrečné hodnocení v mých očích sráží pouze konec a občasné nelogické chování postav. Buďme k sobě však upřímní, kdo z nás by v jejich situaci jednal bezchybně... ()

PlayEasy

Mistr David Fincher nám již po několikáté naservíroval na obrazovku výtečný napínavý a vzrušující Thriller. Jodie Foster (ač ji zrovna moc nemusíme) je tentokrát ve své roli "opravdu opravdová" a podala asi nejkvalitnější výkon z osazenstva. Nicméně je ještě důležité zmínit Foresta Whitakera, který opravdu zabodoval a jeho postavu jsme si dost oblíbili! Kristen Stewart už tehdy mohla zjistit, že nikdy nebude herecká kapacita a mohla to rovnou zabalit :D Nicméně obdivujeme jak temnou režií a scénář - po většinu filmu jsou napadené v "panic room" a zloději se pohybují po domě... ano, tak jednotvárné... To byste ale neznali Finchera, kdyby vás nenapadlo, že tenhle chlapík vás každou minutu dokáže něčím překvapit. A atmosferická hudba dokonale dokreslila tento sic temný, ale přesto geniální portrét... 90% ()

Midar

Brilantně natočený thriller, ve kterém kromě Jodie Foster a Forest Whitakera exceluje především David Fincher. Troufnu si říct, že žádný ze současných hollywoodských režísérů by z takovéhoto scénáře nedokázal vytěžit tolik jako právě Fincher. Jeho perfekcionalisticky natočené záběry v čele s, pro něj typickými, kamerovými jízdami skrze pokoje či věci, mi přišly pro tento film jako stvořené. Jedinou věcí, která pak tomuto filmu trochu sráží nohy je scénář, nebýt totiž trošku slabšího finále, neváhal bych s pěti hvězdičkami. ()

Pete

Tehdy v kině 2002 jsem to tak asi ani nevnímal, ale Úkryt je opravdu Hitchcockovatější, než leckterý Hitchcock. ()

jprmusic

Tajemný let - Mé druhé já - Úkryt = do třetice všeho nejlepšího ❤️ Jodie se touhle trojkou definitivně stala mou "must see" ikonou ()

ZajoMajo

Po tomto filme som premýšľal, či by som aj ja nenatočil niečo podobné. Potreboval by som si prenajať iba veľký (mohol by byť aj starý) dom a tam by sa všetko odohralo. V celom filme som videl iba šiestich ľudí - ak teda nerátam policajtov, ktorí tam raz boli pri dverách a potom na konci. Dostával som z toho ponorkovú chorobu - ako keď žijete s niekým v jednej domácnosti. Už počas filmu som sa divil, prečo nerozbijú tie kamery, aby hlavná hrdinka nevedela, kde sa v dome nachádzajú. Sranda nastala vtedy, keď sa vymenili role a ona tie kamery rozbila im, pričom páchatelia poznamenali: ,,prečo nás toto nenapadlo?!". Dúfam, že nenatočia Panic Room (Ukryt) dvojku. Ak by sa predsa len odhodlali, nech tam dajú aspoň desiatich ľudí. :-) ()