La Vida Loca

Španělsko / Mexiko / Francie, 2008, 90 min

Říká se jim Maras. Tyto gangy, vybudované po vzoru gangů z Los Angeles, šíří hrůzu a teror v celé Střední Americe. Obraz všedního života členů nevidetelné armády na předměstí San Salvadoru. Nová světová pohroma, která slepým násilím ničí demokratické principy a odsuzuje na smrt mladou generaci zbavenou jakékoliv naděje na budoucnost. (Festival francouzského filmu)

Lukoboss

Tady se s tím nikdo nemaluje. Není to film, kde tečou litry umělé krve, tady se odklízí opravdový mrtvoly z ulice do černých pytlů. Není to hezkej pohled, ale je to realita, která je v těchto místech na denním pořádku. Nechtěl bych tam být a vůbec - pan režisér má můj obdiv, že tam takovej dokument natáčel 16 měsíců a nakonec ho zpracoval. Paradoxem je, že podle všech informací byl zavražděnej právě jedním členem gangu Maras (Mara Salvatrucha), kteří tvrdě bojujou v ulicích San Salvadoru proti gangu X8 (18th Street gang). Natáčení se mu stalo osudným, ale tím větší sílu celej dokument má. Evidentně z tohoto dokumentu vychází film Sin Nombre. P.S.: There´s no coming back, capici? X8 forever! ()

korndaddy

Mírně sem v dokumentu postrádal záběry i s druhým gangem a možná rozhovory s někým z vyšších pozicí. Každopádně zajímavý pohled na život v gangu, ale Rossův průvodce světem gangu mi sednul o něco víc. Byl obsáhlejší a po celkové stránce zajímavější. Zde jsme měli možnost pouze pár rozhovorů s podřadnýma a inteligencí né moc oplývajícími vojáčky. ()

Stanley619

Musím přiznat, že se mnou daleko víc zamával dokument "Náctiletí gangsteři", který taky pojednává o gangu Osmnáctek. Tenhle snímek je ovšem o to mrazivější, protože za něj režisér Christian Poveda zaplatil vlastním životem. Byl zavražděn právě jedním z fanatických členů gangu. 78% ()

sandinista

Zvířata - postřílet je tam všechny. Chudáci policisti, co to tam musí řešit. Nejvíc ironická mi přišla ta baba s jedním okem, co tam celej film řešila oční protézu a nakonec jí zbyly jen oči pro pláč. DVDRip ()

Bozvav

Napsat úžasný zážitek mi přišlo jaksi nevhodné, hrozný zážitek by se zase dal vysvětlit všelijak. Takže asi takto: zaplať pánbu za naši malou klidnou zemičku, kde největší problém mládeže je kam se zajít pobavit a jak se ulejt z matiky. Takový to snímek nám vždy připomene, jak se vlastně máme dobře a že je nutno občas vzpomenout na ty pod námi a ne jen se závistivě koukaz na ty co majá více. Jedná se o velmi dobře natočené sugestivní dílo, kde zejména poslední vražda mladé ženy mnou docela otřásla. Do těchto zemí počínaje San Salvatorem, přes Brazilii a Columbi atd. by mne nikdo nedostal, ani kdyby mi za to platil. Za mne 95%. ()

agassi68

V tomto prípade nejde neporovnať s Tropa de Elite. A pokým tam sa nemáte čas zastaviť, tak tu mi to pripadalo ako nazretie do Letanovského mlyna. Nikto tam nechce ísť, ale o život tam nejde. Skrátka vygumovaní, potetovaní gangstri, ktorí sú každý deň konfrontovaní s bolesťou a smrťou a tak sa k tomu aj stavajú.. ()

Fridecka

Zcela realistický dokument o jiné realitě ze Salvadoru. O realitě, kde platí zcela jiná pravidla a kde život člověka má vemi nízkou cenu. Již první ťafku dostanete v úvodním sdělení, že režisér již nežije a zemřel rukou člena jednoho z gangů. Dál následuje reportáž o mentalitě lidí, pro které je nejdůležitější příslušnost ke gangu. Autor zobrazil lidi ze Salvadoru v běžných denních situacích, které jou proloženy kontrastujícími záběry mrtvol po střelbě, potom křik a pláč lid kolem, pohřeb a truchlení. Jedna vražda za druhou. Nejvíce je působivý příběh mladé dívky, matky, se střelou v oku. Můžeme si jen domýšlet kolik lidí vystupujících ve filmu dnes ještě žije..Volná dostupnst zbraní, nefungující stát, nízká gramotnost a návrat k nejprimitivnějším vzorcům chování v přímém přenosu. ()

