Píše se rok 1911. Profesor Marie Joseph Esperandieu, odborník na starý Egypt, koná experimenty na základě své knihy o posmrtném životě. Nešťastnou náhodou se mu podaří oživit pterodaktyla, který se po 135 milionech let vyklube z vejce v Přírodovědném muzeu a uletí. Pterodaktylus napadne taxi s bývalým prefektem Raymondem Poitrenaudem, který si veze tanečnici ze šantánu. Taxi skončí v Seině. Nazítří je tisk plný zpráv o prefektovi a tanečnici i o obřím ptákovi. Vyšetřováním případu je pověřen potřeštěný inspektor Léonce Caponi, velký milovník jídla. V té době se prostořeká a svérázná cestovatelka a spisovatelka Adéla Blanc-Sec vydává do Egypta k vykopávkám. Chce uzdravit svou sestru dvojče Agátu, která je už několik let v kómatu. Při tenisu jí jehlice z kloboučku probodla lebku. Adéla hledá mumii Patmosise, největšího lékaře starého Egypta a osobního ošetřovatele faraona Ramsese II. Chce ho oživit podle Esperandieuovy knihy. Je zadržena jako vykrádačka hrobů a odsouzena k smrti. Před zastřelením se jí podaří uniknout a po dobrodružných peripetiích se s mumií vrátí domů do Paříže. Profesor Esperandieu naláká ve svém bytě pravěkého ptáka na maso. Přichází k němu Caponi a k svačině si dá vajíčko. Pterodaktylus zvyklý chránit svá vejce, je napadne, zdemoluje celý byt a uletí. Caponi nechá Esperandieua zavřít do vězení. Adéla si v novinách přečte, že je Esperandieu odsouzen k trestu smrti a rozhodne se ho v přestrojení z vězení opakovaně dostat. Nepodaří se jí to. Do Paříže je povolán z Afriky slavný lovec šelem Justin de Saint-Hubert, aby pterodaktyla zneškodnil. Šílený lovec však nadělá víc problémů než užitku. Mezitím profesor Ménard a vědec z botanické zahrady Andrej Zborowski, který je do Adély zamilovaný, objeví v muzeu zbytky vejce pterodaktyla. Zborowski v botanické zahradě naláká pterodaktyla na sezení na zbytcích skořápky jeho vejce. Adéla si ptáka ochočí a osedlá ho. Odletí na něm k popravišti, kde vyrvou Esperandieua ze spárů smrti. Lovec šelem však pterodaktyla zastřelí. Umírá i profesor Esperandieu, který s ním byl spojen. Adéla dopraví profesora rychle do svého bytu. Esperandieu z posledních sil probudí mumii Patmosise a umírá... (TV Prima)

blackJag

Potom, co se Besson začal pachtit s Minimoji, není divu, že se vrhl i na komiks - a že je u Frantíků z čeho vybírat! Vybral moudře? Z mého pohledu by se Besson hodil spíš na libovolné sci-fi, ale budiž. TAJEMSTVÍ MUMIE není špatný film, věřím tomu, že jako dítě bych ho hltal o to víc, že se tam Louise Bourgoin (alias Adèle) prošpacíruje do půl pasu nahá, ale z dospělého pohledu tomu dnes trochu překáží přehnaná padoušská stylizace (ta mě vyloženě otravovala) a dětinská nevyrovnanost. 60% ()

Josefin

Pane režisére já vám dám Tajemství mumie. Luc Besson asi někde zapoměl svoji tvůrčí můzu a to už pěkných pár let. A u mě si začíná pěstovat image uspávače. No jo,usnula jsem rychle, 1* za Pterodaktyla . Pro mě to bylo nejspíš moc TOP SECRET. Probudila jsem se těsně před koncem a tam mi to došlo na začátku na mě koukala Adéle na velbloudovi a na závěr taky. Skládám své zbraně, podruhé do toho nejdu možná třeba,až nebudu moct usnout se znovu kouknu mumii na zoubky. ()

jenik71

Napůl zábava, napůl nuda. Dobrodružná komedie, která nijak zvlášť nenadchne a přesto chvílemi pobaví, především díky roztomile hrající Louise Bourgoin. K vidění je tu také pterodaktyl, jehož si užijete paradoxně víc než samotné mumie. Francouzi a hlavně Luc Besson ale umí natočit i zábavnější kousky. Tajemství mumie je s odřenýma ušima sotva průměr. ()

