Tucker & Dale vs. Zlo

• Česko Tucker a Dale vs. Zlo (více)

Parta mladistvých intelektuálů podniká cestu z města. Příslib bezelstné zábavy v lůně neposkvrněné horské přírody ale nebude mít dlouhého trvání. Na samotě u lesa studentská kvítka narazí na individua podezřelého vzezření, kterým sláma čouhá nejen z bot. Žoviální burani Tucker a Dale si přitom též chtějí pouze užít volný čas: dát do kupy starou chatu, postavit kadibudku, ulovit pár ryb, a naopak vypít větší než menší množství piv. Bude však stačit jediné nedorozumění a požár bude na střeše, nejedna končetina se uřeže, drtička na dřevo vytryskne v krvavé sprše a konec bude jedné mládeže… Přímočará, ale zábavná parodie, získala mezinárodní renomé na řadě festivalů (SXSW, Fantasia, Sundance), českému publiku byla představena při příležitosti 45. ročníku MFF Karlovy Vary (2010). Kanadsko-americký snímek udělá radost především znalcům žánrové kinematografie. Tucker & Dale vs. Zlo se nápaditě strefuje do spousty hororových klišé z oblasti slasheru („vyvražďovaček“) a hixploitation (či hick flicks – filmy o křupanech). Na jednu stranu film přehnaně zvýrazňuje ustálené motivy (mj. hrozivé „Jiné“ v podobě zanedbaných vidláků), na stranu druhou komediální horor výsměšně napodobuje scény z ikonických děl (namátkou: Sežráni zaživa, Texaský masakr motorovou pilou, Predátor, Smrtelné zlo, Pátek třináctého, Fargo či Záhada Blair Witch), aby posléze vše obrátil na ruby a nastavil zrcadlo nám samým, když vyprávění šibalsky podřízne větev pod stereotypním rozdělením: kultivované město versus nebezpečný venkov. (Česká televize)

predators

Tý jo, vždyť to bylo husté! Ty šílenosti, co se stávají teenagerům v běžných hororech byly zde podáný originálně a hlavně vtipně. Prostě jedna z mála parodií, která funguje...vzpomeňme na seznamovačku na benzínce, "vosí hnízdo", drtičku...a dál nebudu prozrazovat! Je tu toho hodně a pokud budete mít tu správnou zábavnou náladu se špetkou touhy po strachu, neznám nic lepšího. Herci byli bezvadní! Pes byl v klidu! A studenti měli sebevražedné sklony, paráda! :-) Doporučuju! 80% ()

Zodd

Docela slušná konina, u které je k zasmátí asi více než potřeba trochu se orientovat v klasických slasher hororech a jejich prvcích. Pokud vás samozřejmě nebaví infantilní situace vycpané násilím a gore samy o sobě. ()

Slarque

Zábavná variace na hororový slasher, zejména přímá parodie na Texaský masakr motorovou pilou s vosím hnízdem mě opravdu pobavila. Není to žádné veledílo, ale malý, ulítlý film pro diváky, kterým u komedie nevadí řada různě krvavých úmrtí (70%). ()

Claw

Nemohu jinak než dát plné hodnocení! Proč stále koukat na parodie na slashery a ne jednou také na parodii na exploitery s vesnickými burany (hixploitaitions)? Jako milovníkovi těchto často hodně násilných a extrémních kousků mě tahle sranda opravdu dostala. Hlavně první polovina, to jsem se fakt smál každou chvíli, perfektní nápady! Druhá půlka už trochu slábla, ale i tak v pohodě. Všechno je jinak, tenhle film ukazuje, že vesničani nemusí být vůbec zlí a úchylní! Akorát se jim prostě někdy práce zcela nedaří... :-) Parádní kousek, svěží a zábavné!! /85%/ ()

eLeR

Keby z tých dvoch spravili o kus sprostejších sedlákov, tak by to bolo hádam ešte lepšie ... strata času to rozhodne nebola. 3,5* ()