šarka

jediné, co by mě ještě zajímalo je, proč gang zabil zrovna ty, co zabil?? Do čeho přesně se zapletli? Hlavně by mě to zajímalo u té poslední mrtvé. ()

Pesosek

Exkurze do prostředí latinoamerických gangů. Syrová, bezprostřední, autentická zpověď lidí, pro něž je brutální násilí denním chlebem a gang je jejich středobodem života a mnohdy i jedinou cestou z jejich bezutěšené životní situace, která je však zároveň cestou, která dříve či později skončí smrtí. Více takových dokumentů!!! ()

PEZ

Kruta vypoved o zivote gangov v Salvadore. Reziser Poveda sa dokazal dostat na obe strany, k obidvom hlavnym superiacim stranam a cele roky dokumentovat ich fungovanie bez nejakych vaznejsich problemov a priamo z prvej ruky (cely dokument ukazuje zivot jednotlivych clenov gangov bez ziadneho pridaneho komentara). Sam tesne pred smrtou priznal, ze sa necitil ohrozene, kedze nestal na nikoho strane a tvrdil, ze vie o co vlastne gangom ide. Takmer rok a pol mal moznost tocit tento dokument priamo v prvej linii. Vacsina predstavitelov skonci pred zaverecnymi titulkami vo vezeni alebo v marnici. Nakoniec tam skoncil aj samotny reziser, ktoreho nasli popraveneho (strela do hlavy zozadu) v jeho aute v roku 2009. ()

KANZASHI

Teď jsi členem gangu, není cesty zpět. Bang, Bang. Film Sin Nombre ve své realistické podobě. Určitě stojí za shlednutí a nejvíc za všecho se mi líbila gangsterská pekárna, škoda jí. :) ()

markotter

Člověk si po shlédnutí tohoto snímku sakra začne vážit našich Milošů, Péťů, Bohuslavů a jim podobných a toho, jak se tady máme dobře. Nicméně si myslím, že tyhle individua si moc lepší osud nezasloužila. Obdivuhodný dokument za který režisér zaplatil hodně vysokou cenu... ()

JPO

Po 10 minutách jsem vypnul, protože prostě nemám na to koukat na pokerovaný primitivy v tílkách, kteří nemají ani špetku respektu k čemukoliv co dělá člověka člověkem! Jedna hvězda pro tvůrce, který se rozhodl točit tento film, aby sám skončil jako oběť vrchního primitiva. ()

gicous

Jakoby jste hodili kameru do centra násilí, beznaděje a všudypřítomné smrti a ona si sama našla své ztracené duše, které chce zachytit, a jenž za pár minut zemřou. Nechávají po sobě manželky, matky nebo děti. Lidský život tady nemá skoro žádnou cenu a smrt se bere jako samozřejmost. Pro našince něco nepochopitelného. Je to dokument, který se obejde bez komentářů a sentimentu. Je syrový, realistický a skrznaskrz smutný. ()

pimp

Kdysi jsem viděl dokument o 18th street gangu, který se odehrával v LA a okrajově se dotkl rozšiřování působnosti gangu do zemí původu jeho členů. La Vida Loca ukazuje stejný způsob myšlení a stejnou kriminální činnost jen s přidanou hodnotou bezútěšného prostředí slumu v latinské Americe. Určitě zajímavé, film nehodnotí, nemoralizuje, jen sleduje. Nejlepší byla gangsterská pekárna jako resocializační kamufláž, která měla krýt členy gangu před dotěrností místních fízlů (jak sami otevřeně na kameru prohlašovali). Asi není divu, že režisér dopadl špatně, s tímhle není radno si zahrávat. Odpověď na vtíravou otázku, jestli to všechno stálo za to, mi vychází jednoznačná. Nestálo! ()

paradoxman

Akční film v reálu. Borci nejsou cool machři, ženské nejsou modelky a mrtvé skládají do rakve v hadrech, ve kterých je zastřelili. Doporučuji shlédnout každému, kdo si myslí, že si žije špatně nebo má nepřekonatelný problém. ()

janeczek

Šílenej, skutečně naprosto šílenej snímek! Míra autentičnosti a nekritičnosti, tj. snahy situaci hodnotit, vás odzbrojí. Každý si to musí prožít, málokdo z toho vyjde nezměněn... ()

Agnostik

Celkem zajímavý pohled do života gangů,který se tvůrcům vydařil,ovšem každému co mu patří.Pokud si někdo vybere dráhu vraždění a zločinu nemůže se divit že se mu to jednou vymstí.Při uplakaných scénách pohřbů a pláče,a siláckých gangstáckých keců jsem se jen pousmával nad jejich ubohostí a tupou zvířecí hloupostí..Dobře jim tak!! ()