ZkuKol

Tak trochu uspěchaný a řekl bych i nedodělaný film. Luc se pokusil převést na plátno dobový komiks s prvky karikatury. Minimálně pozadí se mu podařilo, Adélka je také velmi sympatická a příběh je příjemná variace na Indiana Jonese. Žel scénář není příliš vynalézavý (což by nemuselo být kámenem úrazu) a gagů i akce je v něm docela málo (za to některé filmové odkazy jsou fajn) a produkce také nebyla tak velkolepá jak by chtěla (triky jsou hodně nestálé kvality, ulice jsou občas až podezřele prázdné) a z celého filmu je cítit nedokončenost. Závěr postrádá gradaci a vyprchá do naprosto nelogického prázdna, střihalo se občas za beěhu do kinosálu a fakt, že herec uvedený na druhém místě, má ve filmu cca 5minut (které lehce postrádají smysl) je fakt podezřelý. Přesto si Besson zachoval cit pro silný vizuál, některé gagy příjemně pobaví a když dojde na akci, není moc co vyčítat. Přiznejme si, od tohodle francouzského šikuly jsme všichni čekali víc. Adéla najde v Egyptě mumii doktora, jenž má zachránit její sestru, do toho začne Paříž terorizovat Pterodaktyl a muž jenž má mumii oživit je odsouzen k trestu smrti... 50% ()

Šakalík

Mon Dieu, co to jako mělo bejt? Francouzská (zřejmě) parodie na Indyho a Mumii nevypadala zpočátku úplně zle, ovšem s přibývajícím časem dostával můj obličej čím dál tím zasmušilejší výraz, pač jsem tak nějak pochopil, že příběh tohoto filmu je opravdu tak slabý a opravdu se z toho nic lepšího nevyklube. Hlavní hrdinka je sice docela šikovná, ovšem to je asi tak jediný klad, který na filmu najdeme. Všechny ostatní postavy jsou groteskně pitomé, což u crazy komedie chápu, ale čeho je moc, toho je příliš. Ptakoještěr létající po Paříži, no dejme tomu. Oživlé mumie v muzeu, které jen tak btw hovoří plynně francouzsky – no, to raději neřešme. Ale ten příběh, ten PŘÍBĚH! Jako párkrát jsem se tam docela pobavil (když se třeba Adele pokoušela dostat Profesora z basy nebo jak hrála tenis se svoji sestrou), ale tak nějak v globálu to je neskutečná hovadina. Podívat se a rychle zapomenout. ()

LuciusWlk

Luc Besson a jeho filmy jsou tak trochu samostatný žánr. Čekal jsem něco víc, než jen fantasy komedii. Bohužel, je to průměrná směs všeho možného a až na pár povedených scén se film poměrně táhne. Pořád jsem čekal nějaký rozjezd a najednou závěrečné titulky! Chtělo to více zamakat. Průměr a ani o kapku víc. ()

DavidS.

Těžko psát tento komentář bez vulgarismů. To nejhorší od Bessona, ve kterém není nic z bývalého geniálního filmaře...Paskvil, který očekává, že divák bude po lobotomii...Nefungujete to ani jako dobrodružná podívaná, ani jako groteska či karikatura...Za zmínku stojí snad jen probuzená Ramsessova suita, která je trikově na zcela jiné úrovní než zbytek filmu a přináší v samém závěru záblesk kultivovaného humoru... ()

iXtr3m3

Slabota, čakal som ďaleko viac fantasy a dobrodružstva, ako to, čo som dostal. Síce slušná kvalita, ale iba slabší priemer, čo som od frantíkov nečakal. ()

Ripley

Šílená slátaninka a obvzlášť tak trochu bolestná pokud víte,že sledujete nový film Luca Bessona a znáte jeho předešlé režijní klenoty.V tomto filmu není skoro nic,co bych mohl kladně hodnotit.Snad jen francouzský půvab představitelky Adéle Blanc-Sec.Luc Besson špatné filmy nejen produkuje,ale bohužel už i režíruje. ()

Holina

Luc Besson už na to asi nemá. Od pátýho elementu to s ním jde z kopce, nebo alespoň s jeho filmy. Tajemství mumie je levnější kopií Mumie s Voslem, ale teda žádná sláva. Je to méně výpravné, více "rádobyvtipné", triky jsou poměrně mizerné a nezachrání to ani hafo bizarních figurek, které příběhem prostupují. Vypadá to, že i Besson si chtěl prostě jen tak udělat radost. Berte to spíš jako rodinnou jednorázovou podívanou. ()

dopita

Dobře praštěná komedie. Jen trochu neuspořádaná, některý pasáže drhnou, některý jsou zase bezchybný. Film působí dojmem, že Luc Besson zběsile přetáčel, stříhal a tak. Ale bavil jsem se dobře, film má kouzlo. ()

1860

Velká nezajímavá blbost.. Ani po dvaceti minutách jsem se nedokázal chytnout.. Závěr to trochu napravuje, ale tu slátaninu před tím, to nemůže zakrýt.. ()