Happens

Černá komedie, u které jsem se fakt hlasitě smál prakticky celý film. Docela mě překvapuje to vysoké hodnocení, takovéto komedie většinou upadají do sekce pod 50 %. Partička studentů v lese zažije klasický horor, který známe ze všech těch béčkových hororů, ale způsobí si ho celý sama. ...celou dobu u toho filmu myslím na to, jak to vlastně doopravdy bylo u těch hororů.. ()

Chrustyn

V některých ohledech docela slušná hororová komedie (pro někoho možná i parodie) založená na zajímavém ale neskutečně absurdním nápadu, kdy si parta studentíku, kempujících v lese myslí, že dva nepříliš iteligentní vidláci jim unesli kamarádku a při cestě za její záchranou umírají za situací, které jsou možné opravdu jen ve filmu. Tento nápad se mi celkem líbil a čas od času se ve filmu objeví i nějaká vtipná nebo alespoň vtipně kravává scéna, která fanouška žánru potěší ale rozhodně se nejedná o zázrak typu "Braindead" a konec už byl zbytečně zmatený a od úvodního nápadu se vydal směrem standardního hororu, který už tak nepotěší a hlavní dvojice se také mohla více rozjet. Slabé 3*. ()

klerik

Nakoniec som sa parádne bavil. Jasné, že to celé príliš stojí na náhode, ale je to slušne krvavé (prístupnosť do 12 rokov je tu uvedená vyslovene zle - mala by byť minimálne 15, ak nie 18. IMHO práve nízka prístupnosť ma pôvodne odrádzala od filmu.). Sled šilených scénok neustáva, romantická odbočka síce kazí tempo, ale nevadila mi. Je fajn, že aj hrdinovia si uvedomujú, že niektoré veci skrátka nevysvetlíš. Záver je možno príliš mainstreamový, ale táto letná vyvražďovačka bola dostatočne svieža a iná... ()

heyda

Skvěle vybraní herci, slušné tempo, parádní humor, špičková hudba a originální úmrtí. Takhle má vypadat komedy horor, tvůrci učte se! ()

VenDulin85

Asi není nejlepší nápad jít si pokecat se slečnou, když máte v ruce kosu... Tedy, nevím, jestli jsem se smála tam, kde tvůrci zamýšleli, ale to je za jedny peníze... Byla jsem zvědavá, co mi přinese žánr komedie/horor, a musím říct, že jsem se královsky bavila komedií, která se trochu hodně ošklivě zvrtla. Tucker a Dale měli od začátku pech, proto jsem jim až do konce držela pěsti, protože ti studentíci, to byla pěkná pakáž (trpí stockholmským syndromem...). Nechci hledat mouchy, ale odkdy se strašidelné historky vypravují za světla (byť u ohně...)? To přece nemůže mít takový účinek, jako když jsme onehdá strávili noc v opuštěné chaloupce bez elektřiny na kopci v lesích a přející gentlemani nám vykládali o texaském masakru motorovou pilou... To bylo pak vzrůšo jít ven do kadibudky, ale tady? Pohoda, klídek, jazz, a najednou nedorozumění, které se rozroste do gigantických rozměrů. A člověk se z toho nevykecá a nevykecá, pouze snad vyseká... Bála jsem se až trochu v závěru, aby můj "favorit" přežil, ale do té doby jsem se řezala smíchy a pekelně si to užívala (děvče, co takhle navštívit odbornou pomoc, třeba psychoterapeutku...) Hvězdička navrch za parádní hlášky, které se nesou celým filmem, jedna za všechny: "Jsi celej?" (Ne, Tucku, obávám se, že ne.) ()

Flego

Keď sa vyberie skupinka vysokoškolákov kempovať do lesa a natrafí na dvoch buranov, okamžite začnú pracovať mozgové závity a predsudky a nedorozumenie je na svete. Je to práve obrovské nedorozumenie, kvôli ktorému vznikla táto "komédia plná omylov". Svojrázny čierny humor exceluje na plné obrátky a pozitívom je, že sa nejedná o hlúpy humor. Jediný problém mám s amatérskym natočením niektorých scén režisérskeho debutanta Eliho Craiga, v tejto chvíli nadokážem posúdiť, či to bol zámer. Ak áno, mne to vadilo. V každom prípade sa jedná o veľmi zábavné dielko a v danom žánri patrí k tomu lepšiemu. ()

