Tucker & Dale vs. Zlo

• Česko Tucker a Dale vs. Zlo (více)

Parta mladistvých intelektuálů podniká cestu z města. Příslib bezelstné zábavy v lůně neposkvrněné horské přírody ale nebude mít dlouhého trvání. Na samotě u lesa studentská kvítka narazí na individua podezřelého vzezření, kterým sláma čouhá nejen z bot. Žoviální burani Tucker a Dale si přitom též chtějí pouze užít volný čas: dát do kupy starou chatu, postavit kadibudku, ulovit pár ryb, a naopak vypít větší než menší množství piv. Bude však stačit jediné nedorozumění a požár bude na střeše, nejedna končetina se uřeže, drtička na dřevo vytryskne v krvavé sprše a konec bude jedné mládeže… Přímočará, ale zábavná parodie, získala mezinárodní renomé na řadě festivalů (SXSW, Fantasia, Sundance), českému publiku byla představena při příležitosti 45. ročníku MFF Karlovy Vary (2010). Kanadsko-americký snímek udělá radost především znalcům žánrové kinematografie. Tucker & Dale vs. Zlo se nápaditě strefuje do spousty hororových klišé z oblasti slasheru („vyvražďovaček“) a hixploitation (či hick flicks – filmy o křupanech). Na jednu stranu film přehnaně zvýrazňuje ustálené motivy (mj. hrozivé „Jiné“ v podobě zanedbaných vidláků), na stranu druhou komediální horor výsměšně napodobuje scény z ikonických děl (namátkou: Sežráni zaživa, Texaský masakr motorovou pilou, Predátor, Smrtelné zlo, Pátek třináctého, Fargo či Záhada Blair Witch), aby posléze vše obrátil na ruby a nastavil zrcadlo nám samým, když vyprávění šibalsky podřízne větev pod stereotypním rozdělením: kultivované město versus nebezpečný venkov. (Česká televize)

evilmind

Nejvíc bodů si zaslouží idea, protože redneck vyvražďovačka teenaagerů naruby, to tu asi ještě nebylo. Bohužel se ovšem film bere zbytečně vážně, postupem času tempo upadá a s ním i mé prvotní nadšení z nápadu i castu. Asi od půlky jsem se už nesmál a čím dál víc se nudil. Škoda. ()

corpsy

Náhoda je kurw@, pričom nedorozumenia a omyly sa stávajú každý deň. Hixploitation naruby, alebo vynikajúca zábava pre všetkých, ktorý majú radi splatter slapstick. ()

Padme_Anakin

Tucker a Dale mě zaujali od samého začátku, jít se seznámit s holkou s kosou v ruce, to může fakt jen senochrup, jenže tihle dva chlapíci mají v hrudi dobré srdce a všechny ty přehmaty, nedorozumění, omyly byly drsně vtipné, velmi krvavé a nápaditě zábavné.. „Hromadná sebevražda“ party měšťáckých studentů byla jedním slovem skvělá, ono to v podstatě nešlo, nesmát se jejich blbosti.. Mýma očima velmi povedená parodie, u mě spokojenost.. ()

PauloZ

Tohle je dle mého po dlouhé době velice zábavná hororová komedie, která je dobře a osobitě napsaná a během sledování opravdu nehrozí zívačka. Možná je trošku víc jebnutý konec, ale rozhodně je to lepší než loňský Zombieland. Já jsem se bavil a hlavní dvojku Tudyk/Lebine jsem žrak všema deseti (skvěle vybrané herecké duo). Klidně to mohlo být ale trošku promyšlenější a delší, jinak je to velice povedené. Vyzařuje z toho svěží nadhled a poctivý přístup. Skvělá zábava např. v grupě lidí. Výtečná je scéna, která je vyobrazena na titulní obálce filmu :) ()

F.man

No teda... Klobouk dolů, protože takhle dobře jsem se vážně už dlouho nebavil. Tucker & Dale vs. Evil totiž s naprostým přehledem paroduje všechny klišé moderního hororu a vytváří tak z téhle 89 minutové jednohubky naprosto ultimátní útok na bránici. Eli Craig navíc nesklouzává k trapným přestřeleným scénám, a drží úroveň příběhu na zcela normální úrovni. Film tak na diváka spíše jen tak mrká, i když někdy hodně okatě, ale nemá potřebu sám sebe shazovat, jak to dělají Hollywoodské parodie typu Scary Movie (i kdyź tenhle příměr se rozhodně moc nehodí). No nebýt slabší závěrečné dvacetiminutovky tak dám snad s klidem pět hvězd. Skvělý nápad s převrácenými archetypy, dobré zpracování, parádní humor... Čtyři hvězdy a maximální spokojenost. Škoda těch posledních pár minut, kdy scénář nevydržel to zběsilé tempo do konce. He's heavy for half a guy. ()