F.W.Colqhoun

Obří pták terorizuje Paříž! Bessonova komiksová adaptace na francouzský způsob osciluje mezi roztomilou taškařicí a naprostým trapasem - přesně jak se dalo čekat. Eintopf s ingrediencemi z Indiany Jonese, Sin City (profesor Nadějný jako by z oka vypadl Žlutému bastardovi, i další protetické doplňky jsou hodně off-the-wall) a šestákových příběhů a la Adéla ještě nevečeřela nabízí možnost nefér srovnání třeba s Andersonovým Grandhotelem Budapešť, který čerpal z podobné estetiky (v obou filmech hrál Mathieu Amalric). Zatímco Anderson vytěžil v manickém perfekcionismu z kouzla první poloviny 20. století maximum, s notnou dávkou ironie, Besson ve vší vážnosti karikuje na hranici snesitelnosti a plácá páté přes deváté a naprosto nic nedává smysl. I tak lepší než kterákoliv nařvaná Marvelovka a skoro vše odpuštěno ve scéně Adély Blanc-Sec, která večeří cigaretu nahá po bradavky ve vaně. ()

ThomasCrown

Nie je to Indy ani Múmia, ale v rámci žánru je to rozhodne nadpriemer. Dejová línia je dostatočne zaujímavá a napriek minutáži som sa nestačil nudiť. Potešia zakomponované vtipné scény a hlášky, no najúžasnejším "extraordinary" zážitkom je samotná Adéle a už viem prečo Číňania cenzurovali jej scénu vo vani. Pretože by každý chcel prísť aspoň na jeden deň do Paríža a zistiť o čo tak prichádza:) ()

Bathoryčka

Divné bylo, když se petrodaktylí mládě vylíhne z x-tixíc let starého vejce...velmi divná byla shoda náhod, při které enormně dlouhá jehlice do vlasů projede skrz hlavu sestry hlavní hrdinky, která ovšem nezemře, ale "zamrzne"...ještě divnější pak byl zpráchnivělý egyptský fyzik procházející se ulicemi v kvádru a buřince...ale všechny ty oživlé mumiiky byly hezké, proto dávám tři ***. ()

Lionheart

Kravina to byla nehorázná, ale půvabně naivně milá. Louise Bourgoin byla dostatečně tvrdohlavá, Amalric k nepoznání hnusný a Lellouche byl naprosto nehorázný:-). Zkrátka jsem rád, že se Luc vrátil k "hraným" filmům a odpouštím mu trochu té infantilnosti. ()

TERRORDROME

Film sám o sebe je fajn, akurát to bolo o niečom inom než sľubovali upútavky v nemenovanej televízii Markíza deSade. Snažili sa nalákať ľudí na dobrodružstvo v štýle Indiána Jonáša, oháňajúc sa populárnymi ofáčovanými zdochlinami made in egypt. Nevyhnutne som bol teda šokovaný keď sa na obrazovke rozpútala nefalšovaná francúzska groteska ktorá mala omnoho bližšie k Asterixovi než archeologickému dobrodružstvu. Ani o tie poondené múmie tu väčšinu času nejde, zápletka sa totiž točí okolo vtákojaštera čo šarapatí v Paríži. Neschopný detektív s tým mnoho nezmôže a tak je povolaný slávny lovec, samozrejme Pampaliniovsky neschopný. Adela chce jašterovtáka zachrániť a tak sa musí navečerať a pomocou hromady prevlekov v štýle inšpektora Closeaua oslobodiť bláznivého profesora z väzenia. No, napokon príde finále so sľubovanými múmiami, ktoré je v podstate úplne mimo lebo nijako nesúvisí s predchádzajúcim dejom , ale hlavne že je to sranda. Na rozdiel od nafúkaného mamrda Imhotepa sú títo mumáci kultivovaný vtipkári ktorý nezosielajú egyptské rany a radšej strašia podnapitých panákov len tak zo srady. A že to natočil Luc Besson som sa dozvedel až úplne nakoniec, radšej nech natočí ešte niečo také než ďalšieho Arthura s Minichujom. ()

lareinna

Dosť ma sklamalo, že polovica filmu bola o nejakom vtákovi, ktorý - sorry za výraz - posral pointu filmu (vlastne neviem či to malo pointu), a zdlhavé a nezáživné scény, v ktorých tento tvor vynikal, ma skoro unudili k smrti :-) Inak obecne vtipne spracované, ale také dopletené. Besson asi dostal chuť spojiť novodobú civilizáciu nielen s faraónmi ale aj s dinosaurami...to si tam mohol rovno pridať aj zopár neandertálcov (Homo neanderthalensis) v tom chaose by sa to aj tak celkom stratilo. Tri*-neutral, pretože to bolo pozerateľné. ()