sharky

85% horory moc nemusim, ale tenhle je genialne vtipnej, ze jsem se misty musel nahlas smat. Mozna, ze jsem se tak dobre nasmal diky tomu, ze is to dela srandu prave ze zanru, kterej moc nemusim:) presne timhle smerem se mela vydat serie scary movie, presne tenhle druh nadsazky mi v ni chybel, neni vubec treba parodovat konkretni sceny z konkretnich filmu, staci jen vzit ty nejohranejsi klise zanru a udelat z nich pribeh. ()

BMW12

Bál jsem se, že to bude fakt horor (horory nemám moc rád), ale byla to pohodová komedie (trošičku hororová) :-) Hustý jak se partička studentů nešťastně pozabíjí úplně sama. U těch smrtí jsem se musel fakt smát :D A nejlepší ty hlášky Tuckera a Dalea "Nějakej kluk sám od sebe skočil do drtičky na dřevo" :D nebo "Né to je krev toho studenta. Jeden z těch blbců se vyřítil, probod se kopím skrz na skrz a umřel přímo na mě" :D Takže všem doporučuji zkouknout tento film, já jsem se u toho fakt bavil! :-)) Plus palec nahoru za sexy Katrinu Bowden. :) ()

honajz

Dávám za tři hvězdy už z toho důvodu, že se někdo pokusil zparodovat hixploation filmy a za to, že tradiční schematické klišé dokázal vtipně postavit proti sobě. Funguje to, ale na celovečerák je to nakonec málo. Často filmu dochází dech, některé scény až tak vtipné nejsou, časem se dokonce opakují, a nebýt Taylora Labina, něco by ani nevyznělo, Ale jo, jinak je to pohodové pokoukání, není příliš hloupé, dokonce ani fekální, příjemně to odplyne. EDIT 10/2022: Vlastně je to geniální, když jsem to teď po čase viděl znovu. Ne dokonalé, ale otočit celé to klišé vidláckých filmů naruby se povedlo a ten černý humor je zde dobře dávkován. Možná jen ten konec šlo trochu víc rozvinout, ale jinak je to povedené dílko. ()

Kailo

Nic jsem od ní neočekával a mile mě tato vyvražďovací horrová parodie, která v sobě zahrnuje prvky z Texax chainsaw, wolf creek, a já nevim čeho, překvapila. Ústřední dvojku si zamilujete a se smíchem budete sledovat ty absurdní momenty, co se jim stanou. Pokud se chce člověk pobavit, a nevadí mu "kapka krve na kravatě" s trochu kýče v podání stockholmského syndromu, tak doporučuji.75% ()

Pítrs85

Je to trapné, prvoplánové, zkratkovité, nesmyslné, levné a na konci čitatelné, ale hlavně je to neskutečně zábavné a se všemi obdobnými horory, co se berou tak über vážně, řiť vytírající :-) Film se sice rozjíždí pomalu, jak ale přežijeme seznamování s ústředními postavami, nabere takovou rychlost, až se z toho jednomu může začít točit hlava. Pro mě osobně velké (a příjemné) překvapení, jen víc takovýchto "skrytých" filmů, o kterých se moc nemluví (spíš vůbec), ale o to větší porci zábavy člověk dostane. ()

anderson

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: PRIMA COOL = 8.3.2013, réžia českého znenia (BHE 2011) = MARTIN UČÍK - Dvaja "buranskí" smoliari, ktorí si iba chceli opraviť novonadobudnutú chatu (ako vystrihnutú z EVIL DEAD) v zajatí "samovražedných" študentov. No a ja som sa naozaj kráľovsky bavil. Asi najzábavnejšia a najvtipnejšia novodobá komédia/paródia od čias STARSKY & HUTCH. No a keby tvorcovia v závere neubrali nohu z plynu, mohlo sa jednať o nový kult. Mimochodom český dabing od Bontonu je vynikajúci a dabéri ústrednej dvojice totálne excelujú. (9.3.2013) ()