Expres na západ

(TV film)
  • USA The Sunset Limited
Psychologický / Drama
USA, 2011, 87 min

V tomto dramatu z produkce HBO září Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones. Příběh zkoumá debatu o víře a ateismu, životě a nihilismu, vykoupení a sebevraždě. Nenechte si ujít strhující film z pera uznávaného autora Cormaca McCarthyho. Toto spalující drama z pera držitele Pulitzeroy ceny, Cormaca McCarthyho (Tahle země není pro starý) bravurně mísí humor a patos při zkoumání vztahu mezi cizími lidmi, kteří se setkávají v zoufalé situaci. Vše se odehrává v jednom newyorském bytě. Dva velmi odlišní muži – hluboce věřící bývalý trestanec (Samuel L. Jackson), jenž zmaří pokus o sebevraždu bílému asociálovi, který je profesorem na univerzitě (Tommy Lee Jones). Zoufalý profesor se pokusil skočit pod vlak metra. Zatímco jeden se snaží navázat pouto na racionální, duchovní a emocionální úrovni, druhý se noří hlouběji do svého těžce vybudovaného zoufalství. Uzavřeni ve filozofické debatě se oba snaží vášnivě hájit své životní krédo a přesvědčit toho druhého o své pravdě. (HBO Europe)

Kaluž

Samuel L. Jackson v osmdesáti minutách argumentuje na téma ‘proč žít‘ a Tommy Lee Jones mu v závěrečné desetiminutovce osvětlí ‘proč ne‘. Krásný herecký koncert (rozmáchlý Jackson, minimalistický Jones) v doprovodu vytříbených slov z pera mistra McCarthyho a dunivého nočního New Yorku. Nejsem věřící a přesto nemohu napsat, že by Jacksonovy monology byly o ničem, jak tady někteří zmiňují. Poslouchal jsem pečlivě a nepotřebuji dávat najevo, jak jsem trendy a nad věcí, když kategoricky odmítnu vše, co ve filmu padlo. ()

rt12

Pokud občas ztrácíte příjem, chyba je ve vašem přijímači, můj případ- vážení přátelé. Doslova a do písmene. Dialogy letí rychlostí kulometu, tolik myšlenek oblažilo a zároveň zaměstnalo můj mozek, až se párkrát zadřel a já se chvílemi trápila. Rozhodně zde neplatí jednou a dost. Vím, že mne bude oslovovat stále něčím novým co jsem předtím nezaregistrovala, nebo nepochopila. Bezchybné zpracování, herecké pojetí a skvostné dialogy - nádhera. ()

Hadža

Na mě bylo toho kecaní po hodině už příliš,tak jsem se raději nechal ošidit o určitě strhujicí závěr. ()

Arcadan

Černý a bílý sedí u stolu a mluví o Bohu. Déšť, noc a jedna kuchyně. Kafe a cigára bez cigaret, chtělo by se říct. A napsal to největší současný americký prozaik, Cormac McCarthy. Ten film byl jak natočený pro mě. Miluju konverzační filmy a Vnější tmu i Cestu považuju za osobně zásadní díla. A když do toho ještě prší, ke spokojenosti není už potřeba mnoho. Ale chybělo mi víc témat, a když už teda jedno, tak zohlednit víc než jen dva protipóly. Scénář jsem výjimečně i pročítal a literárně je to dokonalé, ale obsahově tam prostě chybí výraznější myšlenky a práce s tichem je pojem tomuto snímků naprosto cizí. Atmosféra je ale jedinečná a podněty k zamyšlení mi to rozhodně dalo. ()

kinderman

Je to logické- když se člověk podívá na svět a lidskou společnost, které neustále degenerují, a pak stočí pohled do vlastního nitra, nemůže ho napadnout nic povzbuzujícího, protože nic dobrého nenajde. Všechno je jen pomíjivost, marnost a bezcenné náhražky. Jediné řešení je Kristus. Nejpůsobivější moment: "Pane, proč jsi mě tam poslal, když jsi mi potom nedal ta správná slova?! Všechna měl on!" Ale stejně mám raději, když jsou myšlenky neseny příběhem a divák se k nim musí dostat sám, než když mu je dva vynikající herci v rolích názorových věšáků rovnou natlučou do hlavy. ()

Carlossss

Tak zaprvý.. je poznat, že je to natočený podle rozhlasový hry. Skromnost prostředí i nerozmanitost postav ale určitě nahrazujou herecký výkony, který jsou to jediný, kvůli čemu bych se na to podíval znovu. Morgan Freeman asi neměl čas, tak si Tommy vybral, pro roli životem zkoušenýho náboženskýho skorofanatika, druhýho černocha, co vezme skoro každej scénář, co mu přistane na stole - Samuela L. Jacksona.. a volba to byla vcelku šťastná. Ten výkon byl uvěřitelnej.. a táhl film dopředu... bohužel film hodně sráží místy nepřehledný a chaotický dialogy.. ono když pět minut posloucháte jenom prázdný fráze a vlastně zjistíte, že jste o nic nepřišli... něco je prostě špatně. Možná je chyba na mým přijímači..:) ()