Ten Druhy

Príbeh je vystavaný ako sled nešťastných náhod a konflikt vytvárajú rozdielne pohľady na skutočnosť. Inak sa na rovnakú udalosť dívajú vidláci zo zapadákova, ináč ju vidia študenti z mesta. Keď dôjde k vysvetleniu nedorozumení a z náhod sa stane zámer, Tucker & Dale vs. Zlo zrazu nadobudne inú podobu. Film je formálne prešpekulovaný, pritom však pôsobí prirodzeným dojmom. Páčili sa mi dramatické zmeny nálad, ktoré film vo mne vyvolával: chvíľami bol mrazivo atmosferický, potom zas drsne zábavný a záver mal dokonca výchovný rozmer. Keď je invencia, tak horor s komédiou ide dokopy. ()

seeker23

Vtipná variace na snímky žánru hicksploitation, tedy horory plné zlých vidláků masakrujících nebohé přivandrovalce z města. Díky postavení premisy na ruby sledujeme buddy movie, v němž jsou sice zpočátku dva titulní burani zesměšnováni dle konvencí vidláckých filmů, leč postupně sílí motiv dojemného chlapského přátelství i současné tendence zobrazovat různé nerdovské charaktery pozitivně, s určitým respektem k jejich odlišnosti. V jádru parťácký snímek, který se mísí s klišé několika hororových subžánrů a komediálně-parodickou rovinou. A některé narážky na hororovou klasiku opravdu potěší, obzvlášť parafráze proslulé scény s motorovou pilou z Texaského masakru... ()

ledzepfan

Parádně jsem se bavil..Docela nechápu jaktože se podobně vykonstruovaná komedie neoběvila už mnohem dříve, když se ta zápletka úplně jasně nabízí...Nadruhou stranu je fajn, že tady tvůrci nesází jen na ten nápad ale s celým projektem si docela nápaditě hrajou a i když by bylo lehké sklouznout k povrchní(možná až záchodové)zábavě, tak jde o humor docela rafinovaný a(víceméně)"dospělý"......Jak už tu párkrát zaznělo, hlavně první půlka svým humorem a stavbou situací koketuje skoro až s genialitou(párkrát jsem se fakt nahlas zasmál-a to se mi moc nestává)-druhá půlka je kapku slabší,hlavně kvůli předvídatelnosti děje ale díky rozumné délce filmu se to celé do konce doťuká v poměrně svižném tempu=Paráda ()

nigga

Snad naposled od dob Nezvratného Osudu se ve „teenagerovském vyvražďovacím“ žánru objevil tak originální koncept, jen škoda, že není ještě lépe využitý a hlavně ke konci (i přesto, že se objeví Two-Face:-)) to trochu začne ztrácet dech, mít to ještě o něco lepší scénář, za kamerou mladého Raimiho, tak je to bomba, takhle to je jen velmi sympatická a né úplně blbá vyvražďovačka s roztomilými parodickými scénami, ale asi z toho kultovka nebude. 60% ()

Krissty

Nejlepší parodie, co jsem kdy viděla. Smála jsem se skoro pořád a některé scény a hlášky jsou vážně nezapomenutelné. Nejlepší jsou scény s motorovou pilou a návštěva šerifa. Konec sice lehce slabší, ale ne zas tak, aby si film nezasloužil 5*.. ()

zdepapepa

Neotřelý film, který ukazuje zajímavý pohled na typické americké hillbilly slashery. Nejvíce mě na tom štvala občas dost neuvěřitelná nedorozumění, skoro jako bych koukal na Shakespearovu Komedii Omylů. Což ovšem nemění nic na tom, že film považuji za lehce nadprůměrný filmový zážitek, který ale neplánuji opakovat z obavy, že bych se nudil. Doporučuji rozhodně alespoň základní znalost výše zmíněného žánru. Největším tahákem je tu základní dějová myšlenka, která jde ruku v ruce s dobrou výpravou, ve které se podíváme všude po amerických lesích. Obrazově i zvukově fajn, casting na jedničku, ústřední dvojice (trojice) navýsost sympatická, "zlo" dostatečně nesympatické, klasická vyvražďovací tropa 20 Minut s Blbci (20 minut na sžití s herci než začnou umírat) tu zůstala, a díkybohu jak rychle se objeví, stejně rychle zmizí, stejně jako zážitek z tohohle filmu - lehce nadprůměrný. ()

agentmiky

Velice zajímavý film.Podle mě toho má hodně společného s Dead Snowem,který byl sice parodie o zombíkách,ale humor byl obdobný.Dva hlavní hrdinové byli opravdu skvělí a svoje role ,,nablblých ňoumů'' zahráli brilantně.Nápad to byl dobrý a některé smrti až pomalu absurdní,ale tím to bylo alespoň pestřejší.Film se mi celkově líbil a dávám mu nadprůměrných 75% a doufám,že filmů s podobným tématem bude ještě mnoho. ()

Krt.Ek

Eli Craig varuje: Předsudky (stereotypy) a dezinterpretace mohou způsobit smrt! Je to chytré (v tomto kontextu vědomé si všech klišé, které sofistikovaně převrací), je to setsakramentsky vtipné (vivat černý humor) a má to snad nejsympatičtější "klaďáky" v historii filmového horroru (chci kamarádit s Dalem!). Nečekal jsem téměř nic, jedná se tedy o maximálně příjemně překvapení aneb rád bych strávil s Tuckerem a Dalem trochu víc času... i když nakonec spíše ne, případné pokračování (po 11 letech už se s ním nedá moc počítat, co?) bych oželel, na podruhé by to už nemuselo zafungovat. Každopádně nyní smekám! 80% ()

Bakllazaan

Rozhodně lepší tři hvězdy. Krátká stopáž je tak akorát, jen ty kameňáky mohly být víc černější. Dokážu si představit, že nějaký pošahaný Brit by z toho tématu vyšvihl správně černosuchou komedii. Bez Tudyka a jeho mimózních grimas by to ale ztratilo hodně svého kouzla. 60%+ ()

Paxxx.cz

Zpočátku jsem se u tohoto komediálního hororu královsky bavil. Vše bylo dobře zamotané a situace absurdní, ale upřímně řečeno ke konci jsem se nějak začal nudit a samotný závěr, který mi přišel docela odfláknutý, mi úplně nesednul 6/10. ()