M.i.k.e

komorní dramata mají bezpochyby svoje kouzlo,ale v tomto případě je finální efekt trošku rozpačitý a vlažný.Nebýt standartně velmi dobrých hereckých výkonů pánů Jonese a Jacksona,asi by SL snadno upadlo v zapomnění...60% ()

kaposlav

Snaha bola, ale keď si zájdem s pár kamarátmi (mám celkom inteligentných a vzdelaných kamarátov) do krčmi a hodíme podobnú debatu, tak budem mať z toho viac, lebo sa jej môžem aktívne zúčastniť a ešte aj popiť nejaké to pivko. Neviem prečo dávate päť hviezdičiek, alebo aj štyri za niečo čo je problém vôbec raz pozrieť celé a nieto ešte znovu. ()

zbyshek

Velmi náročné na sledování, to především. Já se rád dívám na filmy, o kterých prakticky nic nevím. Koukl jsem na obsazení tohoto projektu z dílny HBO, Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones, a řekl jsem si, že to musí být film, který stojí za stáhnutí. Už jsem více nesháněl informace. Po pár minutách, mi bylo jasné, že to není obyčejný film. Pro mne to nebyly bezduché rozhovory, měly hloubku. Ale já jsem je nedokázal dostatečně ocenit, jelikož toto téma, neříkám že není zajímavé, ale nemohl bych o tom mluvit z vlastních zkušeností. Rozhodně tento film ve mně zanechal více jak většina filmů. Naopak si myslím, že obsah filmu neseděl délce, tudíž to místy bylo i nudné. Rozhodně ale nejsem zklamán. 60%. ()

MrPierc

Zajímavé opaky obou postav. Barvou kůže - černý, je věřící, nevzdělaný a myslí pozitivně. Bilý je ateista, velice vzdělaný a negativní. Černý vidí jenom to dobré a snaží se dívat na život jako na poslání či smysl. Bilý nevidí důvod žít. Proč žít, když stejně umřeme? Velice mnoho otázek i odpovědí kolem života a víry. ()

MA.KI

Brilantní konverzační drama o zásadních otázkách lidské existence odehrávající se v jedné místnosti. Kus filozofie z pera Cormaca McCarthyho a úst PÁNŮ HERCŮ. ()

Crawler-D

Černá a bílá, konec a naděje, nicota a bratrství se sešly v jendom bytě. Cormac McCarthy sepsal skvělý dialog, jen by neškodilo, kdyby film nechal postavy častěji vypadnout z rozjetého a nekončícího proudu slov, které jsou tak těžké a závažné, až je s podivem, že ten "jednoduchej člověk, v jehož hlavě nikdy nevznikla jediná vlastní myšlenka a který čerpá jen z Bible," zvládá držet krok. Lee Jones jako režisér je uměřený, ve většině se film uskromní na klasický záběr a protizáběr, dokáže ale vystihnout, kdy zůstat pohledem na jednom a kdy následovat postavu, která se zvedne a s triumfem přednese poslední eso v celém rozhovoru, což bylo provedeno a zahráno způsobem, že jsem se po nějaké době s ustrnutím pohroužil do filmu. ()

C0r0ner

"Příběh zkoumá debatu o víře a ateismu, životě a nihilismu, vykoupení a sebevraždě" - kurva!!!! Co by pro mě mohlo být poutavější? Nicméně průběh ani rozuzlení nepřineslo nic, co bych už nevěděl, případně to pro mě bylo matoucí a s danými názory jsem nesouhlasil. Ale jinak to byla kurevsky zajímavá věc. 70% ()

Topco

Jeden vieru stratil, druhý našiel. Teraz sa dvaja starnúci muži konfrontujú v jednom newyorskom byte po čerstvom pokuse o samovraždu. Stačia dva dobré výkony a jedna dlhá konverzačka na dobrý film? Divadlo by to bolo skvelé. 3,5* ()

Gaaron

Po prvním zhlédnutí dávám 3 hvězdy JEN A POUZE za excelentní výkony Pánů Herců, neboť McCarthy mi (v opozici ke svým skvělým románům) nenabídl jedinou větu, která by byť trochu rozechvěla můj hladový intelekt. Možná to byla jakási filozofie pro Amíky, nevím (omluvte kulturní stereotypizaci). Nebo jsem se možná špatně vyladil a něco důležitého mi uniklo. Anebo to mělo být o ničem, postmodernismus mi byl vždycky záhadou... ()

Wormboy

Dvaja pani na sklonku svojich zivotov lamentuju nad svetom, v ktorom ziju...jeden chce presvedcit, ze ten jeho pohlad je spravny, druhy mu na to prezentuje svoju viziu, ktora ho dohnala k fatalnemu rozhodnutiu, ktore oboch priviedlo do uzatvoreneho apartmanu. Skvele herectvo, vynikajuci McCarthyho scenar a vsadepritomna bipolarita v dalsom HBO kusku, ponukajucom kvalitny filmovy a intelektualny zazitok. ()

johanka.g

Myslím, že přenést cokoliv z knižní předlohy na plátno je neskutečně těžké. A obzvlášť je tomu u McCarthyových knih. U tohoto filmu se to ale podařilo, a tak na každého diváka musely dolehnout pocity beznaděje, nicoty a pesimismu... " Everything you do, closes the doors somewhere ahead of you. Finally, is only one door left." ()

campix

The Sunset Limited vypadá opravdu zajímavě. Film na náměty divadelní hry, která je zpracováním knihy z pera populárního autora. Navíc tu máme v hlavních rolích Samuela L. Jacksona a Tommy Lee Jonese. Takže atraktivita je nezpochybnitelná. Bohužel hra/film odehrávající v jednom prostoru, kdy dvě hlavní postavy prakticky neslezou ze záběru a gro všeho je jejich diskuze, často sklouzává k nudě. Není zde tak moc prostoru pro nějaká vzrušení. Vzájemná interakce dvou postav začíná po čase nudit a spousta zajímavých myšlenek je ztracena v nekonečném dialogu, jehož konec je spíše divákovým vykoupením. Ve správný čas a ve správném rozpoložení Sunset Limited dokáže rezonovat určitě více